Goście Pyrkonu
-
Koncerty
51GloryhammerPotężni wojownicy galaktyki! Gloryhammer powraca ze swoich legendarnych bojów, wnosząc kolejne epickie opowieści zaklęte w powermetalowej sadze. Założony w 2010 roku zespół ma na swoim koncie cztery albumy pełne heroicznych zmagań dobra ze złem. Formacja współpracuje z wydawnictwem Napalm Records, a za jej powstanie odpowiada Christopher Bowes, lider szkockiej grupy Alestorm. Ich najnowsza płyta, Return to the Kingdom of Fife, opowiada historię Angusa McFife II oraz jego wiernych towarzyszy: Hootsmana, Ralathora i Proletiusa, którzy stawiają czoła bezlitosnemu czarnoksiężnikowi Zargothraxowi.
Twórczość Gloryhammera czerpie z bogatego dorobku powermetalowych zespołów, które inspirowały się fantastyką w swojej muzyce. Zespół, bawiąc się konwencją, łączy motywy high fantasy i sci-fi, tworząc w ten sposób swój unikalny, charakterystyczny styl. -
Strefa Filmowo-Serialowa
42Bonnie WrightPochodząca z Wielkiej Brytanii aktorka, która swoją karierę rozpoczęła już w wieku dziewięciu lat.
Zadebiutowała w ekranizacji książki “Harry Potter i kamień filozoficzny” w roli Ginny Weasley, a kolejne filmy serii przyniosły jej coraz większą rozpoznawalność. Zagrała również w produkcjach „Wyspa Robinsonów” i „Agatha Christie: życie w obrazach”. -
Strefa Filmowo-Serialowa
211Mark SheppardMark Sheppard to aktor, którego aktorski dorobek to prawdziwa kopalnia złota pełna wspaniałych ról i występów. Sheppard szybko zyskał rozgłos, pojawiając się w wielu różnych produkcjach. Jego kariera nabrała tempa z gościnnymi oraz powtarzającymi się rolami w serialach takich jak „Kancelaria adwokacka”, „The Invisible Man”, „Special Unit 2”, „JAG”, „Star Trek: Voyager”, „Kronika nie z tej ziemi”, „Las Vegas”, „Detektyw Monk”, „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, czy „Chuck”. Mark zdobył serca fanów jako James Sterling w „Uczciwym Przekręcie” czy jako Król Piekła Crowley z „Nie z tego świata”. Jest także uwielbiany jako postać Ramo Lampki z “Battlestar Galactica”, skomplikowanego i enigmatycznego prawnika czy z roli Badgera, cwanego i bezwzględnego przestępcy, który podbił serca widzów w produkcji „Firefly”. -
Strefa Literacka
36Patricia BriggsPatricia jest autorką serii urban fantasy o Mercedes Thompson oraz Alpha i Omega, które znalazły się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Times. Napisała już trzydzieści książek i wcale nie zamierza przestać! Oprócz swoich dwóch serii urban fantasy, napisała również powieści fantasy, opowiadania w kilku antologiach oraz serię komiksów i powieści graficznych opartych na seriach Mercy Thompson i Alpha i Omega.
Urodziła się w Butte, w stanie Montana, w 1965 roku. Jeśli jesteście dobrzy z matematyki, to możecie się domyślić, że ma obecnie dwadzieścia dziewięć lat. W rzeczywistości ma dwadzieścia dziewięć lat już od jakiegoś czasu i nie zamierza się starzeć. W końcu autorzy fikcji nie muszą przestrzegać praw przestrzeni i czasu, oni je wynajdują.
Jest profesjonalną kłamczuchą. Kłamie zawodowo, opowiadając bajki i historie tak niesamowite, że ludzie płacą jej, aby opowiadała więcej. Jej jedynym ustępstwem wobec uczciwości jest to, że mówi ludziom, że ich okłamuje, co odróżnia autora fikcji od polityka. Uwielbia bawić się ze swoimi wyimaginowanymi przyjaciółmi, a spotkania z czytelnikami, którzy znają jej wyimaginowanych przyjaciół, są dla niej ogromną przyjemnością. Jej największym problemem związanym z pisaniem jest to, że ma znacznie więcej pomysłów na historie niż czasu na ich napisanie. To jej dar i przekleństwo!
Swoją karierę rozpoczęła pisząc tradycyjne powieści high fantasy (w 1993 roku), a w 2006 roku przeszła na urban fantasy. „Zew księżyca” był pierwszą książką z jej charakterystycznej serii o Mercedes – nieprzerwana przygoda sprawiła, że czytelnicy pragnęli więcej, a wieść o tej ekscytującej nowej serii urban fantasy o zmiennokształtnej mechanik rozprzestrzeniła się szybko. Książki nadal zyskują na popularności wraz z wydaniem każdego tomu, w tym spin-offu serii, czyli Alpha i Omega, które są osadzone w tym samym świecie, co powieści o Mercedes Thompson.
Pisarka mieszka we Wschodnim Waszyngtonie, niedaleko Tri-Cities, rodzinnego miasta Mercy Thompson – tak, to prawdziwe miejsce! Kiedy nie pracuje nad kolejną książką, można ją znaleźć na pastwiskach z końmi, bawiącą się z najmłodszymi źrebakami. Więcej informacji o Patricii Briggs można znaleźć na jej stronie internetowej www.patriciabriggs.com lub na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/OfficialPatriciaBriggs/. -
Strefa Literacka
5Kevin J. AndersonKevin J. Anderson to autor niemal 100 książek, w tym powieści osadzonych w uwielbianych przez czytelników uniwersach, takich jak Diuna, Gwiezdne Wojny, X-Files, Star Trek, StarCraft czy Superman. Nieustannie rozwija swój literacki dorobek, dostarczając kolejne, fascynujące opowieści.
-
Strefa Literacka
2Nick GroomPrzeczytał dzieła J.R.R. Tolkiena po raz pierwszy ponad czterdzieści lat temu. Przez wiele lat prowadził jedyne w Wielkiej Brytanii zajęcia uniwersyteckie dotyczące jego twórczości. Ponadto wydał wiele istotnych pozycji tolkienistycznych. Poza badaniem życia i twórczości Tolkiena najbardziej słynie z prac nad ekologizmem kulturowym i gotykiem – temu ostatniemu polu zainteresowań zawdzięcza nadany przez media przydomek „Profesor od Gotyku”. Aktualnie zajmuje stanowisko profesora literatury angielskiej na Uniwersytecie Makau. Wcześniej pracował na uczelniach w Bristolu, Chicago, Stanford i Exeter, gdzie przyznano mu honorowy tytuł profesorski. -
Strefa Literacka
23Victoria HolmesJedna z czterech autorek, które w latach 2003–2017 kryły się pod pseudonimem Erin Hunter. Redaktorka kilkudziesięciu książek z kultowej serii Wojownicy. Była odpowiedzialna m.in. za wymyślanie tytułów i spójność serii.
Prywatnie miłośniczka koni i szczęśliwa właścicielka jednego rumaka. Gdyby była kotem, należałaby do Klanu Wiatru i nosiła imię Mysia Łapa. -
Strefa Naukowa
7Janina DailyTrenerka biznesowa, statystyczka i influencerka. Założycielka dwóch marek, które mają rozbawiać – Janina Daily i Play in DNA. Autorka dwóch bestsellerowych książek popularnonaukowych z cyklu “Statystycznie rzecz biorąc”, które sprzedały się w liczbie ponad 150 000 egzemplarzy. Szkoli niemal 100 firm rocznie z kompetencji przyszłości, m.in. kreatywności, analityki i wystąpień publicznych.
Metodą LEGO® SERIOUS PLAY® pomaga zespołom i organizacjom przebudować biznes za pomocą… klocków LEGO. Szkoliła takie firmy jak: Google, META, Spotify Sweden, Deloitte, czy Netflix. -
Strefa Naukowa
3Dan JonesDan Jones to uwielbiany, brytyjski historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Prowadził dziesiątki programów telewizyjnych, w tym serial Netflixa Sekrety wielkich brytyjskich zamków, którego jest współtwórcą i głównym bohaterem. Tworzy i prowadzi podcast This is History.
To także bestsellerowy autor książek non-fiction. W dorobku literackim Dana znajdziecie powieści historyczne, horrory, biografie, a przede wszystkim dzieła historyczne takie jak: „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, „Krzyżowcy”, „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”. Jego uznana trylogia, zapoczątkowana Psami z Essex, opowiada o losach zwykłych żołnierzy w pierwszych latach wojny stuletniej.
Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Historycznego.
Dan Jones ukończył Wydział Dziennikarstwa i Historii, na jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie – University of Cambridge. Dan Jones współpracuje od lat z London Evening Standard, gdzie tworzy felietony na temat różnych dyscyplin sportowych.
-
Strefa Gamingowa
85Tim DownieTim Downie to aktor, scenarzysta i prowadzący podcastu, którego spotkać możecie w takich filmach, jak wielokrotnie nagradzane „Jak zostać królem”, „Paddington” oraz „Les Misérables: Nędznicy”. Obecnie pojawia się w produkcji „Nandor Fodor and the Talking Mongoose”, gdzie gra u boku Simona Pegga i Minnie Driver oraz w filmie „How To Date Billy Walsh” z Sebastianem Croftem i Charithrą Chandran.
Jego dorobek telewizyjny obejmuje także wielokrotnie nagradzane seriale, takie jak „Peep Show”, „Upstart Crow”, „Chewing Gum”, „Toast of London”, „Toast of Tinseltown”, „Plebs” i „Outlander”. Dodatkowo możecie go zobaczyć na Amazon Prime w „Good Omens 2”, w „Big Mood” razem z Nicolą Coughlan i Lydią West na Channel 4 oraz w „Geek Girl”, czyli nowym, opartym na bestsellerowej serii książek serialu Netlixa.
Jego debiutem w świecie gier było odegranie roli Gale’a z Waterdeep w światowym hicie Baldur’s Gate III.
Jest także współprowadzącym i współautorem popularnego podcastu FolkLands, słuchanego w ponad 120 krajach na całym świecie.
-
Koncerty
71Łydka GrubasaŁydka Grubasa to Olsztyński zespół, który działa bardzo aktywnie od XX lat na scenie rockowej w Polsce i za granicą. Ma na koncie pięć płyt studyjnych, występy na wszystkich większych festiwalach wliczając to (kilkukrotnie) Dużą Scenę Pol’and’Rock oraz setki koncertów klubowych. Jest również laureatem nagrody Złotego Bączka na wspomnianym PnR oraz podwójnej platyny przyznanej przez SPAV za singiel „Rapapara”. Odsłuchania i wyświetlenia utworów łydki notuje się w milionach.
Grupa wykonuje bardzo różnorodną mieszankę muzyki rockowej, przeplataną zapożyczeniami ze wszelkich gatunków muzycznych. Warstwa tekstowa to satyra na otaczającą rzeczywistość, wzbogacona o dosadną puentę. Łydka jest zespołem, który jest bardzo żywiołowy na scenie i koncentruje się na Publiczności, wciągając ją z całych sił do współpracy podczas koncertu. Część koncertów wykonuje w towarzystwie sekcji dętej, co zapewnia jeszcze bardziej soczyste doznania dźwiękowe i wizualne.
Zespół tworzą:
Bartosz Krusznicki – wokal
Maciej Charytoniak – gitara
Artur Wszeborowski – gitara basowa
Dominik Skwarczyński – klawisze
Maciej Matuszczyk – perkusja -
Strefa Komiksowa
14Sara PichelliSara Pichelli rozpoczęła swoją artystyczną drogę w animacji, ale to rysowanie komiksów okazało się jej największą pasją. Zaczynała w branży w wydawnictwie Cut-Up, współtworząc swój pierwszy komiks Sesso col coltello. Następnie współpracowała z IDW Comics, ilustrując m.in. serie Star Trek.
Największą sławę przyniosły jej prace nad serią Ultimate Comics: Spider-Man z Milesem Moralesem, jednak jej portfolio obejmuje również takie tytuły jak Runaways, Iron Man, Avengers, Captain America, Scarlet Witch i wiele innych.
Podczas Pyrkonu uczestnicy będą mieli szansę zdobyć autograf, specjalny rysunek w swoim ulubionym komiksie, a także porozmawiać z Sarą i zadać jej kilka nurtujących pytań. To wyjątkowe wydarzenie dla każdego fana komiksów – niezależnie od tego, czy jesteście wieloletnimi miłośnikami gatunku, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z ilustracjami.
-
Strefa Komiksowa
1Rafa SandovalOd dzieciństwa fan komiksó, Rafa Sandoval po pracy w hiszpańskim studiu animacji Disneya dołącza do Marvela, dla którego tworzy ilustracje do wielu tytułów, takich jak Ultimate Spider-Man, X-Men, Hercules i inne.
W 2013 roku przenosi się do DC Comics, by rysować Catwoman, a następnie próbuje swoich sił w europejskim komiksie, tworząc Les Prométhéens (wyd. Le Lombard).
Po krótkim epizodzie przy tytułach Harbinger i X-O Manowar (Valiant/Bliss Comics), kataloński rysownik wraca do DC Comics, gdzie przez 2 lata ilustruje nową serię Green Lantern z ery Rebirth, zatytułowaną Hal Jordan and the Green Lantern Corps, a potem przez rok pracuje przy Flashu.
Obecnie pracuje nad nową linią komiksów DC Comics Absolute, zaczynając od Absolute Superman. -
Strefa Literacka
10Peter FlanneryPo ukończeniu szkoły artystycznej Peter pracował w lasach i centrach ogrodniczych, zanim założył biznes, w ramach którego rzeźbił modele do gier RPG i gier bitewnych. Przez piętnaście lat rzeźbił modele fantasy i science fiction, by w końcu poświęcić się swojej głównej pasji, pisaniu. Pierwsza powieść Petera, opublikowana w modelu self-publishing, stała się bestsellerem Amazon i została zaadaptowana na film pod tytułem “Dark Sense”. W 2017 roku, Peter opublikował epicką powieść fantasy “Battle Mage”. Książka została przetłumaczona na siedem języków i jest obecnie uwielbiana przez czytelników na całym świecie. Po sukcesie “Battle Mage”, Peter rozpoczął pracę nad nową serią fantasy zatytułowaną “Decimus Fate”, zanim powrócił do świata “Battle Mage”, aby napisać prequel zatytułowany “AQUILA”, który wkrótce zostanie przetłumaczony na język polski. -
Strefa Literacka
12Julie KagawaJulie Kagawa urodziła się i wychowała w Sacramento w Kalifornii, gdzie spędziła 9 pierwszych lat swojego życia. Jednak to nie w Kalifornii narodziło się jej zamiłowanie do literatury. Największe zwroty w jej życiu nastąpiły po przeprowadzce na Hawaje. Tam odkryła dwie swoje największe pasje – miłość do oceanu i książek. Swój profesjonalny kontakt z literaturą rozpoczęła od pracowania w różnych księgarniach. Nie była to prosta droga do pisania książek na pełen etat – po drodze przeżyła jeszcze trochę przygód.
-
Strefa Naukowa
6Przemysław “TRUST” TruścińskiPrzemysław “TRUST” Truściński to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego komiksu. Zaprojektował pierwotny wygląd Geralta do gry Wiedźmin wydanej przez CD PROJEKT RED. Wydał kilka zbiorów komiksowych, m.in. Trust: Historia Choroby (autorski komiks), TRUST: Album (antologia autorska), Komiks Wa-wa (napisany przez Alexa Kłosia i Tomasza Kwaśniewskiego), Najczwartsza RP: Antylista Prezerwatora (scenariusz Tobiasz Piątkowski) oraz Tymczasem (scenariusz Grzegorz Janusz). “Tymczasem” zostało opublikowane również w języku angielskim z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. -
Strefa Naukowa
9Jaga ModerJaga Moder to polska autorka fantasy, znana z zamiłowania do mitologii, folkloru i legend. Zadebiutowała w 2010 roku opowiadaniem “Mak, Konwalia, Dziki Bez”, a w 2024 roku wraz z wydawnictwem “Fabryka Słów” wydała książkę pod tytułem “Sądny dzień”, która zdobyła uznanie za bogactwo folklorystycznych nawiązań. -
Strefa Literacka
3Max Kidruk[…] -
Strefa Cosplay
3ShirakShirak to uznana cosplayerka, zawodowo zajmująca się charakteryzacją, w szczególnościefektami specjalnymi w zakresie protetyki. Od ponad dwudziestu lat doskonali swoje umiejętności i występuje na scenie cosplayowej, zarówno na wydarzeniach krajowych, jak i międzynarodowych. Jej prace możecie zobaczyć w teledyskach takich zespołów jak Bring Me The Horizon i Enter Shikari oraz w filmach i serialach – Gladiator 2, Aquaman 2, Willow czy Doctor Who. W 2015 roku reprezentowała Wielką Brytanię w Mistrzostwach European Cosplay Gathering, gdzie zdobyła nagrodę „Arda Wigs – Best Wig”. Była także wielokrotną finalistką konkursu The Next Level of Cosplay, organizowanego przez Cinema Makeup School w Los Angeles, a w 2019 roku wygrała Ve Neil’s Legends of Makeup Contest. Gościła również na wielu wydarzeniach jako jurorka oraz panelistka.
Na Pyrkon przyjedzie, byi jurorować Maskaradę i poprowadzićj warsztaty z charakteryzacji SFX. -
Strefa Filmowo-Serialowa
9G.F. DarwinGrupa Filmowa Darwin – czyli założona przez Marka Hucza i Jana Jurkowskiego, absolwentów krakowskiej Akademii Teatralnej, grupa twórców filmowych i zarazem niezależne studio filmowe, które od ponad 10 lat publikuje wysokiej jakości treści na własnym kanale na platformie YouTube. Łącznie nagrali już ponad 200 filmów krótkometrażowych, oglądane kilkadziesiąt milionów razy. Wśród licealistów i studentów mają status niekwestionowanego autorytetu w temacie filmów krótkometrażowych. Współpracowali m.in. ze Zbigniewem Zamachowskim, Tomaszem Kotem, Arturem Barcisiem, Edytą Olszówką, Jackiem Braciakiem, Marcinem Dorocińskim i z takimi markami jak Sony, Intel, Orange, IKEA czy Netflix. Za swoje treści kilkukrotnie nagradzani Grand Video Awards.
Na kanale Grupy Filmowej Darwin od lat niezmienną popularnością cieszy się seria „Wielkie Konflikty”, w których dwie postacie historyczne, prawdziwe lub legendarne wchodzą w tytułowy konflikt ukazany w sposób humorystyczny. Siłą tego formatu jest z całą pewnością duża sprawność w używaniu takich narzędzi jak ironia, odwrócenie oczekiwań, nawiązania do współczesności, które tworzą efekt humorystycznego kontrastu. -
Strefa Warsztatowa
1LocznikiLoczniki to polski duet taneczny, składający się z Loczka i Nicki. Są znani głównie dzięki swojej obecności w mediach społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram i YouTube. Na TikToku zdobyli dużą popularność, posiadając ponad 3 miliony obserwujących i 121.1 miliona polubień Na Instagramie mają również znaczącą obecność, z ponad 901 tysiącami obserwujących.
Para ta specjalizuje się w stylu tanecznym zwanym popping, który jest jedną z form street dance. Udało im się zyskać uznanie nie tylko w Polsce, ale także na międzynarodowej scenie tanecznej Dodatkowo, ich unikalnym znakiem rozpoznawczym jest imitowanie postaci z gier wideo i filmów anime, co przyczyniło się do ich popularności w internecie.
Oprócz występów tanecznych, Loczniki oferują również kursy taneczne, które można znaleźć na ich stronie internetowej. Ich kreatywność i umiejętności taneczne przyciągają fanów z różnych środowisk, czyniąc ich jednymi z bardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej kulturze tanecznej i w mediach społecznościowych.
-
Strefa Fanów Klocków LEGO
11Joanna “Ciocia od klocków” KrysztoforskaUczestniczka LEGO® Masters Polska, propagatorka warsztatów z wykorzystaniem klocków LEGO®. Kobieta w świecie LEGO®, która prowadzi największy w Polsce profil o tej tematyce na platformie TikTok (ponad 700 tys.obserwujących) oraz YouTube (ponad 300 tys. obserwujących). Współautorka książki poświęconej klockom LEGO®.
Ciocia od Klocków – bo pod takim pseudonimem pokochała ją społeczność – w zabawny, a czasem edukacyjny sposób udowadnia, że LEGO® to nie tylko zabawka dla dzieci. Od 11 lat prowadzi warsztaty z klockami, a od 2022 roku działa na pełnych obrotach i na własny rachunek.
Jest właścicielką Zabawowni, miejsca, w którym można podziwiać jej imponującą kolekcję zestawów LEGO®. Każdego dnia inspiruje swoich obserwujących, pokazując, jak fascynujące może być życie, gdy towarzyszą mu klocki! -
Strefa Mangi i Anime
11CentimillimentalAtsushi to wszechstronny artysta, który stoi za swoim solowym projektem – Centimillimental. Pisze teksty, komponuje, aranżuje, śpiewa, gra na pianinie i gitarze oraz odpowiada za całość programowania muzycznego, w tym między innymi wykorzystuje urządzenia elektroniczne i oprogramowanie komputerowe, takie jak sekwencery, stacje robocze, syntezatory sprzętowe czy samplery.
We wrześniu 2019 roku zadebiutował singlem „Kizuato”, wydanym nakładem EPIC Records. Utwór został wybrany na motyw przewodni anime „Given”, a jego popularność przekroczyła 26 milionów odtworzeń na Spotify.
Od tamtej pory Atsushi zaśpiewał także utwór przewodni do kinowej wersji „Given” oraz opening do anime „Bakuten!”. W 2021 roku odbył solową trasę koncertową, na której finał w Zepp Tokyo pula biletów została wyprzedana!
Dzięki wyjątkowym zdolnościom kompozytorskim Atsushi został zaangażowany w produkcję zespołu w anime „Bakuten!”, a także odpowiada za teksty, kompozycję i produkcję dźwięku w „Given”. Stworzona przez niego muzyka siągnęła ponad 140 milionów odtworzeń na Spotify.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
4JakbyniepaczećKaja Szafrańska to dziennikarka, krytyczka serialowa i podróżniczka. Od ponad 16 lat zajmuje się zawodowym oglądaniem i ocenianiem seriali. Od 2024 roku dyrektorka programowa festiwalu BNP Paribas Warsaw SerialCon.
Janusz Raczyński to kulturoznawca z wykształcenia, podróżnik, filmowiec i montażysta z zawodu. Pasjonat muzyki i kina, a także twórca muzyczny i filmowy.
Od ponad 10 lat oboje prowadzą na YouTube kanał Jakbyniepaczeć, poświęcony jakościowym produkcjom serialowym, gdzie recenzują, polecają i wyjaśniają, a także jeżdżą śladami najpopularniejszych seriali świata. Znajdziecie tam historie kultowych produkcji, recenzje i najważniejsze serialowe wydarzenia w skondensowanej i atrakcyjnej wizualnie formie. Współpracowali m.in. przy organizacji Festiwalu NInA Wersja Beta | Nowa fala seriali, gdzie prowadzili relację na żywo z wydarzenia i na potrzeby Festiwalu nakręcili krótki film dokumentalny „Seryjni”, poświęcony zwyczajom polskiej widowni serialowej. -
Strefa Naukowa
10Konrad SkotnickiTwórca popularnonaukowy, doktor inżynier chemii, który swoją wiedzę popularyzuje na TikToku. Porusza tematy związane z chemią, ekologią, kosmosem i edukacją klimatyczną. Przez wiele lat pracował w instytucie badawczym, badając potencjalne leki przeciwnowotworowe. W internecie jego treści są różnorodne – opowiada zarówno o wielorybich penisach, jak i o tym, dlaczego Napoleon nie wiedział o istnieniu dinozaurów. -
Strefa Gamingowa
9ToZnowuOniNie mieli już robić filmów o grach. A jednak To Znowu Oni.
Grzegorz Bobrek, Szymon Hed Liebert, Kacper Pitala, Adam Fanggotten Wawrzyński i Mateusz Araszkiewicz, przez lata kojarzeni z TVGRY, 1 kwietnia 2022 r. wrócili na YouTube’a. I zrobili to z rozmachem godnym największych krabów.
To Znowu Oni (TZO) to dziś nie tylko kanał gamingowy, podcast, spółka mediowa i ekosystem kanałów wspierających się – w obszarze gier, nauki, historii i lifestyle’u. To przede wszystkim jedni z najbardziej zżytych, odjechanych i jakościowych twórców internetowych. I wspaniała społeczność, która wspiera tych chłopaków od lat. -
Koncerty
117Studio AccantusStudio Accantus to zespół twórców i artystów, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i to wyłącznie po polsku. W ciągu dwunastu lat swojej działalności zrealizowali już kilkaset utworów, które możecie znaleźć na ich ogólnodostępnym kanale YouTube. Zasłynęli między innymi polskimi wersjami musicali takich jak “Hamilton”, “SIX” czy “Król Rozrywki”.
