Fantasium Creatium to miejsce, w którym fantastyka łączy się ze sztuką. Tu prezentujemy wystawy przedstawiające zarówno znane uniwersa, jak i autorskie projekty utrzymane w fantastycznych klimatach. W tej strefie obejrzysz niesamowite konstrukcje wykonane z klocków LEGO, zachwycisz się precyzyjnie odwzorowanymi figurkami postaci i strojami z uniwersów, które kochasz oraz poczujesz klimat fantastycznych światów przedstawionych na obrazach. Dzięki Fantasium Creatium będziesz mógł naprawdę zanurzyć się Fantastykę.

Wystawy zaplanowaliśmy w pawilonie 8 oraz w pawilonie 15.

Strefa Star Wars - Pawilon 15

 

Aldona Talarczyk (AT’s LALAland) - stroje z Gwiezdnych Wojen

Niemal od zawsze związana z maszyną do szycia, z pasją ozdabiająca koralikami, koronkami i haftami swoje projekty. Od kilku lat zafascynowana kostiumami z Gwiezdnych Wojen i starająca się jak najwierniej odtworzyć dzieła twórców sagi. W rezultacie dziś może pochwalić się już niemałą kolekcją strojów, z których właściwie każdy powstawał przez wiele miesięcy i składa się (w zależności od modelu) z kilku lub kilkunastu metrów tkanin.

profil FB

 

Artur Wrembel - “Kosmos 1999” - Za wszystko, co było

Wyobraź sobie, że jesteś na Księżycu. Nagle Ziemia zaczyna wydawać się bardzo odległa, zostajesz wyrzucony z orbity ziemskiej i przemieszczasz się po wszechświecie. Co zrobisz? Zapraszamy do świata brytyjskiego serialu „Kosmos 1999”. Będzie można podziwiać wykonane z wielką precyzją przez Artura Wrembela modele „Orłów”, sprawdzić, jak strzela się z pistoletu laserowego, a także obejrzeć wiele pamiątek związanych z serialem. Wystawa będzie czynna wyłącznie w sobotę.

 

Bernard Szukiel - papierowe modele z Gwiezdnych Wojen

W latach ’80 Bernard Szukiel zbierał wycinki polskich i zagranicznych gazet, na których pojawiały się pojazdy z Gwiezdnych Wojen oraz stawiał pierwsze kroki w modelarstwie kartonowym. Swój pierwszy model zbudował dopiero kilka lat temu. Dziś kolejnym modelom poświęca każdą wolną chwilę i choć praca nad każdym z nich trwa kilka miesięcy, to zawsze są one tego warte! Jego kartonowe cacka zostały docenione przez wytwórnię filmową LucasFilm, opisującą jego pracę w magazynie „Star Wars Insider” oraz w wielu konkursach modelarskich. Nie ma chyba fana, który nie chciałby mieć u siebie jednego z tych kosmicznych arcydzieł. Zobacz na żywo papierowe modele Sokoła Milenium, X-Wingów czy Śniegołazów.

WWW, profil FB

Krzysztof Wilczyński - papierowe modele z Gwiezdnych Wojen

Wystawa Krzysztofa Wilczyńskiego składa się z kilkudziesięciu modeli wykonanych od podstaw z kartonu na podstawie zdjęć. Jego przygoda z budowaniem modeli z Gwiezdnych Wojen zaczęła się 20 lat temu, kiedy w kinach na nowo zawitała odświeżona i poprawiona cyfrowo gwiezdna Trylogia. Z biegiem czasu wystawa powiększała się i rozrastała, a coraz to nowe makiety stara się robić dokładniejsze niż wcześniej. Na wystawie będzie można podziwiać: myśliwce typów: TIE, B-wing i  Y-wing, Sokół Millemium, Imperialne gwiezdne niszczyciele, krążowniki Mon Calamari i Interdictor, barkę żaglowa Jabby, repliki rękojeści mieczy świetlnych, Imperialne lądowisko z księżyca Endor razem z promem klasy Lambda, maszyną kroczącą AT-AT i emiterem pola ochronnego Gwiazdy Śmierci, diorama przedstawiająca Bitwę o Hoth z Imperium Kontratakuje i droid Commando.

