Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Ian Watson, uznany pisarz science-fiction, odwiedzi Pyrkon!

Kolejnym znamienitym Gościem Pyrkonu 2024 będzie Ian Watson, brytyjski autor piszący fantastykę naukową. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania, eseje i scenariusze filmowe i charakteryzuje się niekonwencjonalnymi pomysłami, w których pisarz eksploruje głębokie tematy filozoficzne. Ceniony jest za swoją oryginalność i przedstawianie refleksji nad ludzką naturą i technologią. Jego prace często poruszają tematy takie jak nauka, religia czy egzystencjalizm. I to właśnie on odwiedzi Pyrkon 2024!

Słów kilka o Ianie Watsonie i jego twórczości

fotograf: Cristina Macía

Pisarz urodził się 20 kwietnia 1943 roku w Anglii. Studiował literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim w latach 1960-1965, w tym okresie przez dwa lata zajmował się również francuską literaturą XIX wieku. Potem rozpoczął swoją karierę wykładowcy uczelnianego – wykładał literaturę na Uniwersytecie Tanzańskim oraz na uniwersytetach w Tokio. Finalnie skupił się na science-fiction i futurologii, które wykładał w School of History of Art w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Po sukcesie swojej pierwszej powieści “The Embedding” postanowił zostać pełnoetatowym pisarzem. Najbardziej znany jest między innymi z serii „Język znaków” („The Jonah Kit”, „Lucky’s Harvest” i „The Fallen Moon”), w której łączy elementy science fiction z motywami psychologicznymi i filozoficznymi; powieści fantasy „The Fire Worm”, w której pojawiają się motywy mitologiczne oraz z „The Flies of Memory”, dzieła eksplorującego tematy związane z pamięcią i tożsamością.

Ian Watson napisał również trzy powieści osadzone w uniwersum Warhammera 40,000, znane jako „Inquisition War”. W ich skład wchodzą: „Inquisitor”, „Harlequin” i “Chaos Child”. W powieściach tych Watson przedstawia mroczny świat Inkwizycji, konfrontuje bohaterów ze światem Chaosu i bardzo plastycznie ukazuje brutalność świata Warhammer 40,000. 

fotograf: Cristina Macía

Jest również współautorem dzieła “The Beloved of My Beloved”, które napisał wraz z włoskim surrealistą Roberto Quaglią. Jest to prawdopodobnie jedyna pełnometrażowa proza gatunkowa autorstwa dwóch europejskich autorów mówiących w różnych językach – twórcy otrzymali za nią nagrodę British SF Association Award w kategorii opowiadań. Co więcej, Ian Watson pomagał również Stanley’owi Kubrickowi przy tworzeniu scenariusza do filmu A.I. Artificial Intelligence, za którego reżyserię odpowiada Steven Spielberg.

Obecnie pisarz mieszka w zielonej Asturii na północy Hiszpanii ze swoją żoną – supertłumaczką, szefową kuchni i rzemieślniczą Cristiną Macíą. Jest szczęśliwym ojcem dwóch córek, Rouge i Noire. Dla przyjemności współorganizują festiwale SF, takie jak Eurocon w Barcelonie w 2016 roku oraz coroczne edycje największego międzynarodowego festiwalu SF w Hiszpanii, Celsius 232. Jego najnowsza publikacja to “The Chinese Time Machine”.

To jak, Wy również nie możecie się już doczekać spotkania z Ianem Watsonem?

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.