Goście Pyrkonu
-
Strefa Filmowo-Serialowa
0Jonasz TołopiłoZwiązany z dubbingiem od 6. roku życia, wcielał się m.in. w Harry’ego Pottera, Anakina Skywalkera, Krzysia z „Kubusia Puchatka” i Sokkę z „Awatara: Legendy Aanga”.
Dziś pracuje w przemyśle kreatywnym i mediach: prowadzi redakcje, wymyśla, analizuje i pisze. -
Strefa Naukowa
3Amadeusz KocanUrodzony w 1994 roku w Zielonej Górze. Polski niezależny reżyser filmowy. Założyciel studia filmowego XBestCinema. Absolwent I stopnia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Pracował w polskiej telewizji. Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Zadebiutował niezależnym filmem „Ostatni samotnik”, który został nagrodzony w siedmiu kategoriach na pięciu festiwalach filmowych.
Głęboko związany z Czarnobylską Strefą Wykluczenia, brał udział w wielu wyprawach mających na celu pomoc ludziom, którzy nadal mieszkają na obszarze Czarnobyla. Od 2017 roku zajmuje się ochroną i archiwizacją Strefy Wykluczenia i jej rdzennych mieszkańców poprzez swoje filmy, co zaowocowało stworzeniem serii „Ostatni ludzie Czarnobyla” oraz „Czarnobyl: Ludzie ze stali”.
Pracował przy projektach z takimi markami jak: Polsat, KOWEZiU, Militaria.pl, Polska Noc Kabaretowa, Stand-Up Polska, Napromieniowani.pl, Quest Europe, Strong First Polska i nie tylko. Pracuje nad pełnometrażowym filmem „The Road to Nowhere”. -
Strefa Cosplay
3WønderNagrodzona statuetką Artysty Roku 2022 GG Awards, Carolin Mrugała aka Wønder, wokalistka,cosplayerka, aktorka dubbingowa, kompozytorka i gwiazda polskiej sceny muzyczno-gamingowej opowie nam o swojej pracy i odpowie na Wasze pytania. Ubiegły rok obfitował w wielkie sukcesy artystki: występ z orkiestrą symfoniczną w ramach Epic Game Music, wielki viralowy hit adaptacji „Flowers”, i zagraniczne projekty związane z muzyką do gier. -
Strefa Naukowa
1mgr inż. tech. wet. Iwona SzodaPolicjantka, przewodnik psów służbowych, od ponad dwudziestu lat pracująca z psami i ich opiekunami jako instruktor i trener szkolenia psów, zoopsycholog-behawiorysta, zootechnik, kynolog, instruktor Nose Work.
Trener Profilaktyki Pogryzień, petsitter, paramedyk TCCC/TECC K9. Uczestniczka ponad setki warsztatów‚ szkoleń‚ seminariów dotyczących szkolenia i zachowania się psów‚ kynologii‚ medycyny weterynaryjnej oraz rozwoju osobistego‚ psychologii śledczej, technik efektywnej nauki, kryminalistyki, kryminologii, NLP, hipnozy, biohakingu, wystąpień publicznych, warsztatów pisarskich oraz autorka podcastu „Policjantka ulicy” poświęconego kryminalistyce, kryminologii i kryminałom.
Redaktorka portalu poświęconego psom i kotom www.zpazurem.pl oraz czasopisma o tematyce militarnej Special OPS.
Pasjonatka zdrowego stylu życia, ketozy, rozwoju osobistego, psychologii, neurobiologii, morsowania, medytacji, mindfulness, biohackingu, hipnozy, sportów walki i fitnessu. -
Strefa Integracyjna
1Zbigniew ZasadaNazywam się Zbigniew Zasada i od 33 lat (od 6 roku życia) jestem związany z tańcem. Przez 26 lat byłem aktywnym tancerzem (turnieje, teatry, widowiska, produkcje telewizyjne).
Tańczyłem wyczynowo między innymi: taniec towarzyski, jazz, modern/contemporary, hip hop, popping/electric boogie. Od 10 lat prowadzę własną Akademię Artystyczną Artia, do której aktualnie uczęszcza ponad 1500 osób uczących się tańca i akrobatyki. Doprowadziłem również tancerzy do tytułów Mistrzów Polski, Europy i Świata.
1) Jestem jedynym polskim sędzią, który zdał międzynarodowe egzaminy w departamencie tańca ulicznego International Dance Organization (największej światowej organizacji tanecznej).
2) Moderuję / prowadzę największe polskie i międzynarodowe imprezy taneczne m.in. Mistrzostwa Europy IDO gdzie startowało ponad 3000 tancerzy.
3) Przeprowadziłem kilkadziesiąt castingów do produkcji teatralnych.
4) Jestem reżyserem i choreografem spektakli tanecznych.
5) Jestem pomysłodawcą i organizatorem największego Polskiego Turnieju Tańca On-Line – Move OnLine.
6) Byłem wielokrotnie kapitanem reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy i Świata. -
Strefa Gamingowa
6Tvgry.plDziś kojarzeni przede wszystkim z kanałem gamingowym na YouTubie, tvgry zaczynało w 2008 roku jako telewizja internetowa dla graczy przy serwisie GRYOnline.pl. W historii tvgry wielokrotnie zmieniał się skład, rozpoczęła się ekspansja na YouTube’a, by w końcu wyjść też poza gaming i zaoferować widzom kanały tvfilmy oraz tvtech. Dziś w skład głównego zespołu pracującego nad wszystkimi kanałami wchodzą: Jordan Dębowski, Mateusz Działowski, Kacper Grela, Aleksy Leśniak, Kacper Lipski, Piotr Maciejczak, Michał Mańka, Kuba Nawojowski, Kuba Paluszek oraz Oskar Wadowski, z regularnymi występami wieloletnich współpracowników oraz przy gościnnym udziale zaprzyjaźnionych twórców. -
Strefa Dziecięca
5Natalia KonkolNatalia z Szalejdoskop – zawodowo męczy dzieci jako animatorka, edukatorka i zumbiara – a przy tym uwielbia fantastykę. Latem szaleje na obozach fabularnych, zimę najchętniej przesiedziałaby pod kocem w towarzystwie męża, córki, gorącej czekolady i swojej biblioteczki. Praca z dziećmi daje jej zastrzyk energii i dużo radości, więc robi to, co kocha i kocha to, co robi. Animacje z Szalejdoskopem nie mogą obyć się bez muzyki, ruchu i sporej dawki wygłupów! Po raz kolejny Szalejdoskop zawita do Strefy Dziecięcej. To niezwykła machina, która przegania nudę i spełnia marzenia. -
Strefa Dziecięca
3Marcin PerfuńskiZ zamiłowania, wykształcenia i doświadczenia dziennikarz, który chce zrozumieć świat, wytłumaczyć go innym i zmieniać na lepsze. Począwszy od gazetki szkolnej przez prasę lokalną, agencję informacyjną, wydawnictwo, studio radiowe aż do pozostania freelancerem. Od dekady twórca online. Jako influencer prowadzi od 2014 projekt SuperTATA, w ramach którego dzieli się patentami na to, jak stawać się coraz lepszym rodzicem. Począwszy od webinarów, live’y, podcasty, bloga oraz profile w mediach społecznościowych i spotkania offline, np. konferencje, prelekcje czy warsztaty dla dzieci. Według rankingu Hash.fm jeden z najbardziej wpływowych influencerów parentingowych. W 2018 roku zwycięzca plebiscytu miesięcznika „Mamo, To Ja” na Idealnego Tatę. W każdy poniedziałek Marcina można posłuchać w audycji: Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom. -
Strefa Literacka
2Agnieszka KulbatPiotrkowianka, pisarka i pasjonatka sportu, która mimo ukończenia Politechniki Warszawskiej postanowiła tworzyć powieści w gatunkach takich jak fantasy oraz romans.
Przez lata, z sukcesami na arenie europejskiej, trenowała Oyama Karate, przez co z przyjemnością w swoich książkach skupia się na scenach akcji, szczególną uwagę poświęcając walce wręcz.
Urodzona w 1998 roku, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w klasie fletu poprzecznego, którego nie zawaha się użyć na każdym, kto źle obchodzi się ze swoimi książkami.
W 2021 roku zadebiutowała na rynku wydawniczym książką z gatunku YA fantasy pt. “Mojra. Przeklęte dzieci Inayari” – pierwszą częścią serii. Kocha jeździć na spotkania autorskie, a szczególną miłością darzy szkolne biblioteki, bowiem to właśnie jedna z nich rozbudziła w niej miłość do książek. -
Strefa Dziecięca
3Marcin „Nicram” KubiesaMarcin jest profesjonalnym Mistrzem Gry, który w ciągu ostatnich trzech lat poprowadził blisko 500 sesji dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Dorosłym prowadzi głównie DnD 5e, a dzieciom serwuje Mistrza Baśni, Hero Kids oraz mniej lub bardziej autorskie twory w klimatach superbohaterskich, pirackich czy S-F. Jego sesje są dynamiczne i pełne emocji.
Bardziej jest jednak znany, jako autor rodzinnej gry fabularnej Mistrz Baśni (5+) oraz Baśniogier (3+) – ilustrowanych gier paragrafowych dla dzieci. Dzięki tym tytułom promuje rodzinne granie w gry fabularne, pośród osób, które słyszą o tym po raz pierwszy.
Miłośnik literatury fantasy i S-f, soundtracków i cRPGów. Mąż i ojciec, którego hobby, stało się sposobem na życie. -
Scena Plenerowa
7Chór Kameralny HibikeChór Kameralny Hibike 響け合唱団 to żeński zespół powstały 8 lat temu z inicjatywy jego dyrygentki Katarzyny Jaskóleckiej w Poznaniu. Chórzystki to dziewczyny z pasją, zakochane w śpiewie oraz kulturze japońskiej. Repertuar Hibike (jap. wybrzmiewaj) to prawie wyłącznie utwory japońskich kompozytorów. Dlaczego? Dziewczyny chcą pokazywać piękno japońskiej twórczości i języka, czyli to, co je same urzekło w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.
Oprócz koncertów zespół prowadzi w Poznaniu cykl warsztatów UTAIMASHOU! (jap. zaśpiewajmy), podczas których wraz z uczestnikami pochyla się nad utworami z anime, a wspólna praca zwieńczona jest finałowym wykonaniem zamieszczanym na kanale YouTube Hibike.
Poza Poznaniem można obejrzeć Hibike podczas JAPONII W DŹWIĘKACH I GESTACH, czyli spektakli zanurzających w kulturę Japonii. Przy tym projekcie Hibike współpracowało dotychczas z duetem teatralnym Kobito Rakugo, kwartetem smyczkowym Lilia Quartet oraz Zespołem Koła Artystyczno-Naukowego studentów rytmiki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. -
Scena Plenerowa
5NanoKarrinNanoKarrin to polska grupa dubbingowa, która od 15 lat zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów interesujących się szeroko pojętą tematyką lokalizacji filmów, seriali, animacji, gier i piosenek. Najbardziej znani są z coverów „Warriors” od Imagine Dragons oraz „World.execute(me)” od Mili, ale to zdecydowanie nie jedyne rodzaje muzyki, jakie mają w zanadrzu. Tym razem jednak zamiast filmiku na youtube, będzie można ich posłuchać na żywo na scenie! -
Strefa Filmowo-Serialowa
6Victor DorobantuArtysta-iluzjonista, pochodzący z Rumunii. Swoją karierę na pograniczu magii, iluzji i sztuczek z kartami rozpoczynał od występów na prywatnych wydarzeniach, a następnie w programach telewizyjnych, które z zapartym tchem śledziła cała Rumunia.
Reszta świata usłyszała o nim za sprawą fantastycznego odegrania Rączki, przyjaciela serialowej Wednesday z produkcji Netflixa.
-
Strefa Gamingowa
13Paul Anthony RomeroPaul Anthony Romero urodził się w 1965 roku w Kalifornii. Już od dziecka interesował się muzyką i grał na różnych instrumentach, takich jak fortepian czy skrzypce. W wieku 16 lat otrzymał pełne stypendium na studia w Curtis Institute of Music w Filadelfii, Pensylwania, gdzie studiował kompozycję pod kierunkiem laureata Pulitzera, Neda Rorema. Uczył się także gry na fortepianie u Vladimira Sokoloffa, Jorge Boleta oraz muzyki kameralnej u członków kwartetu smyczkowego Guanari. Swoje szkolenie muzyczne ukończył w Conservatoire de Paris we Francji i w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w Anglii. -
Strefa Komiksowa
3Mateusz GodlewskiMateusz Godlewski – student architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował m.in. z Radiem ESKA, Magazynem PDF, Radiem Kampus i Gotham w deszczu.
Zajmuje się popularyzacją popkultury jako prowadzący bloga „Groteskowiec” oraz prelegent na takich wydarzeniach jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej czy Festiwal Fantastyki Pyrkon. -
Strefa Komiksowa
8Tomasz GrodeckiTomasz Grodecki – pomysłodawca i scenarzysta „Ćmy” nominowanej do Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Polski komiks roku. Dziennikarskie szlify zdobywał, prowadząc kolumnę „Comix Zone” na Portalu PSX Extreme, a także pisząc do takich miejsc jak Aleteia, Interia Muzyka czy Gotham w deszczu.
Z wykształcenia prawnik. Z zamiłowania cosplayer. Naczelny dandys polskiego komiksu. -
Strefa Komiksowa
7Rafa JankoRafa Janko – twórca serii komiksowej „Mięcho”, jeden z rysowników „Ćmy”. Dołożył swoją cegiełkę do komiksu „Hootin Pooy”.
Student Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Poza komiksami lubi muzykę alternatywną, niszowe materiały na polskim YouTubie, zabawę formami wizualnymi. Ostatnio jego konikiem jest grafika warsztatowa. -
Strefa Komiksowa
3Damian „Pickador” ZajkoDamian „Pickador” Zajko – twórca słowiańskiego ninja Nieustraszonego Szpaka, publikowanego w formie webkomiksu i wydany w dwóch egzemplarzach papierowych pod skrzydłami wydawnictwa Ultimate Comics.
Także współtwórca internetowego komiksu o polskich superbohaterach „KOPS” (przez cały jeden sezon). Wykorzystywał swoją wiedzę i zamiłowanie do komiksów, realizując zlecenia na brand heroes i tworząc nieszablonowe kampanie reklamowe w ramach swojej agencji kreatywnej IndyGo! Media.
Okazjonalnie nauczyciel rysunku i animacji. Aktualnie pracuje nad projektem w świecie Dieselpunk i kolejnymi przygodami superbohatera Szpaka. -
Strefa Komiksowa
2Piotr CzarneckiPiotr Czarnecki – rocznik 93, absolwent niczego. Na co dzień testuje gry, po godzinach pisze komiksy. Scenarzysta serii „Incognito”, wydawanej przez Sol Invictus Komiks, webkomiksu
„CosmoChris” oraz zinów „Stworzeni” i „Król Karaczan”. -
Strefa RPG
3Piotr „Diabeł” SkorokCzłowiek orkiestra stojący za Diabelskimi Wersetami, pół podcastu RPGadka i całość podcastu Bezpieczne RPG. Z grami fabularnymi związany jest od 16 roku życia i choć zbliża się do 40, nie ma zamiaru skończyć. Pisał artykuły do nowej Magii i Miecza, był redaktorem naczelnym Informatora Konwentowego, miał swoje trzy bardzo małe grosze w dodatku do Neuroshimy “Piraci”.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
18Marta DobeckaMarta Dobecka to polska aktorka filmowa i teatralna. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej. Popularność zdobyła dzięki występowaniu jako Kasia w reklamach banku Credit Agricole (m.in. tych z Dawidem Podsiadło). Występowała również w IV sezonie serialu telewizyjnego Magda M., gdzie wcieliła się w rolę Kingi Szymków.
Marta realizuje się nie tylko jako aktorka filmowo-teatralna, na swoim koncie ma także niezliczone role dubbingowe, w tym rolę April O’Neil w “Wojowniczych Żółwiach Nina”, Sabriny w “Sabrinie, sekretach nastoletniej czarownicy” czy Pipsqueak w serialu animowanym “Zhu Zhu”.
Tegoroczny Pyrkon odwiedzi w związku z rolą Biedronki w uwielbianym serialu „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot”.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
9Joanna PigulakGroznawczyni i filmoznawczyni; pracę doktorską z zakresu transmedialnych zależności między filmem i grami wideo obroniła w 2019 roku. Badawczo interesuje się zagadnieniami związanymi z różnymi aspektami analizy gier wideo, w tym genologią gier cyfrowych, strukturami interfejsów, użyciem kinematograficznych środków wyrazu w grach, narracjami zaangażowanymi.
Zagadnienie immersji w grach wideo i filmie badała na stażu naukowym na Uniwersytecie Telawiwskim. Autorka książki „Gra w film. Z zagadnień zależności między filmem i grami wideo” oraz twórczyni kierunku groznawstwo na poznańskim UAM. -
Strefa Filmowo-Serialowa
6Marek WalczykMarek Walczyk to Senior Producent VFX (czyli tzw. efektów specjalnych), cosplayer, aktor, gamer. Pierwsze kroki w branży stawiał, nagrywając z przyjaciółmi autorskie filmiki fabularne z pogranicza fantasy i sci-fi czy teledyski do utworów muzycznych. Zaplecze produkcyjne poznawał też z innej strony, wspierając między innymi aranżację materiałów promocyjnych dużych wydarzeń gamingowych. Związany z branżą filmową i telewizyjną od prawie dziesięciu lat, przekuł pasję do filmów i efektów w karierę. Pracował z klientami z całego świata, m.in. z Disney, Netflix, Królestwem Arabii Saudyjskiej, Pepsi, Blizzard Entertainment, TVN i wieloma innymi.
Prywatnie, kiedy nie pracuje (co się nieczęsto zdarza), jest graczem i uwielbia wszystko związane z fantastyką i science-fiction oraz Azją. -
Strefa Filmowo-Serialowa
12Maksymilian BogumiłMaksymilian Bogumił – aktor, reżyser, konferansjer i lektor. Absolwent Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jana Giedroycia w Warszawie (2013).
Od połowy 2017 roku jest reżyserem dubbingu w Roboto Sound, ale pracował też w IYUNO Media
Group i w VSI Warsaw. Jest lektorem na kanałach Nicktoons i Disney Channel.
Prywatnie geek/nerd, fan motoryzacji i przyjaciel piesków.
