Festiwal Fantastyki 19-21.06.2026 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Program Kup bilet

Akcje CSR na Pyrkonie 2026 – fantastyka, która realnie pomaga! 

23 maja 2026

Na Pyrkonie co roku gromadzą się tysiące ludzi, których łączy nie tylko zainteresowanie fantastyką, ale także ogromna wyobraźnia, otwartość oraz niewyobrażalna wrażliwość na otaczający ich świat. Raz do roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich gromadzą się osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy bohater nosi pelerynę, a pomagać i wspierać można na różne sposoby. Także podczas tegorocznej edycji będzie to możliwe! 

Akcja „Wszystkie Zwierzęta Są Fantastyczne” – wsparcie dla zwierzaków!

To akcja stworzona dla wszystkich miłośników zwierzaków! Celem inicjatywy „Wszystkie Zwierzęta Są Fantastyczne” jest nie tylko finansowe wsparcie prozwierzęcych fundacji, ale także edukacja oraz szerzenie wśród Pyrkonowiczów świadomości na temat opieki nad przeróżnymi zwierzęcymi towarzyszami. W tym roku działamy z następującymi fundacjami i stowarzyszeniami: 

Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik w tym roku będzie miała swoje stoisko w Grodzie Inicjatyw Fanowskich, gdzie będziecie mogli posłuchać o szkoleniu psów przewodników oraz psów asystujących oraz ich roli w życiu osób, którym towarzyszą. W Strefie Naukowej – w Stacji Nauka – będziecie mogli porozmawiać z beneficjentami Fundacji Labrador. Także w tym roku na Placu Marka odbędzie się pokaz szkolenia szczeniaków.

 

„Ja Pacze Sercem” Fundacja Pomocy Kotom Niewidomym – jest fundacją, z którą współpracujemy już kolejny rok! Znajdziecie ich w pawilonie 5 na stoisku nr 149 – serdecznie zachęcamy do odwiedzenia przedstawicieli fundacji i porozmawiania o ich działaniach na rzecz niewidomych kociaków! Gwarantujemy, że chętnie opowiedzą Wam o tym, jak i komu pomagają oraz jak ich podopieczni radzą sobie w codziennym życiu! A jak macie serduszko otwarte dla zwierzęcego towarzysza, to zachęcamy do obejrzenia albumu z kociakami gotowymi do adopcji!

LAMPO – Koluszkowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom – stowarzyszenie powstało z inicjatywy osób kochających zwierzęta, dla których priorytetem jest ich zdrowie, bezpieczeństwo oraz godne warunki życia. Znajdziecie ich w pawilonie 5 na stoisku nr 159, gdzie czekać będzie na Was ogrom wyjątkowych drobiazgów i rozmaitych przedmiotów przygotowanych z myślą o miłośnikach zwierząt. Znajdziecie tam także fantastyczny komiks o przygodach Mańka – psiego podopiecznego LAMPO, który znalazł dom u Pawła Ciołkiewicza i stał się bohaterem powieści graficznej. Każdy zakup będzie miał szczególne znaczenie – pomoże wesprzeć działania statutowe stowarzyszenia. 

Zachęcamy Was do wsparcia Fundacji już teraz. Możecie to zrobić w następujących zbiórkach:

FUNDACJA LABRADOR

FUNDACJA „JA PACZE SERCEM”

STOWARZYSZENIE LAMPO

Krewni Pyrkonu – oddaj krew i zostań bohaterem!

Wiecie kiedy miała miejsce pierwsza akcja Krewnych Pyrkonu? Odbyła się w 2010 roku: krwiobus zbierał krew w festiwalową sobotę. Teraz – szesnaście lat później – przed nami kolejna edycja tego niesamowitego wydarzenia, podczas którego – przez trzy dni trwania Pyrkonu – możecie podarować komuś dar życia. Wiedzieliście, że jedna donacja krwi może oznaczać nawet trzy uratowane życia? Dodatkowo będziecie mogli zarejestrować się również jako potencjalni dawcy szpiku!

Co musicie wiedzieć, jeśli chcecie oddać krew na Pyrkonie? 

