Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN
Strona główna » Blog » Program » Z czym jeść cyberpunk? Odpowie na to dr hab. Adam Mazurkiewicz!

Z czym jeść cyberpunk? Odpowie na to dr hab. Adam Mazurkiewicz!

Kolejne bloki programowe Pyrkonu zaczynają ogłaszać swoich pierwszych gości. Tym razem do tego grona dołącza Blok Naukowy!

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, tegoroczna edycja Pyrkonu stać będzie pod znakiem cyberpunka. Nigdy o czymś takim nie słyszeliście lub wydaje Wam się, że to muzyka dotycząca kodu binarnego? Nic straconego! Bardzo szybko możecie uzupełnić braki w swojej wiedzy. Nasz gość przygotował bowiem dwie prelekcje dotyczące tego gatunku – „U źródeł fantastyki cyberpunkowej” oraz „Cyberpunk jako zjawisko kulturowe i społeczne”. Zajrzyjcie na nie nawet, jeśli uważacie, że zjedliście na nim zęby. Adam Mazurkiewicz naukowo zajmuje się różnymi odmianami kultury, więc z pewnością poznacie jeszcze nowe tytuły różnych cyberpunkowych dzieł.

Adam Mazurkiewicz to prawdziwa encyklopedia kultury popularnej

Adam Mazurkiewicz, Pyrkon 2020, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Gość Bloku Naukowego na co dzień pracuje w stopniu dra hab. prof. UŁ. w Zakładzie Dydaktyki Języka Polskiego i Literatury UŁ. Od 2008 roku jest również jurorem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. W latach 2005-2013 brał udział jako uczestnik Sympozjów Komiksologicznych, organizowanych w ramach łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Był też obecny na dorocznych sesjach naukowych w ramach wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego (edycje w latach 2013-2016).

Adam Mazurkiewicz zajmuje się także krytyką literacką na łamach „Grabarza Polskiego”, gdzie publikuje recenzje nowości wydawniczych z kręgu literatury Autor dwu zarysów monograficznych: „O polskiej literaturze fantastycznonaukowej lat 1990-2004” (Łódź 2007) i „Z problematyki cyberpunku. Literatura — sztuka — kultura” (Łódź 2014). Jego artykuły pojawiały się w „Pamiętnikach Literackich”, „Literaturze i Kulturze Popularnej”, „Literaturze Ludowej”, „Folia Litteraria Polonica” i w tomach zbiorowych.

Naukowo zajmuje się literaturą i kulturą popularną, historią i teorią komiksu, historią literatury fantastycznonaukowej, związkami obiegów kulturowych, przemianami gotycyzmu, recepcją postępu technologicznego. Od 2012 roku bierze udział w projektach naukowych Pracowni Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów, zorganizowanej przez dr hab. prof. UWr Annę Gemrę przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tagi: , , ,

Miłośnik starej trylogii SW i LOTR, który żałuje, że wciąż nikt nie nakręcił ekranizacji "Hobbita". Jego ukochany film SF to "Plan dziewięć z kosmosu". Motto życiowe: „jeszcze tylko jeden odcinek i biorę się za robotę”.


Komentarze