 

 

 

Kuleszowie - rodzinna kolekcja modeli z Gwiezdnych Wojen

Falcon Milenium, Yoda, Watto, olbrzymi Nebulon i Driod B1 to najbardziej rozpoznawalne modele z wielkiej kolekcji trojga Elbląskich artystów - Marka Kuleszy, Adama Kuleszy i Katarzyny Anuszewicz Kuleszy. Niesamowita precyzja, z jaką zostały wykonane repliki, sprawia, że są uznawane za jedne z najlepszych na świecie i zachwycają wszystkich fanów na wielu konwentach i wystawach. Na Pyrkonie po raz kolejny będzie można podziwiać ogromne statki i postacie z „Gwiezdnych Wojen”. Wystawa Kuleszów to również wspaniałe miejsce, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, trzymając replikę broni.

WWW

SW Stuff & Things

Sami o sobie mówią, że są „maniakami uniwersum Gwiezdnych Wojen”. Już od małego interesowali się Gwiezdnym Światem, zbierali różne wycinki z gazet i próbowali swoich sił w przebierankach. Teraz są dorośli, ale nadal mają w sobie coś z dziecka. Na Pyrkonie pokażą swoją „skromną” (nie dajcie się zwieść temu słowu) kolekcję strojów, hełmów oraz modeli.

 

Wystawy Star Wars - Pawilon 8

Star Wars Kantyna - Cantina Project


Cantina Projekt to interaktywna diorama najbardziej znanego baru w historii kina SF! Została stworzona przez członków Polonia Minor Squad i ich przyjaciół. Przyjdź, odpręż się, napij się trunków z całej Galaktyki i pamiętaj, że Han zawsze strzela jako pierwszy.

profil FB

Tie Fighter - model w skali 1:1

Stało się. Pyrkon został zaatakowany i pokonany przez Imperium Galaktyczne, a na dowód tego pozostawiono olbrzymiego myśliwca w samym sercu pawilonu ósmego, który ma za zadanie patrolować uczestników konwentu. Tie Fighter to replika myśliwca w skali 1:1 o długości 6,3 metra, szerokości 6,4 metra i wysokości 7,6 metra. To pierwszy w Polsce model z „Gwiezdnych Wojen” o tak imponujących rozmiarach. Wcześniej ekipa NoCrew Grafitti, którą poderwał do działania Rob Roy, zajmowała się dwoma projektami: AT-AT (można było podziwiać go podczas premiery „Przebudzenia mocy” w kinie Imax) oraz Death Star (przekazany na licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).

WWW

Wystawa Science Fiction - Pawilon 8

 

P.I.F.K.O.wa wystawa Science-Fiction

Poznański Instytut Fanów Kosmicznych Odysei zaprasza do obejrzenia zbioru gadżetów Science Fiction. Oprócz największej indywidualnej kolekcji Star Trek w Polsce (ponad 100 modeli) będą prezentowane modele z takich serii jak Gwiezdne Wojny, Seaquest, Tron czy Batman. Wystawa obejmuje różnego rodzaju modele statków kosmicznych, książki, bronie, komunikatory oraz różne przedmioty produkowane na licencji oraz te wykonane samodzielnie. Przy wystawie będzie można spotkać właścicieli wystawy, z którymi będzie można porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

WWW

Wystawy figurek i LEGO - Pawilon 8

Wystawa autorskich modeli z klocków LEGO - LUGPOL

Wystawa konstrukcji wykonanych z klocków LEGO. W tegorocznej odsłonie podziwiać będzie można wykonane przez entuzjastów modele z takich uniwersów jak: Gwiezdne Wojny, Final Fantasy, Fallout, Opowieści z Narnii, czy Heroes of Might and Magic; przyjrzeć się wiernie odwzorowanym scenom i pojazdom z takich gier (nie tylko komputerowych) jak: Spintires czy Minecraft oraz nacieszyć oczy rozmaitymi pojazdami kosmicznymi, średniowiecznymi wnętrzami i postapokaliptycznymi krajobrazami. Mówiąc ściślej: mnóstwo zabawy dla (nie tylko) dorosłych fanów klocków LEGO.

