Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Super wiadomość dla fanów Tashy Suri – pisarka pojawi się na Pyrkonie 2024!

Wszyscy miłośnicy twórczości Tashy Suri będą niezwykle zadowoleni. Mamy przyjemność ogłosić, że będzie ona Gościem Strefy Literackiej podczas Pyrkonu 2024! A tym, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać powieści Tashy, zdradzimy, że tworzy ona serie fantasy bardzo mocno bazujące na kulturze i historii Azji Południowej. Najbardziej znana jest z dylogii „Kroniki Ambhy” („Cesarstwo piasku” i „Kraina popiołu”) oraz serii fantasy „Jaśminowy tron”.

Słów kilka o Tashy i jej twórczości

Pisarka urodziła się w Londynie w rodzinie pochodzenia bengalskiego. Jej korzenie kulturowe odegrały istotną rolę w kształtowaniu jej tożsamości i wpłynęły na tworzenie fabuł i postaci w jej dziełach.

Otrzymała nagrodę Best Newcomer (Sydney J. Bounds) od British Fantasy Society oraz nagrodę World Fantasy Award za najlepszą powieść. Jej debiutancka powieść „Cesarstwo piasku” została uznana przez magazyn TIME za jedną ze 100 najlepszych książek fantasy wszech czasów. 

Gdy nie pisze, Tasha lubi płakać przy programach telewizyjnych, kupować zbyt wiele notatników i oddawać się swojej geekowskiej pasji – czytaniu o historii Azji Południowej. Mieszka z rodziną w odrobinę nawiedzonym domu w Londynie.

Uznanie czytelników i krytyków zyskała dzięki serii „Kroniki Ambhz”, której pierwszą częścią jest „Imperium Piasku” – książka łącząca elementy fantasy, mitologii i kultury hinduskiej, która oferuje czytelnikom fascynującą podróż do magicznego świata. Kontynuacją tej serii jest „Królestwo Popiołów”.

Potem przyszła pora na “Jaśminowy tron”, czyli opowieść o politycznych intrygach, magii i sile siostrzeństwa, osadzona w starożytnej i pełnej mitologii Azji Południowej. Jego kontynuacją jest “Oleandrowy miecz”. 

Jako autorka, Suri zdobyła uznanie za zdolność do tworzenia bogatych, wielowymiarowych światów fantasy, które pobudzają wyobraźnię czytelników. Jej prace często wpisują się w nurt fantasy kulturowego, eksplorującego różnorodność i bogactwo różnych tradycji kulturowych.

To jak, już ostrzycie swoje pazurki na autograf Tashy i możliwość posłuchania jej podczas Pyrkonu?

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.