Blok Literacki

Robert M. Wegner

Robert M. Wegner

Debiutował w 2002 roku opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe". W 2012 roku ukazała się jego pierwsza powieść – "Niebo ze stali", osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu. Pięciokrotnie zdobył Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, przy czym w 2012 i 2015 roku został podwójnym laureatem (za powieść i opowiadanie). Otrzymał też dwukrotnie Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego – za powieści: "Niebo ze stali" (w 2013 r.) i "Pamięć wszystkich słów" (w 2016 r.). Na Euroconie w 2014 r. uzyskał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. Mieszka i pracuje na Śląsku. Mówi o sobie: „mąż wspaniałej kobiety, ojciec dwu ślicznych, inteligentnych i złośliwych bestii, które zwą się córkami”. Hobbystycznie czyta książki – najróżniejsze – ogląda filmy – również różne, od fantastyki, poprzez kryminały, filmy psychologiczne, po anime. Przede wszystkim pisze, choć utrzymuje siebie i rodzinę z pracy pozaliterackiej. W szufladzie kurzy się dyplom studiów wyższych, ale – twierdzi – „jak większość absolwentów w naszym kraju, mogę go używać jako podpórki pod szafę”. Ściśle oddziela życie prywatne od przyjemności i hobby jakim jest pisanie, m.in. dlatego pisze pod pseudonimem.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Sala Ziemi): [Panel] Trup ściele się gęsto... Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Literacka 2): [Panel] Podbić świat! Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Literacka 1): Autorzy Powergraphu i premiera Kuby Nowaka Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 15:30, Sala Ziemi): [Panel] Słowiańska kontrowersja Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Aula 1): [panel] 30 lat Geralta z Rivii Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:30, Autografy): Dyżur autografowy: Robert M. Wegner Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:00, Literacka 2): Robert Wegner - spotkanie autorskie Więcej
Michał Cetnarowski

Michał Cetnarowski

Wszechstronny pisarz, dziennikarz i tłumacz. W latach 2010-2012 kierował działem literatury polskiej w polskojęzycznej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”, obecnie zaś sprawuje tę samą funkcję w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Cetnarowski ma na swoim koncie współpracę z tak znanymi twórcami jak Jacek Dunaj, Łukasz Orbitowski, Wit Szostak, Jakub Małecki, Anna Kańtoch, Paweł Majka czy Robert M.Wegner, który również odwiedzi tegoroczny Pyrkon. Oprócz tego współtworzył trzy antologie o polskiej fantastyce - „Nowe idzie”, „Głos Lema” i „Science Fiction”, a ponadto wraz z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko „Wywiad z Borutą” z cyklu „Legendy polskie”. Sam stworzył zbiór opowiadań „Labirynty” oraz powieść „I dusza moja”. Jego najnowsza książka miała premierę 7 kwietnia tego roku. Jest to zbiór długich opowiadań – „Bestia najgorsza”.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Literacka 1): Spytaj redaktora Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Literacka 1): Autorzy Powergraphu i premiera Kuby Nowaka Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Autografy): Dyżur autografowy: Michał Cetnarowski Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Literacka 2): [panel] Awanturnicy, złodzieje, wszelkie szumowiny Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Aula 1): [panel] 30 lat Geralta z Rivii Więcej
Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański, autor słynnej trylogii „Achaja” oraz jej kontynuacji, sagi „Pomnik Cesarzowej Achai”. Pochodzący z Wrocławia pisarz zadebiutował w 1979 roku opowiadaniem „Zakład zamknięty”, opublikowanym w magazynie „Sigma”. W 1985 roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór opowiadań „Daimonion”. W 1991 roku wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy powieść „Przesiadka w przedpieklu”, po czym zamilknął na ponad dekadę. Powrócił na początku XXI wieku, kiedy ukazały się między innymi pierwsza część „Achai” czy „Zapach szkła”, będący zbiorem opowiadań. Jego prace wielokrotnie wyróżniono m.in. Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla czy nagrodą Sfinksa. Andrzej Ziemiański nadal zamieszkuje swoje rodzinne miasto, w którym często osadza akcję swoich dzieł. Jest także nauczycielem akademickim – pracował na Politechnice Wrocławskiej, Akademii Rolniczej we Wrocławiu, obecnie wykłada natomiast na Uniwersytecie Wrocławskim.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 12:30, Autografy): Dyżur autografowy: Andrzej Ziemiański Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Literacka 1): Andrzej Ziemiański - spotkanie autorskie Więcej
Evan Currie

Evan Currie

Evan Currie pochodzi z Kanady i pisze zarówno fan fiction, jak i własne utwory. Zadebiutował wydanym w systemie self-publishing technothrillerem „Thermals”. Napisał i wydał sześć tomów w serii „Hayden War”, sześć w uniwersum „Odyssey One” – pięć tomów cyklu plus spin off – (wyd. polskie Drageus Publishing House) oraz 2 tomy historii alternatywnej osadzonej w czasach starożytnego Rzymu („Heirs of Empire” i „An Empire Asunder”). Różnorodne czasy, miejsca, kultury – to otwiera mnóstwo możliwości dla pisarza. Currie jest z wykształcenia informatykiem, ale pracuje w lokalnym przemyśle przetwórczym. Jednak to pisanie zawsze było jego prawdziwą pasją. Jak sam o tym mówi: „Robię to dla zabawy i relaksu, nie potrafię sobie wyobrazić lepszego zajęcia niż tworzenie opowieści”.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Aula 2): [Panel] The limits of humanity and playing God Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:00, Aula 2): World Building and Writing Science Fiction Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 21:30, Autografy): Dyżur autografowy: Evan Currie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:30, Aula 2): [Panel] My life in my hands: does free will exist? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Aula 2): [Panel] How to make a debut? Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Literacka 1): Evan Currie - spotkanie autorskie Więcej
Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska

Kobieta renesansu, projektantka światów. Jest jedną z najbardziej poczytnych pisarek w Polsce. Wychowana na klasyce i literaturze amerykańskiej: Faulknerze, Steinbecku, Hemingwayu, Chandlerze, Cortazarze i Llosie – z Fabryką Słów wydała szesnaście książek. Wrażliwość pisarki ukształtowała się podczas nauki w liceum plastycznym, w trakcie studiów archeologicznych i nade wszystko dzięki lekturom. Archeologia nauczyła ją odkrywać i odtwarzać światy, rozbudowała wyobraźnię, nauczyła myślenia fabularnego, które umiejętnie wykorzystała, realizując dokumentalne programy telewizyjne i podejmując pierwsze próby literackie. W swoich powieściach lubi eksperymentować ze stylem i gatunkami. Zawsze jednak przywiązuje uwagę do szczegółów – starannie rozpisuje poszczególne rozdziały i sceny, jest do bólu dokładna i konsekwentna w swoich postanowieniach. Wielokrotnie nominowana do najbardziej prestiżowych nagród polskiej fantastyki (ośmiokrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, jej mikropowieść pt. Zwierciadło znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników “Sfinksa”). W 2001 roku otrzymała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór Beznogi tancerz, w roku 2006 otrzymała Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 – Śląkfę dla Twórcy Roku. Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga oraz w 2012 za powieść Grillbar Galaktyka.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 17:30, Literacka 1): Maja Lidia Kossakowska - spotkanie autorskie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Maja Lidia Kossakowska Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 10:30, Literacka 1): voodoo Więcej
Peter Watts

