Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left
Strona główna » Blog » Program » Gratka dla miłośników historii – prof. UAM dr hab. Maciej Franz gościem Bloku Naukowego!

Gratka dla miłośników historii – prof. UAM dr hab. Maciej Franz gościem Bloku Naukowego!

Fantastyka to poważna rzecz i to wiedzą wszyscy fantaści. Docenili ją także naukowcy, którzy coraz liczniej pojawiają się na Pyrkonie w charakterze gości i prelegentów. Triumfy święci na tym polu, rzecz jasna, Blok Naukowy, którego najnowszym gościem został prof. UAM dr hab. Maciej Franz.

Pyrkon 2019, Festiwal Fantastyki, goście, profesor UAM Maciej FranzProfesor Franz jest historykiem wojskowości, którego alma mater jest poznański Uniwersytet. im. Adama Mickiewicza. Jego specjalnością są dzieje marynarki wojennej XX wieku, historia wojskowości nowożytnej, w tym szczególnie dziejów Kozaczyzny Ukrainnej, a także historia historiografii. Ma naprawdę  spory dorobek naukowy – jest autorem 300 opracowań naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 książek. Jest także wspaniałym opiekunem i mentorem, który wychował już 6 doktorów i blisko 100 magistrów.

Naukowiec z zapałem do działania

Już w czasie studiów profesor Franz aktywnie działał na rzecz społeczności i nauki, tworząc Sekcję Historii Wojskowości Koła Naukowego Studentów, a także czasopismo „Historia Militaris”. Zapału do działania nie stracił po uzyskaniu tytułów naukowych i nieustannie angażuje się w różne inicjatywy.

Od 1999 roku zatrudniony jest w Zakładzie Historii Wojskowości UAM w Poznaniu, a od 2017 roku piastuje stanowisko kierownik tego zakładu. Przez pięć lat wizytował na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Odbył staże na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie i Akademii Wojsk Piechoty im. Petro Sahajdacznego we Lwowie. Jest też współpracownikiem kwartalnika “Okręty Wojenne” oraz członkiem rad naukowych i kilku redakcji czasopism i serii wydawniczych.

Słowianie, Wikingowie i podróże

Od 15 lat jest organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Mare Integrans” na Wolinie, towarzyszącej największemu w Europie Festiwalowi Słowian i Wikingów.

Pęd do wiedzy gnał go w różne miejsca na świecie. Prowadził badania archiwalne w Rosji, na Ukrainie, we Francji, Włoszech, Czechach i najważniejszych ośrodkach archiwalnych w Polsce.

Jeśli więc pasjonuje Was historia, a w szczególności historia wojskowości, to nie wahajcie się spotkać z nim w czasie Pyrkonu 2019. Tematem jego wystąpienia będą “Żywe Torpedy, Ludzie Żaby… – gdzie diabeł nie potrafił, oni atakowali – włoskie siły specjalne w drugiej wojnie światowej”. Zainteresowani? Jeśli tak, to notujcie, co trzeba, w kajeciku i wyczekujcie spotkania z tym wielkim człowiekiem nauki.

Tagi: , , ,

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Przed dziewiątą rano sympatyzuje raczej ze Śpiącą Królewną niż z Eos. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love