Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN
Strona główna » Blog » Program » Mike Pondsmith na Pyrkonie 2020!

Mike Pondsmith na Pyrkonie 2020!

Nazwisko, które dla każdego fana cyberpunku wywołuje drżenie wszystkich wszczepionych układów scalonych. Twórca systemu gry fabularnej Cyberpunk i współpracownik zbliżającej się gry Cyberpunk 2077… Mike Pondsmith! Na Pyrkonie! W strefie fabularnej! W 2020 roku! Obwody zaczynają mi się przepalać…

Mike Pondsmith znany jest przede wszystkim ze stworzonej przez siebie gry fabularnej Cyberpunk, która jak na razie doczekała się 3 edycji i wśród miłośników cyberpunku i science fiction w ogóle jest absolutnym must-know. Aktualnie czynnie współpracuje z CD Projekt Red nad ich najbliższą premierą, czyli Cyberpunkiem 2077.

Nie tylko cyberpunki

“To ulice mokre od deszczu, noce takie jak ta, z przepływającą mgłą, samochody, ludzie bez twarzy przechodzący obok, zajmujący się swoimi sprawami. Jest w tym coś hipnotyzującego. “ – tak Mike Pondsmith opisuje miejsce swoich inspiracji do pracy nad Cyberpunkiem. Ale demotywujące i ponure wizje przyszłości to nie jedyny punkt w jego życiorysie…

Swoją karierę zawodową Mike Pondsmith zaczynał jako grafik reklamowy, przekładając japońskie gry wideo na bardziej strawny dla anglosaskiej publiczności język wizualny. Pracując w branży graficznej, miał sporo do czynienia z wczesnymi grami crpg (w tym z absolutnym klasykiem – Ultimą), co zaowocowało stworzeniem przez niego własnego, papierowego erpega – Mektona. Gra inspirowana mangami pełnymi wielkich, naparzających się mechów była dopiero pierwszym krokiem Pondsmitha w świecie gier fabularnych. To jego drugi projekt, wydany w 1988 roku Cyberpunk, zdobył zdecydowanie większą sławę i stał się rozpoznawalny na całym świecie. 

Druga edycja Cyberpunka jest do dziś najbardziej rozbudowanym systemem w stajni R. Talsorian Games – posiada 44 podręczniki i dodatki. W latach 90. Mike Pondsmith wziął się za inny podgatunek i stworzył steampunkową grę Castle Falkenstein, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, zdobywając kilka nagród, w tym za najlepszą mechanikę od Origins Award w 1994 roku. 

Do tego możemy dodać zaprojektowanie kilku gier planszowych, pracę przy kilku mniejszych erpegowych projektach no i oczywiście współpracę przy nadchodzącym Cyberpunk 2077. Pondsmith zaangażowany jest w niej przede wszystkim w rozwoju świata przedstawionego i mechaniki. 

Nie pozostaje nic innego, jak zapisać sobie w neurowszczepie datę Pyrkonu i spotkać legendę na żywo!

Tagi: , , ,

Lubi czytać i zbierać książki. Nie lubi, jak ludzie wolno idą chodnikiem. Potrafi zbiegać ze schodów, przeskakując po dwa stopnie.


Komentarze