https://aptekasupervita.pl/

Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Stable Capital

Strona główna » Bezpieczny Pyrkon

Bezpieczny Pyrkon

Kodeks Pyrkonu i regulamin

Zapoznaj się z Regulaminem oraz Kodeksem Pyrkonu. Zostały one stworzone po to, aby Pyrkon był bezpieczną przestrzenią dla wszystkich uczestników.

Regulamin Pyrkonu znajdziesz tutaj.

Kodeks Pyrkonu

Kodeks Pyrkonu to zbiór informacji i zasad, które pomogą Ci w nawigacji po największym festiwalu fantastyki w Polsce.

Kiedy zbiera się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, o niektórych zasadach działania w grupie warto powiedzieć głośno. Traktuj z szacunkiem innych fanów i inne fandomy – tak, jak chciałbyś, żeby oni traktowali Ciebie i Twoje hobby. Poniżej przedstawiamy zasady, które panują na naszej imprezie.

MIEJ WIDOCZNY IDENTYFIKATOR

Twój identyfikator to dowód, że jesteś pełnoprawnym uczestnikiem Pyrkonu –  noś go zawsze w widocznym miejscu, aby ułatwić pracę obsłudze. Jeśli jesteś wolontariuszem, wystawcą lub innym twórcą Pyrkonu, jest to dla Ciebie szczególnie ważne – dzięki oznaczeniom na identyfikatorze obsługa może określić, że w istocie masz dostęp do obszaru zamkniętego dla uczestników.

TRAKTUJ INNYCH I ICH PASJE Z SZACUNKIEM

Pyrkon jest wspólną imprezą wszystkich fantastów. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, niezależnie od sfery zainteresowań znalazł coś dla siebie – i aby w trakcie czuł się komfortowo i nieoceniany przez innych. Celem Festiwalu jest dobra zabawa – drwiny i dręczenie innych fanów nie są akceptowane. Pamiętaj, że wszyscy przyjeżdżamy na Pyrkon, by dzielić się swoimi najróżniejszymi pasjami.

PRZECIWKO DRĘCZENIU I NĘKANIU

Dbamy o to, żeby Pyrkon był przyjazną przestrzenią dla wszystkich uczestników i wolontariuszy.  Każdy uczestnik Pyrkonu zobowiązany jest do traktowania pozostałych z szacunkiem. Nękanie fizyczne lub słowne nie będzie tolerowane. Takie zachowanie jest naruszeniem regulaminu imprezy i będzie skutkować usunięciem z Festiwalu i zgłoszeniem do odpowiednich służb.

Jeżeli spotkałeś się z molestowaniem w dowolnej formie, obrażaniem, nękaniem (fizycznym lub słownym), powinieneś jak najszybciej zgłosić to telefonicznie lub osobiście w Biurze Festiwalowym. Organizatorzy pomogą rozwiązać niepokojącą sytuację z użyciem wszelkich możliwych środków, wliczając w to poinformowanie ochrony MTP i miejscowego komisariatu, jeśli będzie to konieczne. Cieszymy się z obecności każdego uczestnika i zależy nam na zapewnieniu wszystkim poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

COSPLAY TO NIE ZGODA

Pamiętaj, przebranie to nie zaproszenie do zaczepiania – nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich zgody.

ALKOHOL

Pamiętaj: na Pyrkonie obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia alkoholu. Na terenie Festiwalu przez całą dobę działa pawilon gastronomiczny i przynależny do niego namiot, gdzie możesz nie tylko smacznie zjeść, ale i spożyć alkohol. To jedyna strefa, gdzie jego picie jest dozwolone. Pij rozsądnie – uczestnicy w stanie upojenia alkoholowego mogą zostać wyproszeni z terenu imprezy.

MÓWIMY SOBIE NA TY

W polskim fandomie fantastycznym istnieje od lat zasada mówienia sobie na “Ty” – niezależnie od wieku i roli pełnionej na konwencie/festiwalu. Dlatego nie dziw się, jeśli ktoś nieznajomy zwróci się do Ciebie w tej bezpośredniej formie. To nie objaw braku szacunku, ale poczucia przynależności do jednej grupy. Jeśli czujesz się z tym komfortowo – zachęcamy do kultywowania tej tradycji – fajnie jest być fanem i czuć, że jest się dzięki temu częścią większej grupy.

Identyfikatory i drukowany program

Wchodząc na teren MTP stajesz się uczestnikiem Pyrkonu. Na wejściu otrzymasz swój identyfikator oraz drukowany program imprezy, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Pyrkonu.

Zawierają się w nich między innymi numery telefonu, które pozwolą Ci zgłosić wszelkie sytuacje dotyczące naruszenia bezpieczeństwa Twojego lub innych uczestników.

Zapisz je w swoim telefonie. Poniżej znajdziesz instrukcję, w jakich sytuacjach z nich korzystać.

Przez cały czas przebywania na terenie Pyrkonu noś na szyi identyfikator uczestnika.

