Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » O Pyrkonie…

O Pyrkonie…

Czym jest Pyrkon?

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 54 godziny nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z ponad półtora tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata! To również zakupy u ponad 300 wystawców mających w asortymencie nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby. Jednak przede wszystkim to Fantastyczne Miejsce Spotkań z magiczną atmosferą, którą możecie poczuć tylko tutaj i tylko przez trzy dni w roku!

Pyrkon 2019 – Jest na świecie takie miejsce

Jest na świecie Fantastyczne Miejsce Spotkań, gdzie co roku gromadzą się wspaniali, pełni zaangażowania i pozytywnych emocji ludzie – Wy! To dzięki Wam możemy tworzyć to niesamowite, trzydniowe święto fantastyki, dając wszystkim przestrzeń do wyrażenia siebie i celebrowania swoich pasji.

W 2023 roku ponad 52 000 osób wybrało Pyrkon. Czy w tym roku i Wy chcecie odkryć, dlaczego to tak wyjątkowe miejsce?

Dlaczego warto być na Pyrkonie?

Festiwal posiada bogatą tradycję – w 2024 roku będzie miała miejsce już XXII edycja, podczas której i Wy możecie zapisać się na kartach fantastycznej pyrkonowej historii!

Pyrkon to miejsce pełne różnorodności – dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami i wystawami, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, a także prestiżowy konkurs cosplay – Maskarada – który od lat jest doskonałym show uwielbianym przez uczestników Festiwalu. To również miejsce, w którym można spotkać ulubionych autorów książek, twórców gier, komiksów, RPG, influencerów i aktorów.

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.

Czy na Pyrkonie można zostać czarodziejem?

Tutaj każdy z Was może być sobą, ale jeśli chce, może też przez chwilę stać się kimś zupełnie innym – Harrym Potterem, Supermanem, Yennefer, księżniczką Leią czy nawet Pikachu. Dołączcie do barwnej grupy uczestników i podzielcie się swoją pasją z pyrkonowymi bratnimi duszami!

Na Pyrkonie możecie spędzać czas rodzinnie czy w gronie znajomych, ale też przyjechać sami po to, by nawiązać nowe znajomości. Niezmiennie od wielu lat na naszym Festiwalu panuje ciepła i życzliwa atmosfera, a zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy są otwarci na ludzi i chętni do pomocy. Dokładamy także starań, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły czuć się komfortowo spędzając czas na Pyrkonie (Dostępny Pyrkon). Mimo wciąż rosnącej liczby uczestników nadal jest to również impreza, na której wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli chcecie przeczytać, jak dbamy o bezpieczeństwo Pyrkonowiczów, zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem Pyrkonu.

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.

Chcecie dowiedzieć się o nas więcej? Zobaczcie nasz profil na Facebooku i Instagramie!

Pyrkon. Ogromna liczba gatunków i ich migracja.

Co roku na terenie Poznania można zaobserwować niesamowite zjawisko migracji wielu gatunków 🧐 Na teren Targów ciągną licznie magowie, wróżki, wampiry, elfy, superbohaterowie, a nawet zombie 🧙‍♀🧚‍♀🧛‍♂🧝‍♀🧟‍♂ Jaki jest cel tej wędrówki? Tego dowiecie się po obejrzeniu poniższego filmu Czytała…a z resztą sami sprawdźcie 🙂

Jakie atrakcje zapewnia Pyrkon?

