Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Dla rodziców

Dla rodziców

Dzień dobry!

Ta podstrona została specjalnie przygotowana dla rodziców, których dzieci chcą po raz pierwszy wybrać się na Festiwal Fantastyki Pyrkon. W tym miejscu zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje dotyczące festiwalu i jego organizatorów, a także pyrkonowych atrakcji. W dalszej części dowiesz się także o zasadach bezpieczeństwa panujących w trakcie wydarzenia, a także porady, jak przygotować się do wyjazdu.

How to Pyrkon?

Na sam początek oddajemy w Wasze ręce nasz krótki przewodnik po najważniejszych informacjach o Pyrkonie w formie pdf’a o wdzięcznym tytule How to Pyrkon!

Czym jest Pyrkon i kto go organizuje?

Festiwal Fantastyki Pyrkon to odbywająca się od 2000 roku cykliczna impreza dla miłośników Fantastyki. Co roku Pyrkon gromadzi tysiące osób z całej Polski i zagranicy, które przyjeżdżają, by wspólnie bawić się i pogłębiać swoją pasję. W rekordowym 2019 roku w ciągu trzech dni festiwal odnotował 120 tys. odwiedzających!

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”. Działająca od dwóch dekad  organizacja skupia fanów fantastycznych książek, gier czy filmów. Podstawową działalnością „Drugiej Ery” jest obecnie organizacja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Za przygotowanie tak dużego wydarzenia odpowiada doświadczone grono organizatorów, które od wielu lat dba o to, aby każda edycja Pyrkonu była lepsza od poprzedniej!

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez naszych festiwalowych wolontariuszy, czyli Gżdaczy. To właśnie dzięki ich wytężonej pracy na samym Pyrkonie co roku możliwe jest sprawne zorganizowanie wszystkich prelekcji, spotkań autorskich i nie tylko. Co ważne, Gżdacze dbają także o komfort uczestników w trakcie trwania Pyrkonu.

Przede wszystkim jednak Pyrkon jest festiwalem tworzonym od fanów dla fanów. Wszyscy kochamy fantastykę i robimy wszystko, aby czas trwania festiwalu był prawdziwym świętem dla każdego miłośnika przygód w magicznych światach.

Co można robić na Pyrkonie?

Trzy dni trwania Festiwalu to prawdziwa gratka dla każdego kochającego fantastykę. Nieważne, czy jest się miłośnikiem Władcy Pierścieni, filmów Marvela czy Gwiezdnych Wojen. Wydarzenia na Pyrkonie zostały podzielone na różnego rodzaju bloki:

 • Strefa Literacka – To szansa na poznanie swojego ulubionego autora lub autorki powieści fantasy, lub science-fiction. W ramach spotkań z literaturą organizowane są panele dyskusyjne, a także prelekcje. To szansa na to, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ukochanego uniwersum, lub motywu.
 • Strefa Komiksowa – Prawdziwa gratka dla miłośników powieści obrazkowych. To nie tylko okazja do spotkania znanych rysowników i scenarzystów, ale także przestrzeń na dyskusję i warsztaty. Kto wie, może nauka pod okiem jednego z prelegentów da kiedyś początek światowej kariery?
 • Strefa Filmowo-Serialowa – Godzinami mógłbyś oglądać filmy o Spider-Manie i Batmanie? Zastanawiasz się jak nakręcić własny niskobudżetowy film fantasy? A może po prostu chciałbyś spotkać twórców najbardziej rozpoznawalnych produkcji? Blok Filmowo-Serialowy to okazja, aby marzenia ze srebrnego ekranu przeniosły się do rzeczywistości.
 • Strefa Naukowa – Coś dla tych, którzy wierzą, że fantastyka może przenikać do prawdziwego świata. W tej części Pyrkonu zobaczycie, jak najnowsze rozwiązania techniczne pozwalają urzeczywistniać wizje, jakie nie śniły się największym twórcom science-fiction. Będziecie mogli także zagłębić się w dyskusjach o teleportacji, podróżach w czasie czy zapomnianych kulturach.
 • Blok Gier Planszowych i Bitewnych – To miejsce na chwilę relaksu, gdzie można pograć wspólnie z innymi uczestnikami. Oferta festiwalowej wypożyczalni jest tak bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. A dla spragnionych rywalizacji na najwyższym poziomie czekają turnieje.

Obok bloków na Pyrkonie działa również kilka stref, na których także sporo się dzieje:

