Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Stowarzyszenie Demagog dołącza do grona gości Strefy Naukowej na nadchodzącym Festiwalu Fantastyki Pyrkon! 

Jeśli fakty są dla Was ważne, a fake newsy budzą Waszego wewnętrznego berserka, to z pewnością ucieszycie się z informacji, że grono gości Strefy Naukowej powiększa się o Stowarzyszenie Demagog. 

Stowarzyszenie Demagog – kim są? 

Stowarzyszenie Demagog to zespół fenomenalnych analityków – o czym wiemy z pierwszej ręki, bo w ich gronie znajduje się jeden z naszych organizatorów: Mateusz Cholewa – oraz edukatorów, dla których fakty mają ogromne znaczenie! Ich nadrzędną misją jest bowiem walka z fałszywymi informacjami, wszechobecną dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Chcą, aby dobre praktyki zapewniania sprawdzonych i wiarygodnych informacji stały się standardem nie tylko w świecie polityki oraz dziennikarstwa, ale także w nauce. 

Stowarzyszenie Demagog działa na rzecz edukacji obywateli, jego członkom zależy bowiem na budowaniu silnego społeczeństwa obywatelskiego, które weryfikuje informacje oraz sięga do pierwotnych i nieprzetworzonych źródeł, dzięki czemu jest w stanie świadomie kształtować swoje opinie. W swojej działalności Stowarzyszenie Demagog kieruje się zasadami jawności, bezstronności oraz wiarygodności. 

Są sygnatariuszami europejskiego Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji z 2022 roku oraz polskiego Kodeksu Dobrych Praktyk w walce z dezinformacją. Należą do Międzynarodowej Sieci Factcheckingowej (IFCN), European Fact-Checking Standards Network (EFCSN) oraz do społeczności factcheckingowej Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).

Stowarzyszenie Demagog na Pyrkonie! 

Stowarzyszenie Demagog odwiedzi nadchodzący Festiwal Fantastyki Pyrkon po raz pierwszy. Możecie być jednak pewni, że przygotują dla Was wiele interesujących atrakcji oraz punktów programu. Będą nie tylko prelekcje, ale także warsztaty i stoisko tematyczne! 

Tymczasem – w oczekiwaniu na Pyrkon 2024 – odwiedźcie ich stronę internetową oraz social media (jeśli zostawicie po sobie ślad w postaci obserwacji, to z pewnością nie ominą Was żadne interesujące treści!). Z kim widzimy się na ich prelekcjach?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.