Jeżeli jeszcze nigdy nie oddawaliście krwi, to koniecznie zapoznajcie się z warunkami, jakie należy spełnić, a jeśli wciąż macie jakiekolwiek wątpliwości – udajcie się do najbliższego RCKiK, tam rozwieją Wasze wątpliwości. 

Krwiobus RCKiK w Poznaniu będzie czekał na Was na Placu Marka (przed Biurem Festiwalowym) w godzinach: 

  • piątek, 19 czerwca: od 12:00 do 17:00;
  • sobota, 20 czerwca: od 8:00 do 16:00; 
  • niedziela, 21 czerwca: od 8:00 do 13:00

Każda osoba, która odda krew otrzyma – między innymi – takie fajne rzeczy:

  • pakiet energetyczny od RCKiK;
  • premierową Talię Kart Krewni Pyrkonu 3;
  • premierową jednostkę Krwiobus do gry Neuroshima Hex (za pomysł i projekt odpowiadaja: Portal Games, Pyrkon, Grajkon, Druga Era i Krewni Pyrkonu); 
  • Talię Kart Krewni Pyrkonu 2;
  • książkę od wydawnictwa Vesper…
  • …i coś jeszcze! 

Pamiętajcie, że Honorowi Dawcy Krwi mogą skorzystać na Pyrkonie z kas pierwszeństwa, które znajdują się w każdym z wejść i są odpowiednio oznaczone!

[Akcja Krewni Pyrkonu]  [Najnowsza Talia Kart]  [Kalendarium]  [Współpraca]

Fantastycznie Utalentowani – wspieramy początkujących twórców! 

Konkurs „Fantastycznie Utalentowani” to wydarzenie organizowane przez Festiwal Fantastyki Pyrkon już po raz trzeci! Do tej pory miał na celu promowanie nowych talentów w polskiej literaturze fantastycznej, jednak w tym roku rozszerzyliśmy konkurs o dwie nowe kategorie, a zatem nagrody i wyróżnienia można dostać również za: „Fantastyczną Literaturę Dziecięcą i Młodzieżową” oraz „Fantastyczny Komiks”.

Konkurs jest skierowany do autorów, rysowników i ilustratorów, którzy debiutują w roku 2025 oraz tych, wciąż mniej znanych na scenie polskiej fantastyki. 

Finałowa Gala III edycji konkursu „Fantastycznie Utalentowani” rozpocznie się 20 czerwca o 13:30. W Dużej Auli (pawilon PCC, na poziomie 0) odbędzie się uroczysta gala, podczas której poznamy zwycięzców, wyróżnionych oraz laureatów Nagrody Pyrkonowiczów – zwycięzców Waszego głosowania. Wydarzenie poprowadzi dla Was – już po raz trzeci! – fantastyczny Karol Modzelewski – dziennikarz, stand-uper i miłośnik literatury. Czy to brzmi jak coś, czego nie możecie przegapić? Oczywiście!

Pyrkon realnie pomaga!

Pyrkon po raz kolejny udowadnia, że fantastyka to coś więcej niż cosplay, prelekcje i wspólne zajawki. Akcje takie jak „Wszystkie Zwierzęta Są Fantastyczne”, działania Krewnych Pyrkonu czy konkurs „Fantastycznie Utalentowani” pokazują, że społeczność festiwalu potrafi łączyć pasję z empatią, kreatywnością i chęcią robienia dobrych rzeczy.

Awatar autora

O autorze

Idris

Nie sypia, bo sen uważa za luksusowy zamiennik kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Z zapałem alchemika przetwarza hektolitry kofeiny w literki. Absolwentka psychokryminalistyki i psychologii, z zajawką w stronę marketingu i popkultury. Relaks uskutecznia przy podcastach true crime, puzzlach i książce (niekoniecznie dobrej). Trenuje boks i z zaangażowaniem godnym lepszej sprawy przerzuca ciężkie krążki na siłowni. Dorosłość traktuje podejrzliwie, ale czekoladzie ufa bezgranicznie - ona po prostu rozumie. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.