NAGRODY
2019 SREBRNE SYNCHRONY – nagroda za najlepszy dubbing w grze za Star Wars: Upadły Zakon
2019 SREBRNE SYNCHRONY – nominacja za najlepszy dubbing w filmie VOD i telewizji za Zombiellenium
2019 KŁAPY – nagroda za najlepszy dubbing w grze za Star Wars: Upadły Zakon oraz 4 miejsce za Concrete Genie
2020 DEBEŚCIAKI PISMA PSX EXTREME – 2, 7 i 8 miejsce na liście najlepszych lokalizacji za: Cyberpunk 2077, SpongeBob Kanciastoporty oraz
Call Of Duty: Black Ops – Cold War
2022 DEBEŚCIAKI PPE.PL – 1 i 5 miejsce na liście najlepszych lokalizacji za: God Of War: Ragnarok i Call Of Duty: Modern Warfare II -
Strefa Filmowo-Serialowa
8Oskar RogowskiOskar Rogowski – fan popkultury i super bohaterów od trzeciego roku życia. W 2014 roku założył własny kanał na youtube o tematyce komiksowej. Później współprowadził też podcasty „Comics Weekly” oraz „Nienazwany podcast filmowy”. Zajmował się tłumaczeniem wydawanych w Polsce komiksów Marvela. Dzisiaj współtworzy kanał Napisy Końcowe o tematyce popkulturowej oraz Spalmy toǃ, gdzie prowadzi sesje RPG. -
Strefa Filmowo-Serialowa
8Radek PisulaRadek Pisula – pan i władca popkulturowo-życiowego fanpage’a Full Frontal Pisula, współzałożyciel vloga i podcastu Napisy Końcowe oraz kanału z sesjami RPG Spalmy to! Dziennikarz, tłumacz, wojownik kosmosu. Kinowo pożera wszystko – szczególnie wszelkiej maści horrory, wysokooktanowe akcyjniaki oraz Złotą Erę Hollywood. Ceni kontynuacje filmów, na które nikt nie czeka (z naciskiem na kolejne „Króle Skorpiony”). Uwielbia Grace Kelly, Kaczora Howarda oraz King Konga – najlepiej, gdy pojawiają się w tym samym filmie. -
Strefa Komiksowa
3Jakub OleksówJakub Oleksów – rysownik komiksu „Lis”. szalony naukowiec, weekendowy wojownik i maniak makabry. Od lat w branży gier komputerowych, od zawsze z dziwnymi pomysłami. -
Strefa Komiksowa
3Dariusz StańczykDariusz Stańczyk – zwany również Krabem, Krabiszczem, Kraboslavem, a także Niezwykle Pięknym Krabikiem. Rocznik ‘86, z wykształcenia filolog, jako scenarzysta debiutował w 2014 roku komiksem „Lis”, stworzonym we współpracy z artystą Jakubem Oleksowem.
Tłumacz, rysownik i zabijaka, znany z tego, że bywa w miejscach i ładnie wygląda. Ongiś, dawniej, drzewiej z Arturem Biernackim, Jakubem Oleksowem, Grzegorzem Kaczmarczykiem i Bozią tworzył internetowy komiks grozy „Starodrzewy”.
W ostatnich latach pracował przy przekładzie wydawanej przez Egmont serii „Conan” (oryginalnie Dark Horse Comics), „Rękawicy Nieskończoności”, a także gościnnie przy „Transformers Kolekcja G1”.
Aktualnie szykuje się do komiksowego comebacku publikacją o treści nieprzystojnej. -
Strefa RPG
4Wojciech „Termos” TremiszewskiAktor, improwizator, kabareciarz. Dobrych parę już lat temu powrócił do pasji z czasów nastoletnich, gier fabularnych. Od roku 2020 prowadzi YouTube’owy kanał z nagrywanymi sesjami rpg – Kanał Termosa – na którym pojawia się bardzo wiele rozmaitych systemów i konwencji. Ulubioną grą Termosa ciągle pozostaje Kult: boskość utracona -
Strefa Cosplay
18KniteKnite to cosplayerzy, modele i streamerzy z Grecji, aktualnie zamieszkali w Australii. Dzięki trzynastu latom doświadczenia w tworzeniu kostiumów, stylizowaniu peruk, makijażu, mieli okazję zwiedzić świat, dzieląc się z innymi swoją pasją oraz miłością do cosplayu. Do jednych z ich najbardziej rozpoznawalnych prac należy bycie oficjalnymymi cosplayerami Kaito Kid (Detective Konan) dla Universal Studios Japan, Jokerem z gry Persona 5, Hauru z Ruchomego Zamku Hauru i Kishibe Rohan z serii JOJO’s Bizarre Adventure. -
Strefa Cosplay
5Magdalena „Chester” SzymańskaCosplayem zajmuje się od przeszło 14 lat. Z wykształcenia projektantka ubioru, przez długi czas pracowała jako konstruktorka ubioru oraz technolożka odzieży, a do dzisiaj uczy innych tajemnych techniki szycia oraz konstrukcji. Cosplayerka, która reprezentowała Polskę podczas takich wydarzeń międzynarodowych European Cosplay Gathering z finałami w Paryż czy (dwukrotnie!) Cosplay World Masters w Portugalii, gdzie stanęła na podium. Podczas oceniania zwróci uwagę na estetykę szycia i wykończenia oraz różnorodność technik użytych do wykonania kostiumu. Sędziuje konkurs na Projekt Własny. -
Strefa Literacka
7Anna PodedwornaAnna Podedworna to ilustratorka z Warszawy, związana głównie z branżą gier wideo. Swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy dla polskich studiów takich jak: CD PROJECT RED i Flying Wild Hog. Z czasem rozszerzyła listę klientów o firmy takie jak Jagex, Riot Games, Wizards of the Coast, Walt Disney Pictures, Warner Bros. Pictures no oczywiście Wydawnictwo Nowa Baśń.
W czasie wolnym Anna zajmuje się swoją kolekcją roślin i węży. -
Strefa Literacka
2Magdalena SalikMagdalena Salik urodziła się w 1978 roku w Zamościu. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 2006 zaczęła pracę w dziale naukowym gazety codziennej „Dziennik. Polska, Europa, Świat”, zaś od jedenastu lat pracuje w redakcji „Focusa”.
Magdalena Salik zadebiutowała w 2009 roku powieścią „Gildia Hordów”, otwierającą cykl „Doliny mroku”. To jednak książka „Płomień”, która ukazała się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Powergraph, zdobyła dwie prestiżowe nagrody – Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
Wieść gminna niesie, że lubi rosyjski rock folk oraz pagan folk, a wolne chwile spędzała w grze MMO Forge of Empires. -
Strefa Cosplay
4Ali Cosplay and PropsAli to cosplayer z Czech, która od siedmiu lat tworzy fenomenalny duet wraz z Ketrin Cosplay (czasem towarzyszy im szalony corgi). 😍 Podczas gdy Ketrin oceni uczestników Maskarady, Ali będzie sędziował na Pyrkonie Konkurs na Projekt Własny. Jego specjalizacją są zbroje, bronie i duże rekwizyty, chociaż potrafi pracować w wielu materiałach. Wraz z Ketrin zajmował podium na wielu międzynarodowych konkursach, między innymi jako grupa podczas finałów European Cosplay Gathering. Jako twórcy strojów współpracowali z takimi firmami growymi jak Playstation, Riot Games, Xbox, AMD, THQ, Nordic, są także oficjalnymi cosplayerami dla gry Darksiders. 🎮 Ketrin i Ali prowadzą sklep z cosplayem (Onlyhorns), gdzie sprzedają głównie rogi, małe akcesoria cosplayowe i maski.
Fot. Kay -
Strefa Cosplay
8Ketrin CosplayKetrin to cosplayerka z Czech, która od siedmiu lat tworzy fenomenalny duet wraz z Ali Cosplay & Props (czasem towarzyszy im szalony corgi). Podczas gdy Ali będzie sędziował na Pyrkonie Konkurs na Projekt Własny, Ketrin oceni uczestników Maskarady. Jej specjalizacją są zbroje, bronie i duże rekwizyty, chociaż potrafi pracować w wielu materiałach. Wraz z Alim zajmowała podium na wielu międzynarodowych konkursach, między innymi jako grupa podczas finałów European Cosplay Gathering. Jako twórcy strojów współpracowali z takimi firmami growymi jak Playstation, Riot Games, Xbox, AMD, THQ, Nordic, są także oficjalnymi cosplayerami dla gry Darksiders. Ketrin i Ali prowadzą sklep z cosplayem (Onlyhorns), gdzie sprzedają głównie rogi, małe akcesoria cosplayowe i maski.
fot. Aleksander photography -
Strefa Cosplay
2TaifuUbiegłoroczny zwycięzca finałów European Cosplay Gathering w kategorii solowej i pierwszy przedstawiciel Hiszpanii, który otrzymał ten tytuł. Jego kostium hrabiego Olafa z “Serii Niefortunnych Zdarzeń” wraz z cyrkową prezentacją podbił serca zarówno widowni, jak i jury. 😎 Taifu urodził się w Gironie, a cosplayem i tworzeniem strojów zajmuje się od 2013. Zwyciężał w takich międzynarodowych konkursach jak China Cosplay Super Show w 2015, Cosplay Parade na 27 konwencie Manga Barcelona. Dwukrotnie reprezentował Hiszpanię na ECG, dwa razy zdobył również drugie miejsce w eliminacjach swojego kraju. Jego najmocniejszą stroną są występy, w które wkłada ogrom energii i aktorskich przygotowań.
Fot. Antony Gomes -
Strefa Cosplay
2Wiktor „Noxcraft” UrbanowiczNoxcarft to zwycięzca zeszłorocznej Maskarady i tym samym reprezentant Polski w kategorii solo na paryskich finałam European Cosplay Gathering 2022. Utalentowany cosplayer z ponad dekadą doświadczenia. Specjalista jeśli chodzi o fotografię cosplayową, której rozwojowi poświęcił nawet swoją prace magisterską. Reprezentował Polskę w międzynarodowych konkursach w tym razem z Kairi in Cosplayland podczas World Cosplay Summit (Exhibition Event) 2022. W ostatnich latach zajmował się produkcją cosplayowych musicali Fullmetal Alchemist The Musical oraz My Hero Academia The Musical. W cosplayu ceni sobie kreatywność i jakość; dwie wartości, których będzie szukał wśród kostiumów zgłoszonych na Maskaradę.
Fot. Valentin Offner.
Fanpage: https://www.facebook.com/v.u.noxcraft -
Strefa Gamingowa
6Mikołaj „Silvan” SinackiRedaktor esportowy oraz komentator Polsat Games znany z ogromnego poczucia humoru i charyzmy. Jedna z polskich gwiazda LoLowych memów uwieczonionych na muralu przez Riot Games -
Strefa Literacka
2Jolanta BartośUrodzona w 1969 roku w Jarocinie, autorka powieści kryminalnych i grozy. Debiutowała w 2016 roku z „Niepokorną” . W swoim dorobku ma również autobiografię „Stalker”. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Artystyczna dusza, kochająca wszelkie rękodzieło.
Powieść „Śpij, dziecinko, śpij” w plebiscycie portalu Lubimy Czytać została wybrana książką roku 2022 w kategorii horror. -
Strefa Literacka
15Agnieszka MielaPisarka z woli Bogów, dziwak z powołania.
Autorka trylogii „Dzieci Starych Bogów”. Kolekcjonerka wierzeń z różnych stron świata, zawsze chętna do rozmów o przesądach i magicznych zabiegach praktykowanych na polskich wsiach. Larpowiec, miłośniczka literackich horrorów i, co podkreślają jej czytelnicy, najgorsza „matka” jaka mogła się trafić jej nieszczęsnym bohaterom. -
Strefa Literacka
4Monika MaciewiczPisarka, autorka powieści z gatunku etnofantasy: „Wiedma” oraz „Kruki”. Fascynatka czasów wczesnego średniowiecza, członkini drużyny odtwórstwa historycznego Czarny Żmij. Blogerka, popularyzatorka kultury słowiańskiej prowadząca Stronę Miłośników Słowiańszczyzny – Jesteśmy Słowianami. Na co dzień polonistka, logopedka, liderka Teatroteki Szkolnej, członkini Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jej hobby to również zielarstwo oraz teatr. Przez wiele lat współpracowała z teatrami amatorskimi w Przemyślu, pisząc i reżyserując sztuki teatralne. Zadebiutowała zbiorem dla dzieci Bajki pełne marzeń. Jej opowiadanie Uciekaj, nim przyjdzie noc ukazało się w antologii Na końcu świata napisane. -
Strefa Gamingowa
16Kroniki Myrtany„The Chronicles of Myrtana Team – zespół modderski odpowiedzialny za stworzenie i wydanie moda
do gry Gothic II, Kroniki Myrtany: Archolos. W skład ekipy wchodzi ponad trzydzieści osób
zajmujących się takimi zagadnieniami tworzenia gier jak: skrypty, scenariusz, grafika, dźwięk czy
testy.”
-
Strefa Gamingowa
15Jakub TomczakReżyser projektu „Kroniki Myrtany: Archolos”, moda do gry Gothic II, przy którym spędził ostatnie 5 lat. Z wykształcenia filmoznawca, z zawodu Open World Designer. Uwielbia analizować gry pod względem mechanik rozgrywki oraz szukać ich przełożenia na emocje odbiorcy. Wielki fan LEGO, gier planszowych oraz gier RPG, a w szczególności „Zewu Cthulhu”. -
Strefa Gamingowa
12Mateusz PawłowskiLead Producer i Voice Director w projekcie „Kroniki Myrtany- Archolos”.
Zawodowy montażysta filmowy, przedsiębiorca i modder z przypadku. Zafasynowany produkcją
trailerów gier video.
Miłośnik przesadnego analizowania fabuł gier, Gwiezdnych Wojen oraz gier RPG. -
Strefa Gamingowa
17Michał MańkaRedaktor prowadzący działu wideo w GRY-OnLine -
Strefa Gamingowa
7Borislav SlavovBorislav Slavov jest wielokrotnie nagradzanym kompozytorem i dyrektorem muzycznym gier wideo. Jego kariera w branży gier rozpoczęła się w 2001 roku. Wtedy to pasja do gier doprowadziła go do udziału w produkcji ścieżki dźwiękowej do RTS-a „Knights of Honor”.
Udany debiut spowodował, że pracował dalej w branży i uczestniczył w produkcji takich gier jak Two Worlds II, WorldShift (kompozytor) czy Gothic 3 (muzyk). W 2009 roku Slavov dołączył do Crytek. Jako kompozytor i dyrektor muzyczny pracował nad takimi grami jak Crysis 2, Crysis 3, Warface i Ryse: Son of Rome .
Od 2016 roku współpracuje z Larian Studios, znanego m.in. z wyprodukowania Divinity: Original Sin 2. Obecnie studio pracuje nad trzecią częścią kultowej serii Baldur’s Gate. Przy obydwu produkcjach swój udział ma także Boris.
Borislav Slavov specjalizuje się w produkcji i wdrażaniu adaptacyjnej muzyki do gier wideo, która zmienia się i ewoluuje w czasie rzeczywistym zgodnie z decyzjami i działaniami graczy. Jego prelekcja skupi się na tym temacie i przedstawi tajniki produkowania muzyki do Divinity: Original Sin 2. Boris poruszy także temat przyszłości muzyki w grach i tego jak będzie rozwijać się, aby na bieżąco reagować na decyzję graczy. -
Strefa Gamingowa
11Anita „Deer” SarnaAnita “Deer” Sarna – założycielka i współautorka bloga Nerds’ Kitchen, łączy fascynację grami wideo ze światem kulinarnym, tworząc wraz ze swoim zespołem stylizowane przepisy oraz aranżacje odzwierciedlające realia i klimat danego uniwersum. Poszukuje kulinarnych motywów w grach, analizuje ich znaczenie w tworzeniu przekonujących historii i wiarygodnych światów. Zawodowo game designer i project manager, współprojektowała m.in. grę Coffee Noir – Business Detective Game oraz elementy kulinarne w Kroniki Myrtany: Archolos, a także przez kilka lat animowała społeczność graczy w ramach stowarzyszenia „Poznańska Gildia Graczy”. -
Strefa Filmowo-Serialowa
13Stanisław MąderekStaszek „szybki jest” Mąderek to reżyser, scenarzysta i niezależny producent filmowy. Jeden z pierwszych w Polsce twórców komputerowych efektów specjalnych i animacji 3D, z pasji również aktor i kompozytor muzyki filmowej, a także autor i producent wielu teatrów telewizji, seriali, reklam, teledysków oraz autorskich produkcji filmowych.
W świecie gamedev-u reżyseruje elementy rozgrywki, prowadzi sesje motion capture, tworzy modele 3D z wykorzystaniem fotogrametrii, kreuje cut-sceny, teasery i trailery gier – zarówno z wykorzystaniem „żywego”, filmowego planu, jak i wirtualnego silnika Unreal Engine.
Od wielu lat wykłada gościnnie na różnych uczelniach, prowadzi popularne warsztaty filmowe, szkolenia z dziedziny reżyserii, sztuki operatorskiej, montażu filmowego, aktorstwa, wystapień publicznych i samoobrony dla kobiet.
W internecie i fandomie zasłynął krótkometrażową parodią „Stars in Black” z 1999 roku. Cytaty z tego filmiku do dziś krążą między wielbicielami filmowej fantastyki, choć młodsza ich część nie zawsze kojarzy autora. -
Strefa Filmowo-Serialowa
31Szymon KołodziejczykJuż podczas studiów tworzył kino niezależne, o którym mówiły media. Doświadczenie zdobywał na
planach filmów oraz praktycznie. Swoje prace konsultował z Jadwigą Zajicek, polską montażystką
(Kiler, Hydrozagadka, Janosik), od której dostał solidne lekcje tworzenia filmów. Gdy dostał pierwszą
kamerę od dziadka, szybko zajął się filmem i animacją zawodowo.
Stworzył wiele teledysków, w tym największą polską produkcję zbiorową z udziałem 40 artystów
(2011). Jest autorem dwóch filmów animowanych dla Muzeum Gdańska, które wykonał jako jeden z
kilku artystów w Polsce zaproszonych do współpracy. Jego prace emitowane były na łamach różnych
telewizji, a także portalach internetowych.
Od 15 lat prowadzi zajęcia w szkole wyższej ucząc tworzenia filmów. Chęć zarażania wiedzą na temat
tego jak działa język wizualny poprowadził go do stworzenia kanału Youtube: Język Filmu. W swoich
materiałach zdradza sztuczki i techniki pracy reżyserów, operatorów i ludzi od postprodukcji. Przybliża
młodym widzom stare techniki tworzenia efektów specjalnych w kinie. Stara się opowiadać jak
działają światło, kolor czy montaż na odbiorcę. Mówi językiem zrozumiałym dla każdego widza bo
chce by każdy zakochał się w języku filmowym tak jak on kiedyś.
Miłośnik Kina Domowego i technologii nowych mediów. Kolekcjoner filmów na nośnikach fizycznych,
których posiada więcej niż Netflix w swojej ofercie VOD. Od kiedy był na jednym szkoleniu HDR w
branży filmowej i od kiedy posiada zestaw kina domowego z możliwościami HDR, jest fascynatem tej
technologii. Wciąż zgłębia wiedzę na temat obrazu HDR w kontekście filmów. Zauważa, jak mało jest
dostępnych publicznie informacji dotyczących poprawnego odtwarzania filmów HDR i chce
podejmować dyskusję w tym temacie. -
Strefa Komiksowa
2Michał „Śledziu” Śledziński(ur. 1978) Fanowskie publikacje w piśmie „Secret Service” otworzył mu drzwi do kariery. Chwilę późnej tworzył już komiksy dla „Świata Gier Komputerowych”, „Gambler” i „Playa”.
