Festiwal Fantastyki 16.06.2023 Poznań
pl
ProgramLineup Kup bilet

Strona główna » Bezpieczny Pyrkon

Bezpieczny Pyrkon

Kodeks Pyrkonu i regulamin

Zapoznaj się z Regulaminem oraz Kodeksem Pyrkonu. Zostały one stworzone po to, aby Pyrkon był bezpieczną przestrzenią dla wszystkich uczestników.

Regulamin Pyrkonu znajdziesz tutaj.

Kodeks Pyrkonu

Kodeks Pyrkonu to zbiór informacji i zasad, które pomogą Ci w nawigacji po największym festiwalu fantastyki w Polsce.

Kiedy zbiera się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, o niektórych zasadach działania w grupie warto powiedzieć głośno. Traktuj z szacunkiem innych fanów i inne fandomy – tak, jak chciałbyś, żeby oni traktowali Ciebie i Twoje hobby. Poniżej przedstawiamy zasady, które panują na naszej imprezie.

MIEJ WIDOCZNY IDENTYFIKATOR

Twój identyfikator to dowód, że jesteś pełnoprawnym uczestnikiem Pyrkonu –  noś go zawsze w widocznym miejscu, aby ułatwić pracę obsłudze. Jeśli jesteś wolontariuszem, wystawcą lub innym twórcą Pyrkonu, jest to dla Ciebie szczególnie ważne – dzięki oznaczeniom na identyfikatorze obsługa może określić, że w istocie masz dostęp do obszaru zamkniętego dla uczestników.

TRAKTUJ INNYCH I ICH PASJE Z SZACUNKIEM

Pyrkon jest wspólną imprezą wszystkich fantastów. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, niezależnie od sfery zainteresowań znalazł coś dla siebie – i aby w trakcie czuł się komfortowo i nieoceniany przez innych. Celem Festiwalu jest dobra zabawa – drwiny i dręczenie innych fanów nie są akceptowane. Pamiętaj, że wszyscy przyjeżdżamy na Pyrkon, by dzielić się swoimi najróżniejszymi pasjami.

PRZECIWKO DRĘCZENIU I NĘKANIU

Dbamy o to, żeby Pyrkon był przyjazną przestrzenią dla wszystkich uczestników i wolontariuszy.  Każdy uczestnik Pyrkonu zobowiązany jest do traktowania pozostałych z szacunkiem. Nękanie fizyczne lub słowne nie będzie tolerowane. Takie zachowanie jest naruszeniem regulaminu imprezy i będzie skutkować usunięciem z Festiwalu i zgłoszeniem do odpowiednich służb.

Jeżeli spotkałeś się z molestowaniem w dowolnej formie, obrażaniem, nękaniem (fizycznym lub słownym), powinieneś jak najszybciej zgłosić to telefonicznie lub osobiście w Biurze Festiwalowym. Organizatorzy pomogą rozwiązać niepokojącą sytuację z użyciem wszelkich możliwych środków, wliczając w to poinformowanie ochrony MTP i miejscowego komisariatu, jeśli będzie to konieczne. Cieszymy się z obecności każdego uczestnika i zależy nam na zapewnieniu wszystkim poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

COSPLAY TO NIE ZGODA

Pamiętaj, przebranie to nie zaproszenie do zaczepiania – nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich zgody.

ALKOHOL

Pamiętaj: na Pyrkonie obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia alkoholu. Na terenie Festiwalu przez całą dobę działa pawilon gastronomiczny i przynależny do niego namiot, gdzie możesz nie tylko smacznie zjeść, ale i spożyć alkohol. To jedyna strefa, gdzie jego picie jest dozwolone. Pij rozsądnie – uczestnicy w stanie upojenia alkoholowego mogą zostać wyproszeni z terenu imprezy.

MÓWIMY SOBIE NA TY

W polskim fandomie fantastycznym istnieje od lat zasada mówienia sobie na “Ty” – niezależnie od wieku i roli pełnionej na konwencie/festiwalu. Dlatego nie dziw się, jeśli ktoś nieznajomy zwróci się do Ciebie w tej bezpośredniej formie. To nie objaw braku szacunku, ale poczucia przynależności do jednej grupy. Jeśli czujesz się z tym komfortowo – zachęcamy do kultywowania tej tradycji – fajnie jest być fanem i czuć, że jest się dzięki temu częścią większej grupy.

Identyfikatory i drukowany program

Wchodząc na teren MTP stajesz się uczestnikiem Pyrkonu. Na wejściu otrzymasz swój identyfikator oraz drukowany program imprezy, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Pyrkonu.

Zawierają się w nich między innymi numery telefonu, które pozwolą Ci zgłosić wszelkie sytuacje dotyczące naruszenia bezpieczeństwa Twojego lub innych uczestników.

Zapisz je w swoim telefonie. Poniżej znajdziesz instrukcję, w jakich sytuacjach z nich korzystać.

Przez cały czas przebywania na terenie Pyrkonu noś na szyi identyfikator uczestnika.

