Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Karol Kalinowski kolejnym Gościem Strefy Komiksowej!

Strefa Komiksowa zapowiada się w tym roku fantastycznie. Do grona znamienitych Gości Pyrkonu dołącza Karol Kalinowski, rysownik, scenarzysta i autor komiksów: „Łauma”, „Kościsko”, „Zielony Lis Paskal” czy “Liga Obrońców Planety Ziemia”. Jego kariera artystyczna rozpędziła się między innymi dzięki współpracy z jednym z najpopularniejszych magazynów poświęconych sztuce komiksu, czyli z “Produktem” – po zamknięciu czasopisma zaczął tworzyć własne projekty. Jego prace były prezentowane na polskich i zagranicznych wystawach.

Poznajmy Karola Kalinowskiego i jego dzieła artystyczne

Karol jest związany nie tylko ze światem komiksu. Pracuje w bibliotece, tworzy muzykę, był jednym z prowadzących podcast Schwing!. Autor grafik w magazynach komputerowych: „Świat Gier Komputerowych”, „Świat Gier Komputerowych dla dzieci” i „Play”. 

Jednakże to rysowanie było jego największą pasją od najmłodszych lat. Jego przygoda ze światem komiksu zaczęła się już w latach szkolnych. Swoje prace prezentował kolegom z klasy. Fascynacja tą formą sztuki sprawiła, że postanowił podążać ścieżką artystyczną i zapisał się do liceum o profilu plastycznym. Tam, oprócz standardowych zajęć z rysunku, kontynuował swoją pasję do komiksów. Jego prace zaczęły pojawiać się w lokalnych publikacjach, reklamach oraz materiałach promocyjnych firm. Nie zabrakło ich także w zinie „Koks”, który tworzył razem z przyjaciółmi.

Twórczość Kalinowskiego cechuje się różnorodnością tematyczną oraz charakterystycznym stylem rysunkowym. Jego komiksy często oscylują wokół tematyki dziecięcej, fantastycznej, nie brak w nich specyficznego humoru i absurdu. Wiele z jego dzieł zawiera elementy nadprzyrodzone i fantastyczno-naukowe. Kalinowski z powodzeniem eksperymentuje z różnymi formami komiksowymi, tworząc zarówno krótkie opowieści, jak i dłuższe serie oraz mini serie. Jego prace cechują się także umiejętnym wykorzystaniem koloru i detali, co nadaje im wyrazisty i charakterystyczny wygląd.

Zapraszamy Was na Pyrkon, gdzie będziecie mieli okazję poznać naszego fantastycznego Gościa. My już nie możemy się doczekać!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.