Jego najbardziej znaną serią jest „Osiedle Swoboda”, ale Śledziu narysował też jeden zeszyt dla reaktywowanego „Żbika”.
Komiksy woli tworzyć od początku do końca, bo woli opowiadać własne historie niż ilustrować te cudze.
W 2012 poświęcono mu cały numer „Zeszytów Komiksowych”.
Przez trzy lata przygotowywał nawet reklamy bożonarodzeniowe dla Pepsi! -
Strefa Komiksowa
7Tomasz SamojlikŻuber Pompik? Ryjówka Dobrzyk? Kojarzycie te postaci? Tomasz Samojlik to autor książek dla dzieci i twórca komiksów, który zadebiutował w 1994 roku, kiedy w podlaskiej prasie ukazała się jego seria pasków „W balona”. Jego twórczość na dobre rozsławił album „Wiedźmun. Dwie wieże funduszu emerytalnego.”, który doczekał się nawet cyfrowej edycji
Z zamiłowania zajmuje się historią przyrodniczą, a swoimi pracami edukuje czytelników w bardzo ważnych kwestiach środowiskowych – takich jak dzikie wysypiska śmieci, pożary, koegzystencja zwierząt czy gatunki inwazyjne.
Albumy, które wydał doczekały się nawet angielskich wersji! -
Strefa fanów klocków LEGO
2Konrad PawlusWłaściciel muzeum BricksAndFigs.pl, na którego ekspozycji zobaczyć można ponad 12000 minifigurek i rzadkich zestawów LEGO, oraz rekordzista Guinnessa w kategorii „Największa Kolekcja Minifigurek LEGO” której weryfikacja miała miejsce 13 marca 2021 roku w Krakowie. Prywatnie manager IT, swoją pasję traktuje poważnie, ale bynajmniej nie jako inwestycję na przyszłość. -
Strefa Filmowo-Serialowa
28Julian JelińskiJulian Jeliński jest twórcą vloga „Brody z kosmosu”, pełnego brodatych recenzji i najbardziej kosmicznego spojrzenia na filmy, komiksy i cały geek świat. Na Brodach znajdziecie „Najgorsze Animacje”, podcast „Koszmarne Horrory”, komentarze i popkulturowe analizy.
Julian uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek. Gdy nie nagrywa, jest człowiekiem-przewodnikiem swojego ślepego psa i nosicielem upierdliwego kota.
Zlecający: -
Strefa RPG
4Edward T. RikerPosiada tytuł licencjata prawa. Jego kariera literacka rozpoczęła się w bardzo młodym wieku, gdy wyróżnił się pisaniem fan fiction oraz różnorodnych artykułów dotyczących fantastyki i science fiction, publikowanych okresowo w różnych specjalistycznych formatach i mediach.
Po zdobyciu kilku nagród literackich w szkole i na uniwersytecie, objął stanowisko redaktora działu recenzji komiksów w hiszpańskiej gazecie El Mundo – La Gaceta de Canarias.
Po kilku latach pracy jako redaktor-wydawca w Ediciones Idea, gdzie zarządzał kolekcjami z gatunku fantasy, horroru i science fiction, założył własne wydawnictwo w Hiszpanii o nazwie Celaeno Books, specjalizujące się w książkach-grach.
Jego pierwsza książka została opublikowana w 2013 roku, a od tego czasu wydał La Edad Del Plomo: La Fortaleza al borde del Tiempo, 2.0 Books, 2014; La Edad Del Plomo: Invierno Eterno, 2.0 Books, 2015; oraz La Edad Del Plomo: El Reino De Los Dioses Dragón, Celaeno Books 2022. Dla wydawnictwa Celaeno Books stworzył serię gier książkowych Choose Cthulhu, obecnie publikowaną w ponad 14 krajach i w 8 różnych językach, w tym w Stanach Zjednoczonych przez renomowaną firmę Steve Jackson Games, oraz w Polsce przez znaną Black Monk Games. -
Strefa RPG
2Łukasz KołodziejSłusznie niedoceniany twórca Fajerbola, Szlamów&Szkieletów, Strzyg, Vorpala, Yin Yang Pandy, Edelweiss i Honoru MacKenziech. Miłośnik gier fabularnych, filmów o potworach, pizzy i piwa.
-
Strefa RPG
1Aleksandra MenioAutorka bloga Erpegowy Codziennik. Od 10 lat członkini warszawskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki „Avangarda”. Miała okazje napisać kilka erpegowych scenariuszy, sędziować w kilku konkursach, organizować konwenty oraz mniejsze wydarzenia z grami fabularnymi. Poza tym darzy gorącą miłością foki, serniki oraz pizzę z ananasem.
-
Strefa RPG
3Weronika „Mau” RędziniakMau od lat związana jest z warszawską Avangardą, z ramienia której zorganizowała kilka edycji Zjavy i maczała paluchy we wszystkich trzech Konline’ach. Jest twórczynią poradników BHS, na których wzorowany był kodeks pyrkonowych Dyżurnych Mistrzów Gry.
W RPG gra od podstawówki, którą wbrew pozorom skończyła osiemnaście lat temu. Wyrosła w klasycznej optyce, zgodnie z którą Mistrz Gry Ma Zawsze Rację, i od lat z przyjemnością rozbija ją w drobny mak. W swoim prowadzeniu stawia na improwizację i współpracę przy stole. Ma doświadczenie we wprowadzaniu nowych osób do hobby – jak ostatni raz była pyrkonową DMG, to zdobyła fanów przychodzących na każdy dyżur.
Na sesjach zawsze zamawia słonie i wybuchy.
-
Strefa RPG
2Adam WieczorekRedaktor naczelny Black Monk Games. Tłumacz oraz autor scenariuszy, kampanii i podręczników do gier fabularnych. Pomysłodawca antologii polskich opowiadań lovecraftowskich – Przejścia. Redaktor polskich zbiorów opowiadań Augusta Derletha. Współprowadzący serwis hplovecraft.pl. -
Strefa RPG
1Kuba SkurzyńskiRocznik ’89, tata Tadzia, erpegowiec i autor, grający, prowadzący, promujący i piszący gry fabularne. Aktualnie w RPG lubię gry przygodowe, folklor, pomysłowe moduły i małe mechaniki do ich prowadzenia.
Gospodarz (erpegowego) bloga Będzie Grane, autor (RPG) Corny Groń (w wersji solo i awanturniczej), współzałożyciel (erpegowego) zina Potencjalny Mimik oraz współinicjator (erpegowego) game jamu 3po3.
-
Strefa RPG
3Krzysztof „Krzyś” BernackiZa dnia zajmuje się składem gier fabularnych i planszowych, popołudniami przerzuca siano, a wieczorami zwiedza podziemia w wyobraźni. Jako DTP-owiec, grafik, redaktor, wsparcie merytoryczne, administrator zbiórki czy logistyk pomagał ujrzeć światło dzienne licznym projektom Galakty, Gindi, Fajnych RPG, Gramel Books i wielu niezależnych twórców. Sędziował w turniejach RPG-owych, udzielał się w grupach kreatywnych, prowadził i współprowadził kanały na YT. Wierzy, że gry mogą kłamać, dobrej zabawy nie da się zaprojektować, erpegowego doświadczenia nie mierzy się latami, a każdy problem w naszym hobby ma dokładnie dwa rozwiązania. -
Strefa RPG
2Artur GanszyniecProjektant gier wideo i papierowych gier fabularnych. Główny scenarzysta pierwszego komputerowego Wiedźmina i laureat Paszportów Polityki za inspirowaną protestami wokół wycinki Puszczy Białowieskiej grę „Werewolf the Apocalypse – Heart of the Forest”. Autor steampunkowej gry „Wolsung: Magia Wieku Pary”, pracuje obecnie nad drugą edycją Wolsunga. Miłośnik solo journaling games. -
Strefa RPG
3Marcin „Seji” SegitMistrz gry, gracz, fan (kolejność losowa). Z fandomem związany od 1994 r. Debiutował w 2000 r. w dodatku do pierwszej edycji Warhammera FRP zatytułowanym „Apocrypha 2: Chart of Darkness”. Zdobywca Quentina, emerytowany organizator konwentów, zdarzało mu się pisać o RPG oraz tłumaczyć i redagować podręczniki. Od 2020 r. jest redaktorem
naczelnym polskiej edycji gry fabularnej „Conan: Przygody w erze niewyśnionej” wydawanej przez Copernicus Corporation. Lubi koty, historię RPG, gry wojenne oraz wciąż wierzy, że kiedyś znajdzie czas na wszystko.
-
Strefa RPG
2Marcin „Dredu” RegulskiPolski twórca treści związanych z grami fabularnymi oraz prowadzący kanał na YouTube o nazwie Erpegówek. Urodzony w 1989 roku, zaczął swoją przygodę z RPG około 2002 roku, kiedy to zainteresował się grą Advanced Dungeons & Dragons. W 2018 roku założył kanał Oni On i Gry, który z czasen przeksztacił się w Erpegówek. Współprowadzący podcastu RPGadka oraz twórca gdy Dice Royale. Oprócz tego, prowadzący transmisji na żywo z sesji RPG oraz aktywny twórca w polskiej społeczności RPGowej. Lubi gęsi.
-
Strefa RPG
1Marcin KuczyńskiFinalista pierwszej edycji 200 Word RPG Challenge, niegdysiejszy organizator wilkołaczych konwentów „Kłakon” w Warszawie oraz prowadzący podcast „Dogranocka”. Współautor gier fabularnych „Poza Czasem”, „Armie Apokalipsy” i „Defiant”. Ta ostatnia została nominowana do prestiżowej nagrody Origin Awards w 2023 w kategorii design graficzny. -
Strefa RPG
2Katarzyna KuczyńskaPasjonatka gier komputerowych od lat 90-tych, game designerka w CD Projekt Red podczas prac przy „Wiedźminie” i „Wiedźminie 2” oraz sędzina polskiej edycji Game Chef 2017. Autorka artykułów w starej „Magii i Mieczu” oraz opowiadań w magazynie „Science Fiction”. Jako część dwuosobowego teamu napisała i wydała gry fabularne „Poza Czasem”, „Armie Apokalipsy” i „Defiant”. Ta ostatnia została nominowana do prestiżowej nagrody Origin Awards w 2023 w kategorii design graficzny.
Jest również autorką gry „Reimagined: Fanfic RPG”. Zapalona graczka, Mistrzyni Gry oraz game designerka. Uwielbia tworzyć, dzielić się swoimi pomysłami i poznawać nowe rzeczy. -
Strefa Literacka
3Sebastian MusielakUrodzony w 1970 roku, technik-mechanik samochodowy, który ukończył filologię fińską na UAM. Pracował z Finami w fabryce autobusów we Wrocławiu i stoczni Aker Yards w Helsinkach, zasadniczo jednak przekłada – głównie literaturę fińską, choć tłumaczył też z języka angielskiego: Dalajlamę i Thich Nhat Hanha, Jacoba G. Rosenberga, Chigoziego Obiomę czy Rebeckę Makkai. Z fińskiego zaś – między innymi – Johannę Sinisalo, Leenę Krohn, Daniela Katza, Mikę Waltariego, Sofi Oksanen, Tommiego Kinnunena i Juhaniego Karilę.
Wyróżniony nagrodą „Literatury na Świecie” i nagrodą państwową Ministerstwa Kultury Finlandii.
-
Strefa Literacka
4Maciej StudenckiTo absolwent Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, od blisko trzydziestu lat mieszka w Gdyni. Tłumacz z doświadczeniem dziennikarskim i redaktorskim, przekłada dobrą literaturę od 2011 roku. W dorobku ma pozycje z literatury faktu (biografie, eseje), jak i beletrystykę (powieści obyczajowe, SF, dla młodzieży).
Od 2018 roku tłumaczy, głównie dla Wydawnictwa Poznańskiego, WeNeedYA i Zygzaków, powieści V.E. Schwab, Susan Chakraborty i innych osób autorskich. -
Strefa Literacka
6Joanna Krystyna RadoszTo doktorka literaturoznawstwa, tłumaczka, pisarka, „pani od słów”. Autorka kilku powieści i kilkunastu opowiadań, w tym doskonale przyjętego „Listopada bez snów” – solarpunkowej historii o miłości i chorobie.
Tłumaczy z języka angielskiego, rosyjskiego, a od roku także z ukraińskiego.
-
Strefa Literacka
18Anna BartłomiejczykWraz z Martą Gajewską najlepsze przyjaciółki i dwie wielkie miłośniczki literatury. Nieprzerwanie poszerzają swoją wiedzę na temat popkultury, pisania i tworzenia fantastycznych światów. Od kilku lat dyskutują o książkach na swoim kanale na YouTubie — Bestselerki — a ich recenzje codziennie oglądają tysiące osób.
Kiedy nie piszą, czytają, słuchają K-popu, praktykują jogę i pilnują kota, który lubi być w centrum uwagi, akurat w trakcie nagrywania filmu. „Legenda o popiołach i wrzasku” to pierwszy tom nowego, niezwykłego cyklu fantasy, który staje się dla nich kolejną ekscytującą przygodą literacką! W 2020 roku debiutowały powieścią „Ostatnia godzina”. -
Strefa Literacka
22Marta GajewskaWraz z Anną Bartłomiejczyk najlepsze przyjaciółki i dwie wielkie miłośniczki literatury. Nieprzerwanie poszerzają swoją wiedzę na temat popkultury, pisania i tworzenia fantastycznych światów. Od kilku lat dyskutują o książkach na swoim kanale na YouTubie — Bestselerki — a ich recenzje codziennie oglądają tysiące osób.
Kiedy nie piszą, czytają, słuchają K-popu, praktykują jogę i pilnują kota, który lubi być w centrum uwagi, akurat w trakcie nagrywania filmu. „Legenda o popiołach i wrzasku” to pierwszy tom nowego, niezwykłego cyklu fantasy, który staje się dla nich kolejną ekscytującą przygodą literacką! W 2020 roku debiutowały powieścią „Ostatnia godzina”. -
Strefa Literacka
7Izabela GórskaIzabela Górska, od ponad roku działa w mediach społecznościowych jako @ksiazkowa.baba opowiadając o swoich czytelniczych doświadczeniach.
W życiu prywatnym fanka filmów Marvela i sportów walki. -
Strefa Mangi i Anime
8Wojciech „Spychu91″ SpychalskiSpychu91 to prawdziwy ekspert w dziedzinie anime. Na swoim kanale YouTube od ponad 10 lat przedstawia recenzje, analizy i przeglądy nowości w branży japońskiej animacji. Na Pyrkonie jako gość będzie służył poradą odnośnie poszukiwania dobrego serialu. -
Strefa Mangi i Anime
6Wojciech „Lesiu” LesiakWojciech „L3SIU” Lesiak to twórca projektu „Podcast Animelogia, cyklicznej audycji internetowej o tematyce mangi, anime i popkultury. Na jego kanale znajdziemy 200 różnych materiałów wideo stworzonych przez niego i jego zespół.
Lesiu od blisko 8 lat współpracuje przy przeróżnych projektach i festiwalach związanych w kulturą japońską w naszym kraju, dostarczając przy tym strefy pełnej atrakcji.
-
Strefa Literacka
21Amélie Wen ZhaoAmélie Wen Zhao urodziła się w Paryżu, a dorastała w wielokulturowym Pekinie. W tym międzynarodowym dzieciństwie upatruje źródła swojej fascynacji sprawami globalnymi i międzykulturowymi. Ta pasja przekłada się na jej opowieści, w których nie brakuje postaci z najróżniejszych zakątków świata. Studiowała w Nowym Jorku i nadal tam mieszka. Jest autorką powieści Dziedzictwo krwi oraz Czerwona tygrysica. -
Strefa Komiksowa
4Paweł Timofiejuk(ur. 1978) – z zawodu politolog. Do 2006 roku wydawca i założyciel wydawnictwa komiksowego timof i cisi wspolnicy (timof comics). Od 2009 roku prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Główny koordynator festiwalu Komiksowa Warszawa. Organizator licznych wystaw komiksowych, spotkań z autorami, promotor komiksu. Tłumacz rosyjskich i ukraińskich historii obrazkowych. -
Strefa RPG
1Lynne HardyLynne Hardy to zdobywczyni wielu nagród w dziedzinie designu, która erpegi odkryła po raz pierwszy na uniwersytecie.
Przez ostatnie dekady pracowała dla Nightfall Games, Pelgrane Press, Cubicle Seven, Modiphius i Green Ronin, jako twórca, edytor – lub jako oba na raz.
Stworzyła swoją własną steampunkową grę: Cogs, Cakes & Swordsticks. Ostatnio stworzyła również część zespołu odpowiedzialnego za aktualizację kampanii Chaosium’s legendary Masks of Nyarlathotep.
Obecnie pracuje jako współedytor dla Zewu Cthulu oraz jako edytor dla Rivers of London RPG. -
Strefa Komiksowa
3Gianluca MaconiWłoski rysownik urodzony w 1977 roku. Mieszka i tworzy we Włoszech, ale od wielu lat pracuje przede wszystkim dla wydawnictw francuskich. Ukończył l’Istituto Statale d’Arte w Cordenons (region Veneto) i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Zajmuje się rzeźbiarstwem, animacją i tworzeniem ilustracji, a każdy z tych zakresów jego działalności ma wpływ na różne style, w jakich rysuje swoje komiksy.
W 2004 roku zdobył włoską Nagrodę Miccia na Festiwalu Torinocomics za opowieść Le ombre della laguna. Został także uhonorowany inną włoską nagrodą – Boscarato – za historię La casa di Alice. Od 2012 roku razem ze scenarzystą Nicolasem Jarrym pracuje dla wydawnictwa Soleil nad seriami: przygodową Azaqi, fantasy Elya (świat cyklu Les brumes d’Asceltis) oraz nad należącą do uniwersum Akwilonu opowieścią Elfy. W 2020 roku wydał biograficzny album Jimi Hendrix: Requiem électrique. W 2023 roku rozpoczął publikację autorskiej serii erotycznej Connie la barbare. -
Strefa Komiksowa
3Jean-Luc IstinFrancuski scenarzysta i rysownik specjalizujący się w fantasy, przede wszystkim
korzystającej z wątków mitycznych i legendarnych. Całe jego życie jest związane z Bretanią:
urodził się w 1970 roku w Pontivy w południowobretońskim departamencie Morbihan, a
mieszka w północnobretońskim departamencie Côtes-d’Armoroku Także jego
zainteresowania związane są z historią, kulturą i dawnymi wierzeniami bretońskimi, czego
wyraz daje w dużej części swojej twórczości komiksowej.
W 1999 roku zaczął pracę jako scenarzysta i redaktor w wydawnictwie Nucléa, w którym
opublikował serię Aleph (rys. Dim. D) i rozpoczął druk cyklu Merlin (rys. Eric Lambert).
