Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left
Strona Główna / Goście Pyrkonu / prof. UAM. dr hab. Maciej Franz

prof. UAM. dr hab. Maciej Franz

prof. UAM. dr hab. Maciej Franz

Urodzony 1969 roku w Toruniu, absolwent historii na Uniwersytecie im. A Mickiewicza w Poznaniu.
W czasie studiów twórca Sekcji Historii Wojskowości Koła Naukowego Studentów, a także czasopisma „Historia Militaris”.
Od 1999 roku zatrudniony w Zakładzie Historii Wojskowości UAM w Poznaniu, od 2017 roku kierownik tego zakładu. Uczeń profesorów Benona Miśkiewicza i Karola Olejnika. Członek Stowarzyszenia Historyków Wojskowości w Polsce i Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także Stowarzyszenia Odtwórstwa Historycznego „Aurea Temporis”.
Historyk wojskowości, specjalizujący się w dziejach marynarki wojennej XX wieku, historii wojskowości nowożytnej, w tym szczególnie dziejów Kozaczyzny Ukrainnej, a także historii historiografii. Autor ponad 300 opracowań naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 książek. Do najważniejszych z nich należy 5-tomowa „Burza nad Morzem Śródziemnym”. Wychował 6 doktorów i blisko 100 magistrów. Przez pięć lat profesor wizytujący na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Odbył staże na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie i Akademii Wojsk Piechoty im. Petro Sahajdacznego we Lwowie.
Współpracownik kwartalnika „Okręty Wojenne”, członek rad naukowych kilku czasopism i serii wydawniczych.
Od 15 lat organizator Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Mare Integrans” na Wolinie, towarzyszącej największemu w Europie Festiwalowi Słowian i Wikingów.
Badania archiwalne prowadził w Rosji, na Ukrainie, we Francji, Włoszech, Czechach i najważniejszych ośrodkach archiwalnych w Polsce. Odznaczony Medalem Edukacji Narodowej.

Powiązane Wydarzenia

  • Żywe Torpedy, Ludzie Żaby - włoskie siły specjalne • sobota, 27 kwiecień 2019, 19:00