Peter Watts

Peter Watts (www.rifters.com) spędził pierwsze dwie dekady swojego dorosłego życia jako biolog morski. Po tym jak porzucił pracę na uczelni dla science fiction, stał się znany ze zwyczaju dołączania bibliografii technicznych do swoich powieści, co daje pozory wiarygodności i stanowi ochronę przed tymi, którzy lubią szukać dziury w całym. Kanadyjska gazeta „Globe & Mail” nazywa Wattsa „jednym z najlepszych żyjących [pisarzy twardej fantastyki naukowej]". Charakter jego prozy chyba najlepiej podsumowuje krytyk James Nicoll: „Kiedy moja chęć do życia staje się zbyt silna, czytam Petera Wattsa”. Debiutancka powieść Wattsa Rozgwiazda (Starfish) zyskała miano Notable Book (książki wartej zauważenia) w „New York Timesie”. Jego czwarta książka Ślepowidzenie (Blindsight) traktująca o użyteczności świadomości - która mimo niezdrowego nacisku na wampiry kosmiczne stała się lekturą obowiązkową na studiach wyższych różnych kierunków - od filozofii, aż po neurologię –znalazła się w ścisłej czołówce nominacji do wielu północnoamerykańskich nagród i nie zdobyła ani jednej z nich. Wygrała natomiast całą ich kupę w innych częściach świata, w tym w Polsce, gdzie jest szczególnie popularna z nieznanych względów. Jego opowiadania zostały nagrodzone przez rozmaite kapituły: Shirley Jackson (prawdopodobnie z powodu współczucia fanów, gdy autor prawie umarł na chorobę zjadającą jego ciało w 2011) i Hugo - przyznaną prawdopodobnie ze względu na oburzenie fanów z powodu kłótni ze strażą graniczną USA w 2009 roku. To ostatnie wydarzenie spowodowało, że Watts nie może przekroczyć granicy USA, gdyż fakt, że niewystarczająco szybko upadasz na ziemię po tym, jak dostajesz po mordzie od strażnika granicznego, to „przestępstwo” wedle prawa stanu Michigan - ale nie może szczerze powiedzieć, żebybardzo tęsknił za tym miejscem. Dzieła Wattsa są dostępne w 20 językach. On i jego kot Banan (niestety zdechł*) pojawili się w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”. Kilka lat temu na krótko wrócił do nauki, żeby napisać pracę habilitacyjną z genetyki molekularnej, ale tak naprawdę był w tym do bani. *Nie chodzi o tego rudego kota na zdjęciu autora. Ten to BOG (trzęsawisko), który, jak widać, wciąż żyje.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 21:00, Aula 2): [Panel] False morality Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Autografy): Dyżur autografowy: Peter Watts Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 21:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Peter Watts Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Aula 2): [Panel] The limits of humanity and playing God Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:30, Sala Ziemi): Peter Watts - spotkanie autorskie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:30, Aula 2): [Panel] My life in my hands: does free will exist? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Aula 2): [Panel] How to make a debut? Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Aula 2): Worst-case Neuroscenarios from the Peanut Gallery Więcej
Magda Kozak

Magda Kozak

Największy wojownik wśród polskich fantastów. Sprawdzony w ogniu walki, na konwentach i nad klawiaturą. Jak na lekarza ratunkowego tudzież zawodowego żołnierza wygląda całkiem niewinnie. Magda jest porucznikiem w 2. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim. Dwukrotnie uczestniczyła w misji w Afganistanie w ramach VII i XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego; została ranna podczas ostrzału rakietowego. W warunkach cywilnych można ją czasem zauważyć na dyżurze w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub w karetce pogotowia. Jej debiutem książkowym była powieść “Nocarz” wydana w 2006 roku (w 2009 zespół Closterkeller nagrał piosenkę o tym samym tytule inspirowaną treścią powieści, powstał również bardzo interesujący teledysk). Kontynuację tej powieści stanowią książki “Renegat” i “Nikt” (wszystkie były nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, odpowiednio za 2006, 2007 i 2008 rok). Kolejne powieści to “Fiolet” (2010), “Paskuda” (2012) i “Łzy Diabła” (2015) – ta ostatnia również nominowana do Nagrody im. J. A. Zajdla oraz do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Ponadto Magda jest autorką wielu opowiadań, z których dwa: “Sznurki Przeznaczenia” (2008) oraz “Strasznie mi się podobasz” (2011) również były nominowane do Nagrody im. A. Zajdla. W 2016 roku “Nocarz”, “Renegat” i “Nikt” zostały wydane na rynku anglojęzycznym jako “Nighter”, “Renegade” i “Nobody”, cykl doczekał się również wydania zbiorczego zatytułowanego “Vesper”.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Magda Kozak Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 13:00, Literacka 2): Magda Kozak - spotkanie autorskie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Literacka 2): Człowiek jak ptak Więcej
Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk

Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa, kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest prawie 50 wydanych książek sprzedanych w milionie egzemplarzy i miejsce na podium wśród najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę, sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach – mieście, w którym narodził się Jakub Wędrowycz. Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich, w tym Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty, jedynego w polskiej literaturze rdzennie polskiego superbohatera, który dorobił się własnego festiwalu, Dni Jakuba Wędrowycza, odbywającego się w lipcu w Wojsławicach. Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Kilkakrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Zdobywca Bestsellera Empiku za 2009 rok. Nominowany do Bestsellerów Empiku 2016. Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 10:30, Aula 1): Andrzej Pilipiuk - spotkanie autorskie Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Andrzej Pilipiuk Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Sala Ziemi): [Panel] Czy lektury szkolne potrzebują fantastyki? Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 15:00, Aula 1): [Panel] Dobrzy My vs Źli Oni Więcej
Marcin Podlewski

Marcin Podlewski

Miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki. Debiutował sto lat temu na łamach magazynu „LAMPA” Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania „Happy END” — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem „Edmund” po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie „Nowej Fantastyki”. Do space opery przymierzał się długo. Przygotowanie pełnego researchu książki zajęło mu sporo czasu: poczynając od realnie istniejących galaktycznych map, przez całą strukturę opisywanego świata, po zagadnienia astronautyki kończąc. Tak powstał „Skokowiec” — pierwsza część planowanej tetralogii „Głębia” o świecie, w którym opanowana niegdyś przez ludzi Droga Mleczna została zniszczona niemal w stu procentach przez serię potwornych wojen, a nadprzestrzenne skoki przez tytułową „Głębię” mogą prowadzić do zgubnego w skutkach szaleństwa. „Skokowiec” był nominowany do Książki Roku 2015 „Nowej Fantastyki”. Seria „Głębia” to zdecydowanie jedna z największych niespodzianek w rodzimej fantastyce w ostatnich latach. Autor mieszka z żoną, synkiem i Prozakiem: kociakiem antydepresyjnym, którego rodzina przygarnęła po stracie Nerwosola.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Aula 2): [Panel] Literatura a gry Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Marcin Podlewski Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Literacka 2): [Panel] Podbić świat! Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Literacka 1): Głębia - wszechświat Wypalonej Galaktyki Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:00, Literacka 2): Głębia - filtry rzeczywistości Więcej
Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz

Debiutował w 1982 roku opowiadaniem „Azyl dla starych pilotów” w tygodniku „Odgłosy”. Jest współzałożycielem magazynu literackiego „Fenix”, w latach 1993–2001 był jego redaktorem naczelnym. Po rozwiązaniu pisma skoncentrował się na pracy twórczej i obecnie jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych autorów polskiej fantastyki. Znany przede wszystkim z cyklu powieści „Pan Lodowego Ogrodu”, za które był wielokrotnie nagradzany (Nagroda im. Janusza A. Zajdla w 2005, Śląkfa w kategorii Twórca Roku 2005, Sfinks w kategorii Polska Powieść Roku i nagroda redakcji „Fahrenheita” w kategorii Dzieło Roku 2005 – wszystko za powieść „Pan Lodowego Ogrodu - tom 1”). Jest jedynym pisarzem w historii Nagrody Fandomu Polskiego, który w jednym roku zgarnął całą pulę – Zajdel w kategorii opowiadanie („Wilcza zamieć”) również powędrował do Jarosława Grzędowicza. W 2007 roku powieść „Popiół i kurz” została nagrodzona Zajdlem za rok 2006.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 17:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Jarosław Grzędowicz Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Literacka 2): Jarosław Grzędowicz - spotkanie autorskie Więcej
Jacek Komuda