Później przeszedł do wydawnictwa Soleil, gdzie kontynuuował Merlina, napisał Le seigneur
d’Ombre (rys. Dim. D), a także narysował opowieść Les brumes d’Asceltis do scenariusza
Nicolasa Jarry’ego. Bazując na swojej wiedzy o Bretanii, wpadł na pomysł uruchomienia
kolekcji komiksów opartych na baśniach i legendach bretońskich, Les contes du Korrigan,
którą współtworzył jako scenarzysta i rysownik. Po sukcesie komercyjnym tego pomysłu
przekonał właściciela Soleil do nowej kolekcji nazwanej Celtic, w której różni autorzy
publikują historie związane z Celtami. Do tej linii wydawniczej należą cenione przez
czytelników serie wspólnie napisane i zilustrowane przez liczne zespoły autorskie: Breizh –
Historie de la Bretagne czy Les contes de Brocéliande.
Obecnie Istin jest kierownikiem różnych kolekcji w wydawnictwie Soleil oraz scenarzystą
niektórych należących do nich serii: linii Soleil Celtic (cykle Le sang du dragon, Les contes
de l’Ankou, Les druides, Le grimoire de féerie, Merlin – la quête de l’epée, Ys la légende,
Lancelot), kolekcji Anticipation (cykl Nirvana), linii Soleil Ésotérique (cykle Le cinquième
évangile i Templier) i innych.
W 2013 roku wraz z Nicolasem Jarrym wymyślił dla Soleil uniwersum Akwilonu, które
rozpoczęli serią Elfy, a potem uzupełnili cyklami Krasnoludy, Orki i gobliny oraz Magowie.
Do tych rozgrywających się na Ziemiach Arrana opowieści w 2020 roku dołączyli kolejną
serię, tym razem rozgrywającą się w innej części Akwilonu – na Ziemiach Ogona. Dzisiaj
uniwersum rozrosło się do ponad osiemdziesięciu albumów, nad którymi pracuje cały sztab
scenarzystów i rysowników. -
Strefa Naukowa
3Rafał AmbroziakRafał Ambroziak to cosplayer, który w czasach przed pandemią reporterskim okiem śledził konwenty z pierwszego szeregu i relacjonował je szerszemu gronu na łamach cosplaytime.pl. Podróżnik, domorosły grafik oraz pasjonat retro sprzętów i gier komputerowych, a także pomocnik samosiołom i czworonogom w Zonie. Z jedną z czarnobylskich Babuszek ma tak dobry kontakt, że wymienia się własnoręcznie robionymi dżemami, nawet w czasie wojny. Przy tym dorobił się u niej miana „kuczorawy”, co znaczy „kudłaty”. Planuje dogadać się z babuszkami, aby te wysiały hodowane przez niego ostre odmiany papryk celem sprawdzenia, jak czarnobylska ziemia wpłynie na ich walory smakowe i poziom ostrości. Zodiakalny Byk, który nie boi się wyzwań, co sprawiło, że rzucił wszystko i zamiast wyjechać w Bieszczady, postanowił eksplorować mroczne czeluści Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia razem z ekipą Napromieniowiani.pl.
Napromieniowani w czasie trwającej wojny nie porzucili Czarnobyla. Zmienił się tylko kierunek działań, z typowych wypraw eksploracyjnych na realizację wyjazdów z pomocą humanitarną zarówno dla mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, jak i ludzi zamieszkujących miejscowości, które ucierpiały w wyniku działań wojsk rosyjskich. -
Strefa Naukowa
5Krystian MachnikZałożyciel portalu Napromieniowani.pl, organizator wypraw do Czarnobyla, Białoruskiej Strefy Zamkniętej, Fukushimy i elektrowni jądrowych oraz akcji pomocowych dla czarnobylskich Babuszek.
W Strefie był ponad 100 razy, spędzając tam łącznie 423 dni, z czego sam żartuje mówiąc, że prędzej się zgubi w rodzinnym mieście niż w Prypeci.
Jest tam zresztą tak często, że w środowisku nazywa się go „kierownikiem Zony”. Miejscowe legendy głoszą, że potrafi wykryć wysoce radioaktywne miejsca za pomocą zmysłu węchu. Generalnie jeśli coś się tam dzieje, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że „kierownik” jest w to zamieszany. Ponadto posiada przybrane Babuszki wśród samosiołek i jest uznanym degustatorem ichniejszego samogonu. -
Strefa Literacka
18Piotr W. CholewaŚwiat Dysku, Saga Endera, powieści Gibsona, LeGuin i Żelaznego. Co łączy je wszystkie? To książki przełożone na język polski przez Piotra W. Cholewę.
Od lat praca Piotra W. Cholewy pozwala miłośnikom fantastyki, w kraju nad Wisłą, cieszyć się przygodami maga Rincewinda i innych postaci ze Świata Dysku. Za tłumaczenie pierwszej części cyklu „Koloru magii” otrzymał w 1995 roku nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Przełożył na język polski ponad sto książek. Jego dorobek został doceniony w trakcie Euroconu w 2010 roku, gdzie otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) „Hall of Fame” dla najlepszego tłumacza. -
Strefa Literacka
11Michał GołkowskiMichał Gołkowski to urodzony w 1981 roku w Sochaczewie polski pisarz fantastyki, science-fiction oraz powieści historycznych. Na swoim koncie ma także wiele felietonów oraz esejów. Z wykształcenia jest lingwistą, a z zamiłowania historykiem wojskowości i antropologiem kultury. W związku z tym w życiu zawodowym zajmuje się tłumaczeniem języka angielskiego i rosyjskiego. Co więcej, nieobcy jest mu również ukraiński.
Zadebiutował w 2013 roku powieścią „Ołowiany Świt”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Akcja książki osadzona jest w uniwersum literackim gry „S.T.A.L.K.E.R.” – nawiązującym do wydarzeń historycznych związanych z katastrofą w Czarnobylu. Od tamtej pory nie ograniczał się w pisarskiej kreatywności, a spod jego pióra wyszło kilkanaście książek, których historie dzieją się w aż pięciu różnych uniwersach.
Michał Gołkowski w swojej twórczości sięga po zróżnicowane gatunki literackie: powieść akcji, kryminał, thriller psychologiczny, powieść grozy, science-fiction… i można by było jeszcze długo wymieniać! Nie unika również poruszania w swojej twórczości bieżących problemów społecznych.
Foto (c) Wojciech Mądry -
Strefa Literacka
2Gaja GrzegorzewskaUrodzona w 1980 roku filmoznawczyni oraz jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała dziewięć powieści, w tym cykl kryminałów o prywatnej detektyw, Julii Dobrowolskiej, na którą składa się aktualnie sześć tomów: „Żniwiarz”, „Noc z czwartku na niedzielę”, „Orchidea” (napisana wspólnie z Marcinem Świetlickim oraz Irkiem Grinem), „Topielica” (za którą otrzymała w 2011 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku), „Grób”, „Betonowy pałac” oraz „Kamienna noc”.
W 2022 roku ukazała się jej pierwsza powieść science-fiction pod tytułem „Selkis”, będąca nieczystym gatunkowo miksem fantastyki, kryminału i romansu. Obecnie pracuje nad kontynuacją tej historii oraz opowiadaniami, które poszerzą to nowe uniwersum.
Gaja Grzegorzewska jest również dziennikarką. Pisała do „Portalu kryminalnego”, „Polityki”, „Wprost”, „Gazety Wyborczej”, „Bluszcza”, „Chimery”, „Pisma”, „Książek” oraz do „Men’s Health”.
Zajmuje się także scenopisarstwem. Jest jedną ze scenarzystek filmu „Erotica 2022” oraz jedną ze scenarzystek ośmio odcinkowego serialu „Krakowskie potwory”, który można obejrzeć na platformie Netflix. Nie ustaje w pracy nad kolejnymi scenariuszami.
Jest adeptką brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Jej nałogiem jest oglądanie spacer oper, a największym marzenie to zamieszkanie na statku kosmicznym.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
7Bartosz KowalskiBartosz Kowalski jest absolwentem szkół filmowych w Paryżu i Los Angeles, a także autorem nagradzanych dokumentów HBO „Moja Wola” i „Niepowstrzymani” oraz zwycięzcą Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Był również nominowany do Paszportu Polityki i nagrody Gildii Reżyserów Polskich. Jego debiut fabularny, „Plac zabaw”, miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian i wyróżniony został m.in. na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Koszalinie, Londynie czy Melbourne. Współpracuje z platformą Netflix, dla której zrealizował filmy „W lesie dziś nie zaśnie nikt” część 1 i 2 oraz „Ostatnia Wieczerza”.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
6Mirella ZaradkiewiczMirella Zaradkiewicz z branżą filmową związana jest już od 1995 roku. Pracowała przy filmach Michela Piccoli „Czarna plaża” („La Plage Noire”), Taylora Hackforda „Dowód życia” („Proof of Life”), Agnieszki Holland „Janosik”, Wojtka Smarzowskiego „Dom zły” i „Drogówka”, Jerzego Hoffmana „Bitwa warszawska” i wielu innych. Jej dorobek artystyczny jest imponujący – pracowała już jako kierowniczka produkcji, scenarzystka i producentka. Jako producentka w ostatnich latach angażuje się we współpracę z młodymi twórcami, z sukcesem pomagając im zadebiutować pełnometrażowymi fabułami.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
18Maciej MusiałMaciej swoją karierę aktorską rozwija od wczesnej młodości. Wystąpił w wielu filmach i serialach, jak na przykład Futro, Offline, Mój biegun, 1983 czy serial kryminalny Klangor emitowany na antenie Canal+. Szczególną popularność i sympatię widzów przyniosła mu rola Tomka Boskiego w Rodzince.pl.
Na tym jednak Maciek nie poprzestaje. Realizuje się nie tylko w aktorstwie, w swoim dorobku ma także liczne role dubbingowe, swoich sił spróbował nawet jako prezenter telewizyjny – sporo z nas na pewno oglądało go jako współprowadzącego kulis w The Voice of Poland. Maciek wystąpił również w teledysku Bedoesa do utworu „Rewolucja romantyczna”! Jest również pomysłodawcą i jednym z producentów wykonawczych pierwszego polskiego serialu Netflixa, 1983 (2018), w którym zagrał główną rolę.
Ten bogaty dorobek zaowocował prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami – Maciej jest laureatem Telekamery 2016 dla nadziei telewizji. W 2019 roku znalazł się natomiast na europejskiej liście magazynu „Forbes” 30 Under 30 w kategorii Rozrywka.
Przy tak imponująco rozwijającej się karierze nie mogło skończyć się tylko na polskich produkcjach. Maciej ma na koncie role w serialach takich jak Wiedźmin, w którym wcielił się w postać Sir Lazlo, cintryjskiego rycerza służącego królowej Calanthe, czy 1899!, w którym zagrał Olka, chłopaka pracującego na statku Kerberos na dolnych pokładach.
-
Strefa Literacka
4Filip TaterkaEgiptolog na co dzień zajmujący się odkrywaniem tajemnic kraju faraonów, autor licznych publikacji, m.in. książki „Opowieści znad Nilu: Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017). Kiedy nie studiuje starożytnych tekstów, stara się być na bieżąco z najnowszymi trendami w polskiej i światowej fantastyce, żeby nie wyjść na idiotę na Pyrkonie. W wolnych chwilach układa puzzle – im więcej elementów, tym lepiej. -
Strefa Literacka
6Szymon ‘Simon Zack’ ŻakiewiczGeek, programista, miłośnik fantastyki w każdej formie i odsłonie. Od lat zapalony prelegent, godzinami gotowy opowiadać o wszystkim co w filmach, książkach i popkulturze uważa za interesujące. Weteran planszówek, pasjonat fantastycznej klasyki filmowej lat 80/90, pochłaniacz seriali, okazjonalny pisarz i publicysta. -
Strefa Naukowa
3Michael Morys-TwarowskiMichael Morys-Twarowski, autor książek historycznych „Polskie imperium”, „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego” i „Przedmurze cywilizacji”. Jesienią 2023 roku ukaże się kolejna – „Barbarica”, opowiadająca o historii dzisiejszych ziem polskich od starożytności do czasów Mieszka I.
Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. Autor około 100 publikacji naukowych, w tym trzech monografii. Finalista konkursu Script Pro za scenariusz spaghetti-westernu „Pomścić Janka Muzykanta”. -
Strefa Literacka
14Katarzyna WierzbickaKatarzyna Wierzbicka ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Warszawskim. Na rynku wydawniczym zadebiutowała w 2019 r. bajką „O królewiczu, który się odważył!”, która wygrała konkurs Piórko organizowany przez Biedronkę. Jest autorką serii urban fantasy „Między światami”. Pierwszy tom „Tajne przez magiczne” został wydany w 2021 r. przez Wydawnictwo Spisek Pisarzy. Przez cały rok zajmował wysokie pozycje w topce audiobooków Empiku w kategorii Fantastyka, a w styczniu 2022 doczekał się dodruku. Drugi tom – „To nie jest kraj dla słabych magów” pojawił się w październiku 2022 r. i został uznany Książką Roku w plebiscycie Granice.pl w kategorii Fantastyka.
Katarzyna Wierzbicka pracuje jako nauczycielka przedszkolna, a prywatnie jest mamą trójki dzieci (które uważa za wspaniałą inspirację do pisania o demonach). Uwielbia książki fantasy, podróżowanie oraz musicale. -
Strefa Naukowa
16dr Tomasz RożekZ wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię, w ramach którego prowadzi dwa kanały na platformie YouTube: Nauka. To Lubię i Nauka. To Lubię Junior oraz fanpage i serwis popularno-naukowy Nauka. To Lubię. Oprócz tego Tomasz Rożek jest obecny w dyskusjach na Twitterze oraz Instagramie. Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny.
Współpracuje lub współpracował z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN, Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłe autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Współtworzy program radiowy: „Pytania z księżyca” w Radio357.
Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisał „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części zostanie opisany mikrokosmos. W 2021 roku wydał swoją pierwszą książkę pod skrzydłami Fundacji Nauka. To Lubię pt. „Akademia Superbohaterów”, która jest zestawem fascynujących
biografii polskich, często zupełnie nieznanych, wybitnych naukowców. W 2022 roku wydana została książka pt. “Jak działa człowiek”, skierowana do najmłodszych czytelników. Autor tłumaczy w niej w prosty sposób zawiłości związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.
Nauka. To Lubię
Fundacja została założona w 2020 roku przez dr. Tomasza Rożka – fizyka, dziennikarza i wieloletniego popularyzatora nauki, znanego z kanału Nauka. To Lubię na platformie YouTube. Powstała, aby kontynuować i rozszerzać działalność związaną z popularyzacją nauki, rozpoczętą właśnie przez dr. Tomasza Rożka. Celem organizacji jest działalność oświatowa, edukacyjna i wszechstronne działania na rzecz promowania nauki oraz technologii. Wspieramy i uskuteczniamy nowoczesne podejście do edukacji. Chcemy tłumaczyć małym i dużym, jak działa świat. Pokazywać, że tematy naukowe nie zawsze są tak trudne, jak wyglądają na pierwszy rzut oka, ale też mówić w ciekawy sposób o różnych dziedzinach nauki.
Cele statutowe Fundacja realizuje przede wszystkim poprzez serwis popularnonaukowy: Nauka. To Lubię oraz kanał YouTube: Nauka. To Lubię. Z myślą o najmłodszych powstał odrębny portal i kanał: Nauka. To Lubię Junior. Do kluczowych projektów organizacji należy Akademia Cyfrowego Rodzica oraz Akademia Superbohaterów. -
Strefa Naukowa
6prof. UEP dr hab. Piotr MichońEkonomista, który nie lubi szufladkowania, dlatego w swoich pracach łączy ekonomię z psychologią, socjologią, historią czy filozofią. Stara się zrozumieć. Uwielbia się dowiadywać. Wątpi. Naukowiec, przekonany, że nauka jest zbyt ciekawa by pozostawiać ją naukowcom. To, o czym czyta, i to co bada, opisuje na blogu i podcaście Ekonomia Szczęścia (ekonomiaszczescia.pl). Na co dzień profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i członek zarządu International Quality of Life Studies. Popularyzator nauki, autor książek i artykułów naukowych, kierownik licznych projektów. Jak sam mówi: marny ale zapalony maratończyk, lubiący się przemieszczać pomiędzy miejscami fotograf amator, który czyta wszystko poza instrukcjami obsługi. -
Strefa Literacka
57Brandon MullUkończył Uniwersytet Brighama Younga, spędził dwa lata w Chile (odbywał misję jako członek Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich). Imał się różnych zajęć, był m.in.aktorem komediowym, archiwistą, copywriterem. Przez blisko cztery lata bezskutecznie starał się wydać swoją pierwszą powieść; w końcu współpracę nawiązała z nim oficyna Shadow Mountain Publishing.
Jego debiut powieściowy „Baśniobór” (2006) okazał się natychmiastowym sukcesem, został przetłumaczony na ponad 30 języków i sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Rozpoczął on również pięciotomową serię, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B: „Baśniobór”, „Gwiazda Wieczorna wschodzi”, „Plaga cieni”, „Tajemnice smoczego azylu”, „Klucze do więzienia demonów”.
źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/authorbrandonmull -
Strefa Literacka
2Piotr SokołowskiGrafik i ilustrator -
Strefa Literacka
5Rob WilkinsW 2015 roku, kiedy Śmierć zabrał ze sobą sir Terry’ego Pratchetta, ten pracował nad najciekawszą historią w swoim dorobku – własną. Fenomenalny oraz podziwiany jak świat długi i szeroki twórca fantastycznych książek pisał wspomnienia. Miała to być opowieść o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat nauczyciel przepowiedział, że niczego nie osiągnie i który przez całe późniejsze życie dowodził, że nie było w tych wróżbach ani ziarnka prawdy.
Nie da się ukryć, że życie Terry’ego Pratchetta pełne było osiągnięć, które zadziwiały: został jednym z najlepiej sprzedających się i lubianych pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył prestiżową nagrodę Carnegie Medal, został uhonorowany tytułem szlacheckim oraz… wsławił się na całym świecie ironicznym humorem oraz swoją działalnością humanitarną.
Książki jednak nie dokończył.
Książka, której sir Terry Pratchett niestety nie mógł dokończyć, napisana została przez Roba Wilkinsa – dawnego asystenta, przyjaciela oraz opiekuna literackiego dziedzictwa, które zostało po Terrym Pratchettcie.
W celu napisania poruszające biografii Pratchetta, Wilkins wykorzystał nie tylko własne wspomnienia, ale również rodziny, przyjaciół oraz kolegów pisarza. Wilkins stworzył poruszającą, napisaną z wyczuciem książkę, będącą panoramą życia Terry’ego Pratchetta – od dzieciństwa, przez oszałamiającą karierę pisarską i zmagania z chorobą Alzheimera, aż po jego śmierć.