 • 75 000 m2 powierzchni (tyle, co niemal 11 boisk piłkarskich) z dziesiątkami sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami.
 • Ponad 1500 punktów programu.
 • Ponad 300 wystawców z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami, gadżetami, rękodziełami i innymi fantastycznymi przedmiotami.
 • Spotkania z niesamowitymi gośćmi! W ciągu ostatnich lat odwiedzili nas między innymi: Peter Watts, David Weber, Mark Rein Hagen, John Wick, John Layman, Shane Lacy Hensley, Ted Chaing, Jacek Dukaj, Eoin O’Doherty, Graham Masterton, Jarosław Grzędowicz, Dmitry Glukhovsky, Tad Williams, Sandy Petersen, Cameron Stewart, Olga Gromyko, Charles Stross, Lauren Beukes, Nathaniel Buzolic, Timo Vuorensola, Felicia Day, Stan Sakai i Christopher Judge, Rebbeca F. Kuang, Samantha Shannon, Edward James Olmos, Victoria Schwab, Tom Wlaschiha czy Victor Dorobantu.
 • Olbrzymi, otwarty całą dobę Games Room, w którym za darmo możecie wypożyczyć setki planszówek, a także nauczyć się, jak grać.
 • Całą Strefę Gamingu z konsolami, turniejami, setkami starszych i całkowicie nowych tytułów.
 • Fantastyczne wioski, w których można obejrzeć stroje, wziąć udział w aktywnościach rodem z historii oraz zrobić niezwykłe pamiątkowe zdjęcia.
 • Wystawy tworzone zarówno przez początkujących, jak i znanych w środowisku fantastycznym artystów.
 • Koncerty na Sali Ziemi i Scenie Plenerowej, pokazy filmowe nocnym kinie plenerowym, spotkania i sesje Q&A z gwiazdami fantastyki.
 • Całodobową Strefę RPG z dziesiątkami sesji rpg prowadzonymi przez Dyżurnych Mistrzów Gry.
 • W pełni bezpieczną Strefę Dziecięcą z rejestrowanymi wejściami i wyjściami, w którym znajdziecie atrakcje dla najmłodszych Pyrkonowiczów oraz Świetlicę Fantastyczną, gdzie można zostawić dziecko pod opieką doświadczonych opiekunów i animatorów.
 • Maskaradę – wielki konkurs cosplay, podczas którego można zobaczyć kostiumy i występy najlepszych cosplayerów.

Pyrkon – Fantastyczne Miejsce Spotkań

Pierwszy Pyrkon miał miejsce w 2000 roku. Od tamtego czasu wiele rzeczy uległo zmianie. Zmieniła się skala wydarzenia, zmieniło się miejsce, zmieniła się fantastyka. Nie zmieniło się jednak to, że Pyrkon jest Fantastycznym Miejscem Spotkań wszystkich miłośników fantasy, sciencie-fiction, cosplayu, gier planszowych, literatury, filmu, RPG i wszystkiego, co dusza fantasty zapragnie!

MÓJ PIERWSZY PYRKON

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto wybrać się na Pyrkon i czy będziecie się na nim świetnie bawić, śpieszymy z odpowiedzią – by rozwiać Wasze wątpliwości oddajemy w Wasze ręce krótki przewodnik po najważniejszych informacjach o Pyrkonie w formie pdf’a o wdzięcznym tytule How to Pyrkon!

Nie zapominajmy też, że każdy rycerz przestrzega kodeksu, więc czymże byłby festiwal fantastyki bez własnego zbioru honorowych zasad? Tutaj znajdziesz ich spis – Bezpieczny Pyrkon.

Troszczymy się o wszystkich, tych małych i tych dużych! Jeżeli nie masz jeszcze osiemnastu lat i potrzebujesz czegoś, co uspokoi umysł Twoich rodziców, odeślij ich tutaj – przygotowaliśmy podstronę z myślą o zmartwionych mamach, tatach i opiekunach!

O organizatorze

Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era” działa aktywnie ponad 20 lat gromadząc entuzjastów literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Podstawową działalnością Klubu jest obecnie organizacja Festiwalu Fantastyki Pyrkon, a także sesji RPG, spotkań z grami planszowymi oraz dyskusji literackich. Klub tworzy ponad 70 członków i sympatyków. Zapraszamy osoby w każdym wieku i z dowolnym obyciem z fantastyką oraz wszystkich mających ochotę poznać nowych ludzi, pracować społecznie na rzecz rozwoju kultury i dobrze się przy tym bawić! Więcej informacji znajdziecie na:

https://www.facebook.com/DrugaEra/
https://www.drugaera.org