Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Oliver Ledroit kolejnym gościem Strefy Komiksowej na nadchodzącym Pyrkonie!

Z nieskrywaną przyjemnością pragniemy ogłosić, że grono gości Strefy Komiksowej powiększa się! Do tego zacnego grona dołącza Oliver Ledroit, który pojawi się na tegorocznym Pyrkonie!

Oliver Ledroit – kim jest?

Po dwóch latach nauki w szkole wyższej sztuk stosowanych École Duperré w Paryżu, Olivier Ledroit kieruje się w stronę kariery ilustratora. Tworzy różnorodne rysunki dla magazynów o tematyce gier. Jego spotkanie ze scenarzystą Francoisem M. Froidevalem odgrywa kluczową rolę w jego karierze. Obaj mężczyźni współpracują i rozpoczynają pracę nad komiksem „Chroniques de la Lune noire”.

W czerwcu 1997 roku adaptuje nowelę „Ennemis mortels” Philipa K. Dick’a. Twórczość tego autora stanowi również inspirację dla stworzenia serii „La Porte écarlate” w wydawnictwie Soleil. Wspólnie z Thomasem Mosdim podpisuje realizację obu tomów fantastycznego kryminału „Xoco” w wydawnictwie Vents d’ouest.

Publiczność odkrywa mroczną stronę jego talentu, gdy ten, na podstawie scenariusza Pata Millsa rysuje serię dark fantasy „Requiem, chevalier vampire”. Początkowo opublikowana przez Nickel, seria ta została ponownie wydana przez Glénat na początku 2016 roku. W tym samym wydawnictwie rozpoczyna nową serię prac, łączącą baśń i świat steampunkowy, do scenariusza Thomasa Daya komiksu „Wika”.

Ledroit pracuje nad każdym z kadrów bezpośrednio w kolorze, wykorzystując faktury materiałów i efekty woluminów. Okazuje się prawdziwym pionierem generacji autorów, która pojawiła się na początku lat 90., zafascynowanej heroic fantasy, grami RPG i nowym anglosaskim komiksem.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.