-
Strefa Literacka
2Łada ŁuzinaŁada Łuzina urodziła się w 1972 roku w Kijowie, gdzie mieszka i pracuje. Jest dziennikarką, osobowością telewizyjną oraz jedną z najpopularniejszych ukraińskich pisarek, mającą na swoim koncie cykl o kijowskich wiedźmach, który w Ukrainie stał się bestsellerem. Jej zainteresowanie historią, religią i magią Kijowa miało niebagatelny wpływ na twórczość literacką autorki.
Swoją karierę literacką rozpoczęła w 2002 roku, kiedy to samodzielnie opublikowała swoją pierwszą książkę. Opowieści autorki osadzone są głównie w jej rodzinnym mieście i zazwyczaj nawiązują do gatunku urban fantasy.
Pierwszy tom cyklu „Czarownice z Kijowa” ukazał się w 2005 roku, a sama seria łączy ze sobą cechy fantasy i kryminału, tematycznie koncentrując się na pytaniach dotyczących tożsamości kulturowej Kijowa. W Polsce rozpoczynająca serię powieść „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Insignis.
Autorka na swoim koncie ma również książkę zatytułowaną „Как я была скандальной журналисткой” („Jak byłem skandalicznym dziennikarzem”) oraz książkę z gatunku urban fantasy „Demony Władimirskiej Górki”, która ukazała się w 2020 roku i oparta została na historycznych epidemiach dżumy i cholery w Kijowie. -
Strefa Literacka
39Dmitrij GlukhovskyDmitrij urodził się w 1979 roku w Moskwie. Jest nie tylko rosyjskim pisarzem, ale także dziennikarzem, korespondentem wojennym, felietonistą, radiowcem oraz prezenterem telewizyjnym. Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Pisze – między innymi – na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej.
Debiutem literackim autora jest postapokaliptyczna powieść „Metro 2033”, którą napisał w wieku osiemnastu lat. W 2002 roku została opublikowana na stronie internetowej Dmitrija, gdzie każdy zainteresowany mógł przeczytać ją za darmo. W Polsce książki Glukhovsky’ego (jak również inne, z cyklu „Uniwersum Metro 2033”) ukazują się nakładem wydawnictwa Insignis Media.
Pierwsza powieść autora okazała się bestsellerem, osiągając kilkuset tysięczny nakład (w Polsce jest to już ponad dwieście tysięcy egzemplarzy!), zaś prawa do jej tłumaczenia sprzedano do ponad trzydziestu krajów. W oparciu o fabułę książek Glukhovsky’ego powstały gry komputerowe, planowana jest także hollywoodzka ekranizacja powieści. Świat wykreowany przez autora rozwinął się w międzynarodowy projekt „Uniwersum Metro 2033”, pod którego szyldem – stosując się do reguł ustalonych przez twórcę – piszą i publikują autorzy z całego świata. W Polsce w ramach „Uniwersum” swoje powieści stworzyli Paweł Majka, Robert J. Szmidt oraz Artur Chmielewski.
Dmitrij Glukhovsky jest autorem nie tylko trzech powieści z „Uniwersum Metro 2033”, ale także kilkunastu innych powieści. Na jego koncie znajduje się dwutomowa seria „Outpost” oraz pojedyncze powieści: „Czas zmierzchu”, „FUTU.RE” i niefantastyczna powieść „Tekst”. W swoim dorobku ma również opowiadania oraz scenariusze filmowe -
Strefa Literacka
15Paulina HendelPaulina Hendel urodziła się w 1987 roku i pochodzi z Miastka, małego miasteczka zagubionego na Pomorzu. Jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Od najwcześniejszych lat ma słabość do literatury fantastycznej i przygodowej, a także do twórczości Terry’ego Pratchetta.
Pasjonuje się wierzeniami ludowymi oraz słowiańską demonologią, co znajduje odzwierciedlenie na kartach jej powieści. W zakres jej zainteresowań wpisują się również dawne wierzenia, zabobony oraz tradycyjne metody leczenia przeróżnych dolegliwości. Jest miłośniczką dzikiej przyrody i podróży, a w wolnych chwilach znajduje czas na to, by zajmować się jeszcze rekonstrukcją historyczną.
Paulina Hendel to polska autorka science fiction i fantasy, która wybrała właśnie te gatunki na skutek własnych zainteresowań czytelniczych. W swoim literackim dorobku Paulina Hendel ma między innymi młodzieżowy cykl science fiction, “Zapomniana księga”, na który składają się następujące powieści: “Strażnik”, “Tropiciel” oraz “Łowca”.
Jak do tej pory największą popularność przyniósł jej jednak cykl “Żniwiarz”, którego akcja rozgrywa się we współczesnym nam świecie, gdzie słowiańskie demony panoszą się jak po swoim, mając niemało do powiedzenia.
-
Strefa Mangi i Anime
28Luna HarunaOd czasów nastoletnich aktywnie działa jako modelka dla magazynu gothic & lolita „KERA”.
Zadebiutowała w maju 2012 roku piosenką „Sora wa Takaku Kaze wa Utau” (piosenka końcowa 2. sezonu anime „FATE/ZERO”).
Obecnie, wykonała wiele piosenek przewodnich dla różnych serii anime, takich jak „Sword Art Online”, „Monogatari” czy „Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend”.
Jej popularność nie ogranicza się tylko do Japonii. Występowała na wielu koncertach na żywo w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych, przyciągając ludzi z całego świata.
Oprócz działalności jako modelka lolita, projektuje i produkuje markę sukienek ślubnych „LUNAMARIA” i markę „OSHI TO DATE” z torebkami Ita.
Jest aktywna na Weibo, największej chińskiej platformie społecznościowej, a w 2020 roku zdobyła nagrodę Anisong Singer podczas festiwalu WEIBO Account w Tokio. -
Strefa RPG
2Chris BirchModiphius Entertainment jest dziełem przedsiębiorcy w dziedzinie gier Chrisa Bircha, który wraz z żoną Ritą założył to wydawnictwo gier planszowych w Londynie w 2013 roku. Modiphius szybko się rozwinęło dzięki serii bardzo udanych projektów crowdfundingowych oraz dużym tytułom wprowadzonym na rynek detaliczny, związanych zarówno z własnymi markami takimi jak Achtung! Cthulhu, jak i licencjonowanymi projektami, takimi jak Thunderbirds Matta Leacocka, Dune, Fallout, The Elder Scrolls Skyrim i Homeworld: Fleet Command.
Przed założeniem Modiphius, Chris był założycielem i dyrektorem kreatywnym Joystick Junkies przez 13 lat – marki odzieżowej, która jako pierwsza na rynku oferowała odzież uliczną i butikową inspirowaną grami wideo, takimi jak Atari czy Space Invaders. Wcześniej prowadził także Cruise Control, jedną z pierwszych agencji PR online w Wielkiej Brytanii, po tym jak spędził 10 lat w przemyśle muzycznym jako agent rezerwowania muzyki międzynarodowej dla festiwalu muzyki EDM Universe Tribal Gathering i agencji Impact Talent.
Chris będzie obecny na Pyrkonie, aby opowiedzieć o tworzeniu i wprowadzaniu na rynek dwóch nowych, ważnych marek IP, którymi kieruje, w tym Cohors Cthulhu – gry fabularnej i planszowej osadzonej w czasach rzymskich, w konfrontacji z mitami, oraz o innych ekscytujących nowinkach! -
Strefa RPG
4Brian McClellanBrian McClellan to amerykański autor epickiej fantastyki, pochodzący z Cleveland w stanie Ohio. Znany jest ze swojego uznawanego Uniwersum Magów Prochowych oraz esejów na temat życia i biznesu pisarza. Obecnie Brian mieszka na zboczu góry w stanie Utah wraz z żoną Michele, gdzie pisze książki i walczy z uzależnieniem od gier wideo. -
Strefa RPG
4Marissa KellyMarissa Kelly jest projektantką gier, dyrektorką artystyczną oraz współzałożycielką Magpie Games. Swą karierę w dziedzinie gier fabularnych rozpoczęła jako ilustratorka, jednak z biegiem czasu przejęła także rolę dyrektorki artystycznej, projektantki gier i menadżerki projektów w miarę jak Magpie Games się rozwijała. W latach 2015-2018 Marissa pełniła także funkcję starszej dyrektorki artystycznej w John Wick Presents, zdobywając uznanie za sztukę i prezentację odrodzonej linii gier 7th Sea, która na początku 2016 roku zdobyła ponad 1 milion dolarów na Kickstarterze. Jej najnowsza gra (Bluebeard’s Bride, 2018) jest jednym z najbardziej zasponsorowanych projektów gier fabularnych na Kickstarterze, który powstał przy udziale zespołu projektantek, a jej dyrekcja artystyczna w grach Root: The RPG i Avatar Legends: The RPG czyni ją liderką w dziedzinie zarządzania markami licencyjnymi w branży. -
Strefa RPG
2Mark Diaz TrumanMark Diaz Truman jest laureatem nagrody ENnie, współzałożycielem Magpie Games, współzałożycielem Indie Game Development Network, projektantem gier takich jak Cartel and Our Last Best Hope, oraz współprojektantem gier Urban Shadows, Zombie World, Root: The Roleplaying Game i Avatar Legends: The Roleplaying Game. Od 2011 roku Mark prowadził projekty gier planszowych, które zdobyły ponad 12,5 miliona dolarów na platformie Kickstarter, oraz pełnił rolę dewelopera w wielu nagradzanych grach fabularnych, takich jak Firefly, 7th Sea: 2nd Ed, Masks: A New Generation i Bluebeard’s Bride. Obecnie jest CEO Magpie Games, zarządzającym zespołem dziesięciu twórców i pracowników wsparcia. -
Strefa fanów klocków LEGO
3Mateusz KustraPasja Matta Kustry do klocków Lego® sięga jego dzieciństwa, kiedy to otrzymał pierwszy zestaw Lego® na swoje czwarte urodziny. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Przez lata otrzymywał coraz więcej zestawów do budowania. Wraz z dorosłością odkrył Lego® Digital Designer i rozpoczął swoją przygodę z zostaniem pierwszym Lego Certified Professional z Polski.
W 2010 roku stworzył swoją pierwszą konstrukcję – makietę krakowskiego Sukiennic złożoną z 20 000 klocków Lego®. Po kilku latach stworzył ogromną wystawę modeli i makiet przedstawiających historię Polski, składającą się z 10 ogromnych wystaw. Niektóre z nich zawierają ponad 200 000 klocków Lego®!
W trakcie swojej kariery jako zawodowy budowniczy z klocków Lego®, Matt miał okazję projektować i budować modele i makietki dla takich firm jak Whirlpool, Amazon i Panattoni. Były również zamówienia od prywatnych kolekcjonerów i nawet od celebrytów – Davida Beckhama, Friza z Ekipy (najbardziej rozpoznawalna grupa influencerów w Polsce) czy Złotej Piłki dla Roberta Lewandowskiego.
Matt podejmuje się różnorodnych projektów, na które otrzymuje zlecenia z Europy i innych kontynentów. Tworzy dioramy, rzeźby, obrazy i meble. Dodatkowo organizuje warsztaty z budowania z klocków Lego® dla dzieci i dorosłych, którzy interesują się tą formą sztuki. Poza tym jest zaangażowany w fotografię i uwielbia robić zdjęcia scenek z minifigurkami Lego®. -
Strefa Komiksowa
3Bartosz SztyborBartosz Sztybor – scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy, autor książek dla dzieci, dyrektor komiksu i animacji w CD PROJEKT RED oraz niespełniony raper. W Polsce opublikował kilkanaście komiksów, za które zdobył najważniejsze nagrody branżowe (w tym dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Jako jedyny polski scenarzysta publikuje swoje komiksy w największych wydawnictwach we Francji (w wydawnictwach Sarbacane, Ankama, Paquet i Urban Comics) oraz Stanach Zjednoczonych (w Boom! Studios oraz Dark Horse Comics), gdzie tworzy dwie popularne serie komiksowe: “Wiedźmin” oraz “Cyberpunk 2077”. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych (“Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych”, “Semper Fidelis”, “The Rope”) pokazywanych na festiwalach na całym świecie. Scenarzysta pełnometrażowej ekranizacji kultowej książki “Pan Samochodzik i Templariusze” , a także serialu anime “Cyberpunk: Edgerunners”. Płyty rapowej jeszcze nie nagrał. -
Strefa Komiksowa
1Agustin Padilla CalleAgustín Padilla Calle, urodzony w Maladze w 1975 roku, fan komiksów od wczesnych lat dziecięcych.
Studiował graphic design na Akademii Sztuk Pięknych w San Telmo, a swój zawód łączył z komiksem w amatorski sposób.
Dopiero od 2009 roku zaczął pracować w przemyśle komiksowym dla IDW PUBLISHING.
Swoje pierwsze ilustracje tworzył dla Marvel COMICS – rysując one-shota Kapitana Ameryki, kontynuując przy tym pracę dla IDV.
Sporadycznie pracuje dla Disney’a i DC Comics, tworząc Oracle #1, Detective Comics Annual #12 i Batman Annual #28. -
Strefa Komiksowa
4Raúl AllénRaúl Allén rozpoczął swoją karierę ilustrując dla takich klientów, jak Quentin
Tarantino, Time Magazine, Playboy, RollingStone, New York Times, Billboard, Bloomberg
BusinessWeek, The Washington Post, Wall St Journal, i Adidas.
Pracował dla Marvel Comis przy wielu komiksach i okładkach – a obecnie razem z Patricią Martin tworzy graficzną wersję Diuny!
Jego prace były wystawiane w Nowym Jorku, Bostonie, Waszyngtonie, Rzymie, Berlinie, Sztokholmie, Buenos Aires, Madrycie i Barcelonie.
Kiedy nie rysuje, reżyseruje, kręci i animuje teledyski. -
Strefa Komiksowa
3Patricia MartínPatricia Martín to ilustratorka i artystka komiksowa, wielokrotnie nominowana do nagrody Harvey Award i ogłoszona zwyciężczynią przez American Illustration. Od najmłodszych lat miała w sobie artystyczną duszę. Urodzona w Hiszpanii w 1985 roku, od zawsze czuła potrzebę komunikowania się poprzez pisanie lub rysowanie. Artystka w branży ilustracji i komiksów pracuje już od ośmiu lat. W tym czasie miała okazję pracować (a my podziwiać efekty jej pracy) nad takimi tytułami jak: „Bloodshot Reborn” Jeffa Lemire’a, „Ninjak” Matta Kindta, „Wrath of Eternal Warrior” Roberta Vendittiego, „Secret Weapons” Erica Heisserera dla Valiant Comics i „Wonder Woman” dla DC Comics. Jej klientami są między innymi DC Comics, Image Comics, Dynamite Comics, Dark Horse Comics, Valiant Comics, Abrams Books czy Onipress. Obecnie pracuje nad adaptacją powieści graficznej „Diuna” z Abrams Books wraz z artystą Raúlem Allénem oraz tworzy okładki komiksów i ilustracje.
-
Strefa Literacka
52Victoria HolmesVicky jest redaktorką serii „Wojownicy”, której dwa pierwsze tomy ukazały się na polskim rynku wydawniczym w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Amber. Aktualnie cykl ukazuje się dzięki Wydawnictwu Nowa Baśń, sukcesywnie wydającemu kolejne części. Victoria Holmes tworzy zarys fabuły, odpowiada za jej ciągłość i ogólną spójność, a także wymyśla tytuły książek, historię zaś spisują Kate Cary oraz Cherith Baldry. Pseudonim “Erin Hunter”, pod jakim ukazuje się seria „Wojownicy”, to także jej pomysł.
Urodziła się w angielskim hrabstwie Berkshire i dorastała na farmie, gdzie od drugiego roku życia uczyła się jazdy konnej. Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim, a po jej ukończeniu zrobiła sobie rok przerwy, by pracować z końmi. Miała też epizod pracy jako nauczycielka angielskiego, szybko jednak odkryła, że to nie dla niej. Została więc redaktorką Working Partners.
Już od najmłodszych lat uwielbiała czytać i tworzyć własne historie, nikogo nie powinno zatem zaskakiwać, że w końcu zajęła się tym zawodowo. Gdy była dzieckiem, jej rodzina oraz przyjaciele nazywali ją „myszą”, a jej imię – według oficjalnej strony „Wojowników” – to Mysia Łapa. -
Strefa Literacka
5Łukasz CzarneckiHistoryk, badacz dziejów Azji i kultury popularnej, popularyzator nauki oraz członek redakcji Nowej Fantastyki, współpracownik portalu Focus.pl, magazynów popularnonaukowych ,,Świat Wiedzy Historia” i ,,Mówią Wieki oraz szeregu innych czasopism.
Na swym koncie ma też książkę historyczną ,,Konstantynopol 626″ opowiadającą o ,,wojnie światowej VII wieku”.
Fascynuje go kultura Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii okresu Edo i nowożytnych Chin a także… komiksy i dinozaury. Uwielbia film ,,Tylko kochankowie przeżyją” i musicale. -
Strefa Naukowa
4Marcin MajAnalityk OSINT i dziennikarz z 18-letnim stażem. Na co dzień zajmuje się tzw. białym wywiadem, ale również opisywaniem i analizą oszustw internetowych, luk prawnych pozwalających na oszustwa, problemów ochrony danych osobowych oraz technologii związanych z prywatnością i zagrożeniami dla niej. Od lat prowadzi szkolenia z zakresu OSINT, ochrony danych oraz bezpieczeństwa pracowników. Jest współautorem niebezpiecznikowego obszernego kursu wideo z tego zakresu. Współpracował z różnymi mediami, firmami i organizacjami pozarządowymi tworząc teksty prasowe w pismach branżowych oraz bardziej rozbudowane publikacje tematyczne i analizy. Jego ściśle technologiczne zainteresowania obejmują OSINT, analizę danych, ale też różne dziwne obszary np. wykorzystywanie fal dźwiękowych w śledztwach i w atakach.
Jako doświadczony publicysta i szkoleniowiec Marcin potrafi mówić o bezpieczeństwie tak, aby zrozumiały także osoby „nietechniczne”. Często pierwszą osobą, która reaguje na zgłoszenia problemów wpływających do redakcji Niebezpiecznika. Jeśli ktoś zgłosi nam problem dotyczący Twojej firmy, Marcin prawdopodobnie do Ciebie zadzwoni. -
Strefa Naukowa
10Piotr KoniecznyPiotr Konieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa, od szesnastu lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu ich sieci przed atakami. Absolwent Glasgow Caledonian University. Wielokrotny zdobywca nagród za najlepsze prelekcje na największych polskich konferencjach poświęconych bezpieczeństwu IT, laureat prestiżowej nagrody Digital Shapers 2018 magazynów Forbes i Business Insider. Wykładowca studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa na Akademii Marynarki Wojennej i AGH. W swojej karierze przeszkolił ponad 400 000 osób, a swoim ogólnopolskim cyklem wykładów „Jak nie dać się zhackować?” i darmowymi poradnikami na YouTube znacząco wpłynął na poziom bezpieczeństwa Polaków.
