Blok Festiwalowy

Milivoj Ćeran

Milivoj Ćeran

Urodzony 21.10.1978 roku chorwacki rysownik i ilustrator, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu (1997), współpracujący m.in z Blizzard Entertainment oraz Sony Entertainment. Jego prace znane są zwłaszcza fanom takich gier jak World of Warcraft, Hearthstone czy Dungeons & Dragons oraz uczestnikom konwentów fantastyki: m.in. San Diego Comic Con czy Sferakon. Obecnie także wykładowca Szkoły Sztuki Stosowanej w Zagrzebiu.

Blok Gier Bez Prądu

Ignacy Trzewiczek

Ignacy Trzewiczek

Ignacy Trzewiczek, urodzony w Katowicach, rocznik '76. Autor gier RPG oraz planszowych, były redaktor naczelny magazynu Portal, autor gier Neuroshima RPG oraz Monastyr RPG (wraz z Michałem Oraczem oraz Marcinem Blachą), w ostatnich latach autor bestellerowych gier planszowych Robinson Crusoe oraz Osadnicy: Narodziny Imperium. W tym roku ukaże się jego najnowsza gra - Pierwsi Marsjanie, jedna z pierwszych na świecie gier planszowych zintegrowanych z dedykowaną aplikacją mobilną.

Blok Komiksowy

James Tynion IV

James Tynion IV

James Tynion IV jest scenarzystą znanym z pracy nad komiksem BATMAN/TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES (DC Comics/IDW Publishing), który trafił na listę bestsellerów New York Timesa. Obecnie pisze ukazującą się co dwa tygodnie serię DETECTIVE COMICS, kluczową pozycję DC Comics w ramach inicjatywy Rebirth. Jego dorobek to także inne serie z związane z Batmanem, a także tytuły THE WOODS, THE BACKSTAGERS oraz MEMETIC dla BOOM! Studios. Mieszka i pracuje w Los Angeles. Autor zdjęcia: Gregory Shutters

Blok Literacki

Robert M. Wegner

Robert M. Wegner

Debiutował w 2002 roku opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe". W 2012 roku ukazała się jego pierwsza powieść – "Niebo ze stali", osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu. Pięciokrotnie zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, przy czym w 2012 i 2015 roku został podwójnym laureatem (za powieść i opowiadanie). Otrzymał też dwukrotnie Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego – za powieści: "Niebo ze stali" (w 2013 r.) i "Pamięć wszystkich słów" (w 2016 r.). Na Euroconie w 2014 r. uzyskał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. Mieszka i pracuje na Śląsku. Mówi o sobie: „mąż wspaniałej kobiety, ojciec dwu ślicznych, inteligentnych i złośliwych bestii, które zwą się córkami”. Hobbystycznie czyta książki – najróżniejsze – ogląda filmy – również różne, od fantastyki, poprzez kryminały, filmy psychologiczne, po anime. Przede wszystkim pisze, choć utrzymuje siebie i rodzinę z pracy pozaliterackiej. W szufladzie kurzy się dyplom studiów wyższych, ale – twierdzi – „jak większość absolwentów w naszym kraju, mogę go używać jako podpórki pod szafę”. Ściśle oddziela życie prywatne od przyjemności i hobby jakim jest pisanie, m.in. dlatego pisze pod pseudonimem.

Michał Cetnarowski

Michał Cetnarowski

Wszechstronny pisarz, dziennikarz i tłumacz w latach 2010-2012 kierował działem literatury polskiej w polskojęzycznej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”, obecnie zaś sprawuje tę samą funkcję w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Cetnarowski ma na swoim koncie współpracę z tak znanymi twórcami jak Jacek Dunaj, Łukasz Orbitowski, Wit Szostak, Jakub Małecki, Anna Kańtoch, Paweł Majka czy Robert M.Wegner, który również odwiedzi tegoroczny Pyrkon/. Oprócz tego współtworzył trzy antologie o polskiej fantastyce - „Nowe idzie”, „Głos Lema” i „Science Fiction”, a ponadto wraz z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko „Wywiad z Borutą” z cyklu „Legendy polskie”. Do jego samodzielnych prac należy zbiór opowiadań „Labirynty” oraz powieść „I dusza moja”.

Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański, autor słynnej trylogii „Achaja” oraz jej kontynuacji, sagi „Pomnik Cesarzowej Achai”. Pochodzący z Wrocławia pisarz zadebiutował w 1979 roku opowiadaniem „Zakład zamknięty”, opublikowanym w magazynie „Sigma”. W 1985 roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór opowiadań „Daimonion”. W 1991 roku wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy powieść „Przesiadka w przedpieklu”, po czym zamilknął na ponad dekadę. Powrócił na początku XXI wieku, kiedy ukazały się między innymi pierwsza część „Achai” czy „Zapach szkła”, będący zbiorem opowiadań. Jego prace wielokrotnie wyróżniono m.in. Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla czy nagrodą Sfinksa. Andrzej Ziemiański nadal zamieszkuje swoje rodzinne miasto, w którym często osadza akcję swoich dzieł. Jest także nauczycielem akademickim – pracował na Politechnice Wrocławskiej, Akademii Rolniczej we Wrocławiu, obecnie wykłada natomiast na Uniwersytecie Wrocławskim.