Wystąpią: Małgorzata Chruściel, Dominik Fijałkowski, Aleksandra Gotowicka, Kuba Jurzyk, Aleksandra Lewicka, Patrycja Mizerska, Sylwia Przetak, Paulina Stekla oraz Accantus Live Band pod kierownictwem Kasi Kessling -
Strefa Fanów Klocków LEGO
2Piotr RybakPodczas intensywnego weekendu Pyrkonu warto zrobić przerwę i odwiedzić Strefę Fanów Klocków LEGO, gdzie Piotr „Gore” Rybak wraz ze swoim projektem Klockorożec zachęca do kreatywnej zabawy. Piotr, znany jest z udziału w LEGO MASTERS POLSKA oraz jako influencer „Bricks Of Gore”. W przygotowanej przez niego przestrzeni będzie można nie tylko odpocząć, ale również wziąć udział w konkursach i wyzwaniach z nagrodami w postaci zestawów LEGO. To idealna okazja, aby zrelaksować się i rozwijać kreatywność podczas festiwalu! -
Strefa Gamingowa
5Jacek RozenekAktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz głosowy, lektor, trener biznesu. W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W dubbingu znany z ról takich jak Geralt w serii „Wiedźmin”, Mace Windu w „Gwiezdnych Wojnach”, Kot w Butach w serii gier „Shrek” czy Batman w „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”. Znany z polskich seriali obyczajowych, takich jak „Barwy Szczęścia”, „Klan” czy „Złotopolscy”, a także wyrazistych ról w filmach, m.in. „Popiełuszko. Wolność jest w nas” oraz „Generał Nil”. Jako trener biznesu prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania zespołem, technik wpływu czy zarządzania wrażeniem w relacjach biznesowych. -
Strefa Gamingowa
5Beata JewiarzAktorka, dziennikarka i autorka. Od 2004 roku pracuje w radiu, telewizji, na scenie. Jej radiowe, medialne aktywności związane są z kulturą. Absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Popularyzuje poezję, w szczególności twórczość Bolesława Leśmiana, w autorskich spektaklach „Natura ludzka”, „Sen”, „Leśmian/Relaks”. Jako lektorka i aktorka dubbingowa nagrywa audiobooki, podkłada głos do animacji i gier komputerowych (m.in. Yennefer w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, Kayle/Akali/Sona/Quinn w grze „League of Legends”).
W 2016 roku otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Współautorka książki „Be Haiku” (wyd. Blue Bird), nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Radość sprawia jej bycie w lesie, w teatrze, jazda na rowerze. Uwielbia koty, drzewa, sztukę impro i bezchmurny horyzont górskich szczytów. -
Strefa Gamingowa
5Adrian RozenekLektor i aktor głosowy. Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zanim na dobre zajął się pracą głosem, niestraszne mu były zawody takie jak barman, animator, drwal czy… instruktor narciarstwa. Wśród czytanych przez niego książek znajduje się szeroka gama gatunków – od thrillerów, przez romanse, aż po fantastykę, autorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Usłyszeć go można między innymi w cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova. -
Strefa Gamingowa
4Mikołaj SzwedDyrektor Lokalizacji w CD PROJEKT RED. Absolwent lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Z językiem i tłumaczeniami pracuje już ponad 20 lat, z czego większość kariery w CD PROJEKT RED! Jako specjalista, koordynator, producent, a obecnie dyrektor pracował nad tłumaczeniami i lokalizacją gier, takich jak „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”, „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, „Wiedźmin 3: Serce z Kamienia”, „Wiedźmin 3: Krew i Wino”, „Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana” czy „Cyberpunk 2077”. Od 2021 roku prowadzi również zajęcia z lokalizacji językowej gier komputerowych w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. -
Strefa Gamingowa
4Agnieszka KunikowskaPolska aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka i dziennikarka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. W 2021 roku została uhonorowana tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Znana z ról dubbingowych w grach, filmach i bajkach. Można ją usłyszeć m.in jako Triss Merigold w serii gier „Wiedźmin”, księżniczkę Fionę w „Shreku”, Mystique w „X-Men: Evolution”, a także Eris w „Sindbadzie Legendzie Siedmiu Mórz” czy Freyę w „Łowcy i Królowej Lodu”.
Udziela się również w radiu – prowadzi audycje „Cztery Pory Roku”, „Słowotekę” w Programie I Polskiego Radia, a od 2019 roku także „Lato z Radiem”. W 2014 roku została nagrodzona Złotym Mikrofonem – najważniejszą nagrodą dla radiowców.
Lubi czeskie filmy, słowackie Tatry, ruskie pierogi, angielski humor, jazdę na rowerze, The Police i… słowa Mirona Białoszewskiego:
„Łap radość za ogon, nawet jak się wyrwie, zostaną pióra…”! -
Strefa RPG
2Justin AlexanderJest autorem bestsellerowej książki “So You Want To Be A Game Master” oraz deweloperem RPG w wydawnictwie Atlas Games. Współtworzył grę fabularną Infinity, edycję deluxe Magical Kitties Save the Day, a wcześniej współpracował m.in. z Fantasy Flight Games, Modiphius, Goodman Games, Steve Jackson Games, Dream Pod 9, magazynem Realms of Fantasy, Game Trader Magazine i wieloma innymi. Jego nagrodzona Ennie Award strona internetowa The Alexandrian to ogromna baza wiedzy zarówno dla graczy, jak i Mistrzów Gry.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
3Szymon KołodziejczykZawodowo zajmuje się tworzeniem filmów i animacji. Jest autorem licznych wideoklipów, dwóch filmów animowanych, a podczas studiów tworzył kino niezależne, doceniane na łamach prasy, w radiu i telewizji. Doświadczenie zdobywał na planach filmów oraz realizując własne produkcje. Swoje prace konsultował z Jadwigą Zajicek, polską montażystką (Kiler, Hydrozagadka, Janosik), co pozytywnie wpłynęło na jego dalszą twórczość.
Od 15 lat również edukuje, prowadząc zajęcia na uczelni i szkolenia, gdzie prezentuje proces powstawania filmów od strony praktycznej. Chęć zarażenia wiedzą na temat tego, jak działa język wizualny, poprowadziła go do stworzenia kanału Youtube: Język Filmu. W swoich materiałach zdradza sztuczki i techniki pracy reżyserów, operatorów i postprodukcji. Przybliża młodym widzom stare techniki tworzenia efektów specjalnych w kinie. Mówi tam w sposób przystępny i zrozumiały dla widza o każdym poziomie wiedzy, bo chce, by każdy zakochał się w języku filmowym tak, jak on kiedyś.
Miłośnik Kina Domowego i technologii nowych mediów. Kolekcjoner filmów na płytach DVD i Blu-ray, których posiada więcej niż najpopularniejsza platforma streamingowa w Polsce – ponad 8000! -
Strefa RPG
1Marcin KuczyńskiW parze z Katarzyną Kuczyńską napisał gry fabularne Poza Czasem i Armie Apokalipsy w ramach tworzonego przez nich wydawnictwa Menhir, a następnie Defiant RPG, już jako Game Machinery. Jest również odpowiedzialny za ich stronę wizualną. Związany z grami fabularnymi od lat 90., kiedy pisał do „Magii i Miecza”. Finalista pierwszej edycji 200 Word RPG Challenge. Niegdysiejszy organizator wilkołaczego konwentu „Kłakon” w Warszawie oraz prowadzący podcast Dogranocka. -
Strefa RPG
2Katarzyna KuczyńskaJej pasją już od wczesnych lat 90. są gry. Pracowała jako game designer w CD Project Red przy grach, takich jak Wiedźmin oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Publikowała artykuły w czasopiśmie „Magia i Miecz” oraz kilka opowiadań w magazynie „Science Fiction”.
Była jurorką polskiej edycji Game Chef 2017. Jako część dwuosobowego teamu napisała i wydała gry fabularne Poza Czasem, Armie Apokalipsy i Defiant. Jest również autorką gry Reimagined: Fanfic RPG. Jest zapalona graczką, Mistrzynią Gry oraz game designerką.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
4Grzegorz FortunaBadacz popkultury, kina gatunkowego i polskiej transformacji. Współtwórca Octopus Film Festival w Gdańsku i firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon, członek kolektywu VHS Hell. Laureat nagrody imienia Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych i stypendium doktoranckiego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Publikował między innymi w „Ekranach”, „Kwartalniku Filmowym” i „Kinie”, a także w wielu tomach zbiorowych poświęconych kinu gatunkowemu. Za dnia wykłada na kierunku Produkcja Form Audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione. -
Strefa Cosplay
3TrineTrine to duńska, uznana cosplayerka, która zaczęła swoją przygodę z cosplayem w 2016 roku.
Zamiłowanie do gatunku dark fantasy zainspirowało ją do tworzenia cosplayów z gier komputerowych, takich jak Dark Souls, Monster Hunter czy Elden Ring.
Brała udział w wielu konkursach cosplay, a także zasiadała w jury. Wśród jej osiągnięć znajdują się pierwsza nagroda w kategorii Solo na International Cosplay League 2024, tytuł Grand Champion na Tournament of Champions 2023 oraz reprezentowanie Danii na Extreme Cosplay Gathering 2022. Współpracowała również z producentami gier, m.in. Bandai Namco, Hoyoverse i Bethesda. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
1Patryk “Klockowizja” ZiętaraFinalista LEGO Masters. Od lat prowadzi kanał „Klockowizja” i współorganizuje „KLOCKON”. Ma także własny sklep z częściami LEGO. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
1Patryk GronowskiZnany z Instagrama jako PG BRICKS PHOTOGRAPHY od przeszło 20 lat pasjonuje się fotografią. Aparat towarzyszy mu wszędzie, a przez lata miał już okazję spróbować fotografią studyjną, sportową, reklamową czy nawet modelingiem. Wszystko zmieniło się podczas pandemii, gdy swoje zdjęcia zaczął robić telefonem, a klocki LEGO zostały jego modelami. Zaczęło się od gazetki z jedną minifigurką, a potem kolekcja stale się powiększała. Jego celem jest pokazanie innym, że nie potrzeba masy drogiego sprzętu i wielkiego studia, by robić fantastyczne zdjęcia w ciekawej scenerii. Inspirację czerpie z tego, co go otacza, a swoje prace chętnie pokazuje w Internecie.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
6Marcin AdamczakJest profesorem na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale wykłada też w Szkole Filmowej w Łodzi i na Uniwersytecie Gdańskim. Laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2011 roku. Autor książek: „Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” (2010), „Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych i społeczne istnienie filmu” (2014) oraz „Kapitały przemysłu filmowego: Hollywood, Europa, Chiny” (2019). Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Na Pyrkon przyjeżdza też jako współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
3Marcin DramińskiDoceniony przez fanów LEGO konstruktor i miłośnik pirackich zestawów klocków, laureat I, IV i V edycji Bricklink Designer Program. Wydał swoje własne zestawy. Chętnie pokaże swoje budowle oraz weźmie udział w panelu dotyczącym wydawania własnych zestawów LEGO.
-
Strefa Fanów Klocków LEGO
4Jan “John Carter” WoźnicaJest pierwszym Polakiem, którego projekt został wydany jako zestaw LEGO® w ramach programu Ideas. Jego „Tales of the Space Age”, do niedawna dostępne w sklepach, łączą minimalizm formy z retro futurystyczną tematyką. Sam temat kosmosu i fantastyki naukowej przewija się w większości jego prac, od kreacji opartych o niszowe komiksy ze świata „Gwiezdnych Wojen”, po dzieła nawiązujące do twórczości Stanisława Lema czy Jacka Dukaja.
Jest członkiem LUGPOLu, najstarszego polskiego klubu zrzeszającego osoby budujące z klocków LEGO®, oraz WAWLUGu – warszawskiego klubu miłośników LEGO®. Od dekady uczestniczy i współorganizuje wystawy autorskich modeli z klocków.
Modele, które projektuje, zarówno dla siebie jak i na zamówienie, publikuje w Internecie pod pseudonimem „John Carter”. Do wielu z nich przygotowuje również instrukcje pozwalające na samodzielne zbudowanie. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
1Patryk SowińskiFotograf-samouk, z Instagrama znany jako @bricks_by_pata. Fan i kolekcjoner klocków. Fotografowanie LEGO to dla niego kolejny sposób na zabawę nimi, a jej rezultaty publikuje na swoich social mediach. Od ponad roku należy do grupy AfolSquad, która zrzesza znakomitych fotografów zajmujących się tą właśnie tematyką. Jest też członkiem ekipy Vintage Lego Sets, wraz z którą prezentują kultowe zestawy, głównie z lat 80 i 90 na licznych wystawach i eventach.
-
Strefa Fanów Klocków LEGO
2Anna FryzowiczNa co dzień prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe na poznańskim AWF. Jej główne zainteresowania badawcze to biomechanika chodu i analiza aktywności mięśniowej. W czasie wolnym jednak czyta książki, jeździ na rowerze, chodzi na spacery. Od dzieciństwa lubi też kreatywne zajęcia, takie jak rękodzieło z modeliny czy tworzenie budowli z klocków LEGO. -
Strefa Cosplay
2Kuba DobrenkoJako właściciel firmy Oak Stall od 2019 roku, specjalizuje się w tworzeniu autentycznych kostiumów na zamówienie, głównie w stylu fantasy. Jego firma współpracowała z polskimi i zagranicznymi produkcjami filmowymi, w tym z koreańskim studiem Pearl Abyss, twórcami gry Black Desert. Zespół Oak Stall brał udział w projektach takich jak Misja — Kosmiczna seria Darwinów, prowadził warsztaty dla CD Projekt RED i tworzył kostiumy na premierę serialu Wiedźmin. Portfolio Kuby obejmuje również projekty spoza gatunku fantasy, jak kostiumy do filmu KOS i opery Latający Holender. Obecnie jest zaangażowany w projekt LarpSpace — wszechstronną przestrzeń do gier LARP w stylu science fiction. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest stworzenie ponad 40 kostiumów dla wydarzenia HOST — Viking LARP. W swojej karierze łączy pasję do światów fantastycznych z dążeniem do perfekcji w projektowaniu i wykonaniu kostiumów oraz scenografii. -
Strefa Cosplay
3TalonTalon cosplayerem jest już od blisko dziesięciu lat i praktycznie od samego początku specjalizuje się w tworzeniu imponujących zbroi, realistycznych rekwizytów i brawurowych występach scenicznych. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w konkursach krajowych i wielokrotnie reprezentował Polskę na wydarzeniach międzynarodowych, zdobywając między innymi pierwsze miejsce na Cosplay World Masters. W tym roku wraz z Bish będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Extreme Cosplay Gathering w Paryżu oraz podczas World Cosplay Summit w Nagoyi. Sam mówi o sobie, że niestraszne mu letnie temperatury, niewygoda, ograniczone ruchy, ani nawet algorytm TikToka!
-
Strefa Filmowo-Serialowa
5Agata Gawrońska-BaumanAktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także reżyserka dubbingu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jej głos można usłyszeć w wielu produkcjach – była Tiną Carlyle w polskiej wersji językowej filmu „Maksa”, Cheryl Ann w „Złap mnie, jeśli potrafisz” oraz Charimatis w kultowym już filmie „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. Jednak największą rozpoznawalność przyniosła jej rola Velmy Dinkley w polskich wersjach seriali i filmów z uniwersum Scooby Doo. -
Strefa Filmowo-Serialowa
4Xawery ŻuławskiPolski reżyser, scenarzysta i producent, znany fanom kina ze swojego wszechstronnego talentu oraz unikalnego podejścia do sztuki filmowej. Wielokrotnie nagradzany i doceniany w branży filmowej. Na swoim koncie ma m.in. Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni i Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie „Nowe Kino Polskie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” za “Wojnę polsko-ruską” oraz nagrodę Złotego Pazura na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne spojrzenie” za “Apokawixę”. Odebrał także Nagrodę Jury Młodzieżowego na FPFF w Gdyni za swój film „Mowa Ptaków”. Żuławski to twórca wszechstronny, nie dający się ograniczać i śmiało eksplorujący różne gatunki filmowe. Na Pyrkonie, podczas prelekcji, opowie o swojej pracy nad „Apokawixą” i o innych swoich filmach. Znajdzie się oczywiście też czas na pytania! -
Strefa Filmowo-Serialowa
3Jakub GawlikAktor, muzyk, kompozytor. Na akordeonie gra od siódmego roku życia, ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz warszawską Akademię Teatralną. Jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Jego głos możecie usłyszeć w rolach granych przez Toma Hollanda – jest Spider-Manem w filmach Marvela, Nathanem Drake’em z Uncharted i Janko Mrygaczem z animacji „Naprzód”. W jego dubbingowej działalności, zwracają uwagę również tacy bohaterowie jak Morty z serialu „Rick i Morty”, Tony Ridinger z filmu „Iniemamocni 2” czy Tiles z „Sonic Prime”. Najmłodsza publika z pewnością kojarzy go z tytułowej roli w „Chico: małpka złota rączka”. Brał także udział w licznych słuchowiskach oraz nagraniach Teatru Polskiego Radia. -
Strefa Filmowo-Serialowa
3Paweł CiołkoszZaczynał od amatorskiego kręcenia filmów z kolegami – duża kamera na ramię, podkład muzyczny z podłączonego walkmana i wspólnie napisany scenariusz. Tak powstały jego pierwsze kryminały. Chociaż świat nigdy nie zobaczył tych dzieł, to tworzenie filmów pozostało z Pawłem na zawsze.
Był aktorem Teatru Współczesnego i Teatru Polskiego, a od lat współpracuje z OchTeatrem i Polonią. W Teatrze Kwadrat można go zobaczyć w spektaklu „Koszerne raz”. To aktor wszechstronny, którego głos z pewnością kojarzycie, bo od lat jest lektorem, a także dubbinguje, reżyseruje i realizuje produkcje głosowe. Jest głosem Kapitana Ameryki z „Avengersów”, Kristoffa z „Krainy Lodu” oraz krasnoluda Filiego z „Władcy Pierścieni”.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
3Amadeusz KocanReżyser filmowy, scenarzysta i operator. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w telewizji, gdzie zdobywał doświadczenie i realizował pierwsze projekty fabularne oraz dokumentalne. W 2013 roku, po kilku latach pracy, założył niezależne studio filmowe Green Mountain Pictures. W jego ramach powstają filmy fabularne i dokumentalne, reklamy, etiudy oraz teledyski – od etapu preprodukcji, przez wszystkie aspekty produkcji, aż po rozbudowaną postprodukcję obejmującą montaż, korekcję kolorów i efekty komputerowe.
Jest twórcą serii filmów dokumentalnych Ostatni Ludzie Czarnobyla (2018–2020) oraz Czarnobyl: Ludzie ze stali (2022). Produkcja tych filmów trwała w latach 2017–2023 i była połączona z działalnością humanitarną, mimo trwającej wojny w Ukrainie. Jego najważniejszym filmem fabularnym jest dramat Droga Donikąd (2024), nominowany na kilku festiwalach kina niezależnego. To historia samotnego wędrowca podążającego śladami człowieka, który zniszczył mu życie – opowieść osadzona w alternatywnej, postapokaliptycznej rzeczywistości. -
Strefa Filmowo-Serialowa
5Beata Jankowska-TzimasAktorka teatralna i dubbingowa oraz wokalistka. Na co dzień związana z Teatrem Syrena w Warszawie. Znana z ról dubbingowych, takich jak Bójka z serialu „Atomówki”, Miriam z filmu „Książę Egiptu”, Pinguś z „Przyjaciół z podwórka” czy też Hen z „Harmidomu”. Jednak największą popularność zyskała dzięki rolom Daphne z serii „Scooby Doo” oraz tytułowej Małej Syrenki. -
Strefa Filmowo-Serialowa
10Jacek KopczyńskiAktor filmowy i teatralny. Z dubbingiem związanym od ponad 30 lat. Naczelny książę w seriach, takich jak „Barbie”, „Mała Syrenka” (Książę Eryk) oraz „Kopciuszek” (Królewicz). Tytułowy Spongebob, Herkules i Spiderman. Znany również z roli Dartha Maula w serii „Gwiezdne Wojny”, Artura z serialu „Kleszcz” oraz Jaskra z gry „Wiedźmin”. W serialu „Scooby Doo” wciela się w postać twórcy pułapek – Freda.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
7Ryszard OlesińskiAbsolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a od 45 lat również wykładowca Akademii Teatralnej. Dubbingiem zajmuje się od wielu lat, na koncie mając tysiące ról. W latach 90-tych jego głos można było usłyszeć w każdej wieczorynce, w „Bobie Budowniczym” był Strachem na wróble, w „Smerfach” – Osiłkiem, a w „Przygodach Kubusia Puchatka” – Goferem. Poza tym od ponad 25 lat rozwiązuje zagadki jako tytułowy Scooby Doo. -
Strefa Cosplay
5BishBish to uznana polska cosplayerka, która tworzy kostiumy od niemalże dekady. Specjalistka od konkursów, zarówno tych lokalnych, jak i międzynarodowych. Reprezentowała Polskę na takich wydarzeniach jak Cosplay World Masters czy International Cosplay League. W tym roku wraz z Talonem będą tworzyć reprezentację kraju na World Cosplay Summit w Japonii oraz podczas Mistrzostw Świata Extreme Cosplay Gathering z finałem w Paryżu. Podczas Pyrkonu będzie oceniała konkurs na Projekt Własny. Jako jurorka najwięcej wagi przykłada do wykończenia stroju oraz różnorodności technik. -
Strefa Filmowo-Serialowa
8Jacek BończykAktor, piosenkarz, scenarzysta i reżyser spektakli, autor tekstów piosenek – zarówno autorskich, jak i polskich wersji dubbingowych. Wśród zagranych przez niego ról dubbingowych można znaleźć Lumière z „Pięknej i Bestii” (wersja z 2017 r.), Szef Bandy (Numer 1) z „Klanu na drzewie”, Kot Prot, Jerry Smith z serialu „Rick i Morty”, Tutek („Niedźwiedź w dużym niebieskim domu”) oraz Red z „Angry Birds”. Jako naczelny pogromca potworów i duchów odegrał rolę Chojraka z serialu „Chojrak – tchórzliwy pies” oraz Kudłatego z serii „Scooby Doo”. -
Strefa Literacka
4Andrzej PilipiukAndrzej Pilipiuk – pisarz, archeolog i regionalista
Debiutem literackim Andrzeja Pilipiuka było opowiadanie „Hiena” napisane w 1996 roku. To właśnie tam po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tamtego czasu napisał kilkadziesiąt powieści i opowiadań, w tym dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl „Norweski dziennik”, cykl „Wampir z…”, oraz siedmiotomową serię „Oko Jelenia”. Oprócz tego, Pilipiuk ma na swoim koncie liczne książki opowiadające o przygodach wspomnianego już Wędrowycza. W 2011 r. współtworzył pierwszy w historii wydawnictwa Fabryka Słów komiks pt. Dobić dziada. Autor ponad 70 wydanych książek.
W swojej twórczości często eksperymentuje z różnymi gatunkami literackimi, łącząc elementy fantastyki, grozy, sensacji i humoru. Jego styl charakteryzuje żywa narracja, wciągająca akcja oraz niebanalne postacie.
Fani autora z pewnością zauważyli, że Pilipiuk często wplata postacie z różnych cykli w swoje utwory – kuzynki Kraszewskie gościnnie pojawiają się w jednym z tomów Pana Samochodzika, a Jakub Wędrowycz ma swoje pięć minut także w cyklu „Kuzynki”.
W roku 2002 został uhonorowany Nagrodą Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Kuzynki” (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – „Narrenturm”). Z wykształcenia jest archeologiem, a z zamiłowania regionalistą – ma na swoim koncie publikacje poświęcone historii i kulturze Wojsławic. -
Strefa Filmowo-Serialowa
3Mikołaj Kubacki. -
Strefa Filmowo-Serialowa
2Marcin PrzybylskiProfesor dr hab. sztuki, absolwent oraz były wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a także aktor teatralny i dubbingowy. W 2014 dotarł do finału II edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, a obecnie współpracuje z programem jako reżyser i trener. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2015 roku . W dubbingu znany m.in z roli Kíli z serii „Hobbit”, Sasuke Uchiha z serialu „Naruto” oraz Flasha z „Ligi Sprawiedliwych”. Od 2012 roku jest też związany z Marvelem jako polski głos Hawkeye’a. -
Strefa Cosplay
2AnhyraAnhyra to uznana cosplayerka, pochodząca z Hiszpanii. Swoją przygodę z kostiumami rozpoczęła w 2013 roku i od tamtej pory specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości zbroi, rekwizytów oraz charakteryzacji SFX. Ma bogate doświadczenie we współpracy z branżą gier — tworzyła cosplaye dla firm, takich jak Activision Blizzard czy PlayStation Spain. W ostatnich latacg została nagrodzona między innymi za najlepszą zbroję podczas BlizzCon Onlinke oraz za najlepszy kostium na Dreamhack Beyond International. Jest zapraszana jako profesjonalistka w dziedzinie i jurorka konkursów cosplayowych. Podczas Pyrkonu będzie jurorką konkursu na Projekt Własny. -
Strefa Filmowo-Serialowa
5Lidia SadowaJedna z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia, szerszej publice znana m.in. z bycia polskim głosem Elsy z „Krainy Lodu”. Zagrała także role Wandy Maximoff z filmów produkcji Marvela, Mystique z serii „X-Men”, Maz Kanaty z „Gwiezdnych Wojen” oraz Tauriel z filmu „Hobbit”. Fanom gier może być też znana z polskiej wersji V w grze „Cyberpunk 2077”.
