Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Z przyjemnością ogłaszamy, że grono pyrkonowych gości poszerza Jaga Moder, która pojawi się w dwóch Strefach – Literackiej oraz Naukowej!

Z przyjemnością ogłaszamy, że do grona gości nadchodzącego Pyrkonu dołącza nie kto inny, a Jaga Moder – znana jako Legendystka! Swoją wiedzą podzieli się z Wami zarówno w Strefie Literackiej, jak i Naukowej!

Jaga Moder – kim jest? 

Jaga zadebiutowała w 2010 roku opowiadaniem “Mak, Konwalia, Dziki Bez” opublikowanym na łamach czasopisma Science Fiction Fantasy i Horror, później zaś przez wiele lat zamieszczała swoje teksty na kultowym portalu Gildia Miłośników Fantastyki. Były wśród nich m.in. “Zaświaty” – opowiadanie w odcinkach, które doczekało się całkiem sporego grona fanów. 

Jak wielu z nas, w dzieciństwie oglądała filmy z Indianą Jonesem, marząc o tym, by w przyszłości zostać archeologiem. Jej los odmienił się jednak podczas pewnych wakacji, kiedy to napisała swój pierwszy tekst i ostatecznie to jednak pisanie zostało z nią na zawsze. Po tym, jak zakochała się w mitach i legendach, odkryła także fantastykę i to już całkowicie ukształtowało jej pisarską drogę i czytelniczy gust, bo wciąż uważa, że “Krzyżacy” byliby znacznie ciekawsi, gdyby Sienkiewicz wprowadził do historii smoki (i trzeba przyznać, że może mieć w tym trochę racji!). 

W wolnym czasie lubi odwiedzać klimatyczne miejsca (najbardziej kocha Szwajcarię i angielskie miasteczko Glastonbury, skąd pochodzą jej ukochane perfumy), urbexować, grać w gry video i kupować świece sojowe. Podejrzewa, że wśród przodków ma wilkołaka, bo jest uczulona na większość owoców, warzyw i zbóż, więc – drogą eliminacji – za podstawę jej wyżywienia robi stek. 

Wieść gminna niesie, że ponoć widuje się ją nocami, jak biega z kataną po łódzkich osiedlach i poluje na mantikory. Jest to totalna bzdura – kto choć trochę ją zna, ten wie, że biegać to ona akurat nie lubi. No i mogłaby mieć problem z połączeniem tego biegania z prowadzeniem swoich kanałów w mediach społecznościowych, gdzie – jako Legendystka – opowiada przeróżne historie, bada legendy i tłumaczy przesądy! 

Jeśli więc jesteście ciekawi jej działalności, to koniecznie zajrzyjcie na jej konto na Instagramie oraz na TikToku – to źródło naprawdę ciekawej i wartościowej wiedzy, na dodatek przedstawionej w interesujący i przystępny sposób! 

Jaga Moder na Pyrkonie! 

Jaga – jak już zostało wspomniane (ale z kronikarskiej dokładności zostanie powtórzone jeszcze ten jeden raz) – jest gościem dwóch Stref: Literackiej oraz Naukowej, a co za tym idzie… w obu z nich poprowadzi swój punkt programu!

W Strefie Naukowej Jaga opowie o tym, co wie na temat trujących roślin, z kolei w Strefie Literackiej posłuchacie o południowosłowiańskich demonach. To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w związku z tymi prelekcjami! 

W czasie obu wystąpień Jagi odbywać się będą sesje rysowania na żywo, które poprowadzi ilustrator jej książek – Przemek Truściński (koniecznie zostawcie po sobie znak na jego Instagramie). Przemek zilustruje dla nas jedną legendę trującej rośliny oraz jednego południowosłowiańskiego demona. 

Nie możemy też zapomnieć o tym, że na tegorocznym Pyrkonie odbędzie się premiera książki Jagi –  „Sądny Dzień”, którą z pewnością znajdziecie na stoisku Fabryki Słów! Jeśli więc chcecie nie tylko kupić kolejny wolumin do Waszych biblioteczek, ale także zdobyć autograf autorki, to lepszej okazji próżno szukać!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.