Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Scenarzystka serialu „Krakowskie potwory” i autorka powieści „Selkis” gościem Strefy Literackiej. Gaja Grzegorzewska odwiedzi Pyrkon!

Z nieskrywaną przyjemnością pragniemy ogłosić, że na tegorocznym Pyrkonie ponownie pojawi się Gaja Grzegorzewska – jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych oraz scenarzystka i filmoznawczyni.

Gaja Grzegorzewska – kim jest? 

Gaja Grzegorzewska
Gaja Grzegorzewska

To urodzona w 1980 roku filmoznawczyni oraz jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała dziewięć powieści, w tym cykl kryminałów o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej, na którą składa się aktualnie sześć tomów: „Żniwiarz”, „Noc z czwartku na niedzielę”, „Orchidea” (napisana wspólnie z Marcinem Świetlickim oraz Irkiem Grinem), „Topielica” (za którą otrzymała w 2011 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku), „Grób”, „Betonowy pałac” oraz „Kamienna noc”. 

W 2022 roku ukazała się jej pierwsza powieść science-fiction pod tytułem „Selkis”, będąca nieczystym gatunkowo miksem fantastyki, kryminału i romansu. Obecnie pracuje nad kontynuacją tej historii oraz opowiadaniami, które poszerzą to nowe uniwersum. 

Gaja Grzegorzewska jest również dziennikarką. Pisała dla „Portalu kryminalnego”, „Polityki”, „Wprost”, „Gazety Wyborczej”, „Bluszcza”, „Chimery”, „Pisma”, „Książek” oraz „Men’s Health”.

Zajmuje się także scenopisarstwem. Jest jedną ze scenarzystek filmu „Erotica 2022” oraz jedną ze scenarzystek ośmio odcinkowego serialu „Krakowskie potwory”, który można obejrzeć na platformie Netflix. Nie ustaje w pracy nad kolejnymi scenariuszami.

Gaja Grzegorzewska prywatnie

Jest adeptką brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Jej nałogiem jest oglądanie space oper, a największym marzenie to zamieszkanie na statku kosmicznym. 

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.