-
Koncerty
11Echo RoduEcho Rodu powstało w ostępach górskiej przyrody, której harmonijne wibracje niosą brzmienia organicznych dźwięków. To połączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru i plemiennych rytmów ze współczesnością – różnorodnymi dźwiękami elektroniki, inspirowanej odgłosami z dzikich lasów. Towarzyszą temu klimatyczne wokale oraz niecodzienne instrumenty z dawno minionej epoki, takie jak słowiańska harfa (gusli), lira korbowa i wiele innych.
Muzyka zespołu, czerpiąc z nurtów takich jak organic downtempo, neotribal, psytrance i folktronica, jednocześnie wciąga słuchaczy w sam środek prastarych rytuałów i porywa do transowych tańców.
Formacja w 2023 roku wydała swój debiutancki album zatytułowany “Gorej”. Obecnie jej członkowie nagrywają nową płytę, współpracując z Paprodziadem. Niedawno ukazał się singiel “Rodu Root” zwiastujący nowy krążek. -
Strefa Filmowo-Serialowa
4Adrianna FiłonowiczDoktora filmoznawstwa, amerykanistka i literaturoznawczyni. Tytuł doktory filmoznawstwa uzyskała na podstawie rozprawy Intermedialność Jane Austen. Filmowe i telewizyjne adaptacje „Dumy i uprzedzenia”. Stażystka na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autorka książki „A.I. Sztuczna Inteligencja Stevena Spielberga jako baśń magiczna” i wielu artykułów z tematyki baśni, fantastyki i kina amerykańskiego. Przez wiele lat prowadziła zajęcia filmoznawcze na poznańskiej uczelni, a także w szkołach podstawowych i liceach, domach kultury, kinach i na festiwalach filmowych. Pięciokrotna prelegentka na Pyrkonie, a także innych polskich konwentach, jak Polcon czy Bydgoski Trójkąt Fantastyczny. Miłośniczka „Harry’ego Pottera”, „Grishaverse”, kina kostiumowego i gier planszowych. -
Strefa Filmowo-Serialowa
4Piotr PomostowskiDoktor filmoznawstwa, praktykujący muzyk, polonista, edukator, ale także miłośnik narciarstwa i klocków LEGO. Gra na instrumentach dętych w dwóch wiedeńskich zespołach muzycznych, a w samym Wiedniu prowadzi także zajęcia muzyczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przez wiele lat był wykładowcą na poznańskim filmoznawstwie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także na Instytucie Slawistyki oraz Filmu, Teatru i Mediów na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autor monografii “Reżyser na ścieżce dźwiękowej. Funkcje muzyki w twórczości filmowej Romana Polańskiego” (Wydawnictwo Naukowe UAM) oraz podręcznika “Muzyka w filmie” (Filmowe Wydawnictwo Wojciech Marzec). Jako edukator filmowy współpracował z Filmoteką Narodową w Warszawie, Centrum Kultury 105 w Koszalinie oraz Ferment Kolektiv w Poznaniu. Podczas swojej pracy naukowej napisał szereg publikacji poświęconych muzyce filmowej, rodzajom i gatunkom filmowym oraz edukacji filmowej. -
Koncerty
5Marta BurdynowiczAbsolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorka teatralna (gra m.in w Teatrze Muzycznym ROMA, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze RAMPA, Teatrze Syrena, Warszawskiej Operze Kameralnej, Mazowieckim Teatrze Muzyczny, Teatr Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Łodzi), filmowa („Na Chwilę, Na Zawsze” – reż. Piotr Trzaskalski), a także dubbingowa (m.in. „Dumbo”, „Wiedźmin”, „My Little Pony: Nowe Pokolenie”). Zwyciężczyni 12. edycji programu „The Voice of Poland” (drużyna Justyny Steczkowskiej). -
Koncerty
6Marcin JanuszkiewiczAktor, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2010 r. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma, Mazowieckim Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Jest etatowym aktorem Teatru Rampa w Warszawie. Oprócz kariery teatralnej komponuje i pisze teksty piosenek. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). W październiku 2017 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Osiecka po męsku”. W 2020 roku wydał swoją drugą płytę, zatytułowaną „Perfect Lady Pank”.
-
Strefa Mangi i Anime
1Hanna Kinder-KissAktorka teatralna i dubbingowa. Przed mikrofonem debiutowała w roli Dorotki w japońskiej wersji „Dorotki w Krainie Oz”. Zagrała ponad 1000 ról, jednak największą popularność zyskała wcielając się od ponad 25 lat w rolę Asha w Pokemonach. Publicznie deklaruje, że Ash stał się jej animowanym alter ego.’ -
Strefa Gamingowa
3Jakub Dzierżykraj-StokalskiProjektant i reżyser gier pracujący w 11 Bit Studios. Z gamedevem związany od początku swojej kariery w 2008 roku. Główny projektant Frostpunka, Frostpunk: The Last Autumn oraz ich wersji konsolowych. Dyrektor designu i współreżyser Frostpunka 2. Kierował pracami projektowymi w różnych projektach, zarówno związanych z grami, jak i UX. Zajmował się tworzeniem koncepcji gier, projektowaniem wysokiego i niskiego poziomu, a także projektowaniem GUI i architektury informacji. W przypadku Frostpunka odpowiedzialny m.in. za kształtowanie wizji gry, jej promocję i kierowanie zespołem projektowym. -
Strefa Filmowo-Serialowa
4Brody z KosmosuJulian Jeliński – dziennikarz, twórca vloga Brody z kosmosu oraz podcastu Koszmarne Horrory. Znawca najdziwniejszych tworów popkultury i miłośnik najpiękniejszego kina, czyli slasherów z lat 80. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek. Gdy nie zajmuje się popkulturą, jest nosicielem upierdliwego kota i opiekunem męczących go psiaków. -
Strefa Komiksowa
Tomasz KontnyTomasz Kontny – scenarzysta komiksów i filmów, wcześniej projektant i producent gier komputerowych oraz autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim. -
Strefa Komiksowa
Jerzy ŁanuszewskiScenarzysta, redaktor, ex-wydawca.
Współautor serii Giacomo Supernova (rysunki: Robert Jach) i Rogdena (rysunki: Joanna Sępek) oraz komiksów Mówili na niego Karol (rysunki: Ewa Ciałowicz) i S11 (rysunki: Błażej Kurowski).
Współzałożyciel (razem z Barbarą Okrasą) zina Warchlaki i pomysłodawca Warchlaków na dyskotece.
Brał udział w antologiach: Rewolucje: Apokryfy, Krztoniowersum, Sliced Quarterly: Special #4 i Ostatnie drzewo. Publikował także w zinach: Brudno, Biceps, Monstwór, Ziniol, Dreszczyk, BAZ i
Mutagen Krackle. Redagował podręczniki do gier RPG, takich jak: Tajemnice Pętli, Vaesen: Mityczne istoty, Wampir: Maskarada i Łowca: Porachunek.
Obecnie pracuje przy grze RPG osadzonej w uniwersum serii komiksowej Wydział 7. -
Strefa Mangi i Anime
3Sara WośZ wykształcenia anglistka i japonistka, miłośniczka nauki języków obcych i kultury japońskiej. Influencerka i promotorka czytelnictwa w Polsce, w szczególności literatury Kraju Kwitnącej Wiśni. W wolnym czasie gra w gry, pisze do szuflady i przytula swoje koty. Planuje w przyszłości przeprowadzić się do starego domku w japońskiej wsi.
Instagram: https://www.instagram.com/choigorue/
Instagram #2: https://www.instagram.com/przeczytam/#
TikTok: https://www.tiktok.com/@xxxchoigorue -
Strefa Mangi i Anime
3Dawid “Kapsel” PieczyńskiPrezes Fundacji Wielka Żaba, autor konwentowych poradników ds. tak zwanej Ustawy Kamilka. Pasjonat prawa podatkowego i działalności pożytku publicznego. -
Strefa Mangi i Anime
2Anita Szczerbińska. -
Strefa Naukowa
2Mikołaj KarpińskiMatematyk, geofizyk, edukator, popularyzator nauki, nauczyciel akademicki.
W zespole „Heweliuszy Nauki” specjalizuje się w popularyzowaniu „poważnej” nauki akademickiej – tej, która stanowi fundament naszego rozumienia świata. Łączy ją z entuzjazmem do odkrywania i dbałością o merytoryczną poprawność prezentowanych treści. Jego podejście do edukacji koncentruje się na przedstawianiu nauki w kontekście rzeczywistych zjawisk. Stawia na bliski związek nauki z praktyką, wykorzystując prawdziwe przykłady, które pomagają uczestnikom lepiej zrozumieć otaczający ich świat.
fot. Tomasz Ruszkowski -
Strefa Naukowa
2Paweł JaskólskiArcheolog, popularyzator nauki, edukator, trener.
W popularyzacji nauki stawia na prostotę i dostępność. Wierzy, że „proste jest dydaktyczne” – dlatego skupia się na wykorzystywaniu codziennych materiałów i sytuacji, które pomagają uczestnikom łatwiej zrozumieć skomplikowane zjawiska. Jego celem jest uczynić naukę bardziej przystępną i angażującą, wykorzystując naturalną ciekawość i chęć odkrywania świata. -
Strefa Naukowa
1Tomasz RuszkowskiBiolog, popularyzator nauki, edukator, trener
Specjalizuje się w popularyzowaniu nauki poprzez pokazy naukowe oraz interaktywne doświadczenia, które angażują dużą publiczność. Koncentruje się na tworzeniu i prowadzeniu dynamicznych edukacyjnych widowisk, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także inspirują do zgłębiania wiedzy. Wierzy, że nauka powinna być widowiskowa i pełna emocji, dlatego na scenie tworzy przestrzeń, w której wiedza staje się przygodą.
fot. Mateusz Przyborowski -
Strefa RPG
1Ola MenioJak o sobie mówi – tak naprawdę jest foką. Po prostu któregoś dnia odkryła, że z klawiatury łatwiej korzystać kiedy ma się kciuki. A tak się składa, że od prawie pięciu lat pisze codziennie o erpegach na swoim blogu Erpegowy Codziennik. Czemu? Bo gry fabularne są jej ukochanym hobby. W swojej fandomowej karierze miała okazję organizować konwenty, sędziować w konkursach, a nawet przygotowywać geekowskie speed datingi. Cierpi na wieczny brak czasu, lubi pizzę hawajską i pieczenie serników.
-
Strefa Mangi i Anime
2Nina Rawicka. -
Strefa Mangi i Anime
2Kinga Trzcińska. -
Strefa Mangi i Anime
2Celina Rosińska, -
Strefa RPG
1Chris BirchWraz ze swoją żoną Ritą, założył w 2013 roku wydawnictwo gier planszowych Modiphius Entertainment w Londynie. Modiphius szybko się rozrósł dzięki serii ogromnie udanych projektów crowdfundingowych oraz dużym premierom własnych gier, takich jak Achtung! Cthulhu, a także projektów na licencji, w tym Thunderbirds Matta Leacocka, Dune, Fallout, The Elder Scrolls Skyrim i Homeworld: Fleet Command.
Przed Modiphiusem Chris jest założycielem, a przez 13 lat również dyrektorem kreatywnym Joystick Junkies – marki modowej, która jako pierwsza wprowadziła na rynek wysokiej jakości odzież uliczną opartą na właściwościach gier wideo, takich jak Atari i Space Invaders, na rynku masowym oraz w butikach modowych. Wcześniej prowadził Cruise Control, jedną z pierwszych brytyjskich agencji PR online, po 10 latach pracy w branży muzycznej, w tym na festiwalu muzycznym EDM Universe Tribal Gathering i w Impact Talent jako międzynarodowy agent rezerwacji muzycznych.
Chris pojawi się na Pyrkonie, aby opowiedzieć o tworzeniu i pracy nad najnowszymi projektami, takimi jak „Terry Pratchett’s Discworld Adventures in Ankh-Morpork” czy “Heroes of Might and Magic”. Może w tym roku również zaskoczy Pyrkonowiczów jakąś świeżą nowiną?
-
Strefa RPG
1Grant HowittWszechstronny twórca mający swoją siedzibę w Sheffield w Anglii. Znany ze swoich wspólnych przedsięwzięć z Chrisem Taylorem, jest uznawany za prominentną postać w społeczności gier fabularnych.
Współtworzy porywające światy i narracje, które zdobyły powszechne uznanie. Razem z Chrisem stworzyli wiele znaczących projektów, w tym „Heart: the City Beneath”, „Spire: the City Must Fall”, „Honey Heist”, „DIE: the RPG” i „Eat the Reich”. Ich nadchodzące przedsięwzięcie, „Hollows”, wzbudza ogromne oczekiwania w społeczności RPG, natomiast niedawno ogłosili kolejny, mniejszy projekt – Voidheart Symphony.
Znajduje ukojenie w samotnych chwilach, delektując się ciszą w swoim domu po dniu kreatywnej współpracy. Jego wkład w świat gier fabularnych pozostaje niezatarty, zachwycając entuzjastów swoją nieograniczoną wyobraźnią i kreatywnym talentem.
-
Strefa RPG
1Maz HamiltonMaz Hamilton są jednymi z założycieli wydawnictwa Rowan, Rook and Decard istniejącego od 2017 roku. Praca na najwyższych obrotach połączona z pewną dozą pedanterii stała się ich marką, co ma odbicie w produktach i działaniu ich zespołu. Dbają o to, by gry z dzikich i nieokiełznanych dokumentów Google stały się pięknymi, dopracowanymi i, co najistotniejsze, prawdziwymi książkami w rękach swoich właścicieli. -
Strefa Literacka
Olga NiziołekPisarka i tłumaczka, specjalizująca się w języku niderlandzkim i angielskim. Jej twórczość jest wysoko ceniona – jedno z jej opowiadań w 2021 roku było nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, a inne teksty ukazywały się w Nowej Fantastyce oraz w anglojęzycznym zinie Lady Churchill’s Rosebud Wristlet. -
Strefa Gamingowa
1Michał PisarskiOd 2017 roku prowadzi na YouTube kanał poświęcony grom i gadżetom – Michał Pisarski Tech. W swojej wieloletniej karierze jako dziennikarz i publicysta publikował artykuły, recenzje, felietony oraz relacje z wydarzeń na łamach Komputer Świat, AntyWebu, Forbesa, Newsweeka, CD-Action i wielu innych mediów. Fan Nintendo i kolekcjoner gier retro. Współprowadzący Futura Podcast, który powstał w 2020 roku i jest poświęcony popkulturze oraz technologii. -
Strefa Mangi i Anime
6Maciej “Piez na mangi” PłatekMiłość do japońskiej kreski była miłością od pierwszego wejrzenia. Przez większość życia jest związany z mangami i to zainteresowanie przeniosło się na wszystkie aspekty azjatyckiej popkultury. Pomysł na profil “Piez na mangi” zrodził się z tej miłości, bo nie ma nic lepszego niż dzielenie się z innymi swoją pasją.
Youtube: https://www.youtube.com/@pieznamangi
Instagram: https://www.instagram.com/pieznamangi/
TikTok: https://www.tiktok.com/@pieznamangi
-
Strefa Mangi i Anime
3Diva-PPasjonatka VOCALOIDów i japońskich producentów, a jednocześnie specjalistka Motion Capture. Jej miłość do technologii i muzyki przerodziła się w fanowskie holo-koncerty Voca✰Live, które przyciągnęły tysiące uczestników. Weteranka konwentów mangi i anime z 10-letnim stażem, organizatorka i twórczyni różnorodnych atrakcji. Jej ulubieni producenci to Surii, Iyowa i Giga.
Prywatnie fanka ładnych japońskich ubranek i uroczego merchu, szczególnie z podobiznami My Melody i Hanamaruobake.
-
Strefa Literacka
3Rafał KosikWspółzałożyciel agencji reklamowej Powergraph, która później przekształciła się w wydawnictwo. Autor ponad 30 książek – i nie zapowiada się, by miał zwolnić tempo! Wielokrotnie nominowany do nagród literackich, w tym międzynarodowych, a także ich laureat. Jego powieści Kameleon (2009) oraz Różaniec (2018) zdobyły Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Najbardziej znany jest z serii science-fiction dla dzieci i młodzieży – “Felix, Net i Nika”. Pisze nie tylko książki – współtworzył także scenariusz serialu Cyberpunk: Edgerunners. -
Strefa Literacka
1Justyna HankusProjektantka, ilustratorka i pisarka – kobieta wielu talentów. Ukończyła ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. Zdobyła wiele nagród, m.in. na Festiwalu Góry Literatury 2022, Festiwalu Stacja Literatura 2020 i 2021, Małe Formy Literackie 2020, Bajka i Papier 2019, Nowy Dokument Tekstowy 2022. Wielokrotnie wyróżniana i nominowana, m.in. w Empik Go 2022, Studium Literackie UJ w konkursie “Pamiętam, że”, do Nagrody Macieja Parowskiego 2023, oraz na Międzynarodowym Festiwalu Literatury w 2021 i 2022 roku. W 2022 roku wydała powieść Grisaille, opowiadającą o życiu na zwyczajnym osiedlu. -
Strefa Komiksowa
Michał “Śledziu” ŚledzińskiMichał „Śledziu” Śledziński ur. 1978 w Bydgoszczy, Szwederowiak, rysownik, scenarzysta, twórca animacji. Absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Współtwórca i redaktor naczelny magazynów komiksowych „Produkt” i „P-Lux” oraz zina „Azbest”. Autor serii komiksów: Osiedle Swoboda, Fido i Mel, Strange Years, KDP, Czerwony Pingwin musi umrzeć! Na szybko spisane, Wartości rodzinne. Pracował przy produkcji animacji, gier oraz reklam.
Współpracował m.in. z magazynami o grach komputerowych, takimi jak „Secret Service”, „Świat Gier Komputerowych”, „Pixel”, „PSX-Extreme”. W latach 2020-2023 nadzorował jako Art Director stronę plastyczną animowanej adaptacji serii “Kajko i Kokosz” był częścią zespołu reżyserskiego serialu. Reżyserował serial „Kacperiada” (na podstawie książek Grzegorza Kasdepke), współtworzył zespół realizujący pełnometrażową animację „Diplodok”. Jest współtwórcą, animatorem, reżyserem serialu animowanego „Ogar i Rogal”. Aktualnie pracuje nad pełnometrażowymi animowanymi adaptacjami komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” (jako art director) i „Osiedle Swoboda” (jako scenarzysta i reżyser). -
Strefa Literacka
Michalina OlszańskaPolska aktorka, pisarka, skrzypaczka i wokalistka.
Urodziła się 29 czerwca 1992 w Warszawie. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, w 2011 ukończyła ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego. Występowała jako solistka m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Katowicach, Rzeszowie, Łomży, Słupsku i Berlinie.
W 2009 wydana została jej debiutancka powieść Dziecko Gwiazd Atlantyda, a dwa lata później powieść Zaklęta. Od 2011 roku studiowała na Akademii Teatralnej w Warszawie, początkowo dostała się także na studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina[3].
Od 2013 regularnie pracuje jako aktorka, ponadto jest autorką tekstów i muzyki do piosenek oraz wokalistką. -
Strefa Naukowa
3Grzegorz BobrekTwórca internetowy, historyk, gamer.
Współzałożyciel To Znowu Oni.
Były redaktor GOL-a i wieloletni szef działu wideo oraz kanału tvgry, w którym zasłynął m.in. materiałami analizującymi ukazanie II wojny światowej w grach komputerowych. Pod jego opieką tvgry osiągnęły na YouTube 1,3 mln subskrypcji i ponad miliard odsłon.
Od 2022 r. jest członkiem zarządu spółki To Znowu Oni i współzałożycielem kanału gamingowego o tej samej nazwie. Prowadzi też edukacyjne programy historyczne na prywatnym kanale „Grzegorz Bobrek”. Autor książki „Wojna oczami wroga. Sojusznicy Hitlera”. -
Strefa Komiksowa
1Marcin ŁuczakRocznik 83. Miłośnik popkultury wszelakiej, czytelnik i kolekcjoner komiksów, szczególnie polskich. Od 14 lat moderuje spotkania i przeprowadza wywiady m.in z twórcami komiksowymi. Współorganizuje i współpracuje z wieloma festiwalami komiksowymi i popkulturowymi., m.in Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej, Komiksowa Warszawa, Pyrkon czy Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Publikował w „Zeszytach komiksowych” i w „Smashu”. Pomysłodawca i współsprawca wydania Produktu #24 oraz zastępca redaktora naczelnego Produktu. -
Strefa Filmowo-Serialowa
1Oskar RogowskiFan popkultury i superbohaterów od trzeciego roku życia. W 2014 roku założył własny kanał na youtube o tematyce komiksowej. Później współprowadził też podcasty „Comics Weekly” oraz „Nienazwany podcast filmowy”. Zajmował się tłumaczeniem wydawanych w Polsce komiksów Marvela. Dzisiaj współtworzy kanał Napisy Końcowe o tematyce popkulturowej, oraz Spalmy toǃ, gdzie prowadzi sesje RPG. -
Strefa Filmowo-Serialowa
2Radek PisulaPan i władca popkulturowo-życiowego fanpage’a Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe oraz kanału z sesjami RPG Spalmy to!. Dziennikarz, tłumacz, wojownik kosmosu. Kinowo pożera wszystko – szczególnie wszelkiej maści horrory, wysokooktanowe akcyjniaki oraz Złotą Erę Hollywood. Ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”). Uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz King Konga – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie. -
Strefa Filmowo-Serialowa
Magdalena AdamusTwórczyni internetowa i tłumaczka audiowizualna. Od 2014 roku publikuje w Internecie jako Catus Geekus. W swoich social mediach mówi o tłumaczeniach, popkulturze i literaturze popularnej oraz obserwuje i komentuje rynek wydawniczy. Współprowadzi też podcast literacki Czytu Czytu. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka i tiktokerka. -
Strefa Literacka
3Radek RakZadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Został dwukrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za Puste niebo (2016) i Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019). Rok później ta sama powieść została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike. Jego twórczość była także nominowana także do Nagrody Literackiej Gdynia, Śląkfy. Za Puste niebo otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. -
Strefa Filmowo-Serialowa
Zuzanna ChojeckaTłumaczka i dialogistka dubbingowa, autorka polskich wersji językowych do takich filmów i seriali jak „Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos”, „Dziki robot”, „Dogman”, „Rick i Morty”, „Eksplodujące kotki” i wiele innych, pisanych od zmierzchu do świtu tytułów. Kiedy akurat w nocy nie tłumaczy, to też nie śpi, tylko, jako Salsa Picante, zajmuje się nerdleską. -
Strefa gier planszowych, karcianych i bitewnych
8Thomas FryxeliusThomas Fryxelius to wszechstronny twórca gier, który razem ze swoim bratem bliźniakiem, Danielem, zaprojektował “Wilderness”, pierwszą opublikowaną grę wydawnictwa FryxGames. Od tamtej pory Thomas aktywnie wspiera rozwój kolejnych projektów, dostarczając cennych opinii i pomysłów na każdym etapie procesu twórczego.
Poza projektowaniem gier, Thomas zajmuje się także obsługą sklepu internetowego FryxGames, dzięki czemu gry trafiają do fanów na całym świecie. -
Strefa gier planszowych, karcianych i bitewnych
9Jacob FryxeliusTo kreatywny projektant gier oraz weteran świata planszówek, który odegrał kluczową rolę w rozwijaniu gamingowej pasji swojej licznej rodziny. Wychowany w Szwecji, wśród 10 braci i 6 sióstr, Jacob od najmłodszych lat miał styczność z grami, które stały się centralnym punktem życia jego bliskich.
Na ten moment jego twórczość koncentruje się na projektowaniu gier karcianych – w tej dziedzinie Jacob łączy swoją wyobraźnię z wieloletnim doświadczeniem, tworząc tytuły, które przyciągają graczy z całego świata. W 2011 roku, wraz z rodzeństwem, założył FryxGames, rodzinne wydawnictwo gier planszowych. Jednak wiele projektów i pomysłów Jacoba sięga dekad wstecz, czyli czasów sprzed formalnego powstania firmy. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
2Sandra ReckaSandra Recka – na Instagramie znana bardziej jako retzka.photobricks, gdzie pokazuje efekty połączenia dwóch największych pasji – klocków LEGO® i fotografii. Absolwentka dziennikarstwa, laureatka wielu konkursów fotograficznych, w tym DEBUTS 2016 – przeglądu dla najlepiej zapowiadających się fotografów młodego pokolenia.
