Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN
Strona główna » Blog » Program » Edward James Olmos gościem Pyrkonu 2020!

Edward James Olmos gościem Pyrkonu 2020!

Pyrkon 2020 stać będzie pod znakiem cyberpunka. Czy można to zaakcentować mocniej niż zaproszeniem aktora występującego w kanonicznym wręcz cyberpunkowym filmie? Drodzy Pyrkonowicze, oto jedna z najbardziej elektryzujących wiadomości tego roku – Edward James Olmos gościem nadchodzącego Pyrkonu!

Najbardziej znaną rolą Edwarda Jamesa Olmosa jest oczywiście „Łowca androidów” Ridleya Scotta, będący ekranizacją słynnej książki Philipa K. Dicka. Nasz gość wcielił się w nim w postać Gaffa, partnera Ricka Deckarda (którego zagrał Harrison Ford) z wydziału policji zajmującego się łapaniem zbuntowanych replikantów. Edward James Olmos powtórzył potem swoją rolę w nakręconej w 2017 roku kontynuacji pod tytułem „Blade Runner 2049”. Aktor w swojej bogatej karierze występował również między innymi w dwóch legendarnych już serialach – „Miami Vice” oraz „Battlestar Galactica”, gdzie zagrał odpowiednio porucznika Martina Castillo oraz komandora Williama Adamę. W ostatnich latach natomiast Edward James Olmos pojawił się między innymi jako Robert Gonzales w „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Edward James Olmos i jego droga do światowej sławy

Edward James Olmos, Pyrkon 2020, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Zanim nasz gość został aktorem, próbował w swoim życiu wielu rzemiosł. Jako dziecko był utalentowanym baseballistą. Gdy nieco podrósł, stał się muzykiem, śpiewając i grając na pianinie. W latach 60., podczas studiów, odkrył natomiast teatr, gdzie wreszcie znalazł swoje powołanie. Kariera Edwarda Jamesa Olmosa nabrała rozpędu w 1978 roku. To wtedy otrzymał rolę w “Zoot Suit” – musicalu opartym na słynnej sprawie kryminalnej o przydomku “Sleepy Lagoon”, podczas której grupa nastolatków meksykańskiego pochodzenia została niesprawiedliwie oskarżona o morderstwo. Sztuka pierwotnie miała być grana na deskach teatru przez 10 dni. Ostatecznie spędziła na nich rok i trafiła na Broadway. Olmos za swój występ otrzymał nagrody Los Angeles Drama Critics Circle oraz Theatre World Award. Został również nominowany do Tony Award.

Edward James Olmos nie dał się jednak zwariować sławie. Jak kiedyś powiedział: „Musisz umieć powiedzieć ‘nie’ sławie i fortunie jeszcze zanim je zyskasz, aby być w stanie odmawiać, kiedy staniesz się doroślejszy. Jeśli Ci się to nie uda, nie będziesz miał wystarczająco siły i odwagi do tej pracy. Twoje intencje muszą być szczere”.

Tagi: , , ,

Miłośnik starej trylogii SW i LOTR, który żałuje, że wciąż nikt nie nakręcił ekranizacji "Hobbita". Jego ukochany film SF to "Plan dziewięć z kosmosu". Motto życiowe: „jeszcze tylko jeden odcinek i biorę się za robotę”.


Komentarze