Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Strefa Naukowa nie przestaje zaskakiwać! Napromieniowani.pl odwiedzą tegoroczny Pyrkon

Interesuje Was tematyka Czarnobyla? A może marzycie o wycieczce do Zony? Świetnie się składa, ponieważ w tym roku na Pyrkonie będziecie mieć okazję spotkać pasjonatów, którzy chętnie podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Przed Wami Krystian Machnik oraz Rafał Ambroziak, członkowie grupy Napromieniowani.pl!

Kim są Napromieniowani.pl?

To nieformalna grupa osób, które pasjonują się miejscami skażonymi i opuszczonymi. Chociaż ich zainteresowanie skupia się głównie na Czarnobylu, to nie obca im jest Białoruska Strefa Zamknięta czy Fukushima, gdzie również byli nie raz. To jednak nie wszystko! Napromieniowani.pl organizują także akcje pomocowe w Zonie oraz wycieczki dla wszystkich marzących o tym, by stanąć na płycie reaktora RBMK. 

Napromieniowani w czasie trwającej wojny nie porzucili Czarnobyla. Zmienił się tylko kierunek działań, z typowych wypraw eksploracyjnych na realizację wyjazdów z pomocą humanitarną zarówno dla mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, jak i ludzi zamieszkujących miejscowości, które ucierpiały w wyniku działań wojsk rosyjskich.

Krystian i Rafał na Pyrkonie

Krystian Machnik i Rafał Ambroziak

Krystian Machnik jest założycielem portalu Napromieniowani.pl, organizatorem wypraw do Czarnobyla, Białoruskiej Strefy Zamkniętej, Fukushimy, elektrowni oraz akcji pomocowych dla samosiołów. W Strefie był ponad 100 razy, łącznie czterysta dwadzieścia trzy dni. Żartuje, że prędzej zgubi się w rodzinnym mieście niż w Prypeci. 

W Stefie Zamkniętej jest tak często, że w środowisku nazywa się go „kierownikiem Zony” i – jeśli akurat coś się tam dzieje – z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że „kierownik” jest w to zamieszany. Ponadto posiada wśród samosiołów przybrane babuszki i jest uznanym degustatorem ichniejszego samogonu. 

Rafał Ambroziak to cosplayer, który w czasach przedpandemicznych reporterskim okiem śledził konwenty, z pierwszego szeregu relacjonując je szerszemu gronu na łamach cosplayertime.pl. Sam określa się jako podróżnik, domorosły grafik oraz pasjonat retro sprzętu i gier komputerowych. Pomaga także samosiołom i czworonogom w Zonie. Z jedną z czarnobylskich Babuszek ma tak dobry kontakt, że wymienia się własnoręcznie robionymi dżemami, nawet w czasie wojny. Przy tym dorobił się u niej miana „kuczorawy”, co znaczy „kudłaty”. Planuje dogadać się z babuszkami, aby te wysiały hodowane przez niego ostre odmiany papryk celem sprawdzenia, jak czarnobylska ziemia wpłynie na ich walory smakowe i poziom ostrości. Zodiakalny Byk, który nie boi się wyzwań, co zaowocowało tym, że rzucił wszystko i, zamiast wyjechać w Bieszczady, postanowił eksplorować mroczne czeluści Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia razem z ekipą Napromieniowiani.pl.

Żartuje, że swoją miłość do Zony nieświadomie zaszczepił mu dziadek, który podał mu w dzieciństwie szklankę kompotu zmieszanego z płynem lugola jakiś czas po wybuchu reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. 

Obaj panowie wygłoszą na Pyrkonie niezwykle ciekawą prelekcję, na której podzielą się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Nie może Was tam zabraknąć! A już teraz możecie zajrzeć na ich profil na Facebooku oraz Instagramie i zostawić po sobie ślad w postaci polubienia!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.