Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Fernando Dagnino, uznany twórca komiksowy, kolejnym Gościem Pyrkonu!

Tegoroczna Strefa Komiksowa zapowiada się fantastycznie! Do grona Gości Pyrkonu dołącza Fernando Dagnino, hiszpański artysta komiksowy znany ze swojej pracy nad różnorodnymi seriami komiksowymi. Twórca zyskał ogromne uznanie w branży dzięki swojemu wszechstronnemu talentowi artystycznemu. Jego prace cechuje staranne wykonanie, dopracowana kolorystyka i dbałość o detale. Dagnino współpracował z wieloma wydawnictwami komiksowymi, tworząc zarówno dla dużej, międzynarodowej publiczności, jak i dla lokalnych rynków. Jego portfolio obejmuje zróżnicowane gatunki, od superbohaterskich przygód po science fiction i fantasy. Taka różnorodność przyniosła mu popularność wśród czytelników i uznanie krytyków.

Poznajmy Fernando Dagnino

Fernando Dagnino urodził się w Madrycie w 1973 roku. Kiedy miał pięć lat, oznajmił rodzicom, że chce zostać twórcą komiksów. Ci nie za bardzo uwierzyli w jego słowa. To go jednak nie powstrzymało, bo on również nie brał na poważnie ich braku wiary. Swój dług wobec społeczeństwa spłacił kończąc literaturę angielską i lingwistykę. Potem postanowił jednak podążyć za głosem serca i został twórcą komiksowym.

W 1997 roku pracował jako Guest Disney Imagineer w Los Angeles przy projektowaniu atrakcji dla Disney Quest w Disney World na Florydzie. Kontynuował pracę jako ilustrator książek dla młodzieży, czasopism, gier wideo i kilku agencji reklamowych. W 2006 roku napisał i narysował swoją pierwszą powieść graficzną dla młodzieży „KASANDRA y la Rebelion”. 

W 2007 roku wkroczył na amerykański rynek komiksów, pracując dla DC Comics przy takich seriach jak Superman, Supergirl, Wonder Woman, Młodzi Tytani, Liga Sprawiedliwości czy Legion Samobójców. Z kolei w wydawnictwie Dark Horse Comics pomagał przy takich seriach jak Kapitan Midnight i Tarzan na planecie

małp. Dla Valiant przygotował okładki do Killers i Ninjaki Rai, a dla Titan
Comics: Blade Runner Origins.

Współpracował przy trzech publikacjach, które zostały przetłumaczone na różne języki:

  • SMART GIRL (by ©FernandoDagnino) wydane przez Editions Reflexions, Panini, Titan comics
  • L’AGENT (ze scenariuszem Mathieu Gabelli) wydawnictwa Glénat, Ablaze
  • Winter Queen (by ©FernandoDagnino) wydawnictwa Glénat.

Obecnie pracuje nad nowym projektem dla Dupuis.

Dagnino jest ceniony zarówno przez fanów, jak i krytyków za swój wkład w świat komiksu i za umiejętność tworzenia wciągających narracji wizualnych. To jak, Wy również nie możecie się już doczekać spotkania z Fernando Dagnino?

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.