Evan Currie

Evan Currie

Evan Currie to kanadyjski autor, który od ponad dekady pisze zarówno oryginalne dzieła, jak i fan fikcje. Zdecydował się też zrobić wielki krok i samodzielnie wydał swój thriller technologiczny Thermals. Wśród jego utworów pojawiły się powieści science-fiction z serii Odyssey One czy Hayden War, ale też pierwsza książka z serii o alternatywnej historii, osadzonej w szczytowym okresie panowania Rzymu. Evan Currie czerpie przyjemność z eksplorowania możliwości wynikających ze zmieniania kultury i technologii – od starożytności do daleko wybiegającej przyszłości. Przez większość życia parał się pisarstwem w tej czy innej formie. Pomimo że przez ostatnie 10 lat pracuje stale w lokalnej przetwórni homarów, a jego wykształcenie związane jest z komputerami, to pisanie zawsze było jego prawdziwą pasją. Jak sam mówi: „Właśnie tym zajmuję się dla przyjemności i relaksu. Nie potrafię sobie wyobrazić lepszego zajęcia niż tworzenie opowieści”.

Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska

Kobieta renesansu, projektantka światów. Jest jedną z najbardziej poczytnych pisarek w Polsce. Wychowana na klasyce i literaturze amerykańskiej: Faulknerze, Steinbecku, Hemingwayu, Chandlerze, Cortazarze i Llosie – z Fabryką Słów wydała szesnaście książek. Wrażliwość pisarki ukształtowała się podczas nauki w liceum plastycznym, w trakcie studiów archeologicznych i nade wszystko dzięki lekturom. Archeologia nauczyła ją odkrywać i odtwarzać światy, rozbudowała wyobraźnię, nauczyła myślenia fabularnego, które umiejętnie wykorzystała, realizując dokumentalne programy telewizyjne i podejmując pierwsze próby literackie. W swoich powieściach lubi eksperymentować ze stylem i gatunkami. Zawsze jednak przywiązuje uwagę do szczegółów – starannie rozpisuje poszczególne rozdziały i sceny, jest do bólu dokładna i konsekwentna w swoich postanowieniach. Wielokrotnie nominowana do najbardziej prestiżowych nagród polskiej fantastyki (ośmiokrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, jej mikropowieść pt. Zwierciadło znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników “Sfinksa”). W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór Beznogi tancerz, w roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – Śląkfę dla Twórcy Roku. Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga oraz w 2012 za powieść Grillbar Galaktyka.

Peter Watts

Peter Watts

Peter Watts (www.rifters.com) spędził pierwsze dwie dekady swojego dorosłego życia jako biolog morski. Po tym jak porzucił pracę na uczelni dla science fiction, stał się znany ze zwyczaju dołączania bibliografii technicznych do swoich powieści, co daje pozory wiarygodności i stanowi ochronę przed tymi, którzy lubią szukać dziury w całym. Kanadyjska gazeta „Globe & Mail” nazywa Wattsa „jednym z najlepszych żyjących [pisarzy twardej fantastyki naukowej]". Charakter jego prozy chyba najlepiej podsumowuje krytyk James Nicoll: „Kiedy moja chęć do życia staje się zbyt silna, czytam Petera Wattsa”. Debiutancka powieść Wattsa Rozgwiazda (Starfish) zyskała miano Notable Book (książki wartej zauważenia) w „New York Timesie”. Jego czwarta książka Ślepowidzenie (Blindsight) traktująca o użyteczności świadomości - która mimo niezdrowego nacisku na wampiry kosmiczne stała się lekturą obowiązkową na studiach wyższych różnych kierunków - od filozofii, aż po neurologię –znalazła się w ścisłej czołówce nominacji do wielu północnoamerykańskich nagród i nie zdobyła ani jednej z nich. Wygrała natomiast całą ich kupę w innych częściach świata, w tym w Polsce, gdzie jest szczególnie popularna z nieznanych względów. Jego opowiadania zostały nagrodzone przez rozmaite kapituły: Shirley Jackson (prawdopodobnie z powodu współczucia fanów, gdy autor prawie umarł na chorobę zjadającą jego ciało w 2011) i Hugo - przyznaną prawdopodobnie ze względu na oburzenie fanów z powodu kłótni ze strażą graniczną USA w 2009 roku. To ostatnie wydarzenie spowodowało, że Watts nie może przekroczyć granicy USA, gdyż fakt, że niewystarczająco szybko upadasz na ziemię po tym, jak dostajesz po mordzie od strażnika granicznego, to „przestępstwo” wedle prawa stanu Michigan - ale nie może szczerze powiedzieć, żebybardzo tęsknił za tym miejscem. Dzieła Wattsa są dostępne w 20 językach. On i jego kot Banan (niestety zdechł*) pojawili się w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”. Kilka lat temu na krótko wrócił do nauki, żeby napisać pracę habilitacyjną z genetyki molekularnej, ale tak naprawdę był w tym do bani. *Nie chodzi o tego rudego kota na zdjęciu autora. Ten to BOG (trzęsawisko), który, jak widać, wciąż żyje.

Blok RPG

Michael Pondsmith

Michael Pondsmith

Amerykański projektant gier RPG, planszowych i wideo. Najbardziej znany jest ze swojej pracy dla wydawcy R. Talsorian Games. Tam od czasu założenia firmy w 1984 rozwinął większość jej linii RPG. Pondsmithowi przypisuje się autorstwo wielu linii RPG. Tworzył między innymi Mekton (1984), Cyberpunk (1988) i Castle Falkenstein (1994). Był wykładowcą na DigiPen Institute of Technology. Miał też udział w tworzeniu podręczników do Forgotten Realms i Oriental Adventures dla Dungeons & Dragons. Pracował na różnych stanowiskach w branży gier wideo. Jest także autorem lub współtwórcą kilku gier planszowych.