Piotr jest założycielem Niebezpiecznik.pl, kilkudziesięcioosobowej firmy doradczej, która nie tylko konsultuje projekty pod kątem bezpieczeństwa IT, ale także prowadzi największy w Polsce serwis poświęcony tematyce szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i prywatności. W ramach Niebezpiecznika, Piotr zarządza zespołem wykonującym audyty i testy penetracyjne systemów teleinformatycznych oraz prowadzi szkolenia zarówno dla administratorów jak i programistów oraz zwykłych pracowników, którzy w ramach służbowych obowiązków korzystają z komputerów i internetu. Uwielbia osoby, które czytają biografie prelegentów do końca.
Autor aplikacji CyberAlerty, która każdego tygodnia ostrzega setki tysięcy Polaków przed atakami. -
Strefa Literacka
4Bohdan GłębockiZ wykształcenia Bohdan Głębocki jest historykiem, jednak nie przeszkadzało mu to, aby ukończyć również informatykę. Swoje losy splótł z fantastyką u schyłku PRLu, szukając sposobu, aby oderwać się od szarej codzienności lat osiemdziesiątych.
Już w nowym tysiącleciu ukazały się trzy – utrzymane w stylu retro – powieści, których karty wypełnione były przez atrakcyjne kobiety oraz mężczyzn, którzy nie dają sobie w kaszę dmuchać. W wykreowanym przez Bohdana Głębockiego świecie można obejrzeć w kinoteatrze najnowszą komedię z Dymszą, by po wyjściu z seansu stanąć oko w oko z bezwzględnym czarownikiem czy okrutną wiedźmą. Można też paść ofiarą żądnego krwi, słowiańskiego demona, żydowskiego golema bądź najgorszego koszmaru żywcem wyrwanego z mitologii germańskiej.
Autor na swoim koncie ma – pomyślany jako tetralogia – cykl „Musza Góra”, w którym magia spotyka się z technologią szalonych lat trzydziestych. Na ukończeniu jest również początek innej historii, utrzymanej w podobnym klimacie, której bohaterowie dotrą do najdalszych zakątków II Rzeczpospolitej, a nawet na inne kontynenty.
A zatem… wszyscy wiemy, że „wehikuł czasu to byłby cud”, a jeśli ten dodatkowo przenosi nas do alternatywnej wersji znanej nam rzeczywistości, to jest to już chyba cud nad cudami, prawda? Jeśli jesteście gotowi na tę szaloną eskapadę, to koniecznie odwiedźcie Strefę Literacką na tegorocznym Pyrkonie. -
Scena Plenerowa
9TassackTassack to pochodzący z Budzynia, zwariowany kwartet wykonujący muzykę thrash metalową z licznymi elementami crossover’u. Chłopaki swoją twórczość opierają w przeważającej mierze na szeroko rozumianej fantastyce, a w szczególności kultowych filmach i grach komputerowych. Specjalnie dla Pyrkonowiczów zespół przygotował tematyczną setlistę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
-
Strefa RPG
2Amit MosheZałożyciel i CEO studia Son of Oak. Projektant gier i twórca uznanej gry fabularnej „Miasto Mgły” – zarówno jej narracyjnego silnika, jak i serii podręczników oraz uniwersum!
Z sekretnego leża w Bostonie wymyślił złowieszczy plan, zwiastujący nową erę super-dostępnych i kinowych gier fabularnych – wykorzystujących mechanikę opartą na tagach, niszczącą statystyki postaci i liniowy postęp na dobre.
Brzmi wspaniale, prawda? -
Scena Plenerowa
9JEREMIAH KANEJEREMIAH KANE to zespół, który czerpie inspiracje wprost z kultury japońskiej. Łączy w swojej muzyce takie gatunki jak synthwave, darksynth i metal, dodając do tego szczyptę brzmienia soundtracków z gier retro i nie tylko!
Zespół ma dla Was w planie fantastyczny występ – porwą Was w niezapomnianą podróż po brzmieniach z ich najnowszego albumu RONIN. Ale to nie wszystko! Czeka też na Was kilka niespodzianek przygotowanych specjalnie na Pyrkon! Kto wie, może i tym razem nakręcą podczas Pyrkonu teledysk?
W sobotę zapraszają także na Nieoficjalny Meet-up JK! Będziecie mogli spotkać się z nimi przy samochodach z Waszych snów – kolorowych itashach, w tym przy ich własnej różowiutkiej BMW e36. Czeka na Was prawdziwa strefa chillu – wpadnijcie zbić piątkę i spróbować BOSSa wprost z japońskich półek.
-
Strefa Komiksowa
9Gary ErskineGary Erskine ponad trzydzieści lat tworzy dla MARVEL, DC Comics, Vertigo i wielu innych. Współpracował już z Markiem Millarem, Garthem Ennisem czy Grantem Morrisonem przy powstawaniu The Unwritten, Hellblazer czy War Stories. Swoje trzy grosze dorzucił też w licencjach Star Wars, Star Trek, Doctor Who i Transformers.
Poza komiksami Gary prowadzi warsztaty Character Designu dla szkół, uczy tworzenia storyboards (scenopisów w formie rysunku) dla studentów w Królewskim Konserwatorium w Szkocji. Uczy także game designu w Fife College oraz sztuki sekwencyjnej w Pulse college w Dublinie.
Obecnie (ciągle) pisze ROLLER GRRRLS. -
Strefa Komiksowa
4Pasquale QualanoUrodzony w 1974 roku, pochodzący z Torre del Greco (Neapol) i żyjący w prowincji Campania we Włoszech, Pasquale Qualano to designer, rysownik i rzeźbiarz.
W młodości szlifował swoje umiejętności w rodzinnym warsztacie rzeźbiarskim, gdzie wykonywał pierwsze zamówienia na modele i sztukę sakralną. Gdy zainteresował się tworzeniem grafik i komiksów, rozpoczął współpracę z GG Studio oraz Marvel Publishing, gdzie przyłożył swój ołówek do stworzenia „She-Hulk”. -
Strefa fanów klocków LEGO
16Paweł „Brodaty Geek” DudaJuror pierwszej edycji LEGO Masters, który prowadził w przeszłości stronę cytadela.pl, swego czasu najpopularniejszy portal o Warhammerze i jemu podobnych tytułach. Jego kolejnym dziełem był Geek Nerd News, który traktował o szeroko pojętej popkulturze, a ostatecznie wyewoluował do swojej obecnej formy.
Obecnie tworzy vlogi dotyczące nowości, przeglądy magazynów czy też autorskie pomysły, realizowane przy pomocy klocków LEGO. -
Strefa Literacka
20Robert M. WegnerRobert debiutował w 2002 roku opowiadaniem „Ostatni lot Nocnego Kowboja”, które opublikowano w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”, zaś jego debiutancką książką był wydany w 2009 roku zbiór „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe”. Już rok później ukazała się kolejna część serii „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód”. Oba tomy stanowiły wprowadzenie czytelnika w wykreowany przez autora świat oraz przedstawienie bohaterów cyklu.
W 2012 roku ukazała się pierwsza powieść Roberta, osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Imperium Meekhanu. „Niebo ze stali” splatało losy postaci znanych czytelnikowi ze zbiorów opowiadań. Trzy lata później ukazał się czwarty tom serii – 'Pamięć wszystkich słów”, a w 2018 piąty – „Każde martwe marzenie”. Aktualnie fani z niecierpliwością wyczekują na kolejną powieść Roberta (i absolutnie nie wywierają presji!).
Wszystkie książki Roberta M. Wegnera ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph. Twórczość autora zyskała oddanych czytelników także za naszymi granicami, a jego książki przetłumaczone zostały na ukraiński, czeski oraz rosyjski.
Robert to sześciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał za opowiadanie „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami” (znajdziecie je w tomie rozpoczynającym cykl „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”). W 2013 roku, jako drugi pisarz w historii, otrzymał nagrodę w obu kategoriach – za najlepsze opowiadanie („Jeszcze jeden bohater”) oraz najlepszą powieść („Niebo ze stali”). Ten sukces powtórzył trzy lata później za powieść „Pamięć wszystkich słów” oraz opowiadanie „Milczenie owcy”. Powieść „Każde martwe marzenie” zostało nagrodzone w 2019 roku.
Autor jest również dwukrotnym laureatem Sfinksa – za opowiadanie „Najlepsze, jakie można kupić” (znajdziecie je w drugim tomie: „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód”) oraz za powieść „Niebo ze stali”. Robert M. Wegner jest także trzykrotnym laureatem Srebrnego Wyróżnienia, przyznawanego przez jury Nagrody Literackie im. Jerzego Żuławskiego, przyznanego wszystkim trzem powieściom autora.
Na swoim koncie ma także nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy, którą otrzymał w 2014 roku. Otrzymał również szereg nagród i wyróżnień na rosyjskim rynku wydawniczym. -
Strefa Naukowa
16Mikołaj KołyszkoMikołaj to nie tylko religioznawca, ale również założyciel Podcastu Religioznawczego, w którym stara się omawiać fascynujące zjawiska religijne w możliwie najbardziej obiektywny i bezstronny sposób. Jest także autorem książki “Groza jest święta”, horror-komediowej gry paragrafowej “Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają” oraz szamanistycznej serii gamebookowej “Tajemne Oblicze Świata”.
Gdyby tego było mało, to współpracował także z takimi czasopismami, jak: “OkoLica Strachu”, “Magazyn Histeria” oraz portalami Polter.pl, Valkiria.net i Wiadomości24.pl. Jest również byłym redaktorem naczelnym portalu CzytajPL.pl, Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru oraz Magazynu „Masz Wybór”. Mikołaj piastuje też funkcję osobistego researchera mistrza kryminałów retro – Marka Krajewskiego. Został wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.
Na tegorocznym Pyrkonie Mikołaj pojawi się z trzema prelekcjami, które zainteresują wielu z Was, drodzy Pyrkonowicze. Pierwsze z jego wystąpień – “Niewygodna prawda o egzorcyzmach Anneliese Michel – najgłośniejszych egzorcyzmach w dziejach” – z pewnością zaciekawi wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii, która stała się inspiracją dla trzech filmów fabularnych: “Egzorcyzmów Emily Rose”, “Anneliese: The Exorcist Tapes” oraz “Egzorcyzmów Anneliese Michel”.
Także dwie pozostałe prelekcje będą związane z tematem opętań i egzorcyzmów. Mikołaj Kołyszko przybliży Wam to, co nauka naprawdę mówi o opętaniach oraz opowie o egzorcyzmach w judaizmie, islamie i buddyzmie.
-
Strefa Mangi i Anime
27Kurune KokuriKurune to młoda, zdolna i pełna energii vtuberka, która odniosła duży sukces na japońskiej scenie wirtualnej. Posiada ona kanały na YouTube oraz Twitch, gdzie od czasu do czasu prowadzi live’y z najróżniejszych gier – od Minecrafta, przez Dead by Daylight, aż po Apex Legends, jednak najbardziej znana jest ze swoich streamów ASMR oraz piątkowych rozmów z widzami.
-
Strefa Literacka
11Paweł MajkaUrodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka. Jego debiutanckie opowiadanie ukazało się w 1987 roku, gdy miał zaledwie piętnaście lat. Niestety, na kolejną próbkę jego twórczości musieliśmy poczekać aż do 2006 roku, do opowiadania w wydanej przez Fabrykę Słów antologii Tempus Fugit.
Dotychczas opublikował między innymi: Dzielnicę obiecaną (pierwszą polską powieść w świecie Uniwersum Metro 2033) oraz jej kontynuację Człowiek obiecany. Na swoim koncie ma także takie powieści jak: Pokój Światów, Niebiańskie pastwiska, Wojny przestrzeni, Berserka, Jedyne, Berserk: Spowiednik oraz dwa tomy Czerwonych żniw, pisanych razem z Radosławem Rusakiem.
W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych.
Czterokrotnie nominowany był do Nagrody im. Janusza Zajdla (opowiadanie Grewolucja, powieści: Pokój Światów, Niebiańskie Pastwiska, Wojny Przestrzeni). Trzykrotnie otrzymał nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Pokój Światów i Niebiańskie Pastwiska otrzymały nagrodę główną zaś Wojny Przestrzeni zdobyło srebrne wyróżnienie. -
Strefa Mangi i Anime
11Fantastyczna KarczmaStudent historii, który pasjonuje się animacją, a zwłaszcza filmami anime i ich twórcami. Od dwóch lat prowadzi kanał na youtube, na którym opowiada o twórczości reżyserów i o tym, jak powstają ich filmy.
Szczególną miłością darzy jednego z twórców Studia Ghibli – Isao Takahatę, a zaraz obok niego w jego sercu zasiadają Satoshi Kon i Mamoru Hosoda. -
Strefa Literacka
21Rafał KosikPisarz, scenarzysta, publicysta oraz wydawca. Od udzielania się w Nowej Fantastyce, przez wielotomową przygodę Felixa, Neta i Niki,aż do współpracy z Dukajem i wieloma innymi w antologii Utopay.
Wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród za swe dzieła, które przekładane na niemiecki, czeski czy też litewski powoli zyskują uznanie za granicami. -
Scena Plenerowa
5Karol SucheckiKarol muzycznie specjalizuje się głównie w polskich coverach utworów z anime, ale to nie wszystko! Fani League of Legends nie mogą nie kojarzyć jego coveru K/DA „PopStars”, który szybko stał się memem wśród tej społeczności.
Wykorzystując zainteresowanie ludzi, za ciosem powstały dalsze polskie tłumaczenia utworów – „GIANTS” od True Damage, „Phoenix” (które powstało na mistrzostwa świata 2019), a także cały mini-album K/DA, gdzie przy akcji #SINGMORE Karol współpracował z Riot Games.
Poza działalnością muzyczną Karol komentuje również rozgrywki esportowe. Do swojej listy może zaliczyć turnieje z takich gier jak Teamfight Tactics, Rocket League, League of Legends czy Counter Strike Global Offensive. W największych skomentowanych przez niego rozgrywkach w CS:GO, Dreamhack Masters Malmö 2019, pula nagród wynosiła ponad milion złotych. -
Strefa Naukowa
9dr Monika Aksamit-KoperskaJest doktorem chemii i absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Université des Sciences et Technologies w Lille we Francji, specjalizuje się w chemii konserwatorskiej – dziedzinie chemii poświęconej ochronie dziedzictwa kulturowego, od najcenniejszych dzieł sztuki do zasobów bibliotecznych. Ostatnio poświęciła się utrwalaniu notatek i prac zapomnianych polskich wynalazców.
Komunikacja naukowa to jej pasja, regularnie prowadzi wykłady i występuje w telewizji i radiu. Zdobyła nagrodę FameLab 2012 i w tym samym roku zajęła drugie miejsce w International FameLab. Współprowadziła „Potyczki naukowców” na kanale Planete + oraz „Wynalazcy przyszłości” na kanale Canal + Discovery. Od 2016 roku jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, którego celem jest budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy.
Od 2020 rozwija własną firmę produkcyjną MAK Art & Science Productions. FOT. DOMINIK TRYBALA
-
Strefa Naukowa
5mgr inż. Mateusz KęsyDoktorant w Pracowni Pszczelnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Były wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz Collegium da Vinci w Poznaniu a także Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce. Egzaminator i nauczyciel przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych oraz średnich na terenie Poznania oraz w ramach edukacji domowej. Uczestnik IV Wyprawy Naukowej na Sumatrę w ramach konkursu „Lasy Świata” Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Autor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Aktywny popularyzator nauki z wieloletnim doświadczeniem, trzykrotnie nagradzany przez Państwową Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie „Popularyzator Nauki”. Wykonawca w kilkudziesięciu projektach naukowych i edukacyjnych realizowanych w Polsce oraz za granicą. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.
Członek Stowarzyszeń: Rzecznicy Nauki oraz Centrum Promocji Ekorozwoju. Koordynator autorskiego programu „Miododajne Miasta”, którego celem jest realizacja warsztatów przyrodniczych na terenie szkół oraz angażowanie uczniów we własne projekty naukowe sprzyjające ochronie przyrody, w tym pszczół. -
Strefa Naukowa
2Mikołaj FedorowiczCzłonek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, fan Neuroshimy, fanatyk Battlestar: Galactica i Hellraisera oraz biotechnolog, obecnie próbujący uzyskać tytuł doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.
Naukę popularyzuje od jakiegoś czasu – na początku, błąkając się po takich instytucjach: jak Szkoła Festiwalu Nauki czy Centrum Nauki Kopernik.
W 2019 roku założył z przyjaciółmi Fundację Marsz dla Nauki, i tam ma okazję pogodzić nerda z naukowcem m.in. przez współorganizowanie Science Game Jam’u (konkursu na projekt popularnonaukowej planszówki).
Zamiłowanie do popularyzacji najprawdopodobniej wynika z tego, że uwielbia mówić. Często za dużo i za głośno. Jeżeli nie mówi, to nurkuje, tańczy rock’n’rolla lub próbuje żonglować. -
Strefa Naukowa
1dr Mariusz GogólDoktor nauk biologicznych, biochemik, popularyzator nauki, edukator. Prowadzi na YT edukacyjny kanał „Zlewka Totalna – korepetycje z biologii”. Współpracuje m.in z Gościem Niedzielnym, Tygodnikiem Powszechnym, Wydawnictwem PWN, czy Fundacją Adamed SmartUp.
Jest częstym gościem na kanale Copernicus, gdzie tworzy serie filmów popularnonaukowych. Współpracował z Tomkiem Rożkiem przy tworzeniu jego książki „Akademia Superbohaterów”.
Był gościem wielu wydarzeń m.in: Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – „Nauka dla Ciebie”, Nocy Naukowców w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy Konwentu Pyrkon w 2019 i 2022 roku. -
Strefa Naukowa
5Natalia LeciejewskaJest doktorantką w Katedrze Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Podczas prelekcji można zadawać trudne pytania – najbliższy czas poświęca przygotowaniom do obrony rozprawy doktorskiej.
Głównym tematem jej badań jest wpływ środków anabolicznych i peptydów na funkcjonowanie organizmu. Wśród zainteresowań naukowych znajdują się też zagadnienia związane z innymi substancjami poprawiającymi sportowe wyniki oraz fizjologia wysiłku fizycznego.
Zanim stała się naukowcem na pełen etat, rywalizowała sportowo w tajskim boksie jako reprezentantka kadry narodowej. Wolne chwile zajmują jej treningi, popularyzowanie nauki jako Rzecznik Nauki, zagłębianie się w twórczość Tolkiena i poszukiwanie roślin, których nie ma jeszcze w swojej domowej dżungli. -
Strefa Naukowa
1dr Paweł JedynakPracownik Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Bada molekularne mechanizmy kontrolujące rozwój roślin, zajmuje się także poszukiwaniem nowych rozwiązań biotechnologicznych opartych o wykorzystanie mikroorganizmów.
Jest także popularyzatorem nauki – autorem kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych, opublikowanych m.in. na łamach miesięcznika Wiedzy i Życie. Można go usłyszeć także w radiu – RMF FM, Czwórce oraz w Radiu Kraków.