Dbaj o niego i nie zgub go! JEŚLI STRACISZ SWÓJ IDENTYFIKATOR, BĘDZIESZ MUSIAŁ ZAKUPIĆ NOWĄ WEJŚCIÓWKĘ!

Bezpieczeństwo – jak reagować?

Jeśli jesteś świadkiem jakiegokolwiek zachowania będącego złamaniem naszego regulaminu, a szczególnie zachowania, które naraża innych uczestników na niebezpieczeństwo – reaguj!

Po pierwsze: rozejrzyj się, czy widzisz wokół siebie członka ochrony lub Pokojowego Patrolu. Pokojowy Patrol poznasz po czerwonych koszulkach z odblaskowymi napisami.

Po drugie: jeśli nie widzisz służb zabezpieczenia, dzwoń na numer alarmowy podany na dole tej strony.

Tobie lub innemu uczestnikowi potrzebna jest pomoc medyczna?

Po pierwsze: jesteś w pobliżu punktu medycznego? Jeśli możesz, skieruj się w jego stronę lub poproś innego uczestnika, aby zawiadomił przebywających w punkcie ratowników, że potrzebujesz pomocy oraz doprowadził ich do Ciebie.

Po drugie: jeśli powyższy krok jest niemożliwy, poszukaj wzrokiem dowolnego członka zabezpieczenia pyrkonowego lub zadzwoń pod numer alarmowy.

Punkty medyczne

Na terenie Festiwalu znajdują się dwa punkty medyczne: w pawilonie 3 i w pawilonie 8. Poznasz je po wyraźnym czerwonym oznakowaniu. Oba punkty działają całą dobę. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy medycznej, udaj się do któregoś z nich.


Złamanie Kodeksu Pyrkonu, Regulaminu Pyrkonu, niebezpieczna sytuacja:

Dyżurny organizator

tel. 571 997 845

Jeśli wolisz załatwić tę sprawę osobiście, przyjdź do Biura Festiwalowego.


Służby bezpieczeństwa i informacyjne

Organizatorzy – każdy z nas ogarnia swoją małą cząstkę pyrkonowego wszechświata. Staramy się, abyście mieli możliwość wzięcia udziału w festiwalu, o którym zawsze będziecie myśleć jako o Fantastycznym Miejscu Spotkań.

Gżdacze – pyrkonowa podpora na wielu nogach, zawsze w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach. Wykonują mnóstwo wszelakich zadań niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Pyrkonu. Na pewno chętnie też Wam pomogą, udzielając informacji lub, jeśli nie są w stanie tego zrobić, pokierują do najbliższego Punktu Informacji.  Na pewno zauważycie ich w salach prelekcyjnych, szatniach, czy też pędzących z miejsca na miejsce. 

Pokojowy Patrol – to grupa wolontariuszy odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i wszystkim uczestnikom Pyrkonu oraz za przestrzeganie regulaminu. Dbają o pokojowe rozwiązanie problemów. Z chęcią i uśmiechem na twarzy pomogą Wam w rozwiązaniu nagłych sytuacji czy wskazaniu drogi. Będą też jednymi z pierwszych osób, na które natkniecie się na terenie imprezy –  czekają na Was już przy wejściach i koordynują sprawne dostanie się na Pyrkon. To oni też najczęściej będą Was prosili o okazanie identyfikatora. Poznacie ich po czerwonych i żółtych koszulkach z napisem Pokojowy Patrol i logiem WOŚP.

Medycy (I.C.E. Med) – to do nich należy się zwrócić, jeśli podczas Pyrkonu napotkacie na nagłe problemy zdrowotne. Prosimy jednak, nie traktujcie ich jak lekarza rodzinnego. Punkty medyczne znajdują się w pawilonie 3 i 6b.

Agencja Ochrony Bokser – firma specjalizująca się w zabezpieczeniu imprez masowych. Ich zadaniem jest doraźna troska o bezpieczeństwo uczestników Pyrkonu. Dbają o przestrzeganie regulaminu i przepisów prawa.

Źródło: www.facebook.com/AgencjaOchronyBokserJunior/photos/a.876113525794703/1514106025328780/?type=3

Teren imprezy masowej na Pyrkonie

Sala Ziemi podczas trwania wszystkich punktów programu jest objęta terenem imprezy masowej. Co to oznacza?

Na każdym punkcie programu musimy bardzo dbać o to, aby nie przekroczyć limitu pojemności sali. Na Salę Ziemi nie można wnieść żadnych szklanych opakowań, ani ostrych przedmiotów.

Przez cały czas przebywania na poziomie 2 pawilonu 15 prosimy Cię o postępowanie wg. instrukcji służb porządkowych i informacyjnych.

Jeśli nie uda Ci się dostać na jakiś punkt programu w Sali Ziemi, sprawdź, czy na telebimie zewnętrznym ustawionym w ogrodzie pod pawilonem 15 nie jest prowadzona transmisja z tego punktu.

Stable Capital