Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Fantasy, science-fiction i wrestling – Festiwalowe Wioski w czasie Pyrkonu.

Jak co roku na Festiwal Fantastyki Pyrkon przybędzie wielu pasjonatów chcących zaprezentować się w naszej Strefie Festiwalowej poświęconej Wioskom Fantastycznym. Najróżniejsze światy mieszają się tutaj jak w prawdziwym multiwersum. Sprawdźcie, w jakie miejsca możecie trafić w tym roku:

Wioska League of Legends

Project:League to fanowska inicjatywa skierowana do graczy i nie tylko. W wiosce miłośników League of Legenda będą czekać na Was konkursy, gry, ścianka zdjęciową z ognistym smokiem i ramką logowania, a do tego wystawę rekwizytów stworzonych przez wioskowiczów. Na miejscu będą także atrakcje specjalnie dla fanów serialu „Arcane”, dziejącego się w świecie stworzonym przez Riot Games. Nie zabraknie oczywiście cosplayerów przebranych za postacie z gry.

Dawne Europejskie Sztuki Walki

O karate, kung-fu i jujitsu słyszał każdy – ale czy poznaliście tajniki dawnych europejskich sztuk walki? W trakcie Pyrkonu będziecie mogli z bliska wziąć udział w zajęciach walki bronią białą, spróbować swoich sił w czasie bezpiecznych sparingów na piankowe miecze, a także m.in. posłuchać prelekcji czy obejrzeć pokazy. Wioska prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL, które od wielu lat zajmuje się rekonstrukcją fechtunku z okresu średniowiecza i renesansu.

Alkochemicy

Chcieliście kiedyś choć na chwilę wskoczyć w świat Fallout? Zastanawialiście się, jak wyglądałoby życie rodem z Mad Maxa? Jeśli tak, to wioska Alkochemików pozwoli wam wczuć się w klimat postapo, bez tych wszystkich negatywnych konsekwencji jak głód, promieniowanie czy mutanty czyhające na wasze życie. 

Będziecie mogli dowiedzieć się, czym jest jugger, a przy okazji zapisać się na jego turniej. W wiosce posłuchacie także postapokaliptycznych opowieści o Polsce, oraz będziecie mogli zobaczyć, co by się stało, gdyby Poznań zamienił się ruinę.

Żądni wiedzy będą mogli zobaczyć postapokaliptyczne eksperymenty chemiczne. Pokazy odbędą się w piątek – 16:00, 18:00, sobotę 12:00, 14:00, 16:00, 18:00; niedzielę 11:00, 13:00. 

Wioska Tolkienowska

Jeśli kochacie „Władcę Pierścieni” Hobbita i inne dzieła spod pióra J.R.R. Tolkiena, to koniecznie musicie odwiedzić Wioskę Tolkienowską na Pyrkonie. Grupa fanów Śródziemia zgromadzona wokół zlotów fanowskich „Ennorath”, „Tolk-Folk”, „Fornost” oraz ekipy „Drużyny Pyrlandii” i „Powrotu Bractwa Śródziemia” już po raz piąty rozłożyła się z obozem przy Drzwiach Durina. Czekają na was warsztaty rzemiosł, pokazy sztuk, ciekawe rozmowy i spotkania z innymi obieżyświatami z dalekich stron.

Wioska Cosplay-verse

To miejsce, w którym wszystkie największe komiksowe światy łączą się w jedno. Kogo tutaj nie znajdziecie: Spider-Man? Proszę bardzo. Deadpool? Zameldował się. Riddler? Akurat rozwiązuje krzyżówkę w kącie, ale chętnie pogada.

Prężnie rozwijająca się grupa cosplayerów i twórców zaprasza do zapoznania się ze swoimi pracami, takimi jak własnoręcznie zrobiona zbroja Wonder Woman, skrzydła Maleficent, ręcznie malowany, pełny strój Tiny z Borderlands, który już dostał wyróżnienie na konkursie na Targach Pyrkonowych i wiele, wiele innych.

Na miejscu czekać na Was będzie wiele konkursów z zakresu wiedzy o Marvel czy DC Comics, wyzwania i wspólne gry. Będziecie mogli poznać naszą kolekcję komików i co nieco poczytać. Każdy fan znajdzie tu coś dla siebie. A może któremuś z Was uda się podnieść młot Thor’a?