Jacek Komuda

Pisarz z wykształcenia jest historykiem, co znajduje odzwierciedlenie w tematyce jego książek. Zadebiutował w 2002 roku powieścią „Wilcze Gniazdo”, od tego czasu ukazało się jedenaście pozycji jego autorstwa. Do najważniejszych zaliczyć można czterotomową serię „Samozwaniec” o wyprawie polskich wojsk na Moskwę na początku XVII wieku. W zeszłym roku z kolei ukazał się „Hubal” o majorze Henryku Dobrzańskim. Komuda jest także autorem opowiadań – m.in. „Opowieści z Dzikich Pól”. Współpracował z wieloma uznanymi pisarzami, czego efektem są takie antologie jak „Epidemie i zarazy” czy „Demony”. Jacek Komuda posiada też swoją rubrykę w tygodniku „Do Rzeczy”, gdzie pisze felietony kulinarne w ramach cyklu „Podróże kuchmistrza koronnego”.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Jacek Komuda Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 15:30, Sala Ziemi): [Panel] Słowiańska kontrowersja Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 13:30, Aula 1): Jak podbiliśmy Moskwę Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Literacka 2): [panel] Awanturnicy, złodzieje, wszelkie szumowiny Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 15:00, Aula 1): [Panel] Dobrzy My vs Źli Oni Więcej
Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek jest bestsellerowym pisarzem znanym z zamiłowania do klasycznego rocka oraz popkultury, ponadto znawcą i popularyzatorem komiksów na polskim rynku. Dwudziestą książką w jego dorobku jest napisana wspólnie z grupą przyjaciół „Przez Stany POPświadomości”, a na rok 2017 zapowiada trzy nowości, w tym kontynuację „Grimm City. Wilk!” oraz zbiór „Drobinki nieśmiertelności”. Najbardziej znany z serii „Kłamca” oraz „Chłopcy”, jest także autorem licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku. Żyje w drodze – spędza w podróży ponad dwie trzecie roku. W ciągu trzech ostatnich lat odbył ponad 200 spotkań autorskich. Wymyślił oraz zrealizował Rock&Read Festival – największą w kraju trasę promującą czytelnictwo. Podczas pracy nad powieścią „Ciemność płonie” przez pół roku mieszkał na katowickim dworcu. Teksty Jakuba Ćwieka doczekały się adaptacji teatralnych, LARP-owych, teledysków, słuchowisk, komiksu, gry karcianej, dwóch filmów krótkometrażowych oraz serii koszulek. Zdjęcie autora udostępniła Karolina Stefańska

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Jakub Ćwiek Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Sala Ziemi): [Panel] Trup ściele się gęsto... Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Literacka 1): [Panel] Żyć bez Ciebie nie mogę! Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:00, Literacka 2): Jakub Ćwiek - spotkanie autorskie Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Sala Ziemi): [Panel] Czy lektury szkolne potrzebują fantastyki? Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Sala Ziemi): Jakub Ćwiek i Krzysztof Piskorski - seriale audio Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Sala Ziemi): Maskarada // The Masquerade Więcej
Rafał Kosik

Rafał Kosik

Urodzony w 1971 roku. Debiutował w "Nowej Fantastyce" opowiadaniem "Pokoje przechodnie" (2001). Autor dwóch serii książek dla młodzieży: Amelia i Kuba oraz Felix, Net i Nika, z której jedna część - "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" – doczekała się ekranizacji. Twórca utworów science fiction i literatury grozy dla dorosłych. Za powieść "Kameleon" (2008) otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę Sfinks. Na swoim koncie ma też książki "Mars" (2003) i "Vertical" (2006) – nominowany do Zajdla – oraz zbiory opowiadań "Obywatel, który się zawiesił" (2011) i "Nowi ludzie" (2013). Dyrektor kreatywny i grafik założonego z Katarzyną Sienkiewicz-Kosik wydawnictwa Powergraph.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 15:30, Autografy): Dyżur autografowy: Rafał Kosik Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Literacka 1): Autorzy Powergraphu i premiera Kuby Nowaka Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Sala Ziemi): [Panel] Czy lektury szkolne potrzebują fantastyki? Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:30, Literacka 1): Rafał Kosik - spotkanie autorskie Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 15:00, Aula 1): [Panel] Dobrzy My vs Źli Oni Więcej
Kazimierz Kyrcz Jr.

Kazimierz Kyrcz Jr.

Prozaik, redaktor i publicysta. Mieszka w Krakowie. Jest współautorem zbiorów opowiadań: „Piknik w piekle” (2004), „Horrorarium” (2006), „Twarze szatana” (2009), „Chory, chorszy, trup” (2011) i „Lek na lęk” (2011), a także powieści „Siedlisko” (2009), „Koszmar na miarę” (2010), „Efemeryda” (2011), „Wojna świrów” (2014). Autor powieści: „Podwójna pętla” (2013) oraz zbioru opowiadań „Femme fatale” (2015). Jego utwory znalazły się w licznych antologiach, m.in. „City”, „Halloween”, „Księga strachu” czy „Iron Tales”. Tłumaczony na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Najnowsza powieść Kyrcza ukaże się jeszcze przed wakacjami.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 17:30, Aula 1): WARsztaty literackie Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 21:00, Literacka 2): [Panel] Co czai się pod łóżkiem? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Kazimierz Kyrcz Jr. Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Literacka 2): Teorie spiskowe Więcej
Paweł Grzegorz Majka

Paweł Grzegorz Majka

Krakowski autor opowiadań fantastycznych. Jego debiutanckie opowiadanie ukazało się w 1987 roku, gdy miał zaledwie piętnaście lat. Na kolejną próbkę jego twórczości trzeba było czekać aż do 2006 roku. Od tego czasu opublikował „Pokój światów”, „Dzielnicę obiecaną” jej kontynuację, „Człowieka obiecanego” i „Niebiańskie pastwiska”. Dwukrotnie zdobył Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego, otrzymał również trzy nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W międzyczasie pracował w lokalnej prasie i radiu oraz w ogólnopolskiej telewizji. // fot. Kuklok

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Literacka 2): Zabij księżniczkę na ołtarzu Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 13:00, Aula 2): Ostatnia prelekcja o krwawej zemście u Słowian Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Aula 2): [Panel] Literatura a gry Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:30, Literacka 1): Od stalkera do S.T.A.L.K.E.R.a Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Paweł Majka Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Literacka 2): [panel] Awanturnicy, złodzieje, wszelkie szumowiny Więcej
Marcin Mortka

Marcin Mortka

Gawędziarz, marzyciel i pracoholik w jednym - rzadko kiedy udaje mu się przetrwać dzień bez napisania choć strony czegokolwiek. Pasjonat średniowiecznych krucjat, wielkich żaglowców epoki napoleońskiej i skandynawskich nastrojów. Uwielbia kawę, podróżowanie oraz spokój pod każdą postacią. Jego największym skarbem jest rodzina. Nie znosi pośpiechu, uwielbia zapach wiatru i chciałby móc przesiedzieć każdą noc z książką. Postać wikinga Tappiego, którego stworzył w 2012 roku, doczekała się kilkunastu książek, gry planszowej, książki kucharskiej i ekranizacji.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Aula 2): The third crusade - the war of characters Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Pyrkącik 1): Powrót do Szepczącego Lasu z Marcinem Mortką Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Marcin Mortka Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Literacka 2): O diabłach i aniołach z trzech perspektyw Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:00, Literacka 2): Marcin Mortka - spotkanie autorskie Więcej
Marta Kisiel

Marta Kisiel

Szlachetny rocznik 1982. Przebrzydła polonistka z romantycznym skrzywieniem, święcie przekonana, że Słowacki zachwyca, i nie mówcie, że nie zachwyca, skoro zachwyca (sprawdzić, czy nie Mickiewicz). Poprawiacz błędów cudzych, czyli redaktor, popełniacz własnych, czyli autor, jak również tłumacz z zaskoczenia. Debiutowała na łamach „Fahrenheita” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna (53/2006). Kolejne dwa ukazały się w antologii "Kochali się, że strach" (2007) i "Nawiedziny" (2009). Publikowała również w SFFiH ("Przeżycie Stanisława Kozika", 44/2009; "W zamku tej nocy…" 78/2012). W 2010 roku wydała "Dożywocie", w pewnych kręgach określane mianem książki kultowej. Powróciła z "Nomen Omen", nominowanym do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii najlepsza powieść 2014 roku. Jej najnowsza powieść, "Siła niższa", stanowi długo wyczekiwaną kontynuację bestsellerowego debiutu. Przez własnych czytelników czule nazywana ałtorką (pisownia oficjalna) Marta Kisiel odgraża się, że to jeszcze nie koniec…

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 11:00, Autografy): Dyżur autografowy: Marta Kisiel Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Literacka 2): O diabłach i aniołach z trzech perspektyw Więcej
Katarzyna Miszczuk