Fotografuje nieprzerwanie od 20 lat w różnych dziedzinach – od sportu, przez śluby, koncerty, aż do 2023 roku, kiedy to zrealizowała zlecenie fotograficzne dla samego The LEGO® Group.
W swojej działalności prezentuje autorskie scenki inspirowane codziennością, które sama wymyśla i buduje. Podczas pracy nad każdym zdjęciem, dba o najmniejsze detale i stara się, by każda fotografia była jak kadr wyrwany prosto z filmu!
-
Strefa Komiksowa
1Roch UrbaniakMalarz z Krakowa, autor książek, ilustracji i krótkich form komiksowych. Fan Gwiezdnych Wojen i RPG. Zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi oraz tytułu Best Artist przyznawanego przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction. W swojej sztuce inspiruje się mitami, legendami i szeroko rozumianą popkulturą. -
Koncerty
ChrustChrust to polska grupa muzyczna grająca nowoczesną muzykę etniczną.
Trzy zupełnie inne osobowości reprezentujące umiłowane przez siebie style muzyczne (folk, electro, rock) dają w połączeniu niepowtarzalne, współczesne brzmienie zespołu. Twórczość grupy oparta jest o polską muzykę tradycyjną i słowiańską, inspirowana takimi zespołami i nazwiskami jak Percival Schuttenbach, Wardruna, Trent Reznor, Tool, czy Igor Herbut.
Chrust powstał w Gdańsku w 2021 roku, wtedy też ukazał się ich pierwszy singiel promujący działalność grupy, pod nazwą „Hen za Rzeką”. Rok później, w maju 2022 roku ukazał się ich pierwszy, w pełni autorski album „Chrust”. Mimo krótkiego życiorysu zespołu artyści mają za sobą wiele koncertów, wygranych konkursów, festiwali i wyróżnień. -
Koncerty
Pull The WirePull The Wire to zespół, który od 2005 roku kształtował swój unikalny styl, a obecny skład i brzmienie ustalił się wraz z wydaniem albumu „Życie to Western” cztery lata temu. Grupa zdobyła uznanie dzięki energetycznym koncertom oraz chwytliwym melodiom, które przyciągają rzesze fanów. Zespół regularnie występuje na największych polskich festiwalach, takich jak Pol’and’Rock Festival, Rockowizna, Jarocin czy Zew się Budzi, a także miał okazję dzielić scenę z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak Mötley Crüe, Def Leppard czy Rise Against. W 2023 roku, podczas występu na Pol’and’Rock Festival, Pull The Wire został uhonorowany nagrodą publiczności – Złotym Bączkiem, co stanowiło potwierdzenie ich sukcesu scenicznego. Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, a ich single regularnie pojawiają się na listach przebojów, umacniając ich pozycję na polskiej scenie rockowej. -
Strefa Komiksowa
Łukasz GodlewskiTwórca komiksowy z Gdańska. Jego Malarz został nominowany do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku. Zadebiutował w 2012 roku komiksem Miłość, a później współtworzył takie tytuły jak Ważny był tylko numer (scenariusz: Maciej Cholewiński), Sztorm (scenariusz: Tomasz Kontny) i Kapitan Wrona (scenariusz: Elżbieta Żukowska). Jego najnowszy autorski komiks to Czarne Serce – współczesna historia grozy. -
Strefa Komiksowa
Aga „TUTU” SzymańskaKlasyczny millenials, rocznik ’93. Kobieta wielu talentów – pracowała w herbaciarni, Empiku, a przez kilka lat była tatuażystką (między innymi w Biały Boli Najbardziej w Katowicach). Autorka komiksu Cienie Lasu. Miłośniczka kotów, czarnej kawy z fusami i pizzy z ananasem. -
Strefa Komiksowa
Unka OdyaUrodziła się w 1986 roku, niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Naukowcy zgodnie twierdzą, że to przypadek. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu z tytułem magistra sztuki. Jest autorką komiksów, ogromną fanką kreskówek i horrorów, a zawodowo działa w gamedevie.
-
Strefa Komiksowa
Marta FalkowskaIlustratorka i komiksiara, redaktorka „Warchlaków”, zina „Monstwór”, autorka przygodowej serii dla dzieci “Oto Tosia”, której trzecią część sukcesywnie próbuje narysować od 2020 roku. Współautorka i koordynatorka antologii „Własnym głosem. Herstorie aborcyjne”. 1/4 stałego składu „Pogaduch komiksowych”. Wiecznie siedzi w rozgrzebanych projektach i nieustannie myli dni tygodnia, praca sprawia jej jednak niewyobrażalną frajdę. W wolnych chwilach śpi lub czyta smutne książki i głaszcze kotki. Mieszka we Wrocławiu, z wielkimi ambicjami na życie podmiejskie. -
Strefa Komiksowa
OttoichNiezależny twórca komiksów, malarz i rzeźbiarz. Autor okultystyczno-groteskowej serii Dwa Gwoździe, psychodelicznego science fiction Otwarta Turma oraz 827 – okultystycznej wersji mitów polskich. Uważa, że czas nie jest dany cały naraz, lecz jest parametrem dynamicznym układu.
-
Strefa Gamingowa
YOMIPoznańska inicjatywa e-sportowa YOMI wraca na Pyrkon z turniejami w Tekken 8, Guilty Gear Strive oraz Street Fighter 6! Do Waszej dyspozycji będą konsole Sony PlayStation 5, na których zagracie przede wszystkim przeróżne bijatyki, ale nie tylko!
W tym roku znajdziecie tu również dedykowaną cosplayerom przestrzeń do zdjęć!
W czasie tych fantastycznych 3 dni poznacie też bliżej team YOMI i dowiecie się, jak wyglądają ich regularne sparingi offline oraz jakie turnieje organizują dla polskiego Fighting Games Community.
-
Strefa Gamingowa
Dawne Komputery i GryStrefa z całymi 64 stanowiskami kipiącymi nostalgią. To nie jest typowe muzeum z tabliczkami „nie dotykaj”. Tutaj wszystko jest w pełni interaktywne, każde urządzenie jest przygotowane do korzystania (w tym przede wszystkim grania!). Do dyspozycji Pyrkonowiczów będą m.in. klony PONGa, Commodore 64, Atari 2600, NES, SNES, Nintendo 64, Sega Master System i pecety z Win XP spięte w sieć. W strefie odbędzie się 10 turniejów, a więcej informacji znajdziecie w programie Pyrkonu. -
Strefa Gamingowa
Veritas RoleplayZapraszamy do odwiedzenia stoiska Veritas Roleplay na Pyrkonie 2025, gdzie przeniesiecie się do unikatowego świata inspirowanego sagą Gothic. Stoisko Veritas oferuje niepowtarzalną okazję do spróbowania swoich sił w rozgrywce testowej na specjalnie przygotowanej edycji skryptu, stworzonej z myślą o naszym festiwalu. Wciel się w mieszkańca Księstwa Veritas – lennego wasala królestwa Myrtany – i odkryj jego bogate tradycje, złożone intrygi oraz malownicze krajobrazy. Dzięki autorskim mechanikom, mapie i muzyce, stworzonym przez zespół pasjonatów z ponad 13-letnim doświadczeniem w grach role-play, Veritas zapewni Wam pełną immersję w świecie, gdzie to gracze kształtują historię i losy swoich postaci. Niezależnie od tego, czy jesteś weteranem gier RPG, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, to z pewnością znajdziesz tutaj coś dla siebie! -
Strefa Gamingowa
Shooting GalleryPamiętasz celowniczki? Wiesz co to guncon lub zapper? Pamiętasz jak się strzela do kaczek lub do zbirów na Dzikim Zachodzie albo rozwala zombiaki? Jeżeli tak, to koniecznie zajrzyj na nową wystawę tematyczną od Flashback Konsole zatytułowaną „Shotting Gallery”.
Do dyspozycji 12 niesamowitych stanowisk. Przekrój od Nintendo NES aż po PlayStation 3!
Postrzelasz w takie tytuły jak: Duck Hunt na Nintendo NES, Lethal Enforces II na Sega Mega Drive czy Yoshi Safari na Super Nintendo… I wiele, wiele innych!
-
Strefa Fanów Klocków LEGO
Michał “Dziad Custom Minifigs” DziadoszMichał w społeczności fanów klocków LEGO znany jako @dziad_custom_minifigs. Od lat jego hobby to tworzenie customowych minifigurek, oczywiście, tylko z oryginalnych części. Na jego stoisku każdy fan szeroko pojętej fantastyki będzie mógł znaleźć coś dla siebie – od rycerzy w stylu Castle aż po samurajów!
-
Strefa RPG
Kuba SkurzyńskiKuba Skurzyński – urodzony w wielkopolskim Kole, zamieszkały z wyboru na poznańskim Łazarzu, erpegowiec od ponad 20 lat, popularyzator i twórca gier fabularnych, ze szczególnym uwzględnieniem gier z nurtu OSR – old-school renaissance. Autor gier m.in. o odkrywaniu gór nieznanych – „Corny Groń” oraz „Beyond Corny Groń – Adventurer’s Guide” – inspirowanych folklorem polskich Sudetów, Beskidów i Tatr, legendami o zbójnikach oraz polskimi fey.
-
Strefa Literacka
Olena TereszczenkoMieszka w Czernihowie (Ukraina), z wykształcenia jest historyczką. Pracuje w Centralnej Bibliotece Miejskiej w Czernihowie, gdzie odpowiada za organizację imprez masowych i współpracę z mediami oraz nadzoruje projekty literackie dla dzieci i młodzieży. Jako pisarka tworzy dla dzieci i dorosłych, głównie teksty fantasytczne (gatunek “cosy fantasy”) oraz literaturę historyczno-przygodową. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Literackiego „Koronacja Słowa” (2017, 2020, 2021) oraz Nagrody Literackiej miasta Irpenja (w kategorii „Literatura dla dzieci”) za opowiadanie historyczno-przygodowe „Skrzynka królowej Anny”. -
Strefa Mangi i Anime
26UvwerZnany z organizowania teleturniejów poświęconych tematyce anime oraz tworzenia materiałów o VTuberkach. Od trzech lat dostarcza swoim widzom unikalne treści, budując społeczność pasjonatów japońskiej popkultury. Rozpoznawalny za sprawą swojego różowowłosego awatara, konsekwentnie rozwija swój kanał, naprzemiennie łącząc wiedzę z dobrą zabawą.
YouTube: https://www.youtube.com/@uvwer
TikTok: https://www.tiktok.com/@uvwer_ -
Strefa Mangi i Anime
10KarczmaTwórca kanału na Youtube „Azjatycka Karczma”, na którym opowiada o reżyserach, animatorach i ogólnie powstawaniu anime. Poza internetem swoimi zainteresowaniami od lat dzieli się także na konwentach, gdzie prowadzi różnorakie prelekcje dotyczące japońskich animacji. Szczególnie dobrze zna się na Studiu Ghibli, przyglądając się jego funkcjonowaniu, twórcom oraz tajemnicom kryjącym się za wytwórnią najbardziej znanych filmów anime.
YouTube: https://www.youtube.com/@AzjatyckaKarczma
-
Strefa Mangi i Anime
7ShippoNa konwenty jeździ od 2009 roku, panele prowadzi od 2013 i bardzo lubi to robić. Jak o sobie mówi, jest weebem i praktycznie wszystkie jej prelekcje opowiadają o japońskiej popkulturze. Kiedy jednak wybiera sobie temat na następną z nich, stara się pójść w coś, co wcześniej nie było omawiane – ani w fandomie, ani najlepiej w ogóle w anglojęzycznym internecie.
Kultura otaku związana jest z masą ciekawych zjawisk, ludzi czy aktywności, ale przez barierę językową czy kulturową informacje na temat wielu z nich nigdy nie docierają do zachodniego świata. Stawia sobie za cel odkrywanie tego typu historii i dowiadywanie się jak najwięcej o zwyczajach tamtejszych fanów kultury Dalekiego Wschodu. Następnie przedstawia je na konwentach w przystępnej formie, żeby dowiedziało się o nich jak najwięcej osób w naszym fandomie.
W poprzednich latach na Pyrkonie miała okazję mówić między innymi o tym, na jakich kulturowych podstawach zbudowany jest inspirowany Japonią kraj w Genshinie, z jakiego powodu Hello Kitty w ogóle powstała i dlaczego zdobyła serca tak wielu osób, na czym opiera się specyficzna relacja Japończyków z Disneyem czy o zawiłych parasocjalnych relacjach z naszymi waifu.
-
Strefa Gamingowa
Ewa BolińskaWydawczyni, Foreign Rights Manager w Grupie Wydawniczej ZNAK, tłumaczka i menadżerka kultury. Od wielu lat inicjuje i prowadzi projekty promujące kulturę, edukację artystyczną oraz czytelnictwo w Krakowie i Małopolsce. Nie wyobraża sobie świata bez książek, a te zarówno w formie drukowanej, elektronicznej czy audiobooka są ważnym elementem jej życia. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektów Strefa Wolnego Czytania oraz Word2Picture. Pierwszy z nich odmładza i poszerza krakowską kulturę literacką poprzez warsztaty dla dzieci i młodzieży, drugi natomiast łączy wydawców książek i producentów filmowych podczas serii kursów, warsztatów, sesji pitchingowych. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z prawa własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubi biegać, czasem maratony i uczyć się nowych języków. Mówi płynnie po angielsku, czyta trochę po francusku, hiszpańsku i obecnie uczy się portugalskiego. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
Stanisław Kiełczewski i Wojciech BodzianyPółfinaliści czwartej edycji LEGO Masters. Od 13 aktywnie zaangażowani w polski fandom klocków LEGO.
-
Strefa RPG
Wojtek RosińskiCzłonek redakcji „Potencjalnego Mimika” i autor „Zabić Smoka!”. Przewodniczący Kapituły Quentina. Zapalony projektant lochów, miłośnik gamistycznej strony RPG oraz klimatów retro.
-
Strefa Mangi i Anime
4Anna “Anitoria” SobolewskaZawodowo – korpoludek. Internetowo – przewodniczka po świecie anime i mangi. Od kilku lat dzieli się swoją pasją w sieci, a od 2022 roku jest aktywna głównie na TikToku, gdzie serwuje ciekawostki, recenzje i dyskusje o tytułach, które warto (lub absolutnie trzeba!) znać.
Prywatnie największa kociara, jaką świat widział – nie wyobraża sobie życia bez kotów. A na Pyrkonie opowie o tym, co w mangowym świecie piszczy, poleci świetne serie i sprawi, że Twoja lista „do przeczytania/obejrzenia” magicznie się wydłuży.
TikTok: https://www.tiktok.com/@anitoriareviews
-
Strefa RPG
Weronika RędziniakRedaktorka naczelna „Potencjalnego Mimika”. Organizatorka konwentów i foodie. Poznacie ją po zapachu bekonu i odległych echach wybuchów. Wielka Improwizatorka, jeśli chodzi o RPG, bo dzięki temu oszczędza całe mnóstwo czasu.
-
Strefa Mangi i Anime
4Magdalena “Nokatoki” LesiakWieloletnia prelegentka i organizatorka konwentów, od 13 lat aktywnie zaangażowana w życie fandomu. Pasjonatka i propagatorka japońskiej popkultury, od lat dzieląca się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno na scenie konwentowej, jak i w przestrzeni internetowej.
Współtwórca podcastu Animelogia, który niedawno obchodził swoje 10-lecie. Redaktorka J-Pop Polska, angażująca się w promocję japońskiej muzyki, dbająca o rozwój tej niszy w Polsce. Dzięki swojemu doświadczeniu i znajomości branży wspiera konwenty w doborze artystów japońskich, przyczyniając się do coraz większej obecności tej sceny na rodzimych wydarzeniach.
Animelogia podcast: https://www.youtube.com/channel/UCaJdIZFpAfoqV7FvcTAa0Jw
Jpop Polska: https://jpop.pl/
Jpop IG: https://www.instagram.com/jpop_polska/
Jpop TikTok: https://www.tiktok.com/@jpop.polska
-
Strefa Literacka
Ilaria ShevchenkoIlaria Shevchenko jest ukraińską tłumaczką literatury, specjalizuje się w przekładzie hiszpańskich, brytyjskich i amerykańskich bestsellerów. Współpracuje z największymi ukraińskimi oficynami wydawniczymi. W swoim dorobku ma między innymi przekłady następujących powieści: Carlos Ruiz Zafón „Las luces de septiembre” (po polsku ukazała się pod tytułem „Światła września”, tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas); Dolores Redondo „La cara norte del corazón” (po polsku „Kształt serca”, tłum. Iwona Michałowska-Gabrych); Antonio Iturbe „La bibliotecaria de Auschwitz” (po polsku „Bibliotekarka z Auschwitz”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt) czy Javier Marías „Berta Isla” (po polsku „Berta Isla”, tłum. Tomasz Pindel). W 2024 r. za przekład „Bibliotekarki z Auschwitz” otrzymała międzynarodowe wyróżnienie Szolema Alejchema. -
Strefa Literacka
2Filip TaterkaEgiptolog na co dzień zajmujący się odkrywaniem tajemnic kraju faraonów, autor licznych publikacji, m.in. książki „Opowieści znad Nilu: Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017) oraz pierwszego polskiego przekładu „Listu do Pana Daciera” (Kraków 2022), w którym Jean-François Champollion, ojciec egiptologii, ogłosił zasady odczytywania hieroglifów.
Kiedy nie studiuje starożytnych tekstów, stara się być na bieżąco z najnowszymi trendami w polskiej i światowej fantastyce, żeby nie wyjść na idiotę na Pyrkonie. W wolnych chwilach układa puzzle – im więcej elementów, tym lepiej. -
Strefa Literacka
1Bogusława SochańskaBogusława Sochańska jest tłumaczką literatury duńskiej. Chętnie tłumaczy poezję, ciekawą prozę, w tym YA, od czasu do czasu dramat. Tłumaczyła utwory wielu duńskich autorów współczesnych, ale ma fioła na punkcie H. Ch. Andersena (przetłumaczyła wszystkie jego 164 baśnie i opowieści, wybór z dzienników, wydaje też serię „Andersen dla dorosłych”). Jest laureatką duńskich i polskich nagród literackich, w tym nagrodę literacką Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt twórczości przekładowej (2020). -
Strefa RPG
1Tomek KreczmarPublicysta, dziennikarz, tłumacz, manager projektów. Zajmował się grami planszowymi,
elektronicznymi i fabularnymi. W latach 80. należał do ruchu fanowskiego, pracując m.in.
przy publikacjach trzeciego obiegu, tzw. klubówkach. W latach 90. dołączył do zespołu
wydawnictwa MAG, w którym odpowiadał m.in. za wydanie „Zewu Cthulhu”, „Earthdawna”
czy „Deadlands”. Pracował przy polskiej edycji „Dungeons & Dragons” w wersji 3.0 i 3.5. Na
początku XXI wieku szefował pasmu programowemu o grach elektronicznych i nowych
technologiach o nazwie Hyper. Następnie przeniósł się do świata IT, pracując choćby przy
grze „Floodland”.
W 2023 roku wydał książkę „Byłem geekiem w PRL-u: Opowieść o intelektualnej pożywce
nerdów tamtych lat”, która zrodziła się na fundamencie popularności artykułów pisanych do
magazynu „Pixel”. Zaprezentował w niej pejzaż przeróżnych fantastycznych (i nie tylko) dóbr
dostępnych w czasach istnienia Żelaznej Kurtyny: od książek, przez elektronikę, filmy i
seriale, aż po planszówki i zabawki.
W 2024 roku ukazała się druga jego książka „Kostki zostały rzucone”, poświęcona historii
gier fabularnych na świecie i w Polsce. Jest to pierwsza taka publikacja w naszym kraju. Na
niemal 600 stronach zaprezentowano w niej narodziny RPG oraz ich rozwój w USA i nie
tylko. Mniej więcej 1/3 pozycji obejmuje historię odtwarzania gier fabularnych w Polsce –
począwszy od krótkich wzmianek w nielicznych czasopismach, poprzez pierwszych graczy i
kluby, aż po przełomową zbiórkę na „Zew Cthulhu” w 2018 roku.
Prywatnie mąż i ojciec. Naukowo podwójny magister i nadto inżynier.
-
Strefa RPG
Tomek SzpylaJeden z rysowników „Potencjalnego Mimika”, w sieci znany jako Czarno Widzę. Niestrudzony maruda, fechmistrz czarnego humoru, miłośnik wirtualnego tuszu. Fan komiksów, fantastyki, gier i wszystkiego, co retro. Pełnoetatowy mąż i tata.
-
Strefa RPG
Robert RuszczykIlustrator „Potencjalnego Mimika” związany z zinem niemal od początku. Projektant i artysta grafik. Miłośnik wszelkich rzeczy retro i klasy “B”. Źródło nieprzebranej inspiracji znalazł w erpegach -
Strefa RPG
Marcelina Falińska-TarkaPolonistka, matka kotom, Mistrzyni Gry dzieciom.
Jest Mistrzynią Gry w szkole podstawowej od dobrych kilku lat. Jak sama mówi – zaczęło się od eksperymentu, a skończyło na tym, że dzieci pytają ją od progu „Czy będzie dziś RPG?!”. Prowadzi najmłodszym 6/7 rok życia i erpegowym nastolatkom 14/15 lat. Wykorzystuje gry fabularne także w procesie edukacyjnym – warto przeczytać jej artykuł na ten temat: Gry fabularne w służbie edukacji [w:] K. Jeznach, A. Kowalkiewicz-Kulesza, Szkoła jutra. W poszukiwaniu nowych rozwiązań. Wyzwania i perspektywy, Siedlce, 2023.
Gry fabularne pomagają jej także w procesie mentorskim – Solo RPG okazują się świetnym narzędziem do poznania ucznia 1:1 i wydobywania jego kreatywności. Organizuje także erpegowe półkolonie i bywa w różnych zakątkach Polski oraz internetu, by mówić o czułości w fandomie i przy stole. Z dużą frajdą organizuje LARPy edukacyjne. W jednym z nich uczniowie mogli wpłynąć na losy Balladyny i innych postaci tragedii Słowackiego.
Przez lata robiła dwie erpegowe przestrzeni: Fileus Zero oraz Targu Przygód. Prowadzi, gra, nagrywa, montuje, przygotowuje layouty, prowadzi media społecznościowe i – jak twierdzi – podobno całkiem nieźle jej to wychodzi. Czasem zdarza jej się zabłysnąć na Toporiadzie, sympatyzuje z Kapitularzem, pracowała też przy tworzeniu Flambergu 2024 jako ekspert od spraw dziecięcych.
Kocha romantyzm i uczy kochać go innych, skrzywdzonych przez swoich nauczycieli w szkole. Jest zafascynowana literaturą i przemyca ją, gdzie tylko się da – w swoje opowieści i postacie. Poprowadziła już wielokrotnie scenariusze nawiązujące do Cierpień Młodego Wertera, Frankensteina, ballad Mickiewicza, a nawet prozy Stanisława Lema i wychodziło świetnie! Ma wielką frajdę, gdy może reinterpretować znane opowieści i mity podczas swojej gry.
Jest kocią mamą, ma sześć znajd, które często przebiegają przed ekranem lub dają głos, gdy gra lub prowadzi. Od dwudziestu lat ma też żółwia, ale jego niezwykłe losy są materiałem na inną opowieść.
Z grami fabularnymi zaczęła zupełnie przypadkowo. To był sylwester 2014 – grali Zew Cthulhu, którego nie trawi do dziś (chociaż ciągle próbuje się z nim polubić). Potem poszło szybko. Poznała swojego męża – Fileusa – na sesji zorganizowanej przez wspólnego przyjaciela i popłynęła. Najpierw ku erpegom, potem ku internetowi. Gry fabularne kocha nie tylko za możliwość snucia opowieści, ale przede wszystkim za poznanie nieskończenie ogromnej ilości doskonałych ludzi, z którymi udało jej się zawrzeć przyjaźnie na lata. Okazuje się nawet, że są osoby, które lubią ją w sieci czytać i słuchać, co niebywale jej pochlebia – a więc jest tu gdzie jest i stara się siać czułość oraz śmieszki – bo wiadomo, że bez śmieszków to nie to samo.
Dziś jest fanką takich systemów jak Epopeja, Ostrza w Mroku, Diuna d20 czy Genesys. Kocha narracyjne podejście do historii, a RPG prowadzi w myśl kultu stołu, gdzie każdy jest tak samo ważny i ma tyle samo do powiedzenia w ciągu historii.