WWW

Wystawa Maniacy Figurek

Maniacyfigurek.pl to miejsce stworzone dla wszystkich, którzy dzielą pasję kolekcjonowania modeli ulubionych bohaterów. Z myślą o Was tworzymy recenzje, customy oraz piszemy felietony. Na stoisku zobaczycie nasze figurki z universum Marvela, Transformers i Żółwi Ninja, ręczne przeróbki i dodatki wykonane w technologii druku 3d. Będziecie też mogli zrobić sobie zdjęcie w Rękawicy Nieskończoności. Zapraszamy!

WWW

Przemysław Stanuch - Fantastyczne Figurki

Przemysław Stanuch poprzez swoją twórczość zaprasza w świat idylli i sielanki, w miejsce odległych czasów, gdzie materia rozpływa się ukazując nam nowy niezbadany dotąd świat, który znamy tylko z legend i snów. Świat, w którym króluje idealizm, a przelatujące obok nas fantastyczne zwierzęta są na porządku dziennym. Na Pyrkonowej wystawie po raz pierwszy zaprezentuje większość swoich prac.

WWW

Stanley’s Workshop - Fantastyczna Twórczość

Pracownia Stanisława „Lockera” Czarneckiego to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Stanley wykonuje od podstaw prototypy, szkice, modele oraz figurki z tematyki fantasy i science fiction, które zabrał ze sobą na wystawę. Ponadto przez cały czas trwania Pyrkonu będzie można zobaczyć proces tworzenia modelu lub rzeźbienia figurki. Autor prac chętnie opowie o technice powstawania każdej z figurek, a także pokaże, w jaki sposób należy posługiwać się narzędziami precyzyjnymi.

WWW, profil na FB

Pstryknij sobie selfie na Ulicy Pokątnej - Pawilon 8

Magiczny świat Harry’ego Pottera

Wydawnictwo Media Rodzina zaprasza na ulicę Pokątną! Jeśli od zawsze marzyliście, by wejść do świata magii, teraz macie ku temu niepowtarzalną okazję. Wielkoformatowa wystawa, której głównym punktem jest niemal 14-metrowa, przestrzenna ekspozycja ulicy Pokątnej, pozwoli każdemu poczuć się czarodziejem. Na wystawę „Magiczny świat Harry’ego Pottera” składają się ilustracje Jima Kaya z pierwszego tomu. Wystawa ma nietypową formę kolistych ścian, dających iluzję przestrzeni. Ilustracje z książki zostały wydrukowane w dużym powiększeniu, co daje niepowtarzalną okazję do pamiątkowego zdjęcia np. pod jednym ze sklepów na Pokątnej czyli też „selfie” z górskim trollem. Instalacji towarzyszą kostki-siedziska z pianki, z których można układać wizerunki bohaterów książki.

Wystawy sztuki - Pawilon 8

Milivoj Ćeran - wystawa oryginalnych prac

Milivoj Ćeran to chorwacki rysownik i ilustrator, który na Pyrkonie zaprezentuje ponad 40 oryginalnych prac. Będzie to jego pierwsza wystawa tego typu w Polsce. Jego grafiki głównie nawiązują do uniwersów takich jak: World of Warcraft, Hearthstone oraz Dungeons & Dragons. Jego prace można było podziwiać podczas San Diego Comic-Con, GenCon Art Show oraz Illuxconu. Jeśli spodobały Ci się prace Ćerana, serdecznie zapraszamy na pokaz tworzenia ilustracji, który odbędzie się w piątek o 18:30 w sali warsztatowej oraz na sesję Q&A w sobotę o 13:00 w sali fabularnej 2.

WWW, Profil na FB

Ada Sulewska - Alicja w Krainie Czarów

Ada to młoda artystka z Gdyni. Tworząc grafiki, odważnie sięga po techniki tradycyjne oraz cyfrowe, mieszając je ze sobą. Jest wielką fanką „Alicji w Krainie Czarów” i, jak sama mówi, jest ona jedną z jej największych inspiracji. W wielu pracach nawiązuje do twórczości Tima Burtona. Na Pyrkonie zaprezentuje ilustracje, które składają się na jej pracą dyplomową z 2015 roku. Ada spróbuje zatrzeć granice pomiędzy jawą a snem i zadać pytanie „Dokąd zmierzasz Alicjo”?

