Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left

Ilona Kotlewska - Waś

Ilona Kotlewska - Waś

Jestem doktorem nauk biologicznych, fascynuję się działaniem ludzkiego mózgu i powstającej w nim świadomości. Moimi specjalnościami są neurofizjologia i badania neuroobrazowania. Doktorat zrobiłam w Pracowni Psychofizjologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, a aktualnie jestem adjunktem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem również absolwentką najbardziej nerdowskich studiów na Uniwersytecie Warszawskim, czyli Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, gdzie w wolnych chwilach pomiędzy grami planszowymi przerzucaliśmy się tekstami z Wiedźmina i Pratchetta, a czasem wzorami fizycznymi na rozwiązanie najbardziej abstrakcyjnych problemów fantasy.
Jestem laureatką stypendium Fulbrighta, które pozwoliło mi studiować na Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmowałam się mózgowymi mechanizmami rozpoznawania bliskich osób. Otrzymałam również kilka innych stypendiów, m.in. od Narodowego Centrum Nauki (dzięki niemu mogłam zostać dłużej w Stanach), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (które pozwoliło mi nauczyć się neuroobrazowania w Instytucie Leibniza w Niemczech) oraz programu Erasmus (mogłam odbyć staż naukowy na Uniwersytecie Barcelońskim w Hiszpanii gdzie prowadziłam badania nad percepcją dźwięku).
Obecnie zajmuję się mechanizmami tworzenia się w mózgu własnego ja. Niestraszne mi matematyczne metody analizy danych, które nazywam projektowaniem geometrii myśli. Swoją pasją do popularyzacji nauki dzielę się jako Rzecznik Nauki na wykładach, w ramach których tłumaczę m.in. “Dlaczego lubimy narzekać?” lub odpowiadam na pytanie “Czy wszyscy jesteśmy neuroegoistami?”. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego, Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Vision Sciences Society oraz autorką publikacji popularnonaukowych w portalu Crazy Nauka. Lubię występować w audycjach radiowych, m.in. Radiowej Akademii Nauk w TOK FM i Stacji Nauka w Radio Czwórka. W wolnym czasie uwielbiam robić zdjęcia i uzupełniać nimi mojego bloga podróżniczego.

Powiązane Wydarzenia

  • Zupa z Mózgu: Zombie w kulturze i w realu • sobota, 27 kwiecień 2019, 17:00
  • Mózg gracza: bardziej sprawny, mniej społeczny? • niedziela, 28 kwiecień 2019, 15:00