Współopowiada, współtworzy, współodczuwa i każdego dnia zachęca do tego samego swoich erpegowych towarzyszy! -
Strefa RPG
Marcin ‘Fileus’ TarkaSamozwańczy wuj fandomu, pasjonat fantastyki i gier fabularnych, twarz i Mistrz Gry kanału „Fileus Zero”. Najpowszechniej kojarzony z prowadzeniem Gwiezdnych Wojen RPG, ale ma w swoim portfolio również inne systemy – popularne i niszowe. Bywalec konwentów – w tym takich dużych imprez jak Pyrkon, Polcon i Falcon. Jak sam mówi – czasami zdarza mu się nawet prowadzić na tych imprezach jakiś program. Znany przede wszystkim z dowcipu i fantazji, prowadzenia ogromnej liczby sesji oraz posiadania anegdot na każdą okazję.
-
Strefa Dziecięca
The House of Just DanceJest to pełna energii inicjatywa taneczna, która od 2021 roku rozwija się na różnych wydarzeniach w całej Polsce. Tworzą otwartą przestrzeń, w której każdy – niezależnie od wieku, umiejętności czy stroju – może dołączyć do wspólnej zabawy przy kultowej grze Just Dance. Nie chodzi tylko o taniec, ale o integrację, śmiech i poczucie wspólnoty.
Ich stoisko przyciąga tłumy – oferują swobodne granie, organizują turnieje, czasem nawet prowadzą warsztaty. Od 2024 roku działają jako część stowarzyszenia House of Passion, dzięki czemu rozwijają się jeszcze prężniej – tworząc lepsze dekoracje, rozbudowaną komunikację i nowe formaty atrakcji. Zarażają pozytywną energią i pokazują, że ruch i taniec mogą być formą ekspresji, relaksu i świetnej zabawy – nawet jeśli ktoś nie zna ani jednego kroku.
-
Strefa Dziecięca
Go4RobotJako GO4Robot® od 2015 roku prowadzą warsztaty z robotyki i programowania dla dzieci od 3 do 15 roku życia! Jarek Kałasz i Marek Maj – pełni energii i zamiłowania do technologii absolwenci Automatyki i Robotyki na Politechnice Poznańskiej – są założycielami spółki i to właśnie od ich pasji do innowacji wszystko się zaczęło. Głównym celem GO4Robot® jest oswajanie dzieci z technologią, przekazywanie im wiedzy i rozwijanie ich kompetencji poprzez zabawę i eksperymentowanie. Warsztaty z robotyki i programowania prowadzą w oparciu o edukacyjne zestawy i oprogramowanie od LEGO®, Makeblock i innych. Zajęcia z GO4Robot® mają różnorodne, autorskie scenariusze, które są dostosowane do potrzeb dzieci na danym etapie rozwojowym.
-
Strefa Dziecięca
Brama PoznaniaBrama Poznania jest częścią Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. Robią to w Bramie Poznania, na Trakcie Królewsko-Cesarskim, w Centrum Szyfrów Enigma, w Galerii Śluza i na Fest Fyrtlach. Realizują również takie inicjatywy, jak Poznański Szlak Legend dla Dzieci oraz Brama Otwarta na Rzekę.
-
Strefa Mangi i Anime
Ekipa Waifu WarsGrupa samozwańczych artystów, których połączył wygryw w przegrywie. Plebiscyt (?) Waifu Wars odbywa się nieprzerwanie od roku 2017 w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno, bardzo ważne pytanie: „who is the best girl?” (zdarza się, że wygrywają chłopcy…).
Trójka stałych bywalców sceny to prawdziwi ludzie piwnicznego renesansu. Wraz z przyjaciółmi tworzą na potrzeby wydarzenia poezję, piosenki, teledyski, stroje, pseudo-aktorskie scenki, impro i wiele więcej głupot, a to wszystko ku uciesze widzów, którzy biorąc udział w plebiscycie decydują o tym, która postać fikcyjna zasługuje na koronę! -
Strefa Dziecięca
1Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuUczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jedną z najbardziej znaczących uczelni przyrodniczych w kraju. Kształci co roku ponad 7 tys. studentów, na 23 kierunkach studiów, zatrudnia ponad 800 nauczycieli akademickich, w tym ponad 100 profesorów, mając do dyspozycji nowoczesną bazę materialną oraz szerokie grono wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej.
-
Strefa Dziecięca
TV Studio AnimacjiZespół poznańskiego studia zrealizował ponad 360 krótko i średniometrażowych filmów animowanych przede wszystkim dla dzieci, za które zdobył ponad 250 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym 33 nagrody Jury Dziecięcych.
Studio jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Platynowe Koziołki za „trzydzieści lat pracy, której efektem były piękne filmy, zachwycające dzieci w Polsce i na całym świecie”, 28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza, Ale kino!, 2010, Dyplomu Uznania za „40 lat animowanych cudów”, 9 Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA’2021 czy Nagrody Specjalnej PFFA za rok 2023 za „43 lata pełne niezwykłych osiągnięć artystycznych, które kontynuowane są nieustannie”.
-
Strefa RPG
1Grupa kreatywna Lans MacabreMają czachy pełne RPG-ów! Kochają gry fabularne i uważają, że to medium jest wciąż młode, niedocenione i skrywa w sobie wiele możliwości, które warto odkrywać. Dlatego tworzą, grają, streamują, nagrywają, prelegują, dyskutują i dzielą się swoim doświadczeniem na przeróżne sposoby.
Poznali się jako mistrzowie gry i wychowawcy na obozach erpegowych Biura Turystyki Orion i od lat trzymają się razem – a to wszystko dzięki wspólnej pasji. Od początku istnienia grupy jeżdżą na konwenty jako prelegenci i twórcy programu. Długo skupiali się na pracy z młodzieżą i wciąganiu ludzi do erpegowego fandomu. Potem zaczęli działać w sieci – m.in. prowadzić
kanał na YT „Lans Macabre” z serią poradników „Erpegowy Yak” oraz nagrywanymi i streamowanymi sesjami.
Lansi patronowali polskim wydaniom wielu systemów, współpracując m.in. z takimi wydawnictwami jak Black Monk Games, Copernicus Corporation czy Alis Games. Warsztat pisarski szlifowali tworząc oficjalne scenariusze do siódmej edycji Zewu Cthulhu. Trzy z nich stanowią mini-kampanię wchodzącą w skład polskiego podręcznika „Warszawa: Stracone Miasto”, a jeden – „Prawdziwa Twarz” – został przetłumaczony na język angielski i wydany
przez Chaosium w zbiorze „Does Love Forgive?”
W końcu ze wspólnej pasji i lat doświadczeń narodziło się wydawnictwo Lans Macabre Publishing (w skrócie LM Publishing), które ma na koncie coraz więcej erpegowych publikacji. Najbardziej znane to zbiór uniwersalnych scenariuszy śledczych „Case Files: The Serial Killers” oraz ich autorski system w klimacie epickiego fantasy „Smoczy Jeźdźcy” oparty na mechanice Year Zero Engine.
-
Strefa Gamingowa
1Marek TurbinaYoutuber, streamer, posiadacz wszystkich skinów. Twórca poradników do gry Don’t Starve Together na YouTube’ie. Eksploruje wszystkie zakamarki tej survivalowo-sandboxowej gry, której głównym celem jest (jak sama nazwa sugeruje) nie zginąć z głodu w mrocznym, równoległym świecie, gdzie na naszego bohatera czają się surrealistyczni przeciwnicy, chwiejne zdrowie psychiczne i… ciemność. Przez ponad 7000 godzin pokonał grę niezliczoną ilość razy, podejmując się wyzwań, takich jak gra bez broni, zbroi czy nawet jedzenia. Spędził w jednym ze światów 7800 dni w grze, budując trójwymiarowy, wielopiętrowy zamek, co jest szczególnie imponujące, jako że Don’t Starve jest grą 2D. Projekt był rozwijany przez aż 7 miesięcy! Obecnie próbuje stworzyć działającą tulecytową koronę w prawdziwym świecie. Prywatnie studiuje elektrotechnikę, interesuje się kolarstwem i przeraża go wizja bicia Misery Toadstoola Wesem wędką. -
Strefa gier planszowych, karcianych i bitewnych
Arnold Janik. -
Strefa gier planszowych, karcianych i bitewnych
Pier Degasee. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
2Tomasz “Skog” LasekLife in plastic? It’s fantastic!
Czy małe figurki mogą opowiadać wielkie historie? Tomek Lasek albo Tomek Skog na Instagramie udowadnia, że tak! Od ponad dekady fotografuje minifigurki LEGO, przenosząc je w niezwykłe scenerie i nadając im życie w kadrach pełnych emocji i humoru. Zdjęcia Tomka to nie tylko zabawa skalą, perspektywą i światłem, ale też opowieści, które przenoszą widza w odległe światy, choć bywa, że same figurki nie opuszczają mieszkania, a nawet kuchennego stołu.
Osmotycznie nasiąkając wpływami z szeroko rozumianej popkultury, literatury i nauki, Tomek tworzy w zakamarkach mózgu swoisty amalgamat, który potem fermentuje w pomysły, czasem zaskakujące dla samego autora. Owoce tych pomysłów to najczęściej krotochwilne konterfekty, choć zdarza mu się przemycić spostrzeżenia czy refleksje na temat otaczającej nas rzeczywistości [lub symulakrum, wedle woli].
Jako aktywny członek społeczności Toy Photographers, Tomek nie tylko dzieli się swoją pasją na blogu, ale także współtworzy to międzynarodowe środowisko. Pełni rolę „community managera” tej społeczności, a także „community ambasadora” w kontaktach z firmą LEGO, w ramach programu LEGO Ambassador Network, który powstał z myślą o dorosłych fanach duńskich klocków – AFOLach*.
W 2019 roku jego twórczość wybiła się na chwilę poza fandomową bańkę, gdy jedno z jego zdjęć – przedstawiające figurkową wersję Olgi Tokarczuk, stworzoną na okoliczność otrzymania przez nią Nagrody Nobla – przyciągnęło uwagę mediów głównego nurtu.
Wystawa Tomka w Strefie Fanów Klocków LEGO to wyjątkowa okazja, by zobaczyć świat z plastikowych klocków w zupełnie nowym świetle – pełnym detali, emocji i artystycznej wizji. Odwiedź wystawę i przekonaj się na własne oczy, jak za pomocą aparatu można zmienić perspektywę i odkryć świat na nowo!
-
Strefa RPG
13Adrian “Skrajnie Poczytalny” KaszubaZnany pod pseudonimem Skrajnie Poczytalny, to pasjonat gier RPG, Mistrz Gry i Storyteller. Jego przygoda z tym fantastycznym światem gier fabularnych rozpoczęła się od prowadzenia autorskiego scenariusza. Ten skok na głęboką wodę przyczynił się do odkrycia nowej pasji, którą po czasie zaczął łączyć z akcjami charytatywnymi na rzecz walki z depresją. Na kanale YouTube Skrajnie Poczytalnego można prześledzić całą ścieżkę rozwoju jaką przeszedł jako MG i odkryć, co przyczyniło się do tak dobrego odbioru wśród słuchaczy. Poza sesjami, Adrian jest Storytellerem, a wiedzą na ten temat dzieli się w swoich social mediach. Jego styl to groteska, więc znajdziecie u niego mnóstwo humorystycznych filmików osadzonych w realiach sesji grozy.
www.skrajniepoczytalny.pl -
Strefa Fanów Klocków LEGO
4Mateusz “Mattheo33” ZawadzkiMateusz Zawadzki, znany w świecie twórców LEGO® jako Mattheo33, to pasjonat klockowej fotografii, który po godzinach pracy w e-commerce oddaje się swojej największej pasji – budowaniu zestawów LEGO® i tworzeniu wyjątkowych zdjęć. Choć jest fotografem amatorem, nieustannie się rozwija, ucząc się na własnych błędach i eksperymentując z nowymi technikami. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy #AFOLSQUAD, zrzeszającej miłośników LEGO Photography.
Jego fascynacja klockami zaczęła się w dzieciństwie, ale powrócił do nich w 2018 roku, gdy żona pokazała mu, jak robić interesujące ujęcia aparatem. Od tamtej pory łączy te dwie pasje, a w jego kolekcji znajduje się już ponad 500 minifigurek, z których najstarsze pochodzą jeszcze z lat 90.
Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w lokalnej bibliotece, a debiut na fanowskiej scenie LEGO® zaliczył podczas KLOCKONU w Będzinie w 2018 roku, gdzie po raz pierwszy zaprezentował swoje zdjęcia szerokiej publiczności. Od tamtego czasu nieustannie rozwija swoje umiejętności i podejmuje coraz ambitniejsze projekty.
Podczas Pyrkonu 2025 będzie można zobaczyć jego twórczość w Kąciku Fotografów Klockowych, gdzie zaprezentuje swoje fotografie obok innych artystów. Jego motto – „Lego is passion – photo is attraction” – idealnie oddaje podejście do twórczości, które nie tylko łączy dwie pasje, ale także inspiruje innych do odkrywania magii klockowego świata.
-
Strefa Fanów Star Wars
1DżedajkaZwykły fan próbujący przewietrzyć dyskusję o Gwiezdnych Wojnach za pomocą specyficznego poczucia humoru. Wyznawca kultu Oryginalnej Trylogii, który prawie zajechał kasetę VHS z „Imperium Kontratakuje”. Czasem trzeba wbić szpilkę, bo samo pozytywne pisanie o uniwersum byłoby nudne.
Dżedajka istnieje od 7 lat. Udało się zebrać pozytywną społeczność, która chce porozmawiać o wszystkim, stając się jednym z największych fanpage’ów o “Gwiezdnych wojnach” w Polsce. Dużo ciekawostek, pisania o historii marki, recenzje, kubeł zimnej wody w jedną lub w drugą stronę. Zdarzają się gościnne występy w podcastach, aby docierać do nowych osób.
-
Strefa Fanów Star Wars
2Pora ImperatoraCzterej jeźdźcy apokalipsy blockusterowego kina, tak bardzo wbrew algorytmom, że w życiu o nich nie słyszeliście.
Sev – piewca i zbawca nietoksycznej części fandomu Star Wars oraz pasjonat wykopków.
Burzol – znacie jego ukulele, ale nigdy nie widzieliście go wzburzonego (bo nigdy nie był wzburzony).
Misiek – w młodości ugryziony przez radioaktywnego naukowca, za dnia jest skromnym edytorem, ale w nocy przedzierzga się w tajemniczego badacza popkultury.
Bocian – posłaniec śmierci niczym boski wiatr wśród wichrów na Bespinie, a prywatnie uosobienie RiGCzu. Razem popychają do przodu kanał [tu link]. Jeśli jakiś film szoruje po dnie, bez obaw – oni pewnie już tam są.
-
Strefa Dziecięca
1Małgorzata SokołowskaOficer polskiej policji w służbie od 2005 roku. Karierę w policji zaczynała jako funkcjonariuszka Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego na jednym z komisariatów. Następnie trafiła do wydziału dochodzeniowo-śledczego, a później kryminalnego. Od tego czasu związana z pionem kryminalnym i służbą śledczą. Przez 10 lat pełniła służbę w Centralnym Biurze Śledczym Policji, aktualnie funkcjonariuszka Komendy Stołecznej Policji. Negocjatorka policyjna.
Od kilku lat prowadzi bloga na Facebooku i Instagramie „Z pamiętnika policjantki”, a od niedawna działa także na TikToku, gdzie edukuje dzieci i dorosłych.
Facebook: https://www.facebook.com/ZPamietnikaPolicjantki
Instagram: https://www.instagram.com/z_pamietnika_policjantki/
-
Strefa Mangi i Anime
1Tadeusz Boniek. -
Strefa Fanów Star Wars
Wiktor WeprzędzMarzyciel i twórca, pragnący zostać pisarzem i reżyserem filmowym. Zawodowo lektor języka angielskiego i magister filologii angielskiej, prywatnie pasjonat kinematografii, literatury, komiksów i sztuki w jej najróżniejszych formach. Tworzy oryginalne teksty literackie i scenopisarskie, wierząc w sztukę jako most łączący twórcę z odbiorcą. Prowadzi kanał na YouTube „Wiktor Weprzędz” oraz publikuje artykuły na blogu DCManiak. Pasjonuje się klockami LEGO, kolekcjonerstwem i światem fantastyk, od “Gwiezdnych wojen” i “Star Treka”, przez “Diunę”, aż po “Władcę Pierścieni”. Aktywnie działa w organizacjach fanowskich, takich jak Manda`Yaim (Polska Społeczność Mandalorian), Łódzki Fanklub Star Wars oraz Polish Garrison 501st Legion, gdzie łączy miłość do fandomu z działalnością społeczną i eventową.
-
Strefa Literacka
3Kaliane BradleyKaliane Bradley to brytyjska pisarka i redaktorka, która szturmem podbiła literacki świat. Zanim jednak jej nazwisko zaczęło pojawiać się na listach bestsellerów, zdobyła uznanie jako autorka opowiadań, czego dowodem są nagrody: Harper’s Bazaar Short Story Prize oraz V.S. Pritchett Short Story Prize (obie w 2022 roku). Jej powieściowy debiut, Ministerstwo Czasu, wydany w 2024 roku, zachwycił czytelników i krytyków, zyskując miano jednego z największych odkryć literackich roku.
Autor zdjęcia: Robin Christian -
Strefa Fanów Star Wars
1Denis. -
Strefa Komiksowa
1Łukasz CiżmowskiRocznik ’82, grafik, rysownik, artysta komiksowy, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. W komiksie od ponad dekady. Twórca serii Incognito: niesamowity przypadek Pawła K. i Gobblyn. Tworzy także koncept-arty do gier, ilustracje i okładki książek. Zawodowo grafik i gospodarz Galerii pod Atlantami. Pomysłodawca oraz organizator wałbrzyskiego Festiwalu na Końcu Świata.
-
Strefa Naukowa
dr Mateusz FrankiewiczMateusz Frankiewicz to badacz i pasjonat historii i archeologii, który od blisko 20 lat łączy naukę z fascynacją dawnymi rzemiosłami i technologiami. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Freie Universität Berlin, gdzie w 2022 roku obronił doktorat z oceną magna cum laude. Jego prace naukowe, dotyczące m.in. archeologii eksperymentalnej, badań nad śladami użytkowymi i technologicznymi przedmiotów z kości oraz analiz statystycznych, otwierają nowe perspektywy na poznawanie przeszłości. Obecnie pracuje w Bibliotece Collegium Historicum UAM. Jako współtwórca projektów takich jak Biography of Things i Fantastyczny UAM, Mateusz chętnie dzieli się wiedzą o historii, prezentując zarówno tajniki dawnych rzemiosł m.in. metod wytwarzania paciorków szklanych w otwartych paleniskach. Prywatnie jest miłośnikiem hard science fiction oraz gier fabularnych – od tradycyjnych RPG i cRPG, wielki fan gry planszowej Hnefatafl. -
Strefa Komiksowa
1Dariusz „Krabowy” StańczykZnany także jako Krabiszcze, Kraboslav i Niezwykle Piękny Krabik. Debiutował w 2014 roku Lisem, stworzonym z Jakubem Oleksowem. Tłumacz, rysownik i zabijaka, znany z tego, że bywa w miejscach i dobrze wygląda. Współtworzył horror Starodrzewy i pracował przy polskich wydaniach Conana, Rękawicy Nieskończoności oraz Transformers Kolekcja G1. Szykuje komiksowy comeback – ponoć o treści nieprzystojnej.
-
Strefa Komiksowa
1Jakub OleksówRysownik Lisa, współautor Hexenberg: Ursula Hammel, Dinomanta: Prolog i Starodrzewy. Szalony naukowiec, weekendowy wojownik, maniak makabry. W branży gier komputerowych od lat, a w głowie zawsze z dziwnymi pomysłami.
-
Strefa Komiksowa
1Kacper WilkRysownik i animator Ćmy, student Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Tworzy komiks multimedialny jako projekt licencjacki. Pasjonat komiksu, im bardziej niszowego, tym lepiej. Po pracy fotografuje i nagrywa filmy.
(fot. Julia Strząb Strzelecka) -
Strefa Naukowa
1prof. Bogumiła KaniewskaPolska literaturoznawczyni, polonistka, tłumaczka, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury.
W latach 2005-2012 była zastępcą dyrektora ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast w latach 2012-2016 – dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W latach 2016-2020 pełniła funkcję prorektor ds. studenckich UAM, a od 1 września 2020 roku jest rektorem tegoż uniwersytetu. W latach 2020-2024 pełniła funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, a w roku 2024 została wybrana na przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Jest autorką lub współautorką blisko 100 prac naukowych – książek i artykułów. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie literaturą XX wieku, uprawia krytykę literacką. Jest również tłumaczką prozy anglojęzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy dziecięcej, która stanowi jej wielką pasję. W 1995 roku uzyskała stopień doktora, w 2001 – stopień doktora habilitowanego, a w 2015 – tytuł profesora nauk humanistycznych.
Zdjęcie: Adrian Wykrota -
Strefa Naukowa
1prof. Igor KraszewskiHistoryk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2022 r. konsul honorowy Francji w Poznaniu. W swoich badaniach przenosi nas w fascynujący świat XVI-XVII wieku. Jego wykłady o polsko-francuskich relacjach, genealogii i tajemnicach dworów to prawdziwa podróż w czasie. Dołącz i odkryj historię na nowo. -
Strefa Naukowa
1prof. Maciej MichalskiHistoryk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Historii w Pracowni Historii Kultury. Badał średniowieczne kulty świętych kobiet, procesy kształtowania się idei tożsamości wspólnotowych w wieku XIX na przykładzie słowianofilstwa. Zajmuje się przejawami mediewalizmu w kulturze nowożytnej i współczesnej. Prowadzi badania w zakresie historii Uniwersytetu Poznańskiego, szczególnie w kontekście przejawów międzywojennego antysemityzmu oraz w zakresie materialności uniwersytetu. -
Strefa Naukowa
prof. Józef DoboszProfesor historii, mediewista profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego wykłady przenoszą słuchaczy w fascynujący świat średniowiecza. Jego inspirujące podejście do historii Europy Środkowej, potwierdzone m.in. Złotym Medalem Polskiego Towarzystwa Historycznego (2024), sprawia, że każde spotkanie z nim to niezapomniana podróż w czasie. Jeśli chcesz odkrywać tajemnice minionych epok i zanurzyć się w autentycznych opowieściach – koniecznie posłuchaj jego wykładów! -
Strefa Naukowa
1dr Rafał WiśniewskiAdiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, jego zainteresowania badawcze obejmują bezpieczeństwo międzynarodowe, strategie militarne, stosunki międzynarodowe w regionie Indo-Pacyfiku oraz obraz stosunków międzynarodowych w kulturze popularnej. Prywatnie fan Gwiezdnych Wojen, Star Treka, planszówek i bitewniaków (Infinity, Dystopian Wars, Legion). -
Strefa Naukowa
1dr Jakub WojtczakJakub Wojtczak jest historykiem i pasjonatem genealogii. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2024 roku obronił doktorat. Jest autorem popularnonaukowych i naukowych artykułów dotyczących genealogii, historii Polski i Czech oraz historii rozrywki. Obecnie pracuje na Wydziale Historii UAM. Współtwórca projektu Fantastyczny UAM, w którym dzieli się swoimi pasjami poprzez pokazywanie nauki w niecodzienny sposób. Prywatnie jest miłośnikiem literatury fantastycznej, gier fabularnych oraz odkrywania tajemnic przeszłości. -
Strefa Dziecięca
1Kraina EksperymentówKarolina (lat 11) i Krzyś (lat 7) to prawdziwi pasjonaci nauki i
eksperymentów. Karolina uwielbia suchy lód i fascynuje się jego
niezwykłymi właściwościami. Dużo czasu spędza też na czytaniu
książek, szczególnie mang. Krzyś najchętniej konstruuje naukowe
zabawki. Jego ulubiona to poduszkowiec wykonany z płyty CD. Ich
ciekawość świata rozwija się także dzięki ich mamie – Basi, która
pracuje w Krainie Eksperymentów w Zielonej Górze.
Kraina Eksperymentów to miejsce, w którym organizowane są autorskie
warsztaty naukowe. Dzieci w różnym wieku rozwijają dzięki nim swoją
pasję do nauki, kreatywność, a przy tym przyswajają nową wiedzę.
Zajęcia odbywają się w atmosferze świetnej zabawy, a prowadzą je
fantastyczne instruktorki. -
Strefa Naukowa
5Szymon PękalaSzymon Pękala – urodził się w 1990 roku. To twórca kanałów na portalach społecznościowych, między innymi YouTube, które prowadzi od roku 2017, i w których promuje on ideę otwartego dialogu,
zwłaszcza z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy. Jest autorem kanałów na YouTubie – „Wojny idei”, a także „Szymon mówi”. Był gościem prowadzonych w środowisku internetowym debat, a także
organizowanych na żywo wykładów, prelekcji i spotkań z widzami.
Debiutem literackim Szymona Pękali jest książka „Wojna idei. Myśl po swojemu”. To publikacja wydana przez Znak w 2022 roku. Pękala w swojej książce w prosty sposób stara się odpowiedzieć na
bardzo trudne pytania związane polaryzacją i podziałem społeczeństwa, oraz wynikającymi z nich sporami światopoglądowymi.