Jest laureatem konkursu Famelab Poland, nominowanym do konkursu Polskiej Agencji Prasowej Popularyzator Nauki roku 2013. -
Strefa Naukowa
3Beata KawczyńskaJest neurologopedką kliniczną i trenerką głosu. Fascynuje się neurobiologicznymi podstawami komunikacji. Na co dzień pracuje z pacjentami w każdym wieku rehabilitując głos, doskonaląc dykcję oraz ucząc sekretnego języka perswazji.
Od kilku lat, razem z grupą naukowców uczestniczy w projekcie Naukręcona Nauka, pomagając popularyzatorom nauki w tworzeniu ciekawych treści wideo.
Prywatnie uwielbia wszystko, co kocie i paranormalne. Zmiennokształtni, ghule, wróżki zębuszki czy też ośmiornice z kosmosu nie są dla niej niczym niecodziennym. -
Strefa Naukowa
3dr hab. Aleksandra Ziembińska-BuczyńskaMikrobiolog, nauczyciel akademicki i popularyzator nauki z Politechniki Śląskiej. Zawodowo tropi użyteczne praktycznie bakterie, o których opowiada „po ludzku” w rożnych formach.
Jamnikolub, czekoladoholiczka i człowiek-orkiestra, zaangażowana w realizację wielu projektów naukowych, edukacyjnych, popularnonaukowych i społecznych.
Tester i szkoleniowiec w zakresie popularnonaukowych nowości. Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Rady Upowszechniania Nauki PAN. -
Strefa Naukowa
4dr n. med. i n. o zdr. Anna KotlińskaPołożna, nauczycielka akademicka, popularyzatorka nauki. Na co dzień pracuje z kobietami, które przygotowują się do porodu/karmienia piersią, rodzą, albo urodziły.
Fanka porodów naturalnych, szczególnie domowych. Wiedzą położniczą dzieli się ze studentami medycyny w Centrum Symulacji Medycznych (gdzie odbywają się porody kobiecych robotów). -
Strefa Naukowa
4dr Marcelina JureczkoMarcelina Jureczko jest doktorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Wykłada na Politechnice Śląskiej, której jest absolwentką. Z wykształcenia biotechnolożka.
Kieruje grantem badawczym finansowanym z Narodowego Centrum Nauki, gdzie pochyla się nad zagadnieniem toksyczności farmaceutyków obecnych w środowisku wodnym oraz poszukuje sposobów na ich usuwanie z wykorzystaniem grzybów.
Jej pasją jest popularyzowanie nauki, zarówno w formie wykładów, warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych, jak i… stand-upu. Współpracowała z wieloma mediami o zasięgu ogólnopolskim. Od 2020 jest członkinią Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W 2021 roku otrzymała nagrodę „POP Science” dla najlepszych popularyzatorów nauki. -
Strefa Naukowa
2dr hab inż. Bartosz WalterBartek jest inżynierem oprogramowania i faktycznie zdarza mu się programować, ale przede wszystkim ciekawi go samo życie programów, dlatego znacznie częściej po prostu uważnie im się przygląda. Programy podobnie jak ludzie rosną i zmieniają się, a szczególnie pasjonujące są procesy ich starzenia oraz wymyślanie sposobów na ich odmładzanie.
Poza tym Bartek bardzo bardzo lubi pracować ze studentami, czytać pięć książek naraz i dawać nowe życie wszelkim zepsutym sprzętom. W wolnych chwilach majsterkuje, a kiedyś być może w końcu zagra w pewną grę, na którą od 15 lat ciągle brakuje mu czasu.
-
Strefa Literacka
9Radek RakRadek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz – tego się pewnie nie spodziewaliście – lekarz weterynarii! Aktualnie, wraz z żoną, mieszka oraz pracuje w Krakowie.
Swoje pierwsze teksty zamieszczał na forum internetowym „Nowej Fantastyki”, publikując je pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Opowiadania jego autorstwa ukazywały się w takich czasopismach jak: „Nowa Fantastyka”. „Lampa”, „Fraza”, „Fantastyka – wydanie specjalne”, „Fenix Antologia” oraz e-zinach „Esensja” i „Szortal na wynos”. Jego teksty znalazły się również w antologii „Legendy polskie” oraz „Tarnowskie Góry Fantastycznie”.
Debiutancka powieść Radka Raka, „Kocham cię, Lilith”, ukazała się w 2014 roku, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Kolejne trzy książki autora: „Puste niebo”, „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” oraz „Agla. Alef” opublikowane zostały przez wydawnictwo Powergraph. Kolejny tom „Agli” powinien ukazać się w tym roku.
„Powieść Puste niebo” (2016) została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Z kolei za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019) otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. -
Strefa Komiksowa
4Grzegorz SzczypaGrzegorz Szczypa jest kierownikiem Informacji Naukowej BG UMCS oraz członkiem Zespołu ds. Ewaluacji UMCS. Kierował również wdrożeniem uczelnianej Bazy Wiedzy oraz jest organizatorem e-learningowego szkolenia bibliotecznego. Prowadzi także portal OffTech.pl, gdzie patrzy na nowe technologie przez pryzmat popkultury.
Poza tym jest fanem ewaluacyjnych niespodzianek i komiksów w czytelniach bibliotek akademickich. -
Strefa Naukowa
4Aleksandra StanisławskaAleksandra i Piotr Stanisławscy to małżeństwo, które już od blisko dwudziestu lat pisze o nauce. Są blogerami z wyboru, a dziennikarzami naukowymi i radiowcami z powołania. To także laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019 za bloga Crazy Nauka oraz dwóch nagród POP Science 2020 za tegoż bloga oraz audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Aleksandra i Piotr są również autorami książki „Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi naukowymi mitami.
Aleksandra uwielbia antropologię ewolucyjną, Puszczę Białowieską, kosmos oraz fantastyczne Tatry. Tropi polskie wynalazki i fake newsy, a także dokumentuje postępującą zmianę klimatu. Z zacięciem przyrodnika wymyśla i organizuje Crazy Wyprawy, podczas których wyszukuje naukowe perełki w najmniej spodziewanych zakątkach Polski i Europy. W wolnych chwilach trenuje kickboxing. -
Strefa Naukowa
2Piotr StanisławskiAleksandra i Piotr Stanisławscy to małżeństwo, które już od blisko dwudziestu lat pisze o nauce. Są blogerami z wyboru, a dziennikarzami naukowymi i radiowcami z powołania. To także laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019 za bloga Crazy Nauka oraz dwóch nagród POP Science 2020 za tegoż bloga oraz audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Aleksandra i Piotr są również autorami książki „Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi naukowymi mitami.
Piotra nigdy nie nudzi pisanie o technologiach oraz kosmosie, a robi to przecież już od dobrych kilkunastu lat! Broni naukowych przyczółków i z dziką rozkoszą rozprawia się z pseudonaukowymi mitami i fake newsami. Kręci filmy i chętnie eksperymentuje przed kamerą, a w rzadkich wolnych chwilach uczy informatyki oraz przyrody w szkole podstawowej. Jak twierdzi, gdyby istniała możliwość bilokacji, to byłby pierwszym, który z niej skorzystał. -
Strefa Literacka
3Jan MaszczyszynJan Maszczyszyn urodził się w 1960 roku, w Bytomiu. Debiutował opowiadaniem Strażnik w Nowym Wyrazie w 1977. Laureat (obok Andrzeja Sapkowskiego i Marka Huberatha) konkursu ogłoszonego przez miesięcznik Fantastyka za opowiadanie Ciernie.
Opowiadania Jana Maszyszyna znajdziecie w czasopismach: Fantastyka, Politechnik, Fakty, Odgłosy, Fenix Antologia, Szortal na wynos, OkoLica Strachu, Sofa, zinach: Somnambul, Fikcje, Kwazar, Feniks, Spectrum czy antologiach: Spotkanie w przestworzach – antologia młodych, Pożeracz szarości, Sposób na Wszechświat, Dira necessitas.
Autor od roku 1989 przebywa w Australii. Po wyemigrowaniu z Polski miał wieloletnią przerwę w twórczości. Powrócił na rynek wydawniczy po dwóch dekadach. -
Scena Plenerowa
9DziewannaAgnieszka Suchy, znana jako Dziewanna, jest kompozytorką i wokalistką z Beskidu Śląskiego. Tworzy i wykonuje mistyczny folk inspirowany góralszczyzną, kulturą słowiańską i nordycką oraz cyklem o Wiedźminie. W 2019 r. wydała koncepcyjny długogrający album „Widziadło”. Jest laureatką Wirtualnych Gęśli za Folkową Płytę Roku 2019 i finalistką Influencers LIVE Awards 2022.
Dziewanna w swojej najnowszej twórczości skupiła się na losach prześladowanych przez inkwizycję wiedźm. Owocem jej pracy jest projekt powstały dzięki zwieńczonej sukcesem akcji crowdfundingowej – „Ja, wiedźma” to dzieło artystyczne, które w założeniu ma być formą reminiscencji ofiar praktyk inkwizytorskich.
Pomysł na projekt „Ja, wiedźma” zrodził się w wyniku zainteresowania postaciami szeptuch i sztuką zielarską oraz historią tzw. polowań na czarownice. Owocem tych inspiracji jest, utrzymany w klimacie poezji śpiewanej i folku, autorski utwór „Ja, wiedźma”, do którego powstał teledysk. Zainteresowani i zainteresowane mogą odbyć podróż w Tatry i Beskidy oraz wyruszyć szlakami Ziemi Cieszyńskiej, a to wszystko przy akompaniamencie pianina (Radomir Rakowski), wiolonczeli (Marta Kaźmierczak) i śpiewu Dziewanny. W teledysku pojawiają się m.in. ujęcia z Cieszyna.
Pieśń opowiada o dwóch wiedźmach (w tych rolach Dziewanna i Karolina Francuz), które wiodą spokojne życie u stóp Tatr. Kobiety nie wiedzą jednak, że ich tropem podąża już inkwizycja… -
Strefa Filmowo-Serialowa
50Thomas “Tom” WlaschihaAktor filmowy, serialowy, sceniczny i głosowy, urodzony 20 czerwca 1973 w Dohnie w Niemczech. Mając 17 lat wyjechał na wymianę studencką do USA, gdzie na deskach tamtejszych teatrów rozpoczęła się jego aktorska przygoda. Swój talent szlifował studiując na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku. Początkowo grał drugoplanowe role w niemieckich serialach i filmach oraz występował na deskach teatrów w Dreźnie, Zurychu i Frankfurtu.
Jako aktor głosowy dubbingował wiele niemieckojęzycznych filmów oraz nagrywał audiobooki. Międzynarodową sławę zdobył, gdy w 2011 roku dołączył do obsady kultowego serialu “Gra o Tron”. Wcielając się w postać człowieka bez twarzy – skrytobójcy Jaqena H’ghara wystąpił w sezonach 2, 5 i 6. W 2022 roku mogliśmy oglądać go w kolejnym hitowym serialu – “Stranger Things”, gdzie podbił serca fanów produkcji wcielając się w strażnika więziennego Dimitra “Enzo” Antonova, który na naszych oczach przeszedł przemianę ze złego charakteru w sprzymierzeńca Hoppera i Joyce. Ponadto mogliśmy oglądać go w produkcjach takich jak “Przekraczając granice”, “Wróg u bram” czy “Wyspa Róży”.
Tom poza aktorstwem ma też wiele innych pasji, które doskonali w wolnym czasie. Gra na fortepianie, jeździ konno i uprawia szermierkę oraz mówi w aż 6 językach: niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim. -
Strefa Naukowa
9prof. Szymon MalinowskiProf. dr hab. Szymon Malinowski jest fizykiem atmosfery oraz profesorem Nauk o Ziemi. Od 2016 roku piastuje stanowisko dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest także członkiem korespondentem PAN.
Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Prowadzi badania w szerokiej współpracy międzynarodowej, a także kierował (i wciąż kieruje!) wieloma projektami badawczymi.
Prof. dr hab. Szymon Malinowski to także współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Jest również współautorem książki „Nauka o klimacie”. Profesor Malinowski jest również bohaterem filmu dokumentalnego „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, który swoją premierę miał w 2020 roku. -
Strefa Filmowo-Serialowa
18Joanna KudelskaOd 12 roku życia związana z polskim dubbingiem, swoją przygodę rozpoczęła wcielając się w postać Hermiony w serii filmów o Harrym Potterze. Od tego momentu jako aktorka, reżyserka i producentka współpracuje z wieloma warszawskimi studiami nagraniowymi.
Zagrała m.in w serialu „Chilling Adventures of Sabrina ” (Prudence Night), „Most do Terabithii” (Leslie), „Kroniki Spiderwick” (Mallory ) oraz w grze „League of Legends” (Zeri). -
Strefa Filmowo-Serialowa
10Aleksander Orsztynowicz-CzyżRocznik ‘86, z polskim dubbingiem związany od 1998 roku – to wtedy dzięki uprzejmości Miriam Aleksandrowicz rozpoczęła jego przygoda z
mikrofonem. Cztery lata później było mu dane dołączyć do polskiej „rodziny” związanej z uniwersum „HP” i wcielić się w postać Draco Malfoya. Jest również między innymi – Jude’m Lizowskim i Jay’em Bilzerianem – oczywiście nie w jednym czasie – świat mógłby tego nie udźwignąć 😉
Dzięki wielotorowemu rozwojowi – zajmował się dubbingiem, muzyką i realizacją dźwięku – ma w tej chcieli szczęście i przyjemność prowadzić własne studio nagraniowe.
W polskich wersjach językowych znajdziecie go pod imieniem i nazwiskiem, jednak w serwisach muzycznych szukajcie pod pseudonimem MXN.
-
Strefa Filmowo-Serialowa
14Marcin ŁabnoPolski głos Rona Wesley’a. Od dziecka związany z teatrem, filmem i dubbingiem. Na co dzień zajmuje się make-upem, który stał się jego pasją podczas teatralnych przygód.
Po godzinach fan podróży i dobrej kuchni, co dokumentuje na Instagramie.
-
Scena Plenerowa
14Łysa GóraSwoją przygodę z graniem pod szyldem Łysej Góry zaczęli od połączenia miłości do folku, białego głosu i rockowo-metalowych brzmień. Nadając folkowej nucie mocną rockową oprawę, przez lata trudni do zaszufladkowania, inspiracje czerpią przede wszystkim z tradycyjnych pieśni słowiańskich – od ziem polskich aż po Bałkany. Odzwierciedlenie tego widać w ich muzyce, w tekstach piosenek przeplatają się bowiem różne języki, m.in. polski, ukraiński, białoruski, macedoński czy bułgarski. W tym charakterze wydali dwie płyty „To i Hola” oraz „Siadaj, nie gadaj”.
W 2018 roku zespół stworzył drugi, akustyczny, stricte folkowy projekt. Ilość instrumentów, które możecie usłyszeć w tym projekcie, jest imponująca! Znajdziemy tam tradycyjne instrumentarium z różnych stron świata: fidel płocka, saz, bęben sznurowy, bęben szamański, djembe, digeridoo „szuflabas” i cały zbiór perkusjonaliów oraz oczywiście przeplatające się białe głosy. W ramach tego projektu wydali trzeci w swojej historii krążek, który spotkał się z dużym entuzjazmem fanów i otworzył dla zespołu nowe horyzonty. Na akustycznej płycie „Oj Dolo” folk tradycyjny przeplata się z autorskimi aranżacjami i tekstami. Tym samym zespół rozdzielił się na dwa projekty: Łysa Góra oraz Łysa Góra Akustycznie. Dwa projekty – jednak skład nadal ten sam.
Akustyczny projekt nie wykluczył działań na polu rockowo-metalowym. Wręcz przeciwnie zespół po dołączeniu nowego gitarzysty rozwinął skrzydła i poszedł w stronę bardzo ciężkich progresywnych i post-metalowych brzmień, oczywiście plecionych na kanwie folku i słowiańskiej duszy. Efektem tej kilkuletniej pracy jest czwarta płyta zespołu, która na wiosnę ujrzy światło dzienne, a jej fragmenty już można usłyszeć.
-
Strefa Naukowa
19Piotr KosekPiotr Kosek od dziecka marzył o tym, aby mieć swój skromny udział w historii astronautyki. Na początku były to oczywiście marzenia o zostaniu astronautą, z których później zrodziła się chęć zostania naukowcem. Jak sam twierdzi, pokonała go jednak królowa nauk, a właściwie dziecięca głupota i niechęć do nauki matematyki.
Tworząc Astrofazę, chciał zainspirować ludzi do odkrywania niesamowitego wszechświata oraz jego tajemnic. Sprawić – choć w małym stopniu – by kosmos znów stał się pociągającym tematem. Wierzy, że tak samo jak kiedyś wyprawy żeglarzy doprowadziły Europejczyków do nowego lądu, tak dzisiejsze dokonania naukowców, astronautów i działania podobnych mu popularyzatorów astronomii doprowadzą rodzaj ludzki do nowych odkryć i nowego domu.
Kanał Astrofaza powstał na początku roku 2015 i od tamtej pory opublikowanych na nim zostało ponad 400 filmów popularno-naukowych. Głównymi tematami poruszanymi na Astrofazie są kosmos, astronomia i astrofizyka oraz astronautyka, a także nowoczesne technologie i technologie jutra.
Widzowie mogą się tu dowiedzieć czegoś zarówno o najnowszych odkryciach w kosmosie, misjach sond i astronautów, jak i o technologiach rodem z SF, które już teraz albo są dostępne, albo powstają pod nie podwaliny. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja i roboty, kolonizacja Marsa, czy odkrycia dotyczące natury czarnych dziur – to wszystko widz znajdzie właśnie w Astrofazie.
Kanał Astrofaza był laureatem nagrody Grand Video Awards 2017 w kategorii Video Popularnonaukowe, zajął drugie miejsce w plebiscycie Tech Awards 2017 w kategorii YouTube oraz został nominowany do nagrody Popularyzator Nauki 2018 w kategorii Media, a także nominowany w dwóch kategoriach do Grand Video Awards 2022. -
Strefa Naukowa
9Anna JankowiakArcheolożka, naukowczyni, publicystka, blogerka (w sieci @wiedzma_od_wiedzy). W badaniach naukowych skupia się na dawnych kultury i ich adaptacji we współczesnym świecie, zwłaszcza w propagandzie nazistowskiej.
Bada historię czarownic i osób zajmujących się magią oraz postrzeganie ich w kulturach i epokach, ze szczególnym uwzględnieniem starożytności, wczesnego średniowiecza oraz nowożytnych procesów o czary.
Ważne miejsce w jej badaniach zajmują także archetypy bogiń i bohaterek oraz adaptacja tych motywów we współczesności.
Autorka zdjęcia: Anna Poturalska @poturalafotografia -
Strefa Gier Planszowych i Bitewnych
3Jervis JohnsonPodczas 38 lat pracy w Games Workshop Jervis Johnson współtworzył masę tytułów takich jak “Blood Bowl” czy “Necromunda”. Od pierwszej edycji pracował nad “Warhammerem 40 000”, a także pomagał przy powstawaniu “Warhammer: Fantasy Battles” i jego następcy – “Age of Sigmar”.