WH40K Segmentum Polonia

Na Pyrkonie nie zabraknie także wioski z mrocznego uniwersum Warhammer 40K. Miłośnicy Kosmicznych Marines, Sił Chaosu, Eldarów i innych ras przybywają na Planetę 6121, w archiwach Imperium zapisaną jako „Pyrkon”. 

Obejrzyjcie tu cosplay z uniwersum, poznacie kawałek loru, przymierzycie się do boltera, a wybrani będą mieli możliwość wstąpić do Grona gwardii imperialnej pod wodzą Komisarza Sebastiana Yarrica. Wpadnijcie do nas zanim Imperator wpadnie do Was!

Słowianie i Wikingowie

Bractwo Wojowników Kruki i zaprzyjaźnione Drużyny zapraszają na spotkanie z żywą historią! Odwiedźcie naszą wczesnośredniowieczną, słowiańsko-wikińską wioskę, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się o tym jak żyli i walczyli (!) ludzie ponad 1000 lat temu.

Będziecie mieli okazję nauczyć się podstaw walki, usłyszeć historyczne anegdoty, a także zobaczyć, jak działał polowy obóz. Czekają na was także pogadanki związane z tradycjami, średniowieczna moda, pokazy bojowe, a także interaktywne warsztaty rzemiosła.

Orla Wioska

Orla Wioska to obszar taktyczny związany z powieściami Marcina S. Przybyłka spod znaku, zgadliście, „Orła Białego”. Zwiadowcy donoszą, że jest tam namiot, makieta transportera Dażbóg, sztandary, gonfalony, głowy orków, broń i masa klimatycznych drobiazgów!

Są tam też osobnicy z gatunku homo sapiens oraz (czasami) homo viridans! Uprzedzamy, że odwiedzić wioskę można tylko na własne ryzyko i odpowiedzialność tudzież ze świadomością, że ciała i umysły narazicie nieprzymuszeni i nieponaglani. Odmaszerować i Ku Chwale Twierdzy!

Co was czeka na Arenie?

Kiedy już zdążycie obskoczyć wszystkich pasjonatów stacjonujących w swoich Wioskach to zdecydowanie powinniście rzucić okiem na Fantastyczną Arenę w tej samej hali. Od wielu lat jest to miejsce zmagań śmiałków w dyscypilnach wszelakich, a także przestrzeń do wydarzeń, w trakcie których trochę lepiej poznacie innych uczestników festiwalu.

W tym roku po raz pierwszy w czasie Pyrkonu na Arenie zagoszczą profesjonalni wrestlerzy! W sobotę federacja KPW zapewni dwugodzinne show pełne walk, emocji i konfliktów. Jeśli kiedykolwiek spędzaliście wieczory oglądając zapaśników z takich stajni jak WWE czy TNA, to koniecznie musicie to zobaczyć na własne oczy!

Dzień wcześniej, w piątek, będziecie mieli okazję zobaczyć ledshow, poprowadzony przez RAGO Fireshow / Ledshow. Jeśli wam się spodoba, albo przegapicie go za pierwszym razem, to szykowana będzie także powtórka pokazu.

Fantastyczna Arena to też tradycyjnie miejsce starć w juggera i broń wszelaką. Nie zabraknie jednak bardziej pokojowych atrakcji, takich jak nauka belgijki i k-popowe tańce.

Biblioteka konwentowa, czyli twoja chwila z literaturą

Jeśli poczujecie, że macie ochotę odpocząć od wszystkich interesujących atrakcji, to ukojenie znajdziecie w naszej Bibliotece konwentowej. W sumie do waszej dyspozycji będzie 800 tomów mang. Dodatkowo w czasie Pyrkonu będziecie mogli także wziąć udział w warsztatach i pokazach rysunkowych.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających będzie wystawiony na terenie Festiwalowych Wiosek Tardis! Niezwykła maszyna z serii „Doktor Who” pozwalała tytułowemu bohaterowi przemieszczać się między wymiarami. Kto wie, może zaglądając do środka znajdziecie jednego z Doktorów?

Awatar autora

O autorze

Mateusz Cholewa