Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Napromieniowani.pl kolejnym gościem Bloku Naukowego

Podczas tej edycji Pyrkonu jako goście Bloku Naukowego wystąpią Krystian Machnik i Rafał Ambroziak, którzy tworzą stronę Napromieniowani.pl. Krystian i Rafał w ramach swojej działalności skupiają się na ważnym i trudnym temacie, jakim jest wybuch elektrowni w Czarnobylu. Organizują akcję pomocy ludziom, którzy zostali w strefie wokół elektrowni w Czarnobylu. Od kilku lat realizują filmy opowiadające o przebiegu tej akcji, ale również skupiają się na losach Samosiołów, czyli tych osób, które wróciły do Zony. Na Pyrkonie poprowadzą dla nas prelekcję. Opowiedzą więcej o tematyce miejsc skażonych i opuszczonych oraz, oczywiście, o swojej pracy. Poza prelekcją odbędzie się także pokaz jednej z części filmu. 

Słów kilka o twórcach Napromieniowani.pl

Krystian Machnik jest założycielem portalu Napromieniowani.pl oraz organizatorem wypraw do Czarnobyla, Białoruskiej Strefy Zamkniętej, Fukushimy i elektrowni jądrowych. To również organizator akcji pomocowych dla czarnobylskich Babuszek. W Strefie był ponad 100 razy, spędzając tam łącznie rok swojego życia, z czego żartuje mówiąc, że prędzej się zgubi w rodzinnym mieście niż w Prypeci.

W Strefie Zamkniętej jest zresztą tak często, że w środowisku nazywa się go już „kierownikiem Zony”. Miejscowe legendy głoszą, że potrafi wykryć wysoce radioaktywne miejsca za pomocą zmysłu węchu. Generalnie jeśli coś się tam dzieje, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że „kierownik” jest w to zamieszany. Posiada już ponadto przybrane babuszki wśród samosiołów i jest uznanym degustatorem ichniejszego samogonu.

Rafał Ambroziak to cosplayer, który w czasach przed pandemią reporterskim okiem śledził konwenty z pierwszego szeregu i relacjonował je szerszemu gronu na łamach cosplaytime.pl. Podróżnik, domorosły grafik oraz pasjonat retro sprzętów i gier komputerowych, a także pomocnik samosiołom i czworonogom w Zonie. U jednej z babuszek, z którą wymienia się własnoręcznie robionymi dżemami, dorobił się miana „kuczorawy”, co znaczy kudłaty. Planuje dogadać się z babuszkami, aby wysiały hodowane przez niego ostre odmiany papryk celem sprawdzenia jak czarnobylska ziemia wpłynie na ich walory smakowe i poziom ostrości. Zodiakalny Byk, który nie boi się wyzwań, co zaowocowało tym, że rzucił wszystko i zamiast wyjechać w Bieszczady postanowił eksplorować mroczne czeluści Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia razem z ekipą Napromieniowiani.pl.

Żartuje, że swoją miłość do Zony nieświadomie zaszczepił mu dziadek, który podał mu w dzieciństwie szklankę kompotu zmieszanego z płynem lugola jakiś czas po wybuchu reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

 

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.