Gość zaproszony we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont -
Strefa Naukowa
1Marek MaruszczakMarek Maruszczak – z wykształcenia dziennikarz i doktor językoznawstwa, znienacka olsztyniak.
Zawodowo zajmuje się projektowaniem gier. Czasami zdarza mu się nawet jakąś wydać. Autor popularnego fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też” oraz książek „Głupie ptaki Polski (…)”,
„Głupie zwierzęta Polski (…)” a od niedawna również „Sally, Trudno być wiedźmą”, która tylko pozornie odrobinę nie pasuje do reszty bo tak naprawdę nie pasuje bardzo.
Gość zaproszony we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont -
Strefa Naukowa
2Mateusz WyżgaMateusz Wyżga (ur. 1981), doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się głównie epoką staropolską. Prowadzi badania z zakresu
mikrohistorii, genealogii, historii migracji, regionalizmu i historii ludowej. Autor szeregu książek i licznych prac naukowych, popularyzator historii. Kilkukrotnie nominowany za
popularnonaukową książkę Chłopstwo. Historia bez krawata (Mądra Książka Roku, Nagroda im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego, Nagroda im. Jerzego Giedroycia). Uprawia biegi
długodystansowe, słucha muzyki klasycznej i rockowej.
Gość zaproszony we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont. -
Strefa Naukowa
2Michael Morys-TwarowskiAutor książek historycznych. W Barbarice (2023) przedstawił historię terenów dzisiejszej Polski od I do X wieku, Dzieje Księstwa Cieszyńskiego (2023) to opowieść o niezwykłej krainie w środku Europy, a karierę pisarską zaczął od swoistej trylogii, na którą złożyły się bestsellerowe Polskie imperium (2016), Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego (2017) i Przedmurze cywilizacji (2019).
Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. W dorobku ma ponad 100 publikacji naukowych oraz scenariusz „cebulowesternu” Pomścić Janka Muzykanta, który w 2022 roku znalazł się w finale prestiżowego konkursu scenopisarskiego Script Pro.
Gość zaproszony we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont -
Strefa Naukowa
1Magda ŁucyanDziennikarka Faktów TVN i TVN24. Autorka rozmów ze świadkami historii oraz bestsellerowych książek: „Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy” i „Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady”. Współautorka dokumentu telewizyjnego „Taka twoja uroda”.
Gościni zaproszona we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont. -
Strefa Naukowa
Katarzyna GórniakDziennikarka Faktów TVN, reporterka wojenna, autorka nagradzanych reportaży z Polski i ze świata. Współautorka dokumentu telewizyjnego „Taka twoja uroda”, który zwrócił uwagę opinii publicznej na problem kobiet chorujących na endometriozę.
Gościni zaproszona we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont. -
Strefa Naukowa
3Robert MałeckiRobert Małecki to człowiek wielu talentów: politolog, filozof, dziennikarz i nauczyciel kreatywnego pisania, a przede wszystkim jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Jego książki cieszą się niesłabnącym uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków, co uczyniło go jednym z najpoczytniejszych twórców w tej dziedzinie.
Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za Skazę, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za Wadę – obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, ponurą i wciągającą do ostatniej strony trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem (Najgorsze, dopiero nadejdzie, Porzuć swój strach i Koszmary zasną ostatnie).
To również autor znakomicie przyjętych thrillerów: Żałobnica, Zmora oraz Wstyd i Najsłabsze Ogniwo, za który otrzymał wyróżnienie jury Nagrody Kryminalnej Piły. Jego powieści Wada, Zadra i Zmora, a także Wiatrołomy i Urwisko (obie z nowego cyklu o policjantach Archiwum X) były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce.
-
Koncerty
4CronicaCronica powstała w 2014 roku w Jaworznie, a jej styl można określić jako połączenie tradycyjnych melodii z ciężkim, metalowym brzmieniem, któremu towarzyszy szeroki wachlarz technik wokalnych – począwszy od stylu klasycznego i operowego, a skończywszy na growlu i screamie.
Utwory wykonywane przez członków zespołu poruszają się w obszarze mitologii słowiańskiej, ale czerpią również inspiracje z legend greckich, nordyckich czy żydowskich. Oprócz mitów i dawnych wierzeń Cronica eksploruje również filozofię, kondycję człowieka i współczesne problemy, nadając części swoich utworów bardziej refleksyjny charakter.
Dyskografia zespołu obejmuje trzy wydawnictwa: debiutancki album Świt historii (2015), Na tej ziemi (2016) oraz najnowszy krążek – Ukony (2022), ukazujący cięższe i bliższe heavy metalowi oblicze zespołu.
Cronica to także energia sceniczna i pasja do koncertowania. Zespół regularnie występuje w całej Polsce i poza jej granicami, dzieląc scenę z czołowymi grupami folk-metalowymi Europy. Wśród festiwali, na których można było ich zobaczyć, znajdują się takie wydarzenia jak Pol’and’Rock Festival czy Słowiańska Noc Folk Metalowa. -
Strefa Dziecięca
1Przygody Psa PreclaPrzygody psa Precla to edukacyjne książki dla dzieci Wydawnictwa MMiP. Opowieści, których głównym bohaterem jest prawdziwy pies Precel, skradły serca już tysiącom dzieci. Książki ukazują psie przygody, ale także uczą najmłodszych jak opiekować się zwierzętami. Poza tym Wydawnictwo prowadzi edukacyjne warsztaty, podczas których dzieci dowiadują się jak dbać o swoich czworonożnych przyjaciół. Wydawnictwo odwiedziło już tysiące dzieci w całej Polsce, przeprowadziło ponad 600 zajęć edukacyjnych i spotkań autorskich. Przygody psa Precla – pozwól swojemu dziecku poznać psi świat! -
Strefa Naukowa
3Desant FizykówDesant Fizyków to grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowali oni jedyną w swoim rodzaju atrakcję outdoorową, która z pewnością zachwyci zarówno miłośników nauki, jak i osoby dopiero odkrywające jej uroki.
Na Pyrkonie pojawi się Laboratorium Fizyczne. Miejsce niezwykłe, w którym będziecie mieli okazję nie tylko poznać podstawowe sprzęty fizyczne. Pojawią się też atrakcje dla tych, którzy uwielbiają przyswajać wiedzę w praktyczny sposób. W Laboratorium Fizycznym sami przeprowadzicie eksperymenty, które rozpalą Waszą ciekawość.
Zobaczycie również urządzenia zbudowane przez studentów należących do Desantu Fizyków, a także miniaturowy model kolejki nadprzewodnikowej! Co to takiego? To innowacyjny pojazd wykorzystujący zjawisko lewitacji magnetycznej dzięki nadprzewodnictwu – zjawisku, które wciąż intryguje naukowców na całym świecie. A Wy będziecie mogli przyjrzeć się temu fascynującemu pojazdowi z bliska!
Pojawi się również silnik jonowy, który zaprezentują członkowie koła zajmujący się budową rakiety i technologiami kosmicznymi. Taka demonstracja to gratka dla każdego, kto interesuje się kosmosem i nowoczesną inżynierią.
-
Strefa Literacka
5Agnieszka MielaAgnieszka Miela to autorka trylogii fantasy „Dzieci Starych Bogów”, miłośniczka literackich horrorów i dziwak z powołania. Spędziła dzieciństwo w nawiedzonym domu, co zaowocowało jej zainteresowaniem grozą. Jeśli akurat nie znęca się nad swoimi bohaterami, oddaje się zbieraniu informacji na temat przesądów i magii praktykowanej na polskich wsiach albo wymyślaniu strasznych historii na dobranoc.
Wkrótce ukaże się „Dzieciołap”, stanowiąca część rozrastającego się projektu „Księgi Samuela”, opartego na koncepcji multiwersum. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
3Maciej “Maciek i Klocki” KośmickiPoznański AFOL i recenzent klocków konstrukcyjnych na YouTube. Maciej specjalizuje się w budowie makiet, na które przeznacza większość posiadanych przez siebie klocków. Jak sam przyznaje, niewiele zestawów, które trafiły w jego ręce, pozostaje na półce w formie zgodnej z instrukcją.
Jego kanał gromadzi niemal 300-tysięczną widownię. Można na nim znaleźć odcinki znanych i lubianych serii, m.in. Archiwalny Czwartek, LEGO Prasówka, CO NOWEGO, a także cykle makiet inspirowanych Minecraftem, Super Mario i Parkiem Jurajskim. W 2023 roku polubił się z krótką formą wideo i rozpoczął budowę swojego opus magnum – LEGO miasteczka. -
Strefa Literacka
Marta MrozińskaMarta Mrozińska to absolwentka filologii angielskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2024 zadebiutowała powieścią „Jeleni sztylet”, będącą pierwszą odsłoną serii inspirowanej mitologią słowiańską. Pół roku później ukazała się kontynuacja powieści, czyli „Bursztynowy miecz”. Obecnie kończy pracę nad trzecim tomem cyklu.
Na co dzień prowadzi szkołę językową i przemierza leśne bezdroża w siodle. Narąbie wam drewna, wytropi łosia i z radością pogada o literaturze wszelakiej. -
Strefa Komiksowa
1Alan „ALGOYO” GajewskiProjektant graficzny i ilustrator. Współautor komiksowej serii Battle Code: Ragnarök, ufundowanej dzięki crowdfundingowi i wydanej pod szyldem indie wydawnictwa yelly.studio, które założył i współtworzy od 2021 roku. Kiedyś tylko czytał komiksy, dziś czyta ich jeszcze więcej i sam je tworzy. Jego styl to grubo ciosana kreska, żywe kolory, humor i tona popkulturowych smaczków. Ma na koncie m.in. Uruk, Clint i Cięty. Od dekady publikuje Potwornie Prawdziwe, które w 2024 roku trafiło na papier. Aktualnie przywraca do mainstreamu kultowego polskiego superbohatera, ilustrując najnowszy zeszyt Lisa – „Nowy Początek”. Absolwent grafiki komputerowej, właściciel agencji kreatywnej, tata dwóch córek i miłośnik animacji. Plotki głoszą, że urodził się z ołówkiem w ręku.
-
Strefa Naukowa
10Nauka po głębszymZa siedmioma górami i siedmioma butelkami,
Był sobie podcast zajmujący się różnymi naukami…
Nauka po głębszym to grupa (nie)poważnych popularyzatorów, która w luźnym stylu objaśnia (a przynajmniej się stara, ok?) arkana nauki i techniki. Znani z podcastów i barwnych prelekcji na konwentach oraz w pubach. Od radioaktywnych zabawek po eksplorację kosmosu. Od historii pierników po nieśmiertelne meduzy. Od kąpieli w Helu po… kąpiele na Helu! No i memy. Dużo memów. Szukajcie nas na FB, Instagramie, Spotify i w waszych lodówkach! -
Koncerty
10Viking CViking C, czyli Patryk S. Covers, to polski wykonawca anime coverów, znany głównie z YouTube, gdzie jego interpretacje zdobyły setki tysięcy odsłuchań. Były wokalista zespołów rockowych i metalowych, muzyczny samouk, który od dziecka pasjonuje się muzyką i anime. Jego przygoda zaczęła się od „Dragon Balla” i trwa do dziś – to właśnie utwory z tej serii, obok „Attack on Titan”, stały się podstawą jego najbardziej popularnych coverów. -
Koncerty
20inba☆styleinba☆style to kolektyw DJ-ów zafascynowanych japońską sceną klubową i undergroundowymi brzmieniami muzyki elektronicznej. Ich sety to wybuchowa mieszanka j-core, hardcore techno, hardstyle i hard dance, która przenosi słuchaczy prosto do neonowego serca Akihabary. Za deckami staną Kyuko, Pixa Galaxy i DJ Chrapnel serwując energetyczne remixy utworów z anime, Vocaloidów i j-popu. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
3Paweł DudaYouTuber, TikToker, miłośnik i kolekcjoner klocków konstrukcyjnych, ale przede wszystkim tata małego Franka. Jego kanał, na którym publikuje recenzje zestawów, vlogi, przeglądy magazynów oraz autorskie projekty, śledzi ponad 150 tysięcy widzów.
Jego przygoda z fandomem zaczęła się wcześnie – już w szkole założył klub fanów Harry’ego Pottera. Grywał w figurkowe gry bitewne i prowadził stronę Cytadela.pl, popularny portal o Warhammerze, a także bloga popkulturowego Geek Nerd News, który ostatecznie ewoluował w jego obecną działalność. Paweł był jurorem pierwszej polskiej edycji LEGO Masters oraz pomysłodawcą festiwalu KLOCKON. Jest też stałym gościem Strefy Fanów Klocków LEGO. -
Strefa Naukowa
3Szymon GórnickiPaleoartysta i paleontolog z Kalisza. Odkąd pamięta fascynowały się dinozaurami. Fascynacja ta była jego głównym motorem napędowym życia. Skończył III Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Kaliszu, następnie został studentem geologii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkiem Studenckiego Koła Naukowego Paleontologów UAM, gdzie angażował się w ciekawe projekty. W 2013 roku ukończył studia z pracą magisterską „Budowa kończyny tylnej aetozaura ze stanowiska dokumentacyjnego „Trias” w Krasiejowie”.
Stara się być kreatywnym indywidualistą z otwartym umysłem i specjalizuje się w rekonstrukcjach wymarłych gatunków. Ma szczególną pasję do historii paleontologii i paleosztuki. Jest autorem kilku artykułów, głównie na temat paleosztuki. Charakterystyczną częścią jego kreatywnej pracy są satyryczne paleontologiczne rysunki. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnymi „Dinozaury i sztuka”, pierwszym dokumentem opowiadającym o paleosztuce w Polsce. Angażuje się również w paleoartystyczne projekty, pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów oraz szeroko pojętą edukację paleontologiczną. Poza paleontologią i paleosztuką interesuje go sztuka, fantastyka oraz modelarstwo. -
Strefa Komiksowa
1Piotr CzarneckiRocznik ’93, absolwent niczego, komiksiarz od dziesięciu lat, shitposter od urodzenia. Scenarzysta Incognito, CosmoChris, Król Karaczan i Stworzeni. I to na pewno nie jego ostatnie słowo.
-
Strefa Naukowa
3Krystian MachnikKrystian Machnik jest założycielem strony Napromieniowani.pl i częstym bywalcem skażonych radioaktywnie miejsc. Jako jeden z nielicznych Polaków wciąż ma dostęp do Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, gdzie – pomimo aktualnej sytuacji – pomaga Samosiołom, czyli starszym ludziom, którzy wciąż mieszkają w opuszczonych wioskach. Od lat bywa też regularnie w elektrowniach z reaktorami RBMK a także obserwuje proces dekontaminacji w japońskiej Fukushimie.
Napromieniowani.pl to nieformalna grupa osób, które pasjonują się miejscami skażonymi i opuszczonymi. Chociaż ich zainteresowanie skupia się głównie na Czarnobylu, to nie obca im jest Białoruska Strefa Zamknięta czy Fukushima, gdzie również byli nie raz. To jednak nie wszystko! Napromieniowani.pl organizują także akcje pomocowe w Zonie oraz wycieczki dla wszystkich marzących o tym, by stanąć na płycie reaktora RBMK.
Napromieniowani w czasie trwającej wojny nie porzucili Czarnobyla. Zmienił się tylko kierunek działań, z typowych wypraw eksploracyjnych na realizację wyjazdów z pomocą humanitarną zarówno dla mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, jak i ludzi zamieszkujących miejscowości, które ucierpiały w wyniku działań wojsk rosyjskich. -
Strefa Komiksowa
1Mateusz GodlewskiAbsolwent architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z Radiem ESKA, Magazynem PDF i Radiem Kampus. Współpracuje z portalem Gotham w deszczu, prowadzi prelekcje na MFKiG, Komiksowej Warszawie i Pyrkonie. Fanboy Nintendo, entuzjasta wspinaczki i niepoprawny miłośnik muzyki lat 80., najlepiej na winylach.
-
Strefa Komiksowa
2Tomasz R. BorkowskiRysownik Ćmy, student Akademii WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki. Zawodowo grafik komputerowy, po godzinach freelancer ilustrator. Poza komiksami interesuje się grami retro i estetyką vintage.
(fot. Wojciech Twarowski)
-
Koncerty
10KirszenbaumZadebiutowawszy w roku 2017, charyzmatyczny duet wystąpił na scenach takich imprez jak Glastonbury Festival, Pol’and’Rock czy niemiecki Fusion Festival, w międzyczasie dając blisko 200 koncertów od Słowacji po Japonię, i nakładem Karrot Kommando wydając trzy płyty: „Stypa komedianta” (2019), „Się” (2021) oraz „Rave macabre” (2024).
Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (gitarzysty i tekściarza), którzy prowadzą również działalność literacką. Przekłady Szpyrki publikowały m.in. „Literatura na Świecie” czy Państwowy Instytut Wydawniczy („Jak się tworzy powieść” Miguela de Unamuno, 2021), a Wiśniewski wydał dotąd dwie powieści: „Myja” (Biuro Literackie, 2022) i „Robak” (Filtry, 2022), za którego otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. -
Koncerty
8WANDALWANDAL to polsko-norweska grupa muzyczna grająca heavy/dark/acoustic/folk metal.
Pierwsze plany stworzenia zespołu zaczęły się kształtować siedem lat temu, kiedy Marcin Dzięcioł, jego założyciel, stał się kolekcjonerem dawnych instrumentów.
Łącząc siły ze swoim bratem Adrianem, twórcą zespołu LIVERUM, Marcin rozpoczął poszukiwania unikalnego brzmienia. W oparciu o doświadczenie z muzyką metalową, bracia dodali do swoich utworów akustyczny akcent, tworząc obecne oblicze projektu – zespół WANDAL.
Teksty i nastrój ich utworów ożywiają duchy pradawnej i dzikiej północy oraz Słowiańszczyzny.
Jak opisuje to sam założyciel zespołu:
„Dorastaliśmy w Norwegii, gdzie wyjechaliśmy w nastoletnim wieku z całą rodziną. Inspiracją stały się monumentalna natura oraz starożytna kultura europejska, skandynawska i jej dziedzictwo.”
Debiutancki album zespołu miał swoją premierę latem 2024 roku. Obrazuje on styl WANDALA oraz ich wizję muzyczną. Prawie każdy utwór z płyty został zilustrowany wideoklipem, stworzonym we współpracy z grupą AceOfArt. -
Koncerty
14Perły i ŁotryPerły i Łotry to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów wykonujących szanty. Powstał w 1992 roku w Katowicach i od tego czasu wywarł duży wpływ na rodzimą scenę folkową. Przez lata grupa przeszła liczne zmiany składu i nazwy, wydając wiele albumów, w tym „Sail-Ho!”, „Kanał lewy, kanał prawy” czy „Missa”. Zespół odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą, koncertując m.in. w Niemczech, Holandii i USA. Jest organizatorem Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Port Pieśni Pracy”, który łączy muzykę z działalnością charytatywną. Perły i Łotry aktywnie rozwijają swoją twórczość, angażując się w nowe projekty i współpracując z artystami różnych gatunków, czego przykładem jest remiks „My Mother Told Me” z francuskim DJ-em LB One. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
9LEt’s GO BuildLEt’s GO Build powstało w 2015 roku jako jedna z pierwszych ogólnopolskich, ogólnodostępnych przestrzeni dla pasjonatów składania klocków Lego..
Do początkowo niewielkiej grupy nagle zaczęło przybywać osób chętnych do współtworzenia forum. „Grupowiczów” najpierw można było liczyć w setkach, a następnie w tysiącach. Przez długi czas Let’s Go Build pozostawało najliczniejszym i najbardziej aktywnym polskim forum poświęconym tematyce klocków Lego.
Dzisiaj LEt’s GO Build wychodzi również poza świat internetu, pojawiając się na imprezach typu Klockon w Będzinie i klockoMANIA we Wrocławiu, rozdając pamiątki podczas imprez otwarcia LEGO Store’ów, a także wspierając Strefę Fanów Klocków Lego podczas Pyrkonu w Poznaniu.
Przez lata forum Let’s Go Build pomagało zawierać nowe znajomości i budować fundamenty pod projekty wielu budowniczych. Chociaż przez ten czas zmieniło się wiele, stawiając dziesiątą świeczkę na swoim torcie ekipa tworząca Let’s Go Build obiecuje wciąż dokładać swój klockek w budowanie społeczności fanów Lego w Polsce.
-
Strefa Fanów Klocków LEGO
9Radek „DżoDżo” DrozdowiczSwoją przygodę z YT zaczynał w 2012 roku. Na swoim kanale publikował wówczas, przede wszystkim, filmy związane z kostką rubika. Nawet dziś speedcubing pozostaje istotnym tematem w jego twórczości oraz ważną częścią jego życia — w sierpniu 2023 roku wziął nawet udział w mistrzostwach świata w układaniu kostki. Dżodżo współpracował również z Ekipą Friza jako kamerzysta. W ostatnich latach na jego kanale coraz częściej pojawiają się klocki LEGO, a sam Radek pełnił niegdyś rolę ambasadora krakowskiego muzeum Bricks & Figs. -
Strefa Komiksowa
2Tomasz GrodeckiTomasz Grodecki – pomysłodawca i scenarzysta Ćmy, nominowanej do Nagrody „Nowej Fantastyki” w kategorii Polski Komiks Roku. Dziennikarskie szlify zdobywał, prowadząc kolumnę „Comix Zone” na PSX Extreme i pisząc dla Aleteia, Interia Muzyka czy Gotham w deszczu. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania cosplayer. Naczelny dandys polskiego komiksu.
(fot. Wicked Visions)
-
Koncerty
Mariusz GoliMariusz Goli to polski gitarzysta, busker i kompozytor, który od piętnastego roku życia rozwija swoją pasję do gry na gitarze. Jego muzyka rozbrzmiewa zarówno na ulicach europejskich miast i festiwalach sztuki ulicznej, jak i na scenach koncertowych – od kameralnych klubów po duże estrady. Busking to dla niego nie tylko sposób na życie, ale przede wszystkim źródło ogromnej satysfakcji. Ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, a jego występy przyciągają tłumy i cieszą się milionami wyświetleń w internecie.
Styl Mariusza to połączenie gitarowej improwizacji, techniki fingerstyle oraz dynamicznej rytmiki, którą wzbogaca perkusyjnymi dźwiękami wydobywanymi z gitary. W swoich utworach wykorzystuje urządzenia takie jak loop station i stomp boxy, a jego inspiracje sięgają muzyki flamenco oraz różnorodnych nurtów folkowych. Jego twórczość jest nieustannym poszukiwaniem nowych brzmień i technik, dzięki czemu stale rozwija swój unikalny styl.
Świat muzyki filmowej fascynował go od dzieciństwa, co zaowocowało kompozycjami do filmu Odnajdę Cię (2018) oraz gry VR The Wizards – Dark Times (2020).
Jest endorserem marki gitarowej Ortega Guitars. -
Strefa Naukowa
Tomasz BonekReporter, dokumentalista, pisarz non-fiction, którego książki ukazują się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont.
Przez prawie dwadzieścia lat kierował jako redaktor naczelny lub dyrektor wydawniczy największymi polskimi mediami biznesowymi (Money.pl, Business Insider, Forbes.pl, Biznes.Onet), jednocześnie pisząc reportaże historyczne. Spod jego pióra wyszły m.in. „Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie skarbu Festung Breslau”, trylogia o obozie koncentracyjnym Groß-Rosen („Chemia śmierci”, „Demony śmierci”, „Komando śmierci”), „Ludzie na mydło. Mit, w który uwierzyliśmy” oraz „Lubiąż. Biografia Cudu”.
Gość zaproszony we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont. -
Strefa Literacka
Ewa KassalaPisarka jest autorką cyklu o królowych starożytnego Egiptu, w której skład wchodzą: “Żądze Kleopatry”, “Boska Nefretete”, “Hatszepsut”, serii o silnych kobietach czasów biblijnych, czyli tytułów: “Królowa Saby”,” Maria Magdalena” i “Semiramida” oraz nowego cyklu “Słowiański szlak”, czyli “Czasu bogini”, “Czasu potęgi” i “Czasu korony”, która właśnie się ukazała.
W swojej twórczości skupia się nie tylko na pisaniu powieści o silnych postaciach kobiecych, jest także autorką poradników. Co więcej, to trenerka, inicjatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Laureatka wielu nagród, m.in. Chapeau Bas Soroptimist International, Bizneswoman Roku Sukces Pisany Szminką, Queen of Charity, Lady of the Decade, Pierścień Stulecia Niepodległości RP, Szafirowa Róża, Stalowy Goździk, Rycerka Fundacji Kropla Krwi.
