Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Napromieniowani.pl na Pyrkonie – niezwykła podróż do Czarnobyla i nie tylko!

Przygotujcie się na coś niezwykłego! Na tegorocznym Pyrkonie ponownie będziemy gościć przedstawicieli Napromieniowani.pl – grupy śmiałków, którzy eksplorują miejsca skażone i opuszczone, takie jak Czarnobyl czy Fukushima. Dzięki nim dowiecie się, jak wygląda życie w Zonie, jakie tajemnice kryją opuszczone miasta i jakie historie skrywają zamknięte strefy. 

Napromieniowani.pl – z pasji do eksploracji i pomocy innym

Napromieniowani.pl to nieformalna grupa osób, których zainteresowanie koncentruje się głównie na Czarnobylu. Jednak to nie jedyne miejsce, które ich fascynuje. Byli też w Białoruskiej Strefie Zamkniętej czy Fukushimie, gdzie również mieli okazję eksplorować miejsca, które opuścili ludzie. Ale to nie wszystko! Napromieniowani.pl nie tylko organizują wycieczki dla śmiałków, którzy marzą o zobaczeniu płyty reaktora RBMK na własne oczy, prowadzą także akcje pomocowe dla mieszkańców Zony i ludzi z okolic, którzy ucierpieli wskutek działań wojennych. 

Napromieniowani w czasie trwającej wojny nie porzucili Czarnobyla. Zmienił się tylko kierunek działań, z typowych wypraw eksploracyjnych na realizację wyjazdów z pomocą humanitarną zarówno dla mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, jak i ludzi zamieszkujących miejscowości, które ucierpiały w wyniku działań wojsk rosyjskich. Pomoc humanitarna stała się ich priorytetem po wybuchu wojny w Ukrainie.

Napromieniowani.pl – kim są?

Krystian Machnik jest założycielem portalu Napromieniowani.pl oraz organizatorem wypraw do Czarnobyla, Białoruskiej Strefy Zamkniętej, Fukushimy i elektrowni jądrowych. To również organizator akcji pomocowych dla czarnobylskich Babuszek. W Strefie był 119 razy, spędzając tam łącznie 421 dni, z czego żartuje mówiąc, że prędzej się zgubi w rodzinnym mieście niż w Prypeci.

Rafał Ambroziak to cosplayer, który w czasach przed pandemią reporterskim okiem śledził konwenty z pierwszego szeregu i relacjonował je szerszemu gronu na łamach cosplaytime.pl. Podróżnik, domorosły grafik oraz pasjonat retro sprzętów i gier komputerowych, a także pomocnik samosiołom i czworonogom w Zonie. U jednej z babuszek, z którą wymienia się własnoręcznie robionymi dżemami, dorobił się miana „kuczorawy”, co znaczy kudłaty. Planuje dogadać się z babuszkami, aby wysiały hodowane przez niego ostre odmiany papryk celem sprawdzenia jak czarnobylska ziemia wpłynie na ich walory smakowe i poziom ostrości. Zodiakalny Byk, który nie boi się wyzwań, co zaowocowało tym, że rzucił wszystko i zamiast wyjechać w Bieszczady postanowił eksplorować mroczne czeluści Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia razem z ekipą Napromieniowiani.pl.

Wojenny Urbex – nowy kierunek działań Napromieniowiani.pl.

Miejska eksploracja bywa zajęciem niebezpiecznym nawet w normalnych warunkach, jednak na wojnie to już zupełnie inna szkoła jazdy… Zniszczone budynki, w których jeszcze kilka miesięcy wcześniej żyli ludzie, głos syren alarmowych i ciągłe zagrożenie ze strony ponownych ataków rakietowych a nawet możliwość nagłego przełamania nieodległego frontu.


Zniszczona Borodzianka, codziennie ostrzeliwany Charków, frontowy Nikopol czy zaminowana Prypeć – w tych miejscach wielokrotnie był Krystian Machnik, który przy wsparciu Rafała Ambroziaka opowie o tym, jak wyglądają świeżo opuszczone miejsca na wojnie w Ukrainie.

Nie przegapcie tej niezwykłej okazji i dołączcie do nas na Pyrkonie, aby spotkać Napromieniowani.pl i posłuchać ich niesamowitych historii! Gotowi na wyprawę? My tak!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.