Orson Scott Card jest autorem powieści Gra Endera, Cień Endera i Mówca Umarłych, które są chętnie czytane przez młodzież i dorosłych, a nawet wprowadzane jako lektury. Jego najnowsze powieści, seria Tropiciel i cykl Magowie Mitheru, zabierają czytelników w zupełnie nowe miejsca.

Oprócz powieści science fiction i fantasy O.S.Card pisze również opowieści biblijne, poezję, a także sztuki teatralne, wliczając w to „odświeżanie” Romea i Julii czy Kupca Weneckiego Williama Szekspira.

O.S.Card urodził się w stanie Waszyngton, a dorastał w Kalifornii, Arizonie i Utah. We wczesnych latach 70. udał się również na misję do Brazylii. Poza pisaniem okazyjnie uczy i prowadzi warsztaty oraz reżyseruje sztuki teatralne. Często prowadzi kursy literatury i pisarstwa na Uniwersytecie Południowej Virginii. 

Obecnie mieszka ze swoją żoną Kristine w Greensboro w Północnej Karolinie, gdzie jego podstawowymi zajęciami są prowadzenie kolumny recenzenckiej w lokalnej gazecie i dokarmianie na swoim patio ptaków, wiewiórek i szopów.