Sprowadziła do Polski i przez dziesięć lat kierowała międzynarodową organizacją charytatywną wspierającą kobiety – Dress for Success. -
Koncerty
2Leśne LichoLeśne Licho to zespół folk metalowy, założony w 2007 roku w Podkowie Leśnej przez Mikołaja „Mikiego” Flisa. Zespół ma na swoim koncie dwa albumy długogrające, „Pieśni Starego Lasu” oraz „Żółte Kwiaty”, natomiast trzeci album „Farbowany Lis” ma się ukazać już w tym roku. Leśne Licho zagrało wiele koncertów, wśród ważniejszych wydarzeń należy wymienić Castle Party, WOŚP, liczne zloty fanów fantastyki i konwenty. W swojej twórczości łączy metalowe brzmienia z folkowymi melodiami przeplatające kulturę słowiańską z nordycką. -
Koncerty
1DZIWOLUDYDZIWOLUDY to Wrocławski zespół istniejący od 2014r, który określa swój gatunek muzyczny jako „folk średniowieczny”. Brzmi dziwnie? To dobrze. Na pewno nie jest to muzyka dawna, kojarzona z renesansem, ani ta ludowa, world ethno, czy tzw. muzyka archaiczna. Zespół opiera się na oryginalnych melodiach średniowiecznych, aranżując je folkowo, tak by było ciekawie i z odpowiednią energią.W tym celu DZIWOLUDY używają jedynie akustycznych instrumentów tradycyjnychtakich jak panduri, saz, viella, kemenche i baraban. Wszystkie je można usłyszeć na koncercie i ocenić ile dźwięku da się z nich wykrzesać. A na liście utworów znajdą się stare pieśni słowiańskie, melodie ze Skandynawii, Germanii, Rusi, tańce z Bretonii i południa Europy. Innymi słowy takie hity wszechczasów, których nie usłyszycie w żadnym radiu. -
Strefa RPG
Gaja Sadowska. -
Strefa Cosplay
1Wonder. -
Strefa Warsztatowa
Nikodem Pietruszka. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
MegaSpaceFighterMegaSpaceFighter to warszawskie studio, specjalizujące się w animacji stop-motion i CG.
Jego ekipa od ponad 3 lat nieprzerwanie tworzy produkcje filmowe, przy których współpracuje z takimi markami jak Tongal, Walmart, Disney, LucasFilm czy Tremolo Productions, a także z Grupą LEGO.
Spośród ich dzieł warto wspomnieć chociażby ekskluzywną reklamę dla Walmarta, z okazji 25-lecia franczyzy LEGO Star Wars albo film “Back to school with LEGO bricks”, wykonany na zlecenie duńskiego producenta klocków. Współpracowali również przy tworzeniu filmu “Piece by Piece”, czyli biografii Pharella Williamsa, przedstawionej za pomocą klocków. -
Strefa Literacka
1Joanna LaprusWydawczyni, redaktorka naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. Mama Mikołaja. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodziła się i mieszkała po sąsiedzku z Łysą Górą, ale korzenie jej rodziny sięgają na Podlasie, więc zainteresowanie magią i ziołami ma we krwi. Pasjonuje się etnobotaniką i folklorem. Nie potrafi żyć bez książek, przyrody, muzyki, kotów i ludzi.
Autorka książki „Kroke. Poza dźwiękami” oraz magicznych zielników: „Słowiańskie Boginie ziół”, „Słowiańskie rośliny czarowne”, „Boginie słowiańskich szeptów”.
fot. Tomek Karwiński -
Koncerty
1AGNISAgnieszka zapoznała się z muzyką w wieku 4 lat, kiedy to babcia zapoznała ją ze swoim pianinem. Już w młodości przejawiała zapędy plastyczne i aktorskie.
Jej muzyczna historia rozpoczęła się od własnych kompozycji szkolnego chóru, poprzez Teatr Spójnik (ex Studio Teatralne Próby Bogdana Żyłkowskiego, Poznań), Desdemonę (jeden album studyjny, trasa koncertowa z Artrosis, festiwale Castle Party 2012, 2014 – Polska, Made of Metal 2013 – Czechy, M’era Luna 2013 – Niemcy), oraz własny zespół RED STORM (jeden album studyjny, trasa koncertowa z Closterkeller), aż po podpisanie kontraktu z niemiecką wytwórnią muzyczną darkTunes Music Group jako AGNIS.
Jej pierwszej solowej płycie o mistycznym tytule ONENESS towarzyszyło 8 teledysków wyprodukowanych jedynie z pomocą męża (Krzysztof Kubiak-Visionathor), które zgromadziły ponad milion wyświetleń na YouTube. -
Strefa Naukowa
2Zbigniew M. BielakZbigniew M. Bielak (ur. 1980, Kraków) – architekt, ilustrator, artysta. Obok Radosława Szaybo najbardziej znany na świecie polski projektant okładek albumów muzycznych, szczególnie rockowych i metalowych. Twórca opraw wydawnictw dla legendarnych zespołów, takich jak Caracass, Darkthrone, Mayhem, Ghost i Paradise Lost czy metalowego projektu Ice’a-T, także polskich – Gruzji, Mgły i Vadera. Autor scenografii koncertowych dla Ozzy’ego Osbourne’a i grupy Ghost. -
Strefa Naukowa
1Sabina PawlikSabina Pawlik, pracująca w Fundacji Labrador – Pies Przewodnik, z pasją edukuje o psach asystujących, które odmieniają życie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jej nieodłączną towarzyszką jest Tina, czarna labradorka, której spokój i opanowanie stanowią idealne dopełnienie energicznej i towarzyskiej Sabiny.
Na pierwszy rzut oka wydają się być przeciwieństwami – Sabina odnajduje się w dynamicznym otoczeniu, podczas gdy Tina emanuje spokojem zen. Jednak ta różnica to pozór. W rzeczywistości działają jak zgrany zespół, połączony niezwykłą więzią. Tina, jako pies asystujący, wyczuwa nawet najmniejsze zmiany w poziomie kortyzolu swojej opiekunki, sygnalizując zbliżający się napad lęku. W takich momentach jej pyszczek natychmiast ląduje na kolanach Sabiny, dając jej wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Ich relacja to dowód na niezwykłą moc psiej empatii i oddania. -
Strefa Naukowa
2Kasia MakowskaMenadżerka ds. Otwartej Nauki w Wikimedia Polska. Odpowiada za budowanie relacji ruchu Wikimediów ze środowiskiem naukowym. Zwolenniczka otwartości i demokratyzacji wiedzy.
Z wykształcenia biotechnolożka, zrobiła doktorat z biologii komórki w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie w komunikacji naukowej i w angażowaniu społeczności zdobywała w organizacjach finansujących badania naukowe, wspierała głos pacjentów w kształtowaniu badań nad ochroną zdrowia, działała w fundacji zrzeszającej polskich naukowców i studentów za granicą. Pracowała też z migrantami doświadczającymi bezdomności w Londynie. W wolnym czasie lubi czytać, łapać Pokemony i testować nowe przepisy na wege zupy. -
Strefa Naukowa
2Michał SkąpskiOd 2007 edytuje Wikipedię, od 2010 posiada administratora tamże. Udzielał się w wielu projektach Wikimediów, ale ciągle wracał do macierzystej Wikipedii, w której działa do dziś, choć z dużo mniejszą intensywnością niż kiedyś. Mimo ograniczonej aktywności nieustannie od kilkunastu lat zajmuje się pomocą nowym edytorom i pełni rolę przewodnika. A co poza światkiem wiki? Zdarzyło mu się publikować teksty w CD-Action, a aktualnie współpracuje z serwisem arhn.eu. Prywatnie fan literatury fantastycznej i bardziej niszowych zakątków filmowych. W żadnym z tych punktów nie przeszkadza wykształcenie ścisłe. -
Strefa Naukowa
1Kamila Neumanprawniczka, ekspertka w upowszechnianiu cyfrowych zasobów kultury. Menadżerka ds. otwartej kultury w Wikimedia Polska, wspiera instytucje w udostępnianiu zbiorów w domenie publicznej i na otwartych licencjach. Dzięki jej zaangażowaniu kolekcje muzeów, archiwów i bibliotek zyskują nową widoczność online poprzez integrację z projektami Wikimedia, takimi jak Wikipedia, Wikimedia Commons i Wikidata.
Koordynowała międzynarodowe konkursy fotograficzne, m.in. Wiki Science Competition, oraz występowała na konferencji GLAM-Wiki w Urugwaju, gdzie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, podkreślając kluczowe znaczenie otwartego dostępu do kultury w globalnej przestrzeni cyfrowej.
Pasjonatka fotografii, łączy wiedzę prawniczą z praktycznym wdrażaniem otwartości w kulturze. -
Strefa Naukowa
dr inż. Agnieszka CzerwińskaZawodowo zajmuje się promieniowaniem ultrafioletowym i jego wpływem na zdrowie człowieka. Jej badania znajdują się na pograniczu geofizyki i medycyny, co ostatnio zaprowadziło ją do laboratorium biologicznego. W wolnych chwilach ćwiczy taichi, czyta fantastykę i słucha muzyki metalowej. -
Strefa Naukowa
1Joanna Szafrańska-SenenkoAbsolwentka wydziału historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej nauczycielka, obecnie specjalistka ds. edukacji w Centrum Szyfrów Enigma. Autorka warsztatów dla dzieci o tematyce kryptologicznej, a także zajęć z kodowania, programowania i druku 3D. W wolnym czasie zajmuje się grafiką komputerową i malarstwem. -
Konkursy
RyjówkaRyjówka – konkurs wiedzy wszechfilmowej to od ponad dekady stały punkt pyrkonowego programu. Dzięki zróżnicowanym multimedialnym pytaniom filmowo-serialowa „wiedzówka ostateczna” stanowi wyzwanie i dobrą zabawę nawet dla osób, które odpadną.
Konkurs tworzą autorzy fanpage’a Ryjówka – Blog Wszechkulturowy, na którym wgryzają się w kulturę i piszą o wszystkim, co ciekawe, od mainstreamu po geekowskie peryferia.
Jacek „Jako” Murawski – z wykształcenia kulturoznawca i dziennikarz, z zawodu analityk. Po godzinach rysownik potworów. Fan komiksów i filmów jakości wszelakiej. Specjalista do spraw kaiju i robotów. Kolekcjoner figurek cierpiący na gromadnicę.
Damian „Nox” Lesicki – absolwent kulturoznawstwa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, marketingowiec, grafik i redaktor, fan komiksów, filmów i wszelkiej maści animacji (ze szczególnym uwzględnieniem Ghibli i Disneya). Niskobudżetowy cosplayer, niedzielny gracz i miłośnik dziobaków.
Piotr „Minyaelin” Markiewicz – czynny Mistrz Gry i gracz kilku różnych systemów RPG. Fan „Władcy Pierścieni”, komiksów Marvela i „Czterech pancernych”. Uwielbia filmy tak złe, że aż dobre. Kocha nostalgię i lata 90. O Polonii 1, RTL 7 i karteczkach mógłby rozmawiać godzinami. Prowadzący Sobotnie spotkania z planszówkami w rodzinnym Bełchatowie. Zdarza mu się także amatorsko czytać audiobooki. -
Koncerty
1HER OWN WORLDHER OWN WORLD to nic innego jak wybuchowa mieszanka industrial rocka i electro ze Szczecina. Live show tego kwartetu to nie tylko elektronika pomieszana z gitarowymi riffami, ale także wizualny performance tancerki z użyciem żywego ognia, który dopełnia charakterystyczna barwa wokalu Yu.
Zespół ma na koncie szereg singli oraz wydany w czerwcu 2023 debiutancki album „Tales from Another Life”.
Koncertują nieustannie od początku swojej działalności w 2020 r. Występowali kilkukrotnie na polskim Castle Party Festival w Bolkowie, Prague Gothic Treffen w Czechach, Schattenwelt Festival w Austrii oraz na European Dark Dance Treffen w Niemczech, a w zeszłym roku pojawili się również na Pyrkonie.
Po swoim koncercie na tym ostatnim, zespół został nagrodzony przez uczestników festiwalu drugim miejscem w konkursie “Czasozmieniacz 2024”. -
Strefa Naukowa
Mikołaj FrankowskiHistoryk, histeryk, kociarz, który nigdy nie wyrósł z fascynacji dinozaurami. Zawodowo związany z Centrum Szyfrów Enigma, emocjonalnie z twórczością Cher i Black Sabbath. W wolnych chwilach stuka artykuły na Wikipedii, skleja modele i marzy o przejęciu władzy nad światem (albo przynajmniej terytorium trzech stanów ). -
Strefa Warsztatowa
Bartek Wesołowski. -
Koncerty
Zenek Kupatasa (Grabowski)Zenek Kupatasa (Grabowski) to artysta, który rozpoczął swoją muzyczną karierę jako lider zespołu Kabanos, którego był frontmanem przez 21 lat. Jego warsztat twórczy, łączący energię punk rocka z alternatywnym podejściem do muzyki, zaowocował licznymi albumami, w tym kultowymi tytułami jak „Kiełbie we Łbie”, „Dramat Współczesny” czy „Balonowy Album”, za który otrzymał nagrodę Antyradia w kategorii „Płyta roku 2015”. Po rozpoczęciu kariery solowej w 2016 roku artysta wydał m.in. albumy „Albo Grubo Albo Wcale”, „Darmowe przytulasy”, „O!” oraz „Rezyliencja I. Tak 3mać!”. Jego najnowszy album, „Rezyliencja II: Jakie to jest piękne”, ukazał się w 2023 roku. Zenek jest znany z bezpośredniego kontaktu z publicznością podczas koncertów, co sprawia, że jego występy są pełne energii i interakcji. Poza muzyką posiada również doświadczenie jako dziennikarz muzyczny oraz wykształcenie w dziedzinie psychologii mediów. -
Koncerty
1Chór All FineChór All Fine jest zespołem, który zrzesza absolwentów chórów m.in. poznańskich szkół muzycznych. Jest tworzony przez grupę pasjonatów śpiewu w wieku licealnym i studenckim, a spoiwem zespołu jest dyrygentka Laura Stieler, która dba nie tylko o artystyczną stronę i rozbudzanie pasji do śpiewu, ale także o dobrą atmosferę, tworząc środowisko przyjaźni i wsparcia. Do ostatnich sukcesów zespołu należy zaliczyć: Złoty Dyplom oraz Statuetkę Złotego Anioła na XI Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2022), Złoty Dyplom oraz Medal na XI Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2023), a także I miejsce i Złoty Dyplom na XII Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej 2023 Częstochowa – Koziegłowy (2023).
Oprócz udziału w konkursach i koncertach, zespół wziął udział również w Festiwalach m.in. Festiwal Bożonarodzeniowy „Poznańskie Kolędowanie”, Festiwal Kabaretowy „Wigilia ze Smoleniem” organizowanym przez stowarzyszenie „Zostań Gwiazdą Kabaretu”, chór uczestniczył także w koncertach towarzyszących Grand Prix Polskiej Chóralistyki.
W jego repertuarze można odnaleźć najważniejsze dzieła muzyki chóralnej, muzykę sakralną, rozrywkową i filmową. Na koncercie zaśpiewają utwory z takich produkcji jak „Mój Sąsiad Totoro”, „Laputa – Podniebny Zamek”, „Spirited Away”, „Suzume” czy „Elfen Lied”. Zespół sięga po nietuzinkowe aranżacje, a sporą część repertuaru stanowią aranżacje samej dyrygentki. -
Strefa Filmowo-Serialowa
Jurko Wczesny. -
Koncerty
Szafirowy mikser. -
Strefa Warsztatowa
Anton Borovyi. -
Strefa Warsztatowa
Mateusz Narloch. -
Strefa Warsztatowa
Jan Aleksandrowicz-Krasko. -
Strefa Warsztatowa
Joanna Kudelska. -
Koncerty
4LORFormacje tworzą cztery osoby: Jagoda Kudlińska, która odpowiada za wokal, grająca na pianinie Julia Skiba, skrzypaczka Julia Błachuta oraz Paulina Sumera, która pisze zespołowi teksty oraz gra na gitarze basowej. Co ciekawe, w momencie założenia zespołu, najmłodsza z dziewczyn miała zaledwie czternaście lat.
Na swoim koncie zespół Lor ma występy na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, m.in. na Open’er Festival, OFF Festival, Orange Warsaw Festiwal, a także koncercie w Parlamencie Europejskim, a ich muzykę można m.in. w serialach i programach telewizyjnych, stacji takich jak jak TVN (
w serialu „Pod Powierzchnią”, w serialu „Nieobecni”) oraz Netflix ( w serialu„Otwórz Oczy”). Zespół miał również zaszczyt uczestniczyć w kreowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu współpracując przy singlu.
Ich muzyka początkowo wybrzmiewała w języku angielskim, ale z najnowszym albumem
wróciły do języka ojczystego, nadając mu niesamowitego wymiaru. Ich twórczość to głos młodego pokolenia, mówiący o sprawach, które często pozostają w ukryciu. -
Strefa Fanów Klocków LEGO
2Artur “FiranBricks” GodlewskiW internecie znany jest jako FiranBricks, zawodowo związany z branżą logistyczną, a po godzinach realizujący się w swojej największej pasji, czyli LEGO®. Jego przygoda z budowaniem i kolekcjonowaniem klocków „na poważnie” zaczęła się w 2013 roku, a od prawie trzech lat specjalizuje się w tworzeniu z nich mozaik, co opisuje jako niezwykle relaksujące i satysfakcjonujące zajęcie na długie wieczory.
Swoje projekty uwiecznia w krótkich filmach (IG, TikTok i YouTube), które przyciągają uwagę i inspirują innych. Jak sam twierdzi – stracił już rachubę i nie jest w stanie dokładnie określić, ile obrazów wyszło spod jego ręki, podając przy tym przybliżoną liczbę osiemdziesięciu dzieł. Artur uwielbia dzielić się swoją pasją i pokazywać, jak wiele można stworzyć z małych, kolorowych elementów. Jest również aktywnym członkiem stowarzyszenia WAWLUG. Od roku FiranBricks współpracuje oficjalnie z firmą LEGO® za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Tworzone przez niego mozaiki, liczące średnio około 11 000 elementów, prezentowane są na wielu wydarzeniach LEGO w całej Polsce – w tym podczas Pyrkonu 2024. W ciągu roku Firan stworzył już zupełnie nową kolekcję i na nadchodzącą edycję Ffestiwalu przygotował dla was pełną galerię obrazów, z których żaden nie pojawił się jeszcze w Strefie Fanów Klocków LEGO. -
Strefa Literacka
1Paulina HendelPochodzi z Miastka, małego miasteczka zagubionego wśród lasów i jezior. Obecnie mieszka w Gdańsku wraz z rodziną i psem Niją. Uwielbia czytać i pisać książki młodzieżowe, bo wierzy, że nasze metryki często pokazują więcej lat niż mają nasze dusze. Fantastyka zaś pozwala jej tworzyć i niszczyć całe światy, co czyni z ogromnym zapałem. Autorka postapokaliptycznej serii „Zapomniana księga” oraz „Żniwiarza” – cyklu o słowiańskich demonach. Jej nowa seria „Cmentarze osobliwości” zabiera czytelnika w zupełnie innym kierunku – do krainy chciwych bóstw i pokutujących dusz. -
Koncerty
1Hiroto IdolsHiroto Idols to zespół inspirowany serią Love Live!, który działa już od ponad dwóch lat. Specjalizują się w dance coverach i występach scenicznych, nieustannie poszukując nowych wrażeń i możliwości rozwoju. Na swoim koncie mają już występy na takich wydarzeniach jak Nekon w Krakowie, Mizukon w Szczecinie, AnimeCon w Poznaniu, a także udział w dwóch edycjach Hikari Idol Contest – w drugiej z nich zdobyły główną nagrodę za najlepszą idolkową energię!
Ich historia rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy po obejrzeniu serii o japońskich idolkach postanowiły założyć własną grupę. Zaczęły od rekrutacji, stworzyły logo, wybrały motyw przewodni i nagrały swój pierwszy dance cover. Oficjalny debiut sceniczny miał miejsce podczas pierwszej edycji Hikari Idol Contest – wtedy dziewięcioosobowy skład zaprezentował się z dwoma układami tanecznymi.
Choć większość członkiń grupy miała wówczas zaledwie 14 lat, dzięki pasji i determinacji zdołały się rozwinąć i zyskać rozpoznawalność. Dziś ich celem jest inspirowanie innych do spełniania marzeń – bez względu na wiek! Każdy ich występ to eksplozja pozytywnej energii, uśmiechów, muzyki i tańca. -
Koncerty
3Milky Way HeroesMilky Way Heroes to grupa cosplayowo-taneczna, która działa już od 7 lat! Mogą pochwalić wieloma występami na licznych conventach, jak i grupą wiernych fanów. Nie straszne im żadne wyzwania: porywają nietypową charyzmą i tajemniczością zombie-idolek z anime Zombieland Saga, ale także czarują urokiem, słodyczą, i powalającą kobiecością z postaciami z serii Love Live!
Dziewczyny z ogromną przyjemnością wystąpią na Pyrkonie cosplayując MORE MORE JUMP! z gry Hatsune Miku: Colorful Stage (jap. PROJECT SEKAI) i pokażą cały wachlarz swoich możliwości. Przygotujcie lightsticki i oszczędzajcie głosy, bo będą wam potrzebne na ich występie! -
Koncerty
4Zdemaskowani„Zdemaskowani” to zespół muzyczny działający przy Zespole Szkół Muzycznych imienia Fryderyka Chopina w Legnicy. W jego skład wchodzą uczniowie szkoły: Antoni Galusiński, Pola Grondys, Maja Sierpina, Julia Wańkowicz, Helena Wańkowicz, Ewa Krężel i Gabriel Świder. Zespół prowadzi nauczyciel klasy kontrabasu Paweł Stuczyński, a na fortepianie towarzyszy młodzieży Mikołaj Potoczak.
Zdemaskowani od samego początku prowadzą bogatą działalność koncertową, uczestnicząc w wielu koncertach szkolnych oraz wydarzeniach kulturalnych w Legnicy jak i poza nią. Młodzież ma na swoim koncie m.in. koncerty w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu w czerwcu 2023 i październiku 2024.
Członkowie zespołu mogą pochwalić się też licznymi nagrodami indywidualnymi z konkursów z takich miast jak: Londyn, Praga, Berlin, Ostrawa, Kubin Dolny, Częstochowa, Elbląg, Lublin i wiele innych.
Zespół dalej rozwija swoją działalność oraz planuje kolejne koncerty pracując w tej chwili nad następnym koncertem muzyki filmowej w Filharmonii Sudeckiej. -
Koncerty
1ViimaheimViimaheim to jednoosobowy projekt powstały w 2022 roku jako unifikacja zamiłowania do muzyki średniowiecznej/ folkowej oraz piękna natury. Trzon charakterystycznego brzmienia opiera się na dźwiękach buzuki irlandzkiego wspieranego sekcją rytmiczną (cajon, tamburyn). Pomimo instrumentalno-akustycznych aranżacji, muzyka barda zawiera w sobie pierwiastek agresywnych heavy metalowych zagrywek. Viimaheim jest również trubadurem na pyrkonowej Wiosce Wiedźmińskiej przygotowanej przez Wiedźmiński Kasztel. -
Koncerty
Dry Carol -
Strefa Naukowa
1Joanna WitczakAbsolwentka japonistyki i groznawstwa, która zawodowo pomaga studentom odnaleźć się w świecie japońskich znaków i gramatycznych zagadek. Prywatnie pochłania popkulturę w każdej postaci – od gier cyfrowych po mangi i anime – zawsze szukając w nich ukrytych znaczeń i tego „co autor miał na myśli”. -
Strefa Naukowa
1Dominika ŁupińskaCześć! Jestem Dominika i jestem wieloletnią uczestniczką konwentów. Przez większość czasu jako gżdaczka. Na codzień pracuje w Centrum Szyfrów. W pracy (i jak widać poza nią) zajmuję się opowiadaniem o historii kryptologii i jej popularyzacją. W zeszłym roku na Pyrkonie miałam okazję przeprowadzić warsztaty na temat klasycznych szyfrów.
-
Strefa Naukowa
1dr Piotr WitekDr Piotr Witek to absolwent Wydziału Fizyki UW, geofizyk specjalizujący się w badaniach planet i księżyców. Badaniami Marsa zajmował się w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Obecnie skupia się na popularyzacji nauki, pracuje w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. -
Strefa Naukowa
1Cezary Odrzygóźdźdr inż. Cezary Odrzygóźdź – doktor inżynier reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości związany z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Naukowiec pasjonujący się zagadnieniem regeneracji komórek i transportu międzykomórkowego. Specjalista do spraw pozyskiwania i realizacji grantów oraz promocji projektów. Aktualnie Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii. W przeszłości występował na licznych konferencjach naukowych, szkoleniach i debatach! Jest prezesem Fundacji Scientia Thorunensia. Współzałożycielem portalu eDoktorant.pl, autorem podcastu Faceci w Kitlach, ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W przeszłości organizował liczne konferencje naukowe i popularnonaukowe. Pozyskał finansowanie i zrealizował kilkanaście grantów. Prowadzi szkolenia w zakresie kompetencji miękkich, takich jak wystąpienia publiczne, storytelling czy personal branding.
