Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Joanna Lamparska, tajemnicze skarby i Strefa Naukowa – to najlepsze połączenie!

Jeśli uwielbiacie filmy, książki lub gry elektroniczne, których fabuła skupia się na odkrywaniu tajemnic i zdobywaniu skarbów, nie możecie przegapić spotkania z naszym kolejnym Gościem! Joanna Lamparska przygotuje prelekcję “Złoto i krew. Tajemnice ukrytych skarbów.” Nie da się ukryć, że jest idealną osobą do poprowadzenia tego punktu programu. Jej ogromne kompetencje, wiedza i szerokie zainteresowania sprawią, że niejednym nas zaskoczy!

Kim jest Joanna Lamparska?

Jak sama o sobie pisze, jest filologiem klasycznym, archeologiem sądowym i wariatką. Na Youtube prowadzi kanał „Dolnośląskie Tajemnice”, można ją również oglądać w serialu „Kup pan zamek” w Canal Plus Discovery. 

Od lat szuka ukrytych depozytów, pisze książki i tworzy programy o tajemnicach historii, szczególnie skupiając się na drugiej wojnie światowej. Wiecznie jest w podróży, zbiera dokumenty, odkrywa podziemia, zamki i pałace, odwiedza bożych szaleńców, którzy poświęcili życie badaniu przeszłości. 

Swoją twórczość dzieli pomiędzy tematykę związaną głównie z Polską zachodnią i tematyką ciężkiego kalibru – jej ostatnia książka „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” opisuje nieznane szczegóły życia medyków SS. We wcześniejszej publikacji „Ostatni świadek. Strażnicy hitlerowskich skarbów” w barwny sposób podążyła śladem skrzyń ukrytych na Dolnym Śląsku w czasie wojny.  

Joanna bierze udział w akcjach eksploracyjnych. Była polską konsultantką History Channel przy produkcji dotyczącej Złotego Pociągu. Śledzi losy zaginionych dzieł sztuki, pomaga właścicielom rezydencji, którzy usiłują poznać losy swoich domów. Odkryła, że jeden z panów na pałacu stworzył pierwszą polską grę komputerową. Samozwańcza, polska ambasadorka punczowego rzezia, najsłodszego czeskiego ciastka na świecie. 

To jak, też już nie możecie doczekać się spotkania z Joanną? 

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.