Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN Discord
Strona główna » Blok Naukowy

Blok Naukowy

blok naukowy pyrkon

Jesteście ciekawi, jak bardzo różnią się wynalazki z książek lub filmów science fiction od współczesnej technologii? Czy podróże w czasie i teleportacja są możliwe? Ile prawdy jest w alchemicznych recepturach? Są to pytania, które zadają sobie prelegenci Bloku Naukowego. I jak na naukowców przystało, poszukują odpowiedzi, a swoimi odkryciami chętnie dzielą się z uczestnikami. Nie brakuje tu również prelekcji na temat teorii spiskowych i rozkładania na czynniki pierwsze bzdur ze światowych hitów kinematografii.

Atrakcje na Pyrkonie 2022

Stacja nauka

Stacja Nauka to niezwykłe miejsce w Bloku Naukowym, które pojawi się podczas tegorocznej edycji Pyrkonu. Ale czym tak właściwie ono będzie? Dla Stacji Nauka wydzielona zostanie przestrzeń na parterze budynku nr 15, gdzie będzie można po prelekcji spotkać danego prelegenta/gościa.

Głosowanie na prelekcję Bloku Naukowego podczas ostatniego Pyrkonu zostało rozstrzygnięte. Zwyciężyła Anna Traut-Seliga i jej wykład Rośliny apotropeiczne – zapomniane strażniczki Słowian.

11 WSPANIAŁYCH – RZECZNICY NAUKI WKRACZAJĄ NA SCENĘ!

Crème de la crème bloku naukowego – jedenastu naukowców, specjalistów w swoich dziedzinach, przybędzie na Pyrkon i poprowadzi prelekcje specjalnie dla was!

PSYCHOLOG ŁUKASZ CHWALISZ GOŚCIEM PYRKONU!

Większość z nas kojarzy ojca psychoanalizy Freuda. W opozycji do niego Carl Gustaw Jung w 1913 roku stworzył swoją własną wersję opierającą się na doświadczeniach „drugiej połowy życia”. O tej stronie psychoanalizy opowie nam Łukasz Chwalisz!

Napromieniowani.pl

Jako goście Bloku Naukowego wystąpią Krystian Machnik i Rafał Ambroziak, którzy tworzą stronę Napromieniowani.pl. Krystian i Rafał w ramach swojej działalności skupiają się na ważnym i trudnym temacie, jakim jest wybuch elektrowni w Czarnobylu. Organizują akcję pomocy ludziom, którzy zostali w strefie wokół elektrowni w Czarnobylu. Od kilku lat realizują filmy opowiadające o przebiegu tej akcji, ale również skupiają się na losach Samosiołów, czyli tych osób, które wróciły do Zony. Na Pyrkonie poprowadzą dla nas prelekcję. Opowiedzą więcej o tematyce miejsc skażonych i opuszczonych oraz, oczywiście, o swojej pracy. Poza prelekcją odbędzie się także pokaz jednej z części filmu. Więcej o atrakcji przeczytacie tutaj.

Maciej Antkiewicz

Z przyjemnością ogłaszamy, że jako gość Bloku Naukowego pojawi się również Maciej Antkiewicz, który poprowadzi prelekcję na Sali Ziemi – „Medycyna i seks” (+18). Maciej jest lekarzem – specjalistą chirurgii naczyniowej. Na co dzień pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu, wykonując operacje z zakresu chirurgii naczyniowej, ogólnej i transplantacyjnej, takie jak zaopatrywanie tętniaków aorty, naprawa uszkodzonych tętnic czy przeszczepianie nerek. Ponadto zajmuje się działalnością naukową i kształceniem studentów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Mikołaj Kołyszko

Mikołaj Kołyszko

Mikołaj to nie tylko religioznawca, ale również założyciel Podcastu Religioznawczego, w którym stara się omawiać fascynujące zjawiska religijne w możliwie najbardziej obiektywny i bezstronny sposób. Jest także autorem książki „Groza jest święta”, horror-komediowej gry paragrafowej „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają” oraz szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata”. Więcej informacji znajdziecie tutaj.