Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Shippo gościem Strefy Mangi i Anime! Udajcie się w podróż po zakątkach fandomu

Zastanawialiście się może, jak konwenty wyglądały 15 lat temu? Skąd wziął się kult ananasa? A żółta kaczuszka? Jakie niesamowite historie przewinęły się w polskim fandomie przez te wszystkie lata? Albo spójrzmy szerzej – jakie tematy sprawiły, że Reddit i Twitter zadrżał? A może coś zostało zamiecione pod dywan i niewiele osób to pamięta?

Wtedy wchodzi ona, cała na mangowo (to taki fajny kolor), ze stosem notatek i anegdotek do podzielenia się na prowadzonych przez nią prelekcjach. Shippo wystąpi w tym roku w roli gościni w ramach Strefy Mangi i Anime.

Jak już się zaczęło, to trwa do dzisiaj!

Shippo to znana weebka (od 2009) i prelegentka (od 2013), która zajmuje się eksplorowaniem japońskiej popkultury. Kiedy wybiera temat na prelekcję, stara się znaleźć coś, co wcześniej nie było omawiane – ani w fandomie, ani najlepiej w ogóle w anglojęzycznym Internecie. 

Według Shippo kultura Otaku związana jest z masą ciekawych informacji o zjawiskach, ludziach czy aktywnościach, które przez barierę językową w wielu przypadkach nigdy nie docierają do zachodniego świata. Stawia sobie za cel odkrywanie tego typu historii i dowiadywanie się jak najwięcej o zwyczajach tamtejszego fandomu, a potem przedstawianie w przystępnej formie.

Prelekcje, więcej prelekcji, jeszcze więcej prelekcji

Wspomnieliśmy już, że Shippo ma wieloletnie doświadczenie jako prelegentka. Prowadziła swoje panele praktycznie na większości polskich konwentów i festiwali, w tym także na Pyrkonie. Pyrkonowicze z kilkuletnim doświadczeniem mogą potwierdzić, że w ścianach Strefy Mangi i Anime dało się już usłyszeć o takich punktach programu jak:

  • na jakich kulturowych podstawach zbudowany jest inspirowany Japonią kraj w Genshinie?
  • z jakiego powodu Hello Kitty w ogóle powstała i dlaczego zdobyła serca tak wielu osób?
  • na czym opiera się specyficzna relacja Japończyków z Disney’em?
  • dlaczego w Japonii jest tak wiele uroczych, ale też trochę dziwnych maskotek reprezentujących naprawdę poważne instytucje?

W tym roku będziecie mogli z nią podyskutować na temat utrzymywania relacji z fikcyjnymi postaciami. Jak poważne jest to zjawisko? Jakie są sposoby rozwijania się tego typu związków? Podejdźcie do sprawy z wielu różnych perspektyw, a okaże się, że można dojść do dość ciekawych wniosków!

Jednak to nie jedyna prelekcja. Na dokładkę Shippo przygotowała prezentację o jednej z najbardziej znanych wśród turystów japońskich dzielnic – Akihabarze, szeroko znanej jako mekka dla fanów mangi i anime. Opowie między innymi, dlaczego niektórzy japończycy narzekają na napływ ludzi “z zewnątrz” i woleliby, żeby Akihabara wyglądała inaczej.

Widzimy się niebawem!

Pyrkon zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz zaplanować sobie kluczowe atrakcje i spotkania z gośćmi, na które koniecznie musicie się wybrać. Ciekawych prelekcji warto posłuchać, dlatego na zakończenie zostawiamy Was z wiadomością od Shippo:

Serdecznie dziękuję za możliwość przedstawienia tych tematów na Pyrkonie i wszystkim, którzy przychodzą ich słuchać! Mam nadzieję, że w tym roku również wszyscy będziemy się świetnie bawić na pyrkonowych prelekcjach 💪

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.