 • Strefa Festiwalowa – Wioski – Jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć pokazy walk wikingów, porozmawiać z superbohaterami czy zobaczyć, jak wyglądałaby codzienność w postapokaliptycznym świecie. Na samym środku jest zaś Arena, czyli miejsce zmagań i pokazów.
 • Ekspozycje, Kolekcje i Sztuka- To miejsce, które pozwala na chwilę przenieść się do innego świata. Dzięki kreatywności Pyrkonowiczów każdy może z bliska zobaczyć, jak wygląda kantyna z Gwiezdnych Wojen, czy makieta z klocków Lego przedstawiajaca wydarzenia z Władcy Pierścieni. To także okazja do zobaczenia przepięknych grafik i rysunków.
 • Strefa Festiwalowa – Konkursy – Jesteś pewien, że znasz swoje ulubione uniwersum więcej niż ktokolwiek inny? To w takim razie weź udział w konkursie i popisz się swoją wiedzą w przygotowanych quizach i turniejach.
 • Strefa Inicjatyw Fanowskich- To miejsce, gdzie zbierają się fanowskie organizacje i festiwale, aby pochwalić się swoją działalnością i wymieniać doświadczenia.
 • Strefa Mangi i Anime – Coś dla miłośników komiksów i seriali prosto z Japonii. To miejsce, gdzie będziecie mogli podyskutować o nowych sezonach, ulubionych postaciach, a także spotkać cosplayerów przebranych za bohaterów popularnych serii.
 • Strefa RPG- Wciel się w wymyślone postacie i ruszaj na przygode do krainy wyobraźni, w którą zabiorą Cię festiwalowi Mistrzowie Gry. 
 • Strefa Festiwalowa – Integracje – Pyrkonowi animatorzy sprawią, że nikt nie poczuje się na festiwalu samotnie. To miejsce, na którym można poznać innych uczestników, a także zacieśnić więzy trwającej przyjaźni.
 • Strefa Dziecięca – Przybyliście na Pyrkon z dziećmi i szukacie miejsca, które będzie przystosowane do ich potrzeb? Strefa Dziecięca to odpowiedź na Wasze poszukiwania! To miejsce dla najmłodszych Pyrkonowiczów, w wieku od 4 do 12 lat, w którym czekają przygotowane specjalnie dla nich prelekcje, konkursy i warsztaty. Tutaj nie da się nudzić! Cały czas coś się dzieje dzięki naszym profesjonalnym animatorom, którzy dostarczają fantastycznej rozrywki w dwóch Pyrkącikach. Oprócz tego dzieci mogą wstąpić do Fantastycznej Świetlicy, w której będą miały okazję pograć w przeróżne gry i pobawić się klockami ze swoimi rówieśnikami, a także pochwalić się swoim cosplayem. Rodzice są również mile widziani!

Co jednak najważniejsze, zabawę na Pyrkonie zapewniają także sami uczestnicy. To oni tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę i sprawiają, że każdy festiwal zapewnia niezapomniane wspomnienia.

Pyrkon 2019 – Jest na świecie takie miejsce

Jest na świecie Fantastyczne Miejsce Spotkań, gdzie co roku gromadzą się wspaniali, pełni zaangażowania i pozytywnych emocji ludzie – Wy! To dzięki Wam możemy tworzyć to niesamowite, trzydniowe święto fantastyki, dając wszystkim przestrzeń do wyrażenia siebie i celebrowania swoich pasji.

Dlaczego warto by dziecko przyjechało na Pyrkon?

 • Festiwal Fantastyki Pyrkon to doskonała okazja do tego, aby poznać więcej osób o podobnych zainteresowaniach.
 • To także szansa na znalezienie nowego hobby, czy po prostu dobrą zabawę.
 • Jako uczestnik dołączy do wyjątkowej wspólnoty Pyrkonowiczów, poczuje się częścią grupy
 • Wyjazd na Festiwal jest również okazją do nauki samodzielności, organizacji czasu, a także zarządzania budżetem.
 • Oprócz tego festiwal daje możliwość zobaczenia z bliska, czym jest wolontariat i jak dobrowolne zaangażowanie setek osób potrafi stworzyć coś wyjątkowego.

Bezpieczeństwo w trakcie Pyrkonu

Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko. Również my, na Pyrkonie, robimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i pilnować komfortu ich zabawy.

O to, aby na terenie wydarzenia panował porządek, dbają nasze służby. Są to pracownicy agencji ochrony, wspomagani przez ratowników medycznych. Ponadto wśród uczestników krążą także wolontariusze Pokojowego Patrolu. Wszyscy oni reagują na komunikaty uczestników i pomagają w kryzysowych sytuacjach.

Ponadto na terenie Festiwalu całodobowo działają dwa punkty medyczne. Może z nich skorzystać każdy, kto poczuje taką potrzebę.

Problemy związane z bezpieczeństwem i komfortem w trakcie Pyrkonu można zgłaszać do Biura Festiwalowego.

W przypadku nękania o pomoc można zwrócić się do poruszających się po terenie służb bezpieczeństwa. Sprawę można zgłosić też do Biura Festiwalowego.

Pyrkon skierowany jest do różnych grup wiekowych, w tym także do dorosłych uczestników. Wydarzenia przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia są jednak wyraźnie oznaczone, a przed wejściem na salę sprawdzane są dowody osobiste. Nie ma więc ryzyka, że młodszy uczestnik weźmie udział w nieodpowiedniej dla niego prelekcji.

Przed wejściem na Pyrkon należy przedstawić zgodę od rodziców… i zebrać drużynę

Każdy niepełnoletni uczestnik Pyrkonu MUSI mieć przy sobie zgodę rodzica lub opiekuna, zezwalającą mu na udział w wydarzeniu. Zgodę znaleźć można pod tym linkiem.

Jeśli młodszy uczestnik po raz pierwszy  wybiera