Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Siri Pettersen, norweska pisarka, gościem Strefy Literackiej na Pyrkonie 2024!

To nie tylko największa przyjemność, ale także najwyższy czas, aby ujawnić Wam, drodzy Pyrkonowicze, kto jeszcze odwiedzi Strefę Literacką na nadchodzącym Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Znamienite grono zagranicznych gości zasili Siri Pettersen! 

Siri Pettersen – kim jest? 

Siri Pettersen to norweska pisarka. Urodziła się 28 października 1971, dorastała w w Sørreisa oraz Trondheim, a obecnie mieszka w Søgne. Zanim rozpoczęła swoją karierę pisarską, pracowała jako projektantka stron internetowych. 

W 2002 roku wydany został komiks jej autorstwa – Antiklimaks, będący humorystyczną opowieścią z wieloma politycznymi podtekstami. Wspomniana powieść graficzna wygrała konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompanient. 

Siri Pettersen – twórczość

Siri Pettersen literacko zadebiutowała w 2013 roku, wydając pierwszy tom bestsellerowej serii fantasy “Krucze Pierścienie” (na którą składają się trzy tomy: Dziecko Odyna, Zgnilizna oraz Evna). Za pierwszy tom cyklu została nominowana do trzech nagród: księgarzy, blogerów książkowych oraz nagrody dla debiutantów Ministerstwa Kultury. Uhonorowano ją także nagrodami Fabelprosen oraz Sproing. 

Trylogia została przetłumaczona na: szwedzki, fiński, duński, włoski, brazylijski, portugalski, estoński, czeski i – oczywiście – polski. Prawa do ekranizacji serii zakupiła norweska wytwórnia filmowa Maipo Films, niewykluczone więc, że w przyszłości będziemy mogli obejrzeć losy bohaterów “Kruczych Pierścieni” na dużym ekranie. Od momentu wydania pierwszej powieści Siri koncentruje się głównie na twórczości literackiej.

W 2021 roku ukazała się powieść Żelazny Wilk, będąca pierwszym tomem nowej serii autorki – “Verdari”.  Akcja historii toczy się w świecie znanym z debiutanckiego cyklu Siri, co z pewnością ucieszy wszystkich tych, którym przypadło do gustu uniwersum wykreowane przez pisarkę. 

Siri Pettersen na Pyrkonie!

Autorka pojawi się na Pyrkonie 2024, dzięki czemu wszyscy fani jej i jej powieści będą mogli spotkać się z Siri podczas paneli z autorami, a także zdobyć autograf na swoich egzemplarzach powieści. Tego zdecydowanie nie możecie przegapić, a zatem… z kim się widzimy już w czerwcu?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.