Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strefa RPG na Pyrkonie – miejsce, gdzie fantazja staje się rzeczywistością!

Pyrkon to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy w wolnych chwilach uwielbiają wcielać się w nietuzinkowe postaci i przeżywać epickie przygody. Albo, oczywiście, jako mistrzowie gry kreować niezwykłe opowieści, w których gracze mogą zmierzyć się z najróżniejszymi wyzwaniami. A gdzie najlepiej połączyć zamiłowanie do erpeżków z poszerzaniem wiedzy o tej nieustannie rozwijającej się formie rozrywki? Oczywiście w pyrkonowej Strefie RPG! Tutaj nie tylko będziecie mieli okazję wziąć udział w sesjach RPG, poznać twórców związanych z rozwijaniem erpegowego świata czy posłuchać świetnych prelekcji. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu szykujemy naprawdę fantastyczne atrakcje! Poczujcie zew przygody i eksplorujcie najróżniejsze zakamarki Strefy RPG. Jak na Łowców Przygód przystało! No to teraz pozostaje nam tylko jedno – zdradzić Wam, czego możecie oczekiwać po Strefie RPG!

Zagraj w pyrkonową grę fabularną!

Jeden z naszych fantastycznych Gości, Grant Howitt, z okazji Pyrkonu stworzył specjalnie dla Was coś naprawdę niesamowitego! Podczas tegorocznej edycji Festiwalu będziecie mieli okazję zagrać w… pyrkonową grę fabularną! Tak, dobrze widzicie! Wcielcie się w rolę wybrańców, uratujcie Pyrkon i zmierzcie się po drodze z różnymi konwentowymi wyzwaniami. Nie będziemy zdradzać zbyt wiele, ale, aby choć trochę uchylić rąbka tajemnicy i zaspokoić Waszą ciekawość, możemy napisać, że podczas sesji zmierzycie się z katastrofą o kosmicznej skali. Jaką? Aby się tego dowiedzieć, pozostaje Wam tylko jedno – zdobyć własny, darmowy egzemplarz gry na Pyrkonie!! 

Tajemnice świata RPG: Warsztaty – Akademia RPG

Podczas warsztatów RPG poszerzycie swoją wiedzę związaną z grami fabularnymi. Wasz poziom wtajemniczenia nie ma znaczenia! W warsztatach RPG chodzi wszakże o to by poczuć, że trafiliście do ekipy, w której odnajdziecie swoje miejsce i wraz z innymi uczestnikami wybierzecie się w epicką podróż! Waszymi przewodnikami będą nasi fantastyczni Goście, m.in.:

  • Marcelina Falińska-Tarka i Marcin Tarka z Fileus Zero,
  • Zbigniew „Zed” Zych z Lans Macabre,
  • Adrian “Skrajnie Poczytalny” Kaszuba
  • i inni!

Podczas warsztatów poznacie tajniki kreowania postaci, tworzenia spójnych, nietuzinkowych światów czy improwizowania, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli. 

Warsztaty zostaną podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu będziecie mogli nie tylko posłuchać rad ekspertów, ale również zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Kto wie, może po warsztatach uda się Wam wbić na kolejny poziom!

Kto zagości w Strefie RPG?

Jedno jest pewne, podczas tegorocznej edycji Pyrkonu Strefę RPG odwiedzą najwięksi mistrzowie, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem! Tyle słowem wstępu, bo, w przeciwieństwie do wędrownego barda, nie będziemy tu tworzyć rzewnej opowieści bez ładu i składu. Oto lista uznanych twórców, którzy przybędą na Pyrkon z różnych zakątków świata:

  • Luke Crane – projektant gier specjalizujący się w tworzeniu niezależnych RPG. Naturalistyczne, nietuzinkowe, niecodzienne – w taki sposób określa się dzieła, które wyszły spod jego pióra. W 2002 roku opublikował swój pierwszy, własny system RPG pod nazwą The Burning Wheel, który składał się z dwóch tomów – podręcznika opisującego zasady rozgrywki oraz przewodnika po tworzeniu postaci. W ciągu następnych dwudziestu lat wykreował również kilka innych systemów, wliczając w to Burning Empires, FreeMarket, Torchbearer, Inheritance, Miseries & Misfortunes oraz Mouse Guard, znaną w Polsce pod tytułem Mysia Straż.
  • Chris Birch – współzałożyciel wydawnictwa gier fabularnych i planszowych Modiphius Entertainment, dzięki któremu stworzył niezwykłe światy (Od autorskiego „Achtung! Cthulhu” po ekscytujące projekty na licencji – „Thunderbirds Matta Leacocka”, „Dune”, „Fallout”, „The Elder Scrolls Skyrim”, „Homeworld: Fleet Command” i wiele innych).
  • Pádraig Murphy – to twórca, który pracuje nad najnowszymi produkcjami z uniwersum Warhammera Fantasy oraz Warhammera 40k. Do tej pory pisał, projektował i brał udział w realizacji wielu różnych tytułów dla takich franczyz jak Warhammer Fantasty Roleplay, Wrath and Glory, Age of Sigmar: Soulbound oraz Imperium Maledictum podczas swojej pracy dla Cubicle 7.
  • Maz Hamilton – są jednymi z założycieli wydawnictwa Rowan, Rook and Decard istniejącego od 2017 roku, które odpowiada za gry takie jak “Heart: The City Beneath”, “Spire: The City Must Fall” oraz “DIE RPG”. Ich produkcje często poruszają tematy rebelii, społecznej opresji oraz eksploracji ludzkiego umysłu. 
  • Grant Howitt – wszechstronny twórca, znany ze swoich wspólnych przedsięwzięć prowadzonych wraz z Chrisem Taylorem. Tworzy porywające światy i narracje, które zdobyły powszechne uznanie. Portfolio Granta zawiera wiele znaczących projektów, w tym „Heart: the City Beneath”, „Spire: the City Must Fall”, „Honey Heist”, „DIE: the RPG” i „Eat the Reich”. Ich nadchodzące przedsięwzięcie, „Hollows”, wzbudza ogromne oczekiwania w społeczności RPG.
  • Tomas Härenstam – współzałożyciel wydawnictwa gier fabularnych Free League Publishing. Współtwórca gry Mutant: Rok Zerowy i jej wielokrotnie nagradzanej mechaniki. Tomas jest głównym projektantem wielu tytułów wydanych przez Free League, m.in.: Forbidden Lands, ALIEN RPG, Blade Runner RPG czy Dragonbane.