-
Strefa Naukowa
1Olga SierawskaOlga Sierawska – zakochana w biologii: pasjonatka, popularyzatorka i edukatorka nauk biologicznych, medycznych i o zdrowiu. Tworzy i prowadzi zajęcia edukacyjne w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w mediach społecznościowych, tworząc merytoryczne i przystępne treści. Jej zaangażowanie w popularyzację nauki zostało docenione licznymi nagrodami, w tym GRAND PRIX w kategorii Najlepszy popularyzator – SOCIAL MEDIA.
-
Strefa Naukowa
1dr inż. Natalia LeciejewskaNatalia Leciejewska – adiunkt i wykładowca w Katedrze Fizjologii i Biochemii Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Szczególnie interesuje się substancjami dopingującymi i ich wpływem na funkcjonowanie organizmu. Obecnie w ramach stażu zajmuje się modelem wątroby i skóry konia, w technologii „organ-on-a-chip” i jego wykorzystaniem w walce z dopingiem w Instytucie Biochemii Deutsche Sporthochschule w Kolonii. Uwielbia rośliny, w wolnych chwilach tańczy i boksuje. -
Strefa Naukowa
Mikołaj FedorowiczMikołaj Fedorowicz – członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, fan Neuroshimy, fanatyk Battlestar: Galactica i Hellraisera oraz biotechnolog, obecnie próbujący uzyskać tytuł doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.
Naukę popularyzuje od jakiegoś czasu – na początku, błąkając się po takich instytucjach jak Szkoła Festiwalu Nauki czy Centrum Nauki Kopernik. W 2019 roku założył z przyjaciółmi Fundację Marsz dla Nauki. Zamiłowanie do popularyzacji najprawdopodobniej wynika z tego, że uwielbia mówić. Często za dużo i za głośno. Jeżeli nie mówi, to nurkuje, tańczy rock’n’rolla lub próbuje żonglować.
-
Strefa Naukowa
1Marcin OsuchMarcin Osuch – człowiek wielu hobby, instruktor harcerski, pasjonat nauki i opowiadania o niej. Na co dzień rozwiązuje neurobiologiczne tajemnice i zajmuje się opieką nad laboratoriami, a w wolnym czasie podróżuje, chodzi po górach i fermentuje różne dania w kuchni. -
Strefa Naukowa
dr inż. Marcelina Jureczkodr inż. Marcelina Jureczko – adiunkt w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Kieruje grantem badawczym finansowanym z Narodowego Centrum Nauki, gdzie pochyla się nad zagadnieniem toksyczności farmaceutyków obecnych w środowisku wodnym oraz poszukuje sposobów na ich usuwanie z wykorzystaniem grzybów. Od 2020 jest członkinią Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W 2021 roku otrzymała nagrodę „POP Science” dla najlepszych popularyzatorów nauki, a w 2024 została zwyciężczynią X edycji FameLab Poland oraz znalazła się w światowym TOP8 konkursu.
-
Strefa Naukowa
1Kamil MuzykaKamil Muzyka – współprowadzący „Prawo i Kosmos – Prawo Kosmiczne”, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Związany z tematem górnictwa i produkcji kosmicznej, autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w tym temacie. -
Strefa Naukowa
1Dariusz AksamitDariusz Aksamit – na co dzień w pracy naukowej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej zajmuje się – jako fizyk medyczny – zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, pomiarami radonu, radiobiologią, współpracując m.in. z Narodowym Centrum Onkologii oraz Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej. Efektem prowadzonej pracy dydaktycznej jest wypromowanie dwudziestu prac dyplomowych (dziewiętnastu inżynierskich i jednej magisterskiej). Odbył staż naukowy w Centrum Nauk Radiofarmaceutycznych w Instytucie Paula Scherrera w Szwajcarii, jest absolwentem kursu biznesowego dla naukowców w Ivey Business School Uniwersytetu Ontario w Kanadzie. -
Strefa Naukowa
1dr hab. Bartosz Walterdr hab. Bartosz Walter – informatyk, pracownik Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Badacz pokręconych losów programów komputerowych, szczególnie tych znajdujących się w wieku senioralnym. Prywatnie początkujący majsterkowicz i nadal aspirujący opowiadacz naukowy. Członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. -
Strefa Naukowa
1dr inż. Anna Wierzbickadr inż. Anna Wierzbicka – z wykształcenia jest leśnikiem, biologiem i nauczycielem, na co dzień bada zwierzęta leśne i omawia ze studentami to, jak uczyć innych o lesie. Studiowała w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Przybliża innym naukę jako członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych.
-
Strefa Naukowa
dr Anna Jankowiakdr Anna Jankowiak – archeolożka, doktorka nauk humanistycznych, publicystka, popularyzatorka wiedzy, znana w sieci jako Wiedźma od wiedzy. Autorka książki „Bestie antyku”. Fundatorka Fundacji Muzeum Historii Kobiet. W badaniach naukowych skupia się na historii magii, czarów i zajmujących się nimi osób, a także kobiecych i boskich archetypach. Bada dawne kultury i ich adaptacje we współczesności, zwłaszcza w propagandzie nazistowskiej. Członkini jury plebiscytu „Archeologiczne Sensacje” magazynu Archeologia Żywa. -
Strefa Naukowa
dr Agnieszka Jankowiak-Maikdr Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki “Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. -
Strefa Naukowa
1Paulina KirschkeDziennikarka, kiedyś związana m.in. z Telewizją Biznes i Polsat News, dziś tworzy swój autorski podcast „Herstorie Poznania”. Współpracuje także z podcastem „Druga zmiana” oraz „Głosem Wielkopolskim” i Magazynem DYNKS.Od lat wzmacnia – przede wszystkim – kobiece głosy: prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące komunikacji i publicznych wystąpień.
Aktywistka, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej i współzałożycielka Fundacji Muzeum Historii Kobiet.Współautorka wielu projektów i innowacji społecznych, m.in. gry „Dziewczyny Rządzą” mającej zachęcić nastolatki do większej aktywności w życiu społecznym i politycznym oraz warsztatów „Więcej kobiet” dla kandydatek na burmistrzynie, wójtynie czy radne.
Autorka „Subiektywnego przewodnika śladami kobiet po Wielkopolsce” oraz „Opowieści dla młodych Organiczniczek”. Stypendystka Marszałka Województwa w dziedzinie kultury za 2024 rok. Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta Poznania ds. polityki równościowej, współautorka Polityki Równości Miasta Poznania. Uhonorowana przez Kongres Kobiet i Ambasadę Brytyjską tytułem jednej z 16 Liderek Równości 2023. Absolwentka Szkoły Liderów Miasta Poznania oraz Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. -
Strefa Naukowa
1dr inż. Natalia Schmidt-Polończykdr inż. Natalia Schmidt-Polończyk – naukowczyni na AGH, na liście 100 Kobiet Roku ForbesWomen 2023, mówczyni TEDx, popularyzatorka nauki. Jako tutorka akademicka i trenerka interpersonalna pomaga innym w rozwoju osobistym. Działa również jako mentorka kobiet. Nagrodzona tytułem Dydaktyka z Pasją AGH i Tutorskiej Inspiracji Roku. Prowadzi podcast Bunkier Nauki i Kobiecy Kwadrans Naukowy. Prezeska Fundacji Odważne w Nauce, której flagowym projektem jest: „Naukowczynie w szkole”. Inicjatorka akcji #OdważneWNauce. Na IG prowadzi konto naukowo-rozwojowe @doktorka_tutorka. Autorka pierwszych w Polsce badań ewakuacji ludzi z rzeczywistych tuneli drogowych w warunkach pożaru. -
Strefa Naukowa
1Michał LarekMichał Larek (ur. 1978), edukator, pisarz, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”.
Gospodarz popularnonaukowego podcastu „Tu dzieje się nauka” tworzonego dla UAM w
Poznaniu. Prowadzi warsztaty z twórczego pisania, przygotowuje do matury (w Pracowni
Literackiej). Ostatnio wydał powieść pt. „Bez litości”.
Doktor nauk humanistycznych, student psychologii. -
Strefa Naukowa
2dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńskadr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska – antropolog, antropolog sądowy, adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej
Górze. Od wielu lat prowadzi badania na zlecenia organów procesowych i organów ścigania w sprawach m.in. identyfikacji NN. zwłok i szczątków ludzkich, identyfikacji osób w oparciu o materiały z monitoringu wizyjnego, szacowania wieku biologicznego osób, w sprawach dotyczących przestępczości seksualnej itp. Wydała około 4000 opinii dla organów procesowych i organów ścigania. Jej zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technik obrazowania medycznego, m.in tomografii komputerowej, w ocenie zmienności międzyosobniczej struktur anatomicznych czaszki i szkieletu pozaczaszkowego i ich znaczenia w identyfikacji osobniczej.
Specjalizuje się ponadto w badaniach z wykorzystaniem metod 3D w rekonstrukcji wyglądu twarzy na podstawie budowy czaszki, rekonstrukcji 3D kompletnego szkieletu i ciała. Współpracuje z archeologami, bierze udział w wielu projektach naukowych obejmujących badania szczątków ludzkich
ze stanowisk archeologicznych z różnych okresów (od neolitu po średniowiecze). Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK), International Organisation for Forensic Odonto-Stomatology (IOFOS), International Association of Craniofacial Identification (IACI).
Autorka i współautorka publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, rozdziałów w podręcznikach akademickich i monografiach. Aktywnie uczestniczy w konferencjach międzynarodowych i krajowych. -
Strefa Naukowa
Gabriela BorowskaGabriela Borowska to młoda lekarka z Elbląga. Swoje miejsce znalazła w krwiodawstwie, gdzie od kilku lat czynnie angażuje się w proces zdobywania bezcennej substancji, jaką jest krew. Ma szeroki wachlarz zainteresowań, poza pracą zawodową pasjonuje się fantastyką, psychologią, śpiewem, rysunkiem, a nawet próbuje swoich sił w branży gamedev. Podczas prelekcji w prosty i ciekawy sposób przybliży tematykę grup krwi oraz tajników krwiodawstwa, czym na pewno zachęci do zaprzyjaźnienia się z Krewnymi Pyrkonu. -
Strefa Naukowa
dr Paweł Jedynakdr Paweł Jedynak – pracownik Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie. Bada nowe możliwości wykorzystania mikroorganizmów w biotechnologii i molekularne mechanizmy rozwoju roślin. Popularyzator nauki, nominowany w konkursie Popularyzator Nauki, laureat konkursu popularyzatorskiego FameLab Poland, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. -
Strefa Naukowa
1Mateusz KęsyMateusz Kęsy – egzaminator i nauczyciel przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, z wykształcenia zootechnik (inż.) oraz specjalista ds. ochrony przyrody (mgr). Były wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej oraz w Collegium da Vinci w Poznaniu. W latach 2017-2024 był słuchaczem Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jego zainteresowaniami naukowymi są przede wszystkim pszczoły oraz działania związane z edukacją domową i popularyzacją nauki. Poświęca dużo uwagi grom karcianym oraz planszowym, czasem tworząc także swoje autorskie gry. -
Strefa Naukowa
1Joanna MaćkowiakPrzewodniczka miejska i animatorka kultury. Pracuje w Centrum Szyfrów Enigma, animuje społeczności lokalne i działa w stowarzyszeniu Rogale – Poznańskie Granie, działając wokół popularyzacji gier fabularnych. Niezachwianie wierzy, że trzeba wyciągać nerdów z piwnicy i gamifikować kulturę. -
Strefa Literacka
1Istvan VizvaryŁodzianin, rocznik 1975. Z wykształcenia matematyk, z zawodu inżynier oprogramowania. Interesuje się filozofią i biologią. Autor opowiadań science-fiction, weird-fiction i bizarro publikowanych w antologiach, portalach i czasopismach (m.in.”Nowa Fantastyka”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”) oraz dwóch powieści: „Vivo” (2017) i „Lagrange. Listy z Ziemi” (2023), nagrodzonej m.in. nagrodami im. Zajdla i im. Żuławskiego.
-
Strefa Naukowa
1Zuzanna SakowskaZawodowo oraz z wykształcenia archeolog i muzeolog, w życiu prywatnym osoba typu gotycka zakochana w horrorze, odkrywaniu piękna w makabrze i wszelkich rzeczach mrocznych. Pasjonat podróży, a jak się uprzeć to nawet poliglota, władający w codziennych rozmowach łaciną jak pretensjonalnym orężem. Wampir? -
Strefa Naukowa
2Mikołaj KołyszkoReligioznawca, założyciel Podcastu Religioznawczego, finalista bestsellerów Empiku 2023 za serię podcastową „Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel”, autor bestsellerowego reportażu audio „Dzieje foliarstwa. Jak teorie spiskowe podpalają świat” oraz scenarzysta gier. Autor m.in. książki „Groza jest święta”, horror-komediowej gry paragrafowej „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata” oraz współautor gry „Frostpunk. Horyzont nadziei”. Współpracował m.in. z czasopismami: OkoLica Strachu, Magazyn Histeria oraz portalami Polter.pl, Valkiria.net i Wiadomosci24.pl. Były red. nacz. portalu „CzytajPL.pl”, Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru oraz magazynu “Masz Wybór”. Researcher mistrza kryminałów retro, Marka Krajewskiego. Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku. -
Strefa Naukowa
Anna “Abelarda” GłuszekAnna “Abelarda” Głuszek – filolożka polska, bibliotekarka i miłośniczka zwierząt. Z kotami wychowuje się od wczesnego dzieciństwa. Obecnie jest szczęśliwą opiekunką siedmiu puchatych rezydentów i jednej uroczej tymczaski. Jest przekonana, że to właśnie koty podpowiedziały jej do ucha pomysły na kilka opowiadań fantastycznych, które udało się jej opublikować. -
Strefa Naukowa
Bartłomiej “Dworkin” GłuszekBartłomiej “Dworkin” Głuszek – programista backendowy, miłośnik zwierząt i zapalony akwarysta, fan mechaniki kwantowej. Z kotami ma do czynienia od dzieciństwa. Opiekuje się wraz z Abelardą ośmioma kotami, ślimakiem Stefanem i rybkami w trzech akwariach. Uważa, że kot Schrödingera powinien być zawsze żywy! -
Strefa Literacka
1Łukasz KucharczykŁukasz Kucharczyk – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW. Autor monografii naukowych o Stanisławie Lemie, Jacku Dukaju oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do
Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla 2023. -
Strefa Literacka
2Marcin PrzybyłekMarcin Sergiusz Przybyłek (ur. 1968), znany również jako Martin Ann/Martin Ann Drimm, debiutował w czerwcu 2000 roku w miesięczniku “Świat Gier Komputerowych”, tworząc rubrykę Grao Story. Lekarz medycyny, trener i konsultant biznesowy, wizjoner oraz filozof.
Polski pisarz science fiction. Autor sagi „Gamedec”, humorystycznej serii „Orzeł Biały”, futurystycznego kryminału „CEO Slayer” oraz obyczajowej powieści „Symfonia życia”. Spod pióra autora wyszedł również antyporadnik dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”.
W 2021 roku została wydana przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec”. Firma Pyramid Games rozpoczęła prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Współpracuje z YouTubową „Astrofazą” i prowadzi własny kanał. Jest twórcą zarejestrowanym w portalu Patronite. Aktorsko realizował się w serialu „19+” (rola Aleksa).
Prywatnie interesuje się psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, a swoje wizje i przewidywania przedstawia nie tylko w książkach, ale również podczas licznych wykładów i szkoleń. Od trzydziestu ośmiu lat w związku z żoną Anną, z którą ma dwudziestodwuletnią córkę – Kalinę. -
Strefa Literacka
2Joanna W. GajzlerStudiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią Bóg Maszyna, która zdobyła nominację do nagrody Zajdla za 2021 rok, zaś pierwszy tom cieszącego się popularnością cyklu Necrovet został uhonorowany Nagrodą Pyrkonowiczów 2024. Zawodowo techniczka weterynarii, która kocha herbatę i własne stadko zwierzaków, towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych. -
Strefa Naukowa
1dr Mariusz GogólDr Mariusz Gogól – biolog i biochemik. Mówi i uczy, jak mówić o nauce. Można zobaczyć go m.in na kanałach Copernicus oraz w „Nauka. To lubię” Tomasza Rożka, gdzie opowiada o szeroko pojętym życiu. -
Strefa Komiksowa
Marta FalkowskaIlustratorka i komiksiara, redaktorka „Warchlaków”, zina „Monstwór”, autorka przygodowej serii dla dzieci “Oto Tosia”, której trzecią część sukcesywnie próbuje narysować od 2020 roku. Współautorka i koordynatorka antologii „Własnym głosem. Herstorie aborcyjne”. 1/4 stałego składu „Pogaduch komiksowych”. Wiecznie siedzi w rozgrzebanych projektach i nieustannie myli dni tygodnia, praca sprawia jej jednak niewyobrażalną frajdę. W wolnych chwilach śpi lub czyta smutne książki i głaszcze kotki. Mieszka we Wrocławiu, z wielkimi ambicjami na życie podmiejskie. -
Strefa Naukowa
1Magdalena KozakOficer Sił Powietrznych RP, strzelec i spadochroniarz, weteran misji bojowych i lotniczych na Bliskim Wschodzie, lekarz pokładowy w śmigłowcach wojskowej służby poszukiwawczo-ratowniczej… Ta kobieta, kiedy mówi o PRZYGODZIE, doskonale wie, o czym mówi. A kiedy wpadniecie w sidła jej dynamicznej narracji, nie wypuści Was, póki nie pochłoniecie opowieści do ostatniego zdania.
Magdalena Kozak była nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (za powieść „Łzy diabła”), czterokrotnie do Nagrody Nautilus (za powieści „Nocarz” i „Renegat” oraz opowiadania „Operacja »Faust«” i „Cynglarze”) oraz sześciokrotnie do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (za powieści „Nocarz”, „Renegat”, „Nikt”, „Łzy diabła” oraz opowiadania „Sznurki przeznaczenia” i „Strasznie mi się podobasz”). -
Strefa Naukowa
1prof. CDV, dr hab. Marek ZielińskiRektor Collegium Da Vinci
Na co dzień łączy pracę naukową z zarządzaniem Collegium Da Vinci. W tej pierwszej próbuje zrozumieć rolę zaufania we współpracy w biznesie oraz znaczenie nowych technologii (AI, IoT) dla powodzenia projektów biznesowych. Współautor raportu „Polska edukacja w cieniu AI” oraz inicjator projektu naukowo-dydaktycznego „PoznAI”, poświęconego roli nowych technologii w edukacji. Po godzinach fan literatury i filmów sf. Uzależniony od komiksów. -
Strefa Naukowa
1dr inż. Dagmara StasiowskaNaukowczyni związana z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, absolwentka kierunków związanych z odnawialnymi źródłami energii i inżynierią środowiska, której badania koncentrują się na wykorzystaniu pszczół w eksploracji kosmosu. Od lat aktywnie działa w obszarze badań nad wpływem warunków kosmicznych na organizmy żywe, realizując eksperymenty w stratosferze i na pokładzie rakiet sondujących. Współtwórczyni nagradzanych projektów AGH Space Systems, członkini międzynarodowych towarzystw naukowych i popularyzatorka nauki. Na Pyrkonie opowie o swoich doświadczeniach z eksperymentem MXene in LEO, w którym odpowiada za dokumentację projektu oraz badania naziemne, a także o wyzwaniach związanych z prowadzeniem badań biologicznych w przestrzeni kosmicznej. -
Strefa Naukowa
1Ewelina Zambrzycka-KościelnickaAbsolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana m.in. z National Geographic Polska, Focusem oraz magazynem reporterskim Weekend.Gazeta.pl. Współautorka trzech książek: „Człowiek istota kosmiczna” oraz bestselerowych pozycji „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić rakietę i rozwiązywać galaktyczne problemy” i „Odważ się Robić Wielkie Rzeczy” napisanych wraz z inżynierem NASA Arturem B. Chmielewskim. Rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Ambasadorka Śląskiego Festiwalu Nauki i laureatka nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną, przyznawanej przez redakcję serwisu Nauka w Polsce (PAP). -
Strefa Naukowa
2dr. hab. Łukasz KaczmarekZoolog, taksonom i astrobiolog, bada głównie niesporczaki ale również inne bezkręgowce. Zajmuje się ich różnorodnością i ekologią w regionach polarnych i tropikalnych. Bada też odporność niesporczaków na ekstremalne warunki siedliskowe np. wysokie stężenia nadchloranów występujących na Marsie czy długotrwałe wysuszenie. Wchodzi w skład zespołu przygotowującego eksperyment, w ramach misji kosmicznej Ignis, który polega na zbadaniu wpływu mikrograwitacji na drożdże wyposażone w gen pochodzący od niesporczaków. -
Strefa Naukowa
Mikołaj KuskaDoktorant w Ångströmlaboratoriet na Uniwersytecie w Uppsali w grupie Michała Maja. Ukończył z wyróżnieniem biofizykę molekularną na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 4 lata pracował w Grupie Biologii Strukturalnej dr Marii Górnej CNBCh UW, gdzie badał mitochondrialne białka wiążące RNA. Stypendysta Fulbright w programie bioLAB odbył staż na UTSouthewstern Medical Center. W trakcie stażu badał chaperony, białka odpowiedzialne za ograniczanie i/lub naprawę białek, które uległy agregacji.
W pierwszej klasie liceum wysłuchał wykładu o prionach i agregacji białek na Nocy Biologów i się zakochał. W pracy doktorskiej skupia się na strukturalnych i biofizycznych badaniach oligomerów, wczesnych etapów agregacji, białka hIAPP, co jest jedną z przyczyn cukrzycy typu 2. Poza tym interesuje się funkcjonalnymi amyloidami, biologią syntetyczną i astrobiologią.
Popularyzator nauki i aktywny działacz społeczny z ponad 10-letnim doświadczeniem. Przekonany ideami pozytywizmu, pierwsze stowarzyszenie zakładał w liceum, chcąc spędzać czas na rozmowach o nauce i wycieczkach do galerii sztuki. Jeden z pomysłodawców i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa, będąc najmłodszą osobą w Polsce na takim stanowisku. Członek Rady Studentów przy prezesie POLSA. Jeszcze będąc studentem, został współautorem nowego programu studiów.
Prywatnie czyta książki, jeździ na rolkach, słucha podcastów i gra na komputerze. Kocha uczucie bycia w podróży, zwłaszcza w pociągu, zwłaszcza przy oknie. Chciałby, żeby Sanderson szybciej wydawał kolejne części Archiwum Burzowego Światła. -
Strefa Naukowa
3prof. Hanna ZbroszczykJako mała dziewczynka marzyła o stąpaniu po marsjańskim piasku. Po drodze do Czerwonej Planety odkryła jednak inną pasję – fascynację światem tak mikroskopijnym, że wymyka się wyobraźni. Astrofizyka ustąpiła miejsca fizyce jądrowej, a w szczególności zagadkom antymaterii i tajemnicom Wielkiego Wybuchu.
Hanna Zbroszczyk uzyskała podwójny doktorat w Polsce i we Francji, następnie habilitację oraz rekordowo szybką profesurę w fizyce jądrowej. Nie eksploruje Marsa, lecz rzeczywistość równie odległą – tyle że w skalach subatomowych.
Na co dzień kieruje międzynarodowymi zespołami badawczymi w największych laboratoriach świata, od USA po Niemcy, gdzie cząstki zderzają się z prędkościami bliskimi światłu, ujawniając
sekrety materii i antymaterii.
Jednym z najnowszych osiągnięć jednego z zespołów jest odkrycie najcięższego znanego jądra antymaterii – antyhiperwodoru-4, o którym pisał prestiżowy Nature. Mars będzie musiał poczekać, ale jeśli pewnego dnia Hanna spełni swoje dziecięce marzenie, obiecała, że wyśle z planety selfie do męża i dwóch córek. -
Strefa Naukowa
2Tomek SamojlikTomek Samojlik to z jednej strony naukowiec, z drugiej komiksiarz, z trzeciej autor książek o świecie zwierząt dla dzieci i młodzieży. Na co dzień jest doktorem habilitowanym nauk biologicznych, badaczem historii przyrodniczej w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Po godzinach przekształca naukowe fakty w barwne narracje wręcz naładowane informacjami i ciekawostkami wziętymi wprost z prac naukowych i przyrodniczych obserwacji, takie jak komiksowa saga „Ryjówka przeznaczenia”, westernowa seria „Umarły Las”, ptasie kryminały pod szyldem „Detektyw Wróbel” czy historyczny realizm magiczny z Puszczy Białowieskiej zawarty w tomach „Ostatni żubr” i „Bartnik Ignat i skarb puszczy”. Jego twórczość to most łączący świat nauki i wyobraźni, czego efektem jest również licząca ponad 40 tomów seria książek o żubrze Pompiku.