Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strefa Naukowa zachwyci się nocnym niebem. Karol Wójcicki na Pyrkonie!

Astronomiczna gratka dla fanów gwiazd, Drogi Mlecznej i zorzy polarnej! W tym roku na Pyrkonie gości pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii oraz dziennikarz naukowy – Karol Wójcicki. Nie może zabraknąć i Was!

Kim jest Karol Wójcicki?

Karol Wójcicki

O Karolu Wójcickim kilka słów zdążyło już paść, nie zaszkodzi jednak powtórzyć najważniejszych informacji. Karol dzieli swój czas pomiędzy karierą popularyzatora astronomii, dziennikarza naukowego i prezentera telewizyjnego, a popularyzowanie nauki i prowadzenie największego w Polsce astronomicznego fanpage’a – “Z głową w chmurach”, który znajdziecie na Facebooku. 

Przemierzył niezliczone kilometry w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Widział na swoje oczy całkowite zaćmienia Słońca oraz zorzę polarną. Mało tego! Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod bieszczadzkim niebem i fotografuje Drogę Mleczną. Zorganizował – największe na świecie – wspólne obserwacje nocnego nieba (przybyło na nie ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. 

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik, 

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Karol Wójcicki na Pyrkonie

Karol Wójcicki
Karol Wójcicki

Zapewne zastanawiacie się, co takiego Karol przygotował dla Pyrkonowiczów, prawda? Tak się składa, że możemy uchylić Wam rąbka tajemnicy! Nasz gość wygłosi prelekcję “Ciemność dnia, światła nocy”, podczas której podzieli się wrażeniami z podróży odbytych w poszukiwaniu wyjątkowych zjawisk atmosferycznych. 

To nie wszystko! Jeśli dopisze nam pogoda (a mamy szczerą nadzieję, że tak!), to Karol Wójcicki przeprowadzi pokazy nocnego nieba z wykorzystaniem teleskopu! Podczas tego spotkania poznacie gwiazdy, konstelacje oraz związane z nimi mitologiczne historie. 

Przy pomocy specjalnego teleskopu na własne oczy zobaczycie Księżyc i planety, a także obiekty głębokiego nieba – gromady gwiazd, mgławice oraz galaktyki. Oczywiście nie da się ukryć, że lista obserwowanych obiektów uzależniona jest od pory roku i lokalnych warunków oświetleniowych. 

Zafascynowani? Nasza ekscytacja wybuchła niczym supernowa. Bądźcie tam z nami i zobaczcie, co skrywa niebo nad Poznaniem.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.