Profil na FB

 

 

 

Kamil Pietruczynik - Komiks i ilustracja

Wystawa prac Kamila Pietruczynika - grafika, malarza i rysownika. Ilustratora komiksów, projektanta okładek książek, plakatów i płyt muzycznych. Na wystawie zostaną zaprezentowane plansze komiksowe oraz ilustracje o tematyce fantasy, wykonane techniką łączącą media tradycyjne i cyfrowe.

DeviantArt, Profil FB, WWW

 

 

 

 

Mateusz Twardoch - Dream Frames 

Dream Frames, czyli twórczość artystyczna Mateusza Twardocha, koncentruje się na symbolizmie i surrealizmie. Tym razem zobaczymy kilka prac z najnowszej serii artysty poświęconej kobietom, od zawsze inspirującym i zakorzenionym w jego umyśle, archetypom wyrosłym na mitach i pragnieniach. Dodatkowo malarz przygotował fan arty ze swoich ulubionych gier.

WWW, WWW, Profil na FB

Wystawy zdjęć i plakatów - Pawilon 8

Baśniowa fotografia Anny Sychowicz

Anna tak mówi o sobie i swojej twórczości: Od małego zajmowałam się tworzeniem za pomocą ołówka, teraz trochę z lenistwa, ale też z powodu możliwości jakie daje fotografia cyfrowa, fotografuję. A dzięki zdolnościom rysowniczym staram się nadawać moich fotografiom malarskości przy pomocy programów graficznych.
Najczęstszym motywem moich zdjęć jest bliski związek człowieka z naturą.Zawsze fascynowała mnie literatura fantasy, poza tym uważam, że otaczający nas świat jest w wielu aspektach ponury i okrutny – lubię kreować swoją własną, alternatywną rzeczywistość, w której ludzie i zwierzęta żyją w doskonałej, niczym niezmąconej harmonii. Dążę do tego, żeby moje fotografie miały taki właśnie przekaz – jesteśmy częścią tego świata, obok zwierząt i roślin, i powinniśmy go szanować oraz otaczać opieką te stworzenia, które tego potrzebują.

Profil FB

Galeria Polskiego Plakatu - Plakat filmowy z PRLu

FILMOWA FANTASTYKA PRL-u, archiwalne plakaty filmowe ze zbiorów Adriana Czyżowicza
W drugiej połowie XX wieku wykształcił się w Polsce fenomen artystyczny zwany Polską Szkołą Plakatu. Apogeum tego zjawiska przypada na przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiatych ubiegłego wieku, ale koncepcja autorskich plakatów artystycznych przetrwała na masową skalę aż do końca lat osiemdziesiątych. Najlepsi graficy i malarze, absolwenci akademii sztuk pięknych tworzyli unikalne projekty, zdobywające międzynarodowy rozgłos. Stylistyka prac była bardzo różna. Od rozbudowanych prac o charakterze malarskim do ascetycznych, oszczędnych, monochromatycznych realizacji graficznych. Na wystawie chcielibyśmy zaprezentować Państwu plakaty do światowych superprodukcji takich jak Gwiezdne Wojny, Obcy, Poszukiwacze zaginionej arki, Superman, a także druki anonsujące klasyczne filmy polskie.  Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych polski plakat artystyczny zaczął powoli ustępować miejsca plakatom komercyjnym, narzucanym przez zachodnich producentów. Zapraszamy na retrosentymentalną podróż do czasów, kiedy polski plakat święcił triumfy na całym świecie.
Plakaty dostępne w sprzedaży w trakcie trwania festiwalu PYRKON 2017: stoisko 118: Galeria Polskiego Plakatu polishposter.biz pawilon 5.

WWW

 

Książka żyje… Naprawdę!