Katarzyna Miszczuk

Urodzona w 1988 roku. Lekarka i pisarka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Debiutowała w wieku osiemnastu lat powieścią "Wilk" (2008), jej kontynuacja, "Wilczyca", ukazała się w 2009 i została nominowana do Nagrody Nautilus, przyznawanej za najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. Sławę przyniosła jej trylogia diabelsko-anielska: "Ja, diablica" (W.A.B. 2010), "Ja, anielica" (W.A.B. 2011) i "Ja, potępiona" (W.A.B. 2012). Wydała także powieść grozy "Druga szansa" (W.A.B. 2013) i kryminał "Pustułka" (W.A.B. 2015). Jest również autorką bestsellerowego cyklu słowiańskiego Kwiat paproci: "Szeptucha" (W.A.B. 2016) i "Noc Kupały" (W.A.B. 2016) oraz parodystycznej powieści "Gwiezdny Wojownik" (nowe wydanie Uroboros 2017). Strona autorki: katarzynaberenikamiszczuk.blogspot.com. Foto © Małgorzata Zając

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 11:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Katarzyna Miszczuk Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Literacka 2): O diabłach i aniołach z trzech perspektyw Więcej
Krzysztof Piskorski

Krzysztof Piskorski

Pisarz i publicysta, który zasłynął oryginalnymi fantastycznymi światami. Autor dziewięciu książek, w tym nagrodzonego Zajdlem „Cieniorytu”, w którym płaszcz i szpada mieszają się z tajemniczą cieńprzestrzenią, oraz wydanej niedawno powieści „Czterdzieści i cztery”, gdzie słowiańska magia i dziwna technologia odmieniły epokę narodowych wieszczów. Zdobywca dwóch Złotych Wyróżnień nagrody Żuławskiego. Trzykrotnie nominowany do nagrody Zajdla, otrzymał ją w 2013 roku za „Cienioryt”. Publikuje w Nowej Fantastyce, gdzie prowadzi cykl z poradami dla młodych twórców.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 16:30, Aula 2): Fantastyka a przyszłość: trafienia i pudła Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Autografy): Dyżur autografowy: Krzysztof Piskorski Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Literacka 1): Światotworzenie: praktyczny poradnik Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 21:00, Literacka 2): [Panel] Co czai się pod łóżkiem? Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Sala Ziemi): Jakub Ćwiek i Krzysztof Piskorski - seriale audio Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 15:30, Sala Ziemi): [Panel] Słowiańska kontrowersja Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 21:30, Literacka 1): Krzysztof Piskorski - spotkanie autorskie Więcej
Siri Pettersen

Siri Pettersen

Norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka. W 2002 roku jej komiks "Anti-klimaks" wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet. W 2013 roku opublikowała powieść "Dziecko Odyna" – pierwszy tom z cyklu Krucze pierścienie. Dotychczas w swojej karierze aż dwunastokrotnie została nominowana do różnych nagród, m.in. Nagrody dla Debiutanta od Norweskiego Ministra Kultury, a także Książki Roku polskiego portalu lubimyczytac.pl Uhonorowana została pięcioma nagrodami, w tym norweską nagrodą Havmanna. Reprezentowała również Norwegię na Honorowej Liście IBBY. // Źródło zdjęcia: © Lars Myhren Holand

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 21:00, Aula 2): [Panel] False morality Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Siri Pettersen Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Aula 2): [Panel] How to make a debut? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Literacka 2): Siri Pettersen - spotkanie autorskie Więcej
Samantha Shannon

Samantha Shannon

Urodziła się w zachodnim Londynie w 1991 roku. Zaczęła pisać już w wieku piętnastu lat. W 2013 roku ukończyła studia literaturoznawcze na uniwersytecie w Oksfordzie. Rok wcześniej została zakwalifikowana do nagrody The Young Star. "Czas Żniw", jej debiutancka powieść, a jednocześnie pierwsza część siedmiotomowego cyklu, została wydana w kilkudziesięciu krajach. Prawa do jej ekranizacji nabyła wytwórnia 20th Century Fox. Samantha uwielbia czytać, pić dobrą kawę, grać na skrzypcach i fortepianie. Jej ulubiona książka to "Opowieść podręcznej" kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 21:00, Aula 2): [Panel] False morality Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Autografy): Dyżur autografowy: Samantha Shannon Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Aula 2): [Panel] The limits of humanity and playing God Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:30, Aula 2): [Panel] My life in my hands: does free will exist? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Aula 2): [Panel] How to make a debut? Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 10:00, Literacka 2): Strong Female Characters: A brief history Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:30, Literacka 1): Samantha Shannon - spotkanie autorskie Więcej
Robert J. Szmidt

Robert J. Szmidt

Pisarz, tłumacz, redaktor naczelny miesięczników „Video Business”, „PlayStation Plus”, „Science Fiction” oraz „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Debiutował w połowie lat osiemdziesiątych, potem pracował w kilku branżach, nie zapominając jednak nigdy o fantastycznych korzeniach. Do pisania wrócił na początku nowego tysiąclecia – wtedy właśnie z jego inicjatywy powstał magazyn „Science Fiction”, kultowe już dziś pismo, dzięki któremu powróciła moda na polską fantastykę. Jest autorem dziesięciu powieści i dwóch zbiorów opowiadań. Specjalista od postapokalipsy, nie bez kozery zwany czasem Niszczycielem Światów. W 2003 roku wydał bestsellerową i wznawianą do dzisiaj„Apokalipsę według Pana Jana”, w której trafnie przewidział wybuch konfliktu na Ukrainie i jego potencjalne konsekwencje. Do tematyki postapokaliptycznej wracał jeszcze nie raz. Do tego gatunku należy również powieść „Samotność Anioła Zagłady” oraz nowele „Ognie w ruinach”, „Mały” i„Alpha Team” – pierwszy polski tekst o apokalipsie zombie. W powieści „Szczury Wrocławia” uśmiercił 222 ochotników spośród osób, które wzięły udział w akcji prowadzonej na Facebooku. Napisał także książki w uniwersum Metro 2033, takie jak „Otchłań” (2015) i „Wieża” (2016). Niebawem ukaże się trzecia część cyklu wieńcząca trylogię. Jest zapalonym podróżnikiem, który zwiedził pięć kontynentów, tłumaczem ponad sześćdziesięciu książek i kilkunastu gier komputerowych, pomysłodawcą dwóch nagród branżowych oraz twórcą portalu www.fantastykapolska.pl – największej polskiej e-biblioteki science fiction. Jego "Otchłań" została przełożona na język rosyjski i ukazała się w Rosji, a "Łatwo być Bogiem" w przekładzie na angielski niebawem ukaże się w Stanach Zjednoczonych.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 13:30, Autografy): Dyżur autografowy: Robert Szmidt Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Aula 2): [Panel] Literatura a gry Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Sala Ziemi): [Panel] Trup ściele się gęsto... Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:30, Literacka 1): Pola dawno zapomnianych bitew: Na krawędzi zagłady Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 12:00, Literacka 2): Polska fantastyka Więcej

Blok Komiksowy

James Tynion IV

James Tynion IV

James Tynion IV jest scenarzystą znanym z pracy nad komiksem BATMAN/TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES (DC Comics/IDW Publishing), który trafił na listę bestsellerów New York Timesa. Obecnie pisze ukazującą się co dwa tygodnie serię DETECTIVE COMICS, kluczową pozycję DC Comics w ramach inicjatywy Rebirth. Jego dorobek to także inne serie z związane z Batmanem, a także tytuły THE WOODS, THE BACKSTAGERS oraz MEMETIC dla BOOM! Studios. Mieszka i pracuje w Los Angeles. Autor zdjęcia: Gregory Shutters

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 14:00, Komiks): James Tynion IV - Man of Turtles and Bats Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:30, Autografy): Dyżur autografowy: James Tynion IV Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 15:00, Autografy): Dyżur autografowy: James Tynion IV Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Aula 1): James Tynion IV - spotkanie Więcej
Katarzyna Witerscheim

Katarzyna Witerscheim

Rocznik 1988, urodzona i wychowana na Śląsku. Socjolożka i graficzka, autorka komiksów internetowych. Znana z takich projektów jak instagramowy „1995Regi” czy zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. Ostatnio współpracująca z IDW przy „Jem and the Holograms Annual 2017” oraz „Oh Joy Sex Toy” Eriki Moen. Lubi ciastka i dinozaury. // Autorką wykorzystanej grafiki jest Katarzyna „PannaN” Witerscheim.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Autografy): Katarzyna Witerscheim i Marcin Surma - autografy Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:00, Komiks): Spotkanie z Katarzyną Witerscheim i Marcinem Surmą Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Aula 1): [Panel] Spotkanie z polskimi autorkami komiksów Więcej
Kuba Ryszkiewicz