Nasi Goście zdradzą Wam arkana tworzenia autorskich systemów RPG, opowiedzą o tajnikach swojej pracy, wezmą udział w sesjach Q&A i podpowiedzą jak wykreować niezapomniane fabuły! To oczywiście tylko część z fantastycznych punktów programu, które dla Was szykują! Możemy Wam poradzić tylko jedno – zabierzcie ze sobą swoje magiczne księgi, bo wiedza przekazana przez naszych Gości będzie równie pomocna jak najpotężniejsze zaklęcia!

Pyrkonowy RPG Jam – stwórzcie swoją grę w jedną noc!

Zapraszamy Was również na kolejne wyjątkowe wydarzenie – Pyrkonowy RPG Jam! To niepowtarzalna okazja, by w grupie pasjonatów stworzyć własną grę RPG na jednej kartce A4 pod okiem doświadczonych twórców. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 15 czerwca 2024, o godzinie 23:00 i potrwa do niedzieli 16 czerwca 2024, do godziny 8:00 rano. 

Podczas RPG Jamu stworzycie własną grę przygotowaną zgodnie z dwoma tematami przewodnimi: obowiązkowym –  „pyra” oraz dodatkowym, wybranym spośród dwóch wylosowanych na początku wydarzenia. Stworzona gra powinna być w pełni grywalnym systemem RPG mieszczącym się na jednej kartce A4. Dopuszczalne jest wykorzystanie drugiej strony kartki oraz dodatkowych kartek na karty postaci, ale podstawowe zasady muszą mieścić się na jednej stronie. 

Wszystkie zgłoszone gry, które spełnią regulaminowe wymagania, zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej (chyba, że nie wyrazicie na to zgody). Grę możecie stworzyć indywidualnie lub drużynowo – liczba członków drużyny jest nieograniczona.

Galeria Kostek Potępionych 

W Strefie RPG znajdziecie też przestrzeń, w której będziecie mogli wylać swoje frustracje i podzielić się rzutami kośćmi, które przyczyniły się do spektakularnej porażki. Tymi, które totalnie nie weszły i znacząco wpłynęły na działania Waszych postaci, często stawiając je w niekomfortowych, przezabawnych, żenujących lub nawet niebezpiecznych sytuacjach. 

Galeria Kostek Potępionych to miejsce (ścianka), gdzie będziecie mogli opisać, w jaki sposób Wasze kości Was zdradziły. My ze swojej strony zapewniamy kartki z outlinem kostek, kredki i inne różności, co byście mogli pokolorować kostkę i pod spodem zreferować, co się Waszym postaciom przydarzyło.

Ten niecodzienny pomysł powstaje we współpracy z Olą Menio, znaną z prowadzenia Erpegowego Codziennika, która jest patronką całej Galerii. Jeśli to wzbudziło waszą ciekawość – koniecznie obserwujcie fanpage Oli na jej social mediach. W sumie, to obserwujcie jej fanpage i tak, bo Ola jest super i robi genialną robotę dla całej społeczności erpegowej!

Nie ma Strefy RPG bez sesji RPG 

Sesje RPG są nieodłącznym elementem atrakcji Strefy RPG, także i w tym roku nie może obyć się bez nich! Gorąco zapraszamy Was do wzięcia udziału w sesjach RPG. Zapewniamy, że wybór będzie ogromny – szykuje się ponad 300 sesji prowadzonych przez Pyrkonowe Osoby Mistrzujące. Różnorodność uniwersów, fabuł i mechanik gry gwarantowana! 

Zapraszamy Was również do zgłaszania własnych pomysłów na sesje RPG. Już niebawem podamy więcej informacji, więc śledźcie naszą stronę uważnie ^^

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.