Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Rafał Fronia, Romantyk Gór Wysokich, kolejnym Gościem Pyrkonu!

Czy są tu miłośnicy górskich wypraw? Jeśli tak, mamy dla Was wyjątkowego Gościa, który zasili szeregi Strefy Naukowej! Mowa o Rafale Fronii, który sam siebie określa mianem Romantyka Gór Wysokich i jak twierdzi, to właśnie Góry (które zawsze pisze wielką literą), ulepiły go na człowieka, jakim jest teraz. Na spotkaniu z nim na pewno poczujemy się, jakbyśmy właśnie zdobywali jakiś górski szczyt!

Rafał Fronia – człowiek, którego ukształtowały Góry

Oczywiście Góry to nie całe życie Rafała. Jest również sportowcem, miłośnikiem ultramaratonów oraz właścicielem kartograficznego Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl. Zajmuje się również pisarstwem. W dorobku literatury górskiej Rafała Fronii ukazały się książki: bestsellerowa “Anatomia Góry” i pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach “Rozmowa z Górą”. Zaś ostatnio wydano „Skalnego Pielgrzyma” i refleksyjne powieści “Pasażer Bezpamięci” oraz „Inversio Temporis”. Rafał zawodowo pisze teksty krajoznawcze i tworzy przewodniki turystyczne. Jedno jest pewne, czytając jego książki, na pewno poczujecie ducha Gór!

Ale coś mało o tych Górach jak na razie, nieprawdaż? A to oczywiście ogromna część życia Rafała! Był uczestnikiem wielu wypraw w Góry najwyższe, w tym kilku zimowych, kiedy to z Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku wysyłał słynne Dzienniki. Wspinał się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Jest zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peak.

W czerwcu 2023 roku zorganizował bezprecedensową wyprawę mającą na celu pochowanie ciała Tomasza Kowalskiego, który zginął w grani szczytowej Broad Peaku podczas zejścia ze szczytu 6 marca 2013 roku. Został on pochowany w sarkofagu w lodowo-śnieżnej niszy, poniżej grani Rocky Summit. Wyprawa ta była utrzymywana w tajemnicy. Był to nie tylko akt odwagi, ale również wyraz szacunku i solidarności w środowisku wspinaczy. Sam Rafał powiedział, że: “To najlepsza rzecz, jaką zrobiliśmy w górach”.

Jak widzicie, Rafał Fronia jest wszechstronnym człowiekiem o wielkim sercu. Nie przegapcie możliwości spotkania z nim! Będzie ono świetną okazją, by dowiedzieć się więcej o zdobywaniu trudnych górskich szczytów – i to w cieple!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.