Kuba Ryszkiewicz

Z wykształcenia filolog angielski i kulturoznawca, z zamiłowania leń. Autor "Nie przebaczaj", na co dzień wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Komiks): Lisowe spotkanie - wydawnictwo Sol Invictus Więcej
Grzegorz Kaczmarczyk

Grzegorz Kaczmarczyk

Z wykształcenia leń, z zamiłowania rysownik-amator. Znany głównie z serii ,,Rycerz Ciernistego Krzewu”, którą tworzy wraz z scenarzystą Dawidem Kuca i grupą znajomych ilustratorów komiksowych.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Komiks): Lisowe spotkanie - wydawnictwo Sol Invictus Więcej
Dariusz Stańczyk

Dariusz Stańczyk

Rocznik ‘86, wychowanek Instytutu Anglistyki UW, scenarzysta, tłumacz i redaktor komiksowy. Od 2014 pisze swoją autorską serię superbohaterską „Lis” dla Sol Invictus Komiks i nie bardzo zamierza ją skończyć. Nadal nie ogarnia, że lata 80. nie były 20 lat temu.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Komiks): Lisowe spotkanie - wydawnictwo Sol Invictus Więcej
Jakub Oleksów

Jakub Oleksów

Z wykształcenia filolog i technik informatyk, z zamiłowania ilustrator. Współtworzy serię komiksową „Lis” dla wydawnictwa Sol Invictus, na co dzień pracuje przy produkcji gier komputerowych.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Komiks): Lisowe spotkanie - wydawnictwo Sol Invictus Więcej
Ilona Myszkowska

Ilona Myszkowska

Autorka komiksów internetowych „Chata wuja Freda” (chatolandia.pl) i „Barwy Biedy”, scenarzystka mangi „Kawaii Scotland” (rysowanej przez Drankę). Wydała kilka rzeczy na papierze - 4 edycje kalendarza „Kartki z datami do zapisywania rzeczy”, komiksy „Ślimacze Opowieści”, „Kapitan Szyszko” i „iGranie z Gruzem” oraz grę planszową o tym samym tytule. W studiu hamstercube robi też gry komputerowe (m.in. „Opowieści z Nyanii”). Poza tym szyje pokraczne stworzenia ze skarpet.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Autografy): Dyżur autografowy: autorzy wydawnictwa Gindie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Aula 1): Webkomiks. Spotkanie z polskimi twórcami Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Aula 1): Chatolandia.pl - Spotkanie autorskie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Aula 1): [Panel] Spotkanie z polskimi autorkami komiksów Więcej
Marcin „XULM” Surma

Marcin „XULM” Surma

Ilustrator i autor komiksów („Super Science Friends:2099”, „Woroszyłowgrad”, „VAULT12”). Poza komiksami miał też okazję pracować przy grach komputerowych (SUPERHOT), serialach animowanych („Super Science Friends”), książeczkach dla dzieci („Jestem Miasto:Kraków”) i wielu innych projektach.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Autografy): Katarzyna Witerscheim i Marcin Surma - autografy Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:00, Komiks): Spotkanie z Katarzyną Witerscheim i Marcinem Surmą Więcej
TOMASZ KOŁODZIEJCZAK

TOMASZ KOŁODZIEJCZAK

Pisarz, scenarzysta, wydawca, promotor kultury. Debiutował w 1985 roku, od tego czasu opublikował 6 powieści i kilkadziesiąt opowiadań (ostatni wydana książka to zbiór „Wstań i idź”). Tworzył też gry planszowe i komputerowe, scenariusze komiksowe, teksty publicystyczne. Był redaktorem naczelnym pism „Voyager”, „Magia i Miecz”, „Świat Komiksu”. Aktualnie pracuje nad cyklem „Ostatnia Rzeczpospolita”, w skład którego wchodzą książki „Czerwona Mgła”, „Czarny Horyzont”, „Biała Reduta”. Wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla (pierwszy raz w 1992 roku, ostatni w 2015), zdobył ją za powieść „Kolory sztandarów”. Jest laureatem wyróżnień za działalność wydawniczą i promotorską (m.in. nagrody im. Papcia Chmiela i nagrody im. Janusza Christy z działania na rzecz komiksu w Polsce, a także trzykrotnie Śląkfy). W roku 2010 otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w roku 2013 r. za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został uhonorowany medalem Złoty Krzyż Zasługi. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski, ukraiński. Od 1995 roku jest związany zawodowo z wydawnictwem Egmont Polska, w którym m.in. prowadził pisma komiksowe dla dzieci takie jak „Kaczor Donald” czy „Witch”. Od osiemnastu lat kieruje tam imprintem „Klub Świata Komiksu”, wydającym najpopularniejsze światowe komiksy – m. in. Asteriks, DC, Kajko i Kokosz, Marvel, Star wars, Thorgal. Kieruje też działem gier planszowych Egmontu.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Komiks): Spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem (Egmont) Więcej
Beata „Ari” Smugaj

Beata „Ari” Smugaj

Autorka Lisich Spraw, z wykształcenia ekspertka społeczno-obyczajowa. Zawodowo związana z branżą reklamową, do niedawna odpowiedzialna za wizerunek w social mediach między innymi takich marek jak Stabilo czy Stick'n. Obecnie na pełen etat zajmuje się Lisimi Sprawami, webkomiksem prezentującym codzienne problemy z rudego, puchatego i bardzo lisiego punktu widzenia. Lubi kawę, Wiedźmina i nowe wyzwania.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Autografy): Dyżur autografowy: autorzy wydawnictwa Gindie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Aula 1): Webkomiks. Spotkanie z polskimi twórcami Więcej
Konrad Okoński

Konrad Okoński

Magister sztuk pięknych wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rysownik komiksów w internecie od 2004 roku, od kilku lat także rysownik komiksów na papierze. Autor Wiśni, Kwarcowego Paciorka i Kija w Dupie. Prowadzi podkasty: Schwing z Robertem Bele Sienickim i Inside Baseball z Mateuszem Żarkowskim. Fan wszelkich deskowych sportów i gry w go.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Autografy): Dyżur autografowy: autorzy wydawnictwa Gindie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Aula 1): Webkomiks. Spotkanie z polskimi twórcami Więcej
Anna Kłosowska

Anna Kłosowska

Autorka Odmętów Absurdu - zabawnych obrazków z wielookimi i mnogomackimi stworkami mówiącymi RZECZY. Urodzona w 1980r w Gdańsku. Nie skończyła żadnej szkoły, którą warto by się było pochwalić. Sama mówi o sobie, że żyje z rysowania głupich obrazków w internecie. Obecnie współpracuje z wydawnictwem Gindie.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 20:30, Autografy): Dyżur autografowy: autorzy wydawnictwa Gindie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:30, Aula 1): Webkomiks. Spotkanie z polskimi twórcami Więcej

Blok Filmowo-Serialowy

Stanisław Mąderek

Stanisław Mąderek

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, VFX supervisor, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Z pasji także aktor i kompozytor muzyki filmowej. Twórca filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, reklam, teledysków i niezależnych animacji oraz filmów krótkometrażowych (np.: Stars in Black z 2000 r. lub This is Tatooine z końca roku 2015). Reżyser cutscen, sesji motion capture oraz współtwórca rozgrywek w licznych grach komputerowych. Z powodzeniem eksperymentuje z fotogrametrią oraz filmami 360/180 na potrzeby wirtualnej rzeczywistości.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Filmowo-Serialowa): "This is Tatooine" - fanowski teledysk SW od kulis Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Aula 2): Spotkanie z twórcami "Pół Wieku Poezji Później" Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 21:00, Aula 1): [Panel] Creating Fan and Crowdfunded Films Więcej
Martin Gooch