Dbaj o niego i nie zgub go!JEŚLI STRACISZ SWÓJ IDENTYFIKATOR, BĘDZIESZ MUSIAŁ ZAKUPIĆ NOWĄ WEJŚCIÓWKĘ!

Służby bezpieczeństwa i informacyjne

Organizatorzy – każdy z nas ogarnia swoją małą cząstkę pyrkonowego wszechświata. Staramy się, abyście mieli możliwość wzięcia udziału w festiwalu, o którym zawsze będziecie myśleć jako o Fantastycznym Miejscu Spotkań.


Gżdacze – pyrkonowa podpora na wielu nogach, zawsze w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach. Wykonują mnóstwo wszelakich zadań niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Pyrkonu. Na pewno chętnie też Wam pomogą, udzielając informacji lub, jeśli nie są w stanie tego zrobić, pokierują do najbliższego Punktu Informacji.  Na pewno zauważycie ich w salach prelekcyjnych, szatniach, czy też pędzących z miejsca na miejsce. 


Pokojowy Patrol – to grupa wolontariuszy odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i wszystkim uczestnikom Pyrkonu oraz za przestrzeganie regulaminu. Dbają o pokojowe rozwiązanie problemów. Z chęcią i uśmiechem na twarzy pomogą Wam w rozwiązaniu nagłych sytuacji czy wskazaniu drogi. Będą też jednymi z pierwszych osób, na które natkniecie się na terenie imprezy –  czekają na Was już przy wejściach i koordynują sprawne dostanie się na Pyrkon. To oni też najczęściej będą Was prosili o okazanie identyfikatora. Poznacie ich po czerwonych i żółtych koszulkach z napisem Pokojowy Patrol i logiem WOŚP.


Medycy (I.C.E. Med) – to do nich należy się zwrócić, jeśli podczas Pyrkonu napotkacie na nagłe problemy zdrowotne. Prosimy jednak, nie traktujcie ich jak lekarza rodzinnego. Punkty medyczne znajdują się w pawilonie 3 i 6b.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=381128363378984&set=pb.100044454695652.-2207520000..&type=3


Agencja Ochrony Bokser – firma specjalizująca się w zabezpieczeniu imprez masowych. Ich zadaniem jest doraźna troska o bezpieczeństwo uczestników Pyrkonu. Dbają o przestrzeganie regulaminu i przepisów prawa.

https://www.facebook.com/AgencjaOchronyBokserJunior/photos/a.876113525794703/1514106025328780/?type=3

Punkty medyczne

Na terenie Festiwalu znajdują się dwa punkty medyczne: w pawilonie 3 i w pawilonie 8. Poznasz je po wyraźnym czerwonym oznakowaniu. Oba punkty działają całą dobę. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy medycznej, udaj się do któregoś z nich.

Bezpieczeństwo – jak reagować?

Jeśli jesteś świadkiem jakiegokolwiek zachowania będącego złamaniem naszego regulaminu, a szczególnie zachowania, które naraża innych uczestników na niebezpieczeństwo – reaguj!

Po pierwsze: rozejrzyj się, czy widzisz wokół siebie członka ochrony lub Pokojowego Patrolu. Pokojowy Patrol poznasz po czerwonych koszulkach z odblaskowymi napisami.

Po drugie: jeśli nie widzisz służb zabezpieczenia, dzwoń na numer alarmowy podany na dole tej strony.

Tobie lub innemu uczestnikowi potrzebna jest pomoc medyczna?

Po pierwsze: jesteś w pobliżu punktu medycznego? Jeśli możesz, skieruj się w jego stronę lub poproś innego uczestnika, aby zawiadomił przebywających w punkcie ratowników, że potrzebujesz pomocy oraz doprowadził ich do Ciebie.

Po drugie: jeśli powyższy krok jest niemożliwy, poszukaj wzrokiem dowolnego członka zabezpieczenia pyrkonowego lub zadzwoń pod numer alarmowy.

Teren imprezy masowej na Pyrkonie

Sala Ziemi podczas trwania wszystkich punktów programu jest objęta terenem imprezy masowej. Co to oznacza?

Na każdym punkcie programu musimy bardzo dbać o to, aby nie przekroczyć limitu pojemności sali. Na Salę Ziemi nie można wnieść żadnych szklanych opakowań, ani ostrych przedmiotów.

Przez cały czas przebywania na poziomie 2 pawilonu 15 prosimy Cię o postępowanie wg. instrukcji służb porządkowych i informacyjnych.

Jeśli nie uda Ci się dostać na jakiś punkt programu w Sali Ziemi, sprawdź, czy na telebimie zewnętrznym ustawionym w ogrodzie pod pawilonem 15 nie jest prowadzona transmisja z tego punktu.

Na Pyrkonie

Złamanie Kodeksu Pyrkonu, Regulaminu Pyrkonu, niebezpieczna sytuacja:

Dyżurny organizator

tel. 571 997 845

Jeśli wolisz załatwić tę sprawę osobiście, przyjdź do Biura Festiwalowego.