Cykl 12 zdjęć stworzonych w baśniowym klimacie, ukazujących działanie wyobraźni podczas czytania. Fotografie są efektem projektu, w który zostali zaangażowani czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Charakteryzacja i kostiumy do zdjęć były samodzielnie przygotowywane przez uczestników projektu przez 3 miesiące jego trwania. Projekt jest efektem połączenia sfery kultury ze sferą edukacji.

WWW

Olek Sajewicz - Fantastyczne podróże

Przygoda Olka z fotografią zaczęła się kilkanaście lat temu, gdy odnalazł aparat w domowych szpargałach. Najczęściej robił zdjęcia otaczającej go rzeczywistości. Na początku były to tylko zwykłe zdjęcia, lecz z czasem zauważył, że każde ujęcie to historia, w której zamknięte jest coś magicznego. Na Pyrkonie zaprezentuje 20 zdjęć ze swoich podróży po świecie, zapraszając uczestników, by wraz z nim przystanęli i przekonali się o tym, że prawdziwy świat potrafi być fantastyczny w różnorakim znaczeniu.

WWW, Profil na FB

Prezentacje konwentów - Pawilon 8

Stoisko dwóch sióstr – Twierdzy i Cytadeli – to nie tylko prezentacja festiwalów fantastyki, ale również zaproszenie do poznania tajemniczego świata rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą obrazów oraz dźwięków, które są dostarczane przez specjalne okulary VR, możecie przenieść się do zupełnie innego świata oraz przeżyć przygodę mrożącą krew w żyłach. Jesteście ciekawi, gdzie się przeniesiecie? Po seansie, możecie spróbować swojego szczęścia i zakręcić Kołem Fortuny. Być może uda się Wam wygrać pamiątkę od dwóch sióstr.

Festiwal Fantastyki „Cytadela” 26-28 maja 2017 - Nowy Dwór Mazowiecki  - Twierdza Modlin


Festiwal odbędzie się na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Znajdziecie u nas bloki: literacki, filmowy, serialowy, naukowy, komiksowy, warsztatowy, RPG i LARP. Będzie również Manga i Anime, wystawcy, planszówki, karcianki, bitewniaki oraz gry elektroniczne. Artyści, pokazy mody alternatywnej. I oczywiście­ konkurs AlterEgo Cytadela: cosplay i projekty własne! Wejdziecie do prawdziwej Zony, gdzie zmysły płatają figle. Zapraszamy Was także do Slavii: świata słowiańskich bóstw, mitów i legend!
 
Festiwal Fantastyki „Twierdza” 8 -10 września 2017 - Giżycko - Twierdza Boyen


Na naszym Festiwalu znajdziecie blok RPG, LARP, AlterEgo Twierdza: Cosplay i projekty własne, blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok artystycznyny: sesje zdjęciowe i wystawy; Games Room; grę konwentową; prelekcje; warsztaty; niezależne kino fantastyczne; wystawców; Sleep Room oraz Fantasmagorium - tu fantastykę poczujecie wszystkimi zmysłami! Najmłodsi spędzą czas w Szkrabstrefie. Nie zabraknie klimatycznej Karczmy. Twierdza gości u siebie wszystkie nurty fantastyki od steampunku, przez Star Wars, fantasy, sci – fi po post apo.

Wystawa hełmów i gadżetów – Pawilon 5 (tuż przy strefie dla dzieci)

 

Gwiezdne Zbiory

Gwiezdne Zbiory to ogromna kolekcja gadżetów związanych z różnymi bohaterami filmów, komiksów, książek i gier zebrana przez ojca z synem. Mężczyźni zaczęli zbierać zabawki ponad 30 lat temu. Perełkami w ich kolekcji są figurki ze świata Gwiezdnych Wojen. Mogą się również pochwalić gadżetami z takich uniwersów jak: Marvel, DC Comics, Halo, Władca Pierścieni, Obcy kontra Predator, Piraci z Karaibów i Pokemon. Wielką atrakcją na stoisku jest możliwość założenia oryginalnych hełmów z Gwiezdnych Wojen, Transformersów czy Dr Who i zrobienia sobie w nich zdjęcia.