Martin Gooch

Praca nad tytułami takimi jak Harry Potter, Sędzia Dredd i Muppety nauczyła go, jak należy kręcić filmy. Od dwudziestu lat pracował jako asystent operatora, operator kamery i reżyser obrazu przy niezliczonych filmach i produkcjach telewizyjnych, między innymi przy Big Brotherze i Wojnach Robotów. Na swoim koncie ma ponad 1000 dni zdjęciowych. Jego debiut filmowy, DEATH (znany również pod tytułem After Death), był wyświetlany podczas gali nagród BAFTA, festiwalu Raindance i wielu innych. Kolejny jego film, Search For Simon (komedia science fiction), znalazł się na liście 10 najlepszych brytyjskich komedii 2013 roku według London Film Review. Oba tytuły zdobyły nagrody bądź nominacje w piętnastu różnych konkursach, w tym trzy wyróżnienia za reżyserię i sześć za film, a także nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym im. Brama Stokera, nagrodę festiwalu Raindance i nagrody na festiwalach filmów science fiction w Monako i Bostonie. Najnowszym jego filmem jest The Gatehouse, nakręcony w klimacie horroru fantasy.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 14:00, Filmowo-Serialowa): [Panel] Modern European Filmography Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:00, Sala Ziemi): "The Gatehouse"- film premiere Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Filmowo-Serialowa): Meeting with Martin Gooch Więcej
Erasmus Brosdau

Erasmus Brosdau

Twórca mający około 10 lat doświadczenia w produkcji grafiki komputerowej, od wizualizacji przemysłowych do pracy przy grach komputerowych w Crytek. Jako dyrektor artystyczny pracował przy tytułach takich jak Crysis 3, Ryse, Warface czy Star Citizen. Członek ekipy Film Engine, której oprogramowanie pozwoliło na produkcję innowacyjnego, renderowanego w czasie rzeczywistym, fanowskiego filmu The Lord Inquisitor, osadzonego w uniwersum Warhammera 40000. Pierwsze 9 minut obrazu zostało opublikowane jako prolog w sierpniu 2016 roku i już w pierwszym tygodniu stało się wiralowym sukcesem.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 21:00, Aula 1): [Panel] Creating Fan and Crowdfunded Films Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:00, Filmowo-Serialowa): Making of "The Lord Inquisitor" Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Gry Elektroniczne Prelekcje): Working in the Games Industry Więcej
Timo Vuorensola

Timo Vuorensola

Fiński reżyser i scenarzysta. Zadebiutował w 2005 roku filmem „Star Wreck: In the Pirkinning”. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Iron Sky”, komedia wojenna o inwazji nazistów z księżyca. W tym roku ukaże się jego kontynuacja – „Iron Sky: The Coming Race”, a w fazie produkcji znajduje się już trzecia część, „Iron Sky: The Ark”. Twórczość tego reżysera wyróżnia fakt, że jego prace oparte są na zasadach crowdfundingu i crowdsourcingu. Sam Vuorensola chętnie oddaje się swojej innej pasji – muzyce – jako wokalista zespołu Älymystö, utrzymanego w klimatach dark industrialu.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 14:00, Filmowo-Serialowa): [Panel] Modern European Filmography Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Aula 2): Meeting with Timo Vuorensola Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 21:00, Aula 1): [Panel] Creating Fan and Crowdfunded Films Więcej
Nathaniel Buzolic

Nathaniel Buzolic

Nathaniel Buzolic jest australijskim aktorem o chorwackich korzeniach. W fandomie fantastycznym znany jest najbardziej jako Kol Mikaelson z "Pamiętników Wampirów" oraz jego spin-offu "The Originals". Wystąpił również w serialu "Supernatural" jako David Lassiter, jedna z głównych postaci potencjalnego spin-offu "Supernatural: Bloodlines". W 2016 roku można było natomiast obejrzeć Nathaniela na dużym ekranie w oscarowym filmie "Przełęcz ocalonych" pod reżyserią Mela Gibsona.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Autografy 3): Dyżur autografowy: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:30, Autografy 3): Dyżur autografowy: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Autografy 3): Dyżur autografowy: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 10:00, Autografy 3): Dyżur autografowy: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 15:00, Autografy 3): Dyżur autografowy: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 18:30, Autografy 3): Sesja zdjęciowa: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 12:00, Autografy 3): Sesja zdjęciowa: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Autografy 3): Sesja zdjęciowa: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Autografy 3): Sesja zdjęciowa: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 16:30, Autografy 3): Sesja zdjęciowa: Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 13:00, Sala Ziemi): Meeting with Nathaniel Buzolic Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 15:00, Aula 2): Meeting with Nathaniel Buzolic Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:00, Filmowo-Serialowa): Meeting with Nathaniel Buzolic Więcej

Blok Fantastyki Dalekowschodniej

Leobane Cosplay

Leobane Cosplay

Jestem Leobane, mam 26 lat i mieszkam na południu Francji. Szybko stałem się znany w moim kraju ze względu na wysoką jakość moich kostiumów, a także dzięki dobremu odgrywaniu postaci i pracy włożonej w przystosowanie ciała do wyglądu moich cosplayów. Mogliście już mnie widzieć jako Khala Drogo z „Gry o Tron”, Leonidasa z „300” czy Herkulesa z animacji Disneya. Nie mogę się doczekać, by znów przyjechać na Pyrkon, byłem rok temu i było świetnie!

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Mori): Cosplay with Aokiji and Leobane Więcej
Aokiji Cosplay

Aokiji Cosplay

Hej! Jestem Aokiji, mam 23 lata i pochodzę z Francji. Swoją przygodę z cosplayem rozpocząłem 4 lata temu. Stałem się popularny, gdyż odtwarzam bardzo wysokie postacie, jak ja. Uwielbiam zmieniać się w różnych bohaterów dzięki makijażowi i efektom specjalnym, które sam tworzę; a także robić protezy. Cieszę się na wizytę w Polsce i nie mogę się doczekać spotkania z polskimi cosplayerami.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Mori): Cosplay with Aokiji and Leobane Więcej

Blok Dziecięcy

Justyna Drzewicka

Justyna Drzewicka

Justyna Drzewicka jest absolwentką filologii polskiej. Ukończyła również studia MBA. Zadebiutowała w 2016 roku serią fantasy dla młodzieży "Niepowszedni". Opowieść o losach młodych ludzi obdarzonych niezwykłymi zdolnościami została bardzo ciepło przyjęta przez nastoletnich czytelników. Dwa pierwsze tomy ukazały się w 2016 roku, ostatni pojawi się w 2017.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Pyrkącik 1): Czy jesteś Niepowszedni? Justyna Drzewicka Więcej
Marcin Mortka

Marcin Mortka

Gawędziarz, marzyciel i pracoholik w jednym - rzadko kiedy udaje mu się przetrwać dzień bez napisania choć strony czegokolwiek. Pasjonat średniowiecznych krucjat, wielkich żaglowców epoki napoleońskiej i skandynawskich nastrojów. Uwielbia kawę, podróżowanie oraz spokój pod każdą postacią. Jego największym skarbem jest rodzina. Nie znosi pośpiechu, uwielbia zapach wiatru i chciałby móc przesiedzieć każdą noc z książką. Postać wikinga Tappiego, którego stworzył w 2012 roku, doczekała się kilkunastu książek, gry planszowej, książki kucharskiej i ekranizacji.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 11:30, Aula 2): The third crusade - the war of characters Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Pyrkącik 1): Powrót do Szepczącego Lasu z Marcinem Mortką Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Marcin Mortka Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Literacka 2): O diabłach i aniołach z trzech perspektyw Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:00, Literacka 2): Marcin Mortka - spotkanie autorskie Więcej

Blok Gier Bez Prądu

Ignacy Trzewiczek

Ignacy Trzewiczek

Ignacy Trzewiczek, urodzony w Katowicach, rocznik '76. Autor gier RPG oraz planszowych, były redaktor naczelny magazynu Portal, twórca gier Neuroshima RPG oraz Monastyr RPG (wraz z Michałem Oraczem oraz Marcinem Blachą), w ostatnich latach autor bestellerowych gier planszowych Robinson Crusoe oraz Osadnicy: Narodziny Imperium. W tym roku ukaże się jego najnowsza gra - Pierwsi Marsjanie, jedna z pierwszych na świecie gier planszowych zintegrowanych z dedykowaną aplikacją mobilną.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 20:00, Autografy): Dyżur Autografowy Ignacy Trzewiczek Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Autografy 2): Dyżur Autografowy Ignacy Trzewiczek Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Fabularna 2): Tajniki wydawania gier na licencjach Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Warsztat 15): Warsztaty dla autorów gier - Ignacy Trzewiczek Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Aula 1): Ignacy Trzewiczek - spotkanie autorskie Więcej
John Kovalic