Po zakończeniu pracy w Games Workshop Jervis Johnson nadal jest aktywnym twórcą, piszącym zasady kolejnych gier. Na Pyrkonie będziecie mogli go spotkać, porozmawiać, zdobyć autograf na ulubionym podręczniku i przede wszystkim wysłuchać historii o początkach i tworzeniu najpopularniejszych gier figurkowych!
-
Scena Plenerowa
9WeljarWeljar to projekt artystyczny powstały z zamiłowania do rodzinnej kultury i muzyki. Projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej.
Zespół tworzy muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu.
-
Strefa Komiksowa
9Bob LaytonBob Layton jest amerykańskim scenarzystą komiksowym, artystą, projektantem i redaktorem, który ma na swoim koncie ponad 6 400 komiksów – pod względem liczby stworzonych historii mógł się z nim mierzyć jedynie nieżyjący już Stan Lee.
Layton najbardziej znany jest z pracy nad takimi tytułami Marvel Comics jak Iron Man i Ant-Man, jest także współzałożycielem Valiant Comics.
Bob wymyślił na nowo komiks o Iron Manie pod koniec lat 70-tych, przenosząc go z pozycji bliskiej anulowania na pozycję godną jednej z najlepiej sprzedających się serii Marvela wszech czasów. Klasyczna historia Iron Mana „Demon in a Bottle” została uznana przez fanów za „jedną z 20 najlepszych historii komiksowych wszech czasów”.
W 1985 roku, Layton wypuścił dla Marvela serię komiksową „X-Factor”, która pobiła rekord sprzedaży wszech czasów firmy dla pojedynczego komiksu. Bob był współtwórcą nowej franczyzy Ant-Man oraz wielu postaci pojawiających się w przebojowych filmach Marvela „Ant-Man” oraz „Ant-Man i Osa”, w tym złoczyńcy z drugiego filmu, Ghosta.
Bez wątpienia Bob zasłużył na każdy element tytułu nadanego mu przez rówieśników, wśród których znany jest jako „jeden z prawdziwych wizjonerów branży”. -
Strefa Integracyjna
19Changmin Lee (이창민)Changmin Lee (이창민), lepiej znany jako CM, zawita na tegoroczny Pyrkon. Na co dzień CM to koreański tancerz, choreograf oraz trener.
Jako trener miał szansę uczyć takie sławy jak:
SHINee, ZE:A, MBLAQ, TEEN TOP, Block B(P.O), OH MY GIRL(YooA), Weki Meki(최유정, 루아) -
Strefa Naukowa
2Cezary OdrzygóźdźCezary Odrzygóźdź jest współzałożycielem podcastu Faceci w Kitlach. To pasjonat i popularyzator nauki, który potrafi godzinami o niej rozmawiać.
Realizuje doktorat w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie stara się zgłębić tajniki transportu RNA między komórkami.
Kiedy wychodzi z laboratorium, prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych, zarządzania projektami oraz prezentowania wyników badań naukowych. -
Strefa Naukowa
3Marcin OsuchMarcin Osuch również jest pasjonatem nauki i współzałożycielem podcastu Faceci w Kitlach, z zawodu i wykształcenia jest zaś biotechnologiem.
Na co dzień pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, a po godzinach jest instruktorem harcerskim, fanatykiem gór oraz dobrej kuchni. -
Scena Plenerowa
11RunikaRunika to zespół z charyzmatycznym damskim wokalem. Swoje muzyczne wpływy czerpią z folku, heavy i power metalu, klasycznego rocka, a nawet gotyku. Znajdziecie u nich również inspiracje między innymi mitologią słowiańską i bestiariuszami.
Jeśli chcecie przenieść się w inne czasy i miejsca, by na chwilę stać kimś innym i przeżyć niesamowite przygody, będziecie mieli ku temu świetną okazję podczas ich koncertu. Na scenie bowiem łączą mistycyzm z energią czterech żywiołów, przenosząc słuchaczy do czasów epickich bitew, sutych biesiad przy kupalnym ogniu, tajemnic zaklętych w posągach i niezwykłych istot kryjących się w leśnych ostępach.
-
Scena Plenerowa
5InfinitoneInfinitone to nieskończoność muzyczna, która jest odzwierciedleniem różnorodności charakterów i temperamentów załogi. Tożsamość muzyczną budują eksplorując przestrzenie, które są już odkryte, te odkrywane na nowo i te jeszcze nieodkryte, którym próbują nadać właściwy ton.
Ich twórczość to spójna mieszanka progresji i atmosferycznej elektroniki podpartej solidną metalową konstrukcją.
-
Strefa Naukowa
11Agnieszka Jankowiak-MaikNauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie, a także publicystka oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Jest także wiceprezeską Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
Na swoim koncie ma książkę „Historia, której nie było”. Agnieszka Jankowiak-Maik to także laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021.
Autorka fotografii: Keola Studio -
Strefa Literacka
3Maciej SzymczakMaciej Szymczak urodził się 26 lipca 1980 roku.
Z wykształcenia filozof, z zawodu agent turystyczny. Z zamiłowania pisarz, autor opowiadań z gatunku horror. Jego teksty opublikowane zostały na portalu: Kostnica, Horror Online, Arena Horror, Szortal oraz magazynach: Szortal na Wynos , Histeria, Czerwony Karzeł i w czeskim piśmie Howard. Dwukrotny laureat konkursu literackiego zorganizowanego przez portal Horror Online.
Jego opowiadania ukazały się w antologiach: „Szlakiem Odmieńców”, „Lustra Zbrodni”, „Krew Zapomnianych Bogów”, „Krwawnik 2”, „Tabu”, „Tabu 2”, „Po drugiej stronie światła”, „Słowiańskie Koszmary”, „Narratorem Śmierć”, „Spowiednikiem Śmierć”, „Gorefikacje III” „Licho nie śpi”, „Słowiański Horror”, „Żertwa”, „Obscura 2”, „City 5”, „Kochankowie niedoskonali”, „City 5” oraz niemieckojęzycznej antologii poświęconej Stefanowi Grabińskiemu „Feuersignale”, czeskojęzycznej antologii „Polskie koszmary” oraz w aduiobookach „Antologia polskiej grozy”, „Słowiańskie Koszmary”, „Antologia polskich strachów”
W roku 2018 ukazał się jego debiutancki zbiór opowiadań – „Sinobrody i inne opowiadania”. W 2021 swoją premierę miała powieść „Ostatni Berserker” oraz autorski zbiór opowiadań „Seryjni.pl”, w 2022 roku powieść „Klątwa Żercy”.
Założyciel i członek nie istniejącej już grupy poetyckiej „Bractwo Śniących „. Pomysłodawca i redaktor serii antologii spod znaku słowiańskiej grozy. Administrator strony Krew Zapomnianych Bogów, która to ma za zadanie wypromowanie słowiańskiego horroru – gatunku literackiego inspirowanego rodzimą kulturą słowiańską. Wokalista i złożyciel grupy Atheos, która rozpadła się pod koniec lat 90. Miłośnik historii dawnej Słowiańszczyzny, czego wyraz swój daje na papierze (np. w kwartalniku rodzimowierczym „Gniazdo”).
Miłośnik natury, zwolennik religii naturalnych, wolnomyśliciel cały czas szukający odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jego wielką pasją są podróże, zarówno te bliskie jak i dalekie. Uwielbia średniowieczne zamki, twierdze, XVIII wieczne opuszczone pałace. Zafascynowany starożytnymi konstrukcjami, szczególnie dolmenami, kurhanami i kręgami kamiennymi (odkrywca jednego z nich w Wielkopolsce). Chętnie odwiedza dawne miejsca kultu: święte góry, wzgórza, źródła skąd czerpie pozytywną inspirację. Prywatnie mąż oraz ojciec dwojga wspaniałych dzieci.
-
Strefa Literacka
2Kornel MikołajczykKornel Mikołajczyk to uzdolniony pisarz szeroko rozumianej fantastyki. Jego książka „Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął” wydana trzy lata temu była jednym z dzieł nominowanych do nagrody Książka Roku 2020 w kategorii Science Fiction.
Kornel ma na swoim koncie również współtworzenie wspomnianej wcześniej piątej odsłony antologii grozy „City”. -
Strefa Literacka
2Michał J. WalczakMichał Walczak – anglista, muzyk, tekściarz a także członek grupy filmowej Attic Film Productions. Jego debiut pisarski w 2014 roku doprowadził w końcu do współpracy z Kazimierzem Kyrczem Jr., co zaowocowało licznymi opowiadaniami opublikowanymi w czasopismach („Pocisk”, „Fantom” czy „EleWator”), jak również licznych antologiach „City3, Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego”, „2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań”, „Licho nie śpi”, „Zwierzozwierz – Charytatywna antologia o zwierzętach”, „Iron Tales”. -
Strefa Literacka
2Kazimierz Kyrcz JrKazimierz Kyrcz Jr to były policjant, obieżyświat, globtroter, niekiedy także redaktor, publicysta oraz pisarz. Praca w policji pomogła mu wejść w świat zbrodni i opisać go od środka.
Opublikował wiele książek w różnych duetach, a także zbiory opowiadań „Femme fatale” i „Okruchy mroku” oraz powieści „Podwójna pętla”, „Dziewczyny, które miał na myśli”, „Chłopcy, których kochano za mocno” i „Kobiety, które nienawidzą”. Niebawem księgarskie półki szturmować będą „Mężczyźni w potrzasku” oraz piąta odsłona redagowanej przez niego antologii grozy, wydawanej w serii „City”. -
Scena Plenerowa
23JelonekMichał „Jelonek” Jelonek to polski muzyk, znany przede wszystkim z gry na skrzypcach. Jest również członkiem zespołu heavymetalowego Hunter oraz byłym członkiem zespołu Ankh.
Jelonek to nie tylko jego nazwisko, ale i nazwa solowego projektu. „Jelonek” to w zdecydowanej większości muzyka instrumentalna z przewodnią rolą skrzypiec oraz instrumentów smyczkowych w rockowo-metalowym towarzystwie gitar i perkusji.
Muzyk ukazuje w nowej odsłonie znane dzieła klasyczne, ale także utwory popularne. Wśród jego przeróbek znajdziecie dzieła takich kompozytorów jak Vivaldi, Paganini, Chopin, Chaczaturian, Rossini i innych klasyków, a także dzieła Jimiego Hendrixa, Beastie Boys czy Boney M. -
Strefa Naukowa
5Krzysztof PoznańskiOd 2013 roku zajmuje się popularyzacją nauki na swoim kanale YouTube – Naukowo TV, gdzie opublikował już przeszło 400 pasjonujących filmów o kosmosie, ziemi czy niesamowitych stworzeniach. Znajdziecie tam również materiały, które pokazują ile prawdy jest w animacjach oraz jakie błędy popełnili twórcy znanej serii filmów o dinozaurach – „Jurassic World”. Czy kogoś zaskakuje, że kanał ma już niemal 190 tysięcy subskrybentów, a wyświetlenia materiałów Krzysztofa liczone są w dziesiątkach tysięcy?
Zainteresowania Krzysztofa krążą głównie wokół nauk o Ziemi (geografii, paleontologii, geologii oraz astronomii). Jego celem jest uświadomienie, że można uczyć się i rozwijać swoją wiedzę w interesujący sposób – eksperymentami myślowymi czy doświadczeniami. W tym celu prowadzi liczne warsztaty, wykłady oraz prelekcje, na których udowadnia, że nauka nie musi być nudna.
Krzysztof Poznański uczestniczył także w tworzeniu jednej z największych w kraju platform edukacyjnych dla uczniów. W 2022 wydał zaś swoją debiutancką książkę „Dinozaury i wielkie ssaki”! -
Strefa Literacka
6Marcin Sergiusz PrzybyłekMarcin Sergiusz Przybyłek jest polskim pisarzem science fiction. Ma na swoim koncie największą polską sagę fantastyki naukowej – „Gamedec”. Nie da się jednak ukryć, że nie tylko fantastyką człowiek żyje, prawda? Spod pióra autora wyszedł również antyporadnik dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!” oraz antykorporacyjny, futurystyczny kryminał „CEO Slayer”.
Prywatnie Marcin Sergiusz Przybyłek wiele lat pracował w koncernie farmaceutycznym, by po sześciu latach założyć własną firmę szkoleniową. To wizjoner, filozof oraz aktor amator, który od lat interesuje się psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości.
Autor aktualnie jest w trakcie pisania trzeciego tomu serii „Orzeł Biały”, co zapewne ucieszy jego fanów i wygeneruje ogrom pytań, które będziecie mogli mu zadać w trakcie spotkania autorskiego na nadchodzącym Pyrkonie. -
Strefa Literacka
24Andrzej PilipiukAndrzej Pilipiuk debiutował w 1996 roku opowiadaniem Hiena, w którym to po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt powieści oraz opowiadań, w tym: dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl Norweski dziennik, cykl Wampir z… oraz siedmiotomową serię Oko Jelenia. Na swoim koncie ma również – wspomniane już wcześniej – książki o przygodach Wędrowycza oraz liczne tomy opowiadań.
Fani autora zapewne bez trudu zauważyli, że Pilipiuk często w swoje utwory wplata postacie z innych cykli – kuzynki Kraszewskie występują gościnnie w jednym z tomów Pana Samochodzika, zaś Jakub Wędrowycz ma swoje pięć minut także w cyklu Kuzynki.
To laureat Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2002, którą otrzymał za opowiadanie Kuzynki (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – Narrenturm). Z wykształcenia jest archeologiem, z zamiłowania zaś regionalistą – ma w swoim dorobku publikacje poświęcone historii i kulturze miasteczka Wojsławice. -
Scena Plenerowa
7Mr. JazzekMr. Jazzek (Jacek Janaszkiewicz) jest dj-em i producentem muzycznym ze Szczecina. To prekursor electro swingu w Polsce, gatunku muzycznego, który łączy wpływy klasycznego lub współczesnego swingu i jazzu z gatunkami takimi jak EDM, house, dubstep, drum and bass czy hip-hop. Mr Jazzek zalicza się do topowych twórców electro swingu na świecie!
Jego utwory występują na wielu kompilacjach i są chętnie słuchane. Artysta tworzy swój unikalny styl, który jest hybrydą międzypokoleniową, łączącą stare z nowym. W jego produkcjach usłyszymy jazz, blues, balkan beats, muzykę klasyczną i klubową. Regularnie wydaje w wytwórniach Electro Swing Thing i FDF z Berlina.
-
Scena Plenerowa
11ŻniwaŻniwa to zakochane małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido. Ttworzą w oryginalnym nurcie pagan folku. Ich muzyka oscyluje wokół neoceltyckich, słowiańskich i nordyckich klimatów i wyzwala pierwotne instynkty, porywa do tańca, a momentami wprowadza także w nostalgię.
Podczas koncertów przedstawiają swój autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką. Co więcej, w repertuarze znajdą się też prawdziwe utwory sprzed wieków.
Żniwa wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty, które wybrzmiewają zarówno na scenie z mikrofonami, ale też bez zasilania w środku lasu. A lista instrumentów, które można usłyszeć w ich piosenkach, jest imponująca! W swojej twórczości wykorzystują bowiem lutnię romantyczną, skrzypce, cały kołczan różnych fletów, altówkę, harfę celtycką, didgeridoo, cajon, log drum czy przeszkadzajki. Do tego dwa niesamowite głosy i przede wszystkim duch pogańskiej muzyki!
-
Strefa Mangi i Anime
35Zespół MiliIch skromne początki na YouTube sięgają 2012 roku. Obecnie niezależny zespół Mili produkuje muzykę różnych gatunków – od klasyki przez rocka, pop, techno, po jazz.
Mili są najbardziej znani ze swoich piosenek z anime „Goblin Slayer” i „Ghost in the Shell: SAC_2045” oraz gier „Library of Ruina”, „ENDER LILIES” i „Deemo”.
Będzie to ich pierwszy występ w Europie.
-
Scena Plenerowa
7None Like JoshuaJako wszechstronny mistrz słowa, None Like Joshua bierze na warsztat różnorodne gatunki muzyczne i tematy, o których warto rapować. Jest także eksperymentalnym producentem muzyki elektronicznej. Sławę, którą zdobył dzięki ponad 170 milionom wyświetleń na YouTube, zawdzięcza rapowaniu o swoich ulubionych grach wideo, anime, programach telewizyjnych i filmach, które przeplata z ciężką muzyką elektroniczną.
Teksty i energia NLJ są zawsze uzupełniane muzyką, która inspiruje i hipnotyzuje każdego słuchacza, a on sam wyrabia sobie markę dzięki wsparciu i współpracy z utalentowanymi producentami EDM i muzycznymi youtuberami. Nie może oczywiście też zabraknąć setek tysięcy graczy, fanów anime i miłośników rapu, którzy pokochali jego twórczość i przekazują jego piosenki dalej w świat!
NLJ podbija internet swoją muzyką, przy której każdy może świetnie się bawić i dawać czadu.
Fani gier mogą z kolei usłyszeć jego piosenkę w popularnej grze mobilnej Garena Free Fire.
Wraz z francuskim zespołem Smash Hit Combo wydał również album rap metal/nerdcore, L33T, który osiągnął pierwsze miejsce na playliście „francuski metal” na iTunes. -
Scena Plenerowa
17Akiharu IdolsAkiharu Idols to cosplayerki i tancerki wcielające się w idolki z anime „Love Live!”. Już od 2018 roku raczą nas swoimi występami i muzycznymi wideo.
Dzięki swojej działalności artystycznej szerzą miłość do idolek, tańca oraz cosplayu i zarażają pozytywną energią.
Zespół szykuje zupełnie nowy układ i piosenki. Zaprezentują także nowe stroje idolek.
To wszystko zobaczycie pierwszy raz właśnie na Scenie Plenerowej. -
Strefa Literacka
75Victoria „V. E.” SchwabBestsellerowa autorka, pozostająca na pierwszym miejscu listy poczytnych autorów New York Timesa. Do tej pory napisała ponad dwadzieścia książek, w tym uznany cykl Odcienie Magii, cykl Villains, serię o Cassidy Blake i międzynarodowy bestseller „Niewidzialne życie Addie LaRue”. Jej książki zostały docenione przez krytyków, przetłumaczone na ponad dwa tuziny języków, wykupiono też prawa do ich ekranizacji.
First Kill – serial YA o wampirach oparty na opowiadaniu Schwab o tym samym tytule – miał premierę na Netflixie w czerwcu.
Kiedy nie nawiedza ulic Paryża i nie wspina się po angielskich zboczach, mieszka w Edynburgu w Szkocji i zazwyczaj siedzi w kącie kawiarni, wymyślając coraz to nowe potwory. -
Strefa Naukowa
16Karol WójcickiPasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.
Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.
Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.
Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka.
W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik,
Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.