John Kovalic

To niezwykle popularny, wielokrotnie nagradzany rysownik, twórca gier i pisarz. Jest najbardziej rozchwytywanym ilustratorem w branży. Na całym świecie sprzedano miliony egzemplarzy gier i książek, które tworzył, dzięki czemu jego magiczna, tryskająca energią sztuka i wyjątkowy dowcip zyskały fanów na całym świecie. Projekty takie jak „APPLES TO APPLES” (jak dotąd sprzedanych 15 milionów egzemplarzy) i „MUNCHKIN” (4 miliony) stały się ogromnymi międzynarodowymi bestsellerami, które codziennie zdobywają nowych fanów. „DORK TOWER”, niezwykle popularny niezależny komiks Johna, sprzedał się w 500 000 egzemplarzy i cały czas na stronie dorktower.com ukazują się jego nowe numery. John obecnie pracuje nad kilkoma nowymi grami, książkami dla dzieci i tytułem „DR. BLINK: SUPERHERO SHRINK”, satyrycznym komiksem, na którego podstawie ma powstać zarówno film, jak i serial. John mieszka w Madison w stanie Wisconsin z żoną i córką. W wolnym czasie poszukuje wolnego czasu.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Fabularna 2): John Kovalic - spotkanie autorskie Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Kreatywna): Draw your own Munchkin! Workshop with John Kovalic Więcej
Ralph Horsely

Ralph Horsely

Rysował i malował odkąd tylko pamięta, ale luźne bazgroły nabrały większego sensu, gdy odkrył świat Władcy Pierścieni oraz Dungeon and Dragons, kiedy to jego rysunki zaczęły skupiać się na walecznych poszukiwaczach przygód i ich potwornych adwersarzach. Połączone pasje gier i sztuki zbudowały jego karierę i przez lata współpracował ze wszystkimi wielkimi wydawnictwami gier papierowych. Jego entuzjazm nie gaśnie, wciąż tworzy sztukę związaną z grami, która znana jest ze złożonych, szczegółowych scen i przekazu. W odróżnieniu od jego zawiłych i skomplikowanych prac w przemyśle gier, jego osobisty projekt pt. „Wildborn”, skupia się na klimacie i krajobrazach. Zawsze wolał tradycyjne metody tworzenia i wciąż eksploruje możliwości swojego ulubionego medium – farb olejnych.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 18:00, Autografy): Dyżur autografowy: Ralph Horsley Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 11:00, Autografy 2): Dyżur autografowy: Ralph Horsley Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 17:00, Warsztat 15): Fantasy scenes - workshop with Ralph Horsley Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Fabularna 1): What makes a master - talent or experience? Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:30, Fabularna 2): Ralph Horsley - spotkanie autorskie Więcej
Wayne Reynolds

Wayne Reynolds

Pracujący na własne konto artysta, którego prace przez ostatnie 20 lat wykorzystano w niemal 500 pozycjach z branży komiksów i gier fantasy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jego prace często zdobiły okładki popularnych gier RPG, takich jak Pathfinder RPG i Dungeons and Dragons. Często też tworzył ilustracje i był twórcą wizualnej strony świata dla gry Magic the Gathering TCG. Jego prace pojawiły się również w następujących pozycjach: World of Warcraft TCG (Hearthstone), Rogue Trader RPG (Fantasy Flight Games), Freeport RPG (Green Ronin), Warlord (Reaper Miniatures); 2000AD - czasopismo poświęcone komiksom (Slaine, Judge Dredd & Missionary Man); Games Workshop ; antologii komiksów Warhammer Monthly (Redeemer & Kal Jerico); Osprey Publishing; serii Warrior & Men-at-Arms. „Visions of WAR” to artbook w twardej oprawie, w którym zebrano prace Wayne'a Reynoldsa z ostatnich 20 lat jego działalności. Wayne sam też jest graczem i rekonstruktorem. Z wielką radością przyczynia się do tworzenia ukochanego hobby. // fot. Niccolò Caranti

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 12:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Wayne Reynolds Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 14:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Wayne Reynolds Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Fabularna 1): What makes a master - talent or experience? Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Warsztat 15): Wayne Reynolds Creating Character Art - workshop Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 10:00, Aula 2): Wayne Reynolds - spotkanie autorskie Więcej

Fantasium Suburbium

Milivoj Ćeran

Milivoj Ćeran

Urodzony 21.10.1978 roku chorwacki rysownik i ilustrator, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu (1997), współpracujący m.in z Blizzard Entertainment oraz Sony Entertainment. Jego prace znane są zwłaszcza fanom takich gier jak World of Warcraft, Hearthstone czy Dungeons & Dragons oraz uczestnikom konwentów fantastyki: m.in. San Diego Comic Con czy Sferakon. Obecnie także wykładowca Szkoły Sztuki Stosowanej w Zagrzebiu.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 18:30, Warsztat 15): Paiting demo with Milivoj Ćeran Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Fabularna 2): Q&A with Milivoj Ćeran Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:30, Autografy): Dyżur autografowy: Milivoj Ćeran Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Fabularna 1): What makes a master - talent or experience? Więcej
Konrad Czernik

Konrad Czernik

Lead Concept Artist i Character Art Director w firmie TECHLAND z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Tytuły zrealizowane na podstawie jego konceptów to m.in. seria "Dead Island", seria "Call of Juarez", "Hellraid" i kilka projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Kilka lat wspomagał aranżację środowiska gry, by płynnie przejść do specjalności projektowania postaci. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry i odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci. Prelegent największych imprez branżowych (m.in. Digital Dragons, PGA, GIC). Prowadzi szkolenia i wykłady na uczelniach wyższych (m.in. ASP we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski, AGH w Krakowie) oraz w wielu zewnętrznych firmach.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Sala Ziemi): Maskarada // The Masquerade Więcej
Katarzyna "Kairi" Siedlecka

Katarzyna "Kairi" Siedlecka

Cosplayem zajmuje się aktywnie od 2008 roku. Czynnie uczestniczy w większości cosplayowych wydarzeń w Polsce jako uczestnik, prelegent albo juror. Prowadzi warsztaty i wykłady na temat swojego hobby w kraju i za granicą. Dużo podróżuje. Od dwóch lat współpracuje z biurem podróży Orion przy realizowaniu programu cosplay na obozach dla młodzieży. Wiele razy reprezentowała Polskę w międzynarodowych konkursach cosplayowych: trzy razy podczas finałów Eurocosplay w Londynie (dwukrotna wicemistrzyni Europy oraz mistrzyni 2014) oraz raz na European Cosplay Gathering w Paryżu. Zdobywczyni pierwszego miejsca w Crown Championships of Cosplay 2015 w kategorii "Gry video" oraz trzeciego miejsca w prestiżowym konkursie "Polymanga Global Easter Cosplay" w roku 2016. Razem z Jakubem "Zelem" Kołeckim zajęli drugie miejsce w duetowym konkursie międzynarodowym Clara Cow Cosplay Cup 2016. W cosplayu najbardziej lubi tworzyć kostiumy złożone, wymagające użycia różnorakich technik. Jej miłością jest scena i ponad wszystko lubi na niej występować oraz angażować się w realizację cosplayowych spektakli.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Sala Ziemi): Maskarada // The Masquerade Więcej
Klaudia Utnicka

Klaudia Utnicka

Wizażystka, charakteryzatorka, kostiumografka i stylistka. Swoją przygodę z kostiumami zaczęła już w Technikum Odzieżowym im. Marii Bratkowskiej w Warszawie. Pierwsze szlify zdobywała w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie pracowała przy powstawaniu kostiumów do sztuki "Faust". Od 2009 roku związana z przemysłem filmowym, realizuje reklamy oraz programy na potrzeby telewizyjne. Na planie opiekuje się wizerunkiem znanych osób, zarówno od strony makijażowej, jak i stylizacyjno-kostiumowej. Realizuje sesje zdjęciowe dla zagranicznych magazynów modowych. Od 2016 prowadzi na Youtube kanał “Make Up By Utnicka”, gdzie przygotowuje makijaże SFX oraz cosplayowe w oparciu o takie tytuły jak "Suicide Squad", "Witcher 3" czy "Alicja w krainie czarów".

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Sala Ziemi): Maskarada // The Masquerade Więcej

Strefa Fabularna

Michael Pondsmith

Michael Pondsmith

Amerykański projektant gier RPG, planszowych i wideo. Najbardziej znany jest ze swojej pracy dla wydawcy R. Talsorian Games. Tam od czasu założenia firmy w 1984 rozwinął większość jej linii RPG. Tworzył między innymi Mekton (1984), Cyberpunk (1988) i Castle Falkenstein (1994). Był wykładowcą na DigiPen Institute of Technology. Miał też udział w tworzeniu podręczników do Forgotten Realms i Oriental Adventures dla Dungeons & Dragons. Pracował na różnych stanowiskach w branży gier wideo. Jest także autorem lub współtwórcą kilku gier planszowych.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 16:00, Gry Elektroniczne Prelekcje): Cyberpunk 2020 Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:30, Autografy 2): Dyżur autografowy: Michael Pondsmith Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 16:30, Scena Fabularna): Mike Pondsmith prowadzi sesję Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:00, Scena Fabularna): Seminar - Meet R. Talsorian Games Więcej
Cody Pondsmith

Cody Pondsmith

Urodził się w grającej rodzinie i zaczął projektować gry już w szkole podstawowej. Kolekcjonuje miecze oraz inną broń białą i jest dobrze zaznajomiony z zatrważająco dużą jej liczbą, choć jego ulubionym sprzętem jest mongolski łuk refleksyjny. Wszystko to bardzo przydaje się w trakcie pracy nad "Witcher Table Top Game", tak samo jak przy radzeniu sobie z nekkerami czającymi się w kątach jego mieszkania.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 18:00, Fabularna 1): Cody Table top Witcher game Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:00, Gry Elektroniczne Prelekcje): Witcher RPG based on video game - meet your hero! Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:00, Scena Fabularna): Seminar - Meet R. Talsorian Games Więcej
Wojciech Rzadek

Wojciech Rzadek

Organizator konkursu Puchar Mistrza Mistrzów, a wcześniej jego trzykrotny zwycięzca. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się wszelkiego typu rozrywką interaktywną: grami RPG, grami planszowymi, LARP-ami, grami terenowymi i symulacyjnymi. Członek grupy kreatywnej Lans Macabre i prelegent z olbrzymim stażem - poprowadził na konwentach ponad 250 punktów programu (głównie o RPG). Autor trzech gier planszowych obecnych na rynku: Rice Wars, Abetto oraz Astro Jam.

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 21:00, Fabularna 1): Okruchy rzeczywistości Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 19:00, Fabularna 1): Obowiązki Gracza, obowiązki Mistrza Gry Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 13:00, Kreatywna): Warsztaty dla Graczy Więcej
Michał "Baniak" Bańka

Michał "Baniak" Bańka

Prowadzi kanał filmowy "Baniak Baniaka", który jest poświęcony w 100% grom fabularnym. Po prawie czterech latach działalności zdobył tysiące fanów, dzięki regularnym publikacjom, humorowi i oferowaniu wsparcia dla Mistrzów Gry. Sam często podkreśla, że tworzy pomoc tylko dla początkujących MG, lecz oglądają go także doświadczeni gracze, ze względu na przystępną i ciekawą formę opowiadania o tym niszowym hobby. Jest autorem serii poradników, potocznie nazywanych "Baniakami", w których pomaga fanom RPG, ale także tworzy filmowe konkursy i prezentacje RPG. Od niedawna publikuje sesje na żywo, czyli erpegowe spotkania, podczas których prowadzi przygody swoim graczom, lecz z udziałem głosów publiczności. Znany jest także jako redaktor naczelny polskiej linii wydawniczej gry fabularnej "Dark Heresy".

Punkty programowe

 • (So, 29 kwietnia, 11:30, Scena Fabularna): Baniak Baniaka - sesja naprawdę na żywo! Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 14:00, Scena Fabularna): Michał "Baniak" Bańka z ekipą 2M3D Więcej
 • (Pt, 28 kwietnia, 20:00, Fabularna 1): Baniak serwuje triki na sesję IV Więcej
Krzysztof "Khaki" Baranowski

Krzysztof "Khaki" Baranowski

Gra od 20 lat, a aktywnie działa w promocji gier fabularnych od 10 lat. Nagrywa prelekcje, relacje z konwentów, recenzje podręczników i publikuje je na YouTube, aby szerzyć wiedzę o tej fantastycznej pasji. Zrealizował projekt Master-Mind.in, w ramach którego co tydzień odbywały się merytoryczne spotkania RPG'owców online (ponad 100 nagrań z prelekcji nadal jest dostępnych na stronie projektu). Prowadzi fanpage Gry Fabularne na Facebooku, który dociera do ponad 50 tysięcy hobbystów miesięcznie. Ma grupę RPG Bazar, która pomogła setkom podręczników gier fabularnych znaleźć nowych właścicieli. Ma kilka grup RPG Miasto Gramy, które pomagają znaleźć współgraczy i MG. Zarządzam stroną www.GryFabularne.pl, na, której przez ostatnie 5 lat, 50 tysięcy osób spędziło średnio 3 minuty dowiadując się co to jest RPG. Obecnie organizuje RPG Meetup - Kolacja Mistrzów w Poznaniu i promuje dziesiątki RPG'owych spotkań miesięcznie w całej Polsce. Jest fanem każdej gry, każdej konwencji i każdej mechaniki. Ostatnio gra w dużo autorek. Zawodowo zajmuje się marketingiem dla najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 19:00, Fabularna 1): Tworzenie postaci Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:00, Fabularna 2): Erpegowy dr House Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 20:00, Fabularna 1): Popularyzacja gier fabularnych Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 17:00, Fabularna 1): Metanika Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 10:00, Scena Fabularna): RPG Ostry Dyżur - panel dyskusyjny Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, Scena Fabularna): Odegraj to! - konkurs Więcej
Jakub Barański

Jakub Barański

Organizator, twórca, gracz. Pomysłodawca i koordynator projektu LubLarp. Dwukrotny zdobywca Złotej Maski, za larpy Birdman oraz Super Mario Business Story. Wychowanek lubelskiej szkoły larpowania, narratywista, entuzjasta larpowych eksperymentów, poszukiwacz nowych form opowiadania historii.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 18:30, RPG/LARP 3.3): [Larp] System Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Scena Fabularna): [Panel] Przyszłość polskich larpów Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 11:00, RPG/LARP3.1): [Larp] Super Mario Business Story Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 18:00, RPG/LARP3.1): [Larp] Birdman Więcej
Zofia Skowrońska

Zofia Skowrońska

Projektantka przeżyć: game designerka larpów, organizatorka eventów, specjalizująca się w cosplayu. Administratorka grupy Larp Poland. Założycielka marki Zula Costumes. Autorka takich larpów jak "The Witcher School", "Ostatni Rejs", "Chłopiec, który...". Twórca między innymi festiwalu larpowego Replay, konferencji KoLa, Fantasy Expo Cosplay 2013, Comic Con Warsaw, Pyrkon Maskarada 2015-2017. Zdobywczyni dwóch Złotych Masek (Najlepszy Gracz 2011, Najlepszy Zespół Mistrzów Gry 2013) oraz nagrody Larpotworzenie 2016. Wierzy, że aby gra była dobra, powinna posiadać spójny design. Ma słabość do dobrze postawionych przecinków. Jej ulubione hasła na czas Pyrkonu to: immersja, close to home, pervasive games, len i szarlotka.

Punkty programowe

 • (Pt, 28 kwietnia, 19:30, Scena Fabularna): Teoria larpowa w 45 minut Więcej
 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Scena Fabularna): [Panel] Przyszłość polskich larpów Więcej
Paweł Jasiński

Paweł Jasiński

Projektant i scenarzysta gier. Od wielu lat związany z branżą gier bez prądu. Współpracował z portalem Polter.pl, oraz wydawnictwami Kuźnia Gier i Gry Leonardo. Autor materiałów do gry fabularnej Wolsung, członek kapituły konkursu Quentin w latach 2013-2016, autor scenariuszy RPG w Magii i Mieczu, trener warsztatów LubLarp, główny koordynator Konferencji Larpowej 2016 w Warszawie. Od czterech lat zawodowo tworzy gry komputerowe, obecnie jest game designerem w studiu Techland Warszawa.

Punkty programowe

 • (Nd, 30 kwietnia, 12:00, Scena Fabularna): [Panel] Przyszłość polskich larpów Więcej
 • (So, 29 kwietnia, 15:00, RPG/LARP 2.1): Warsztaty: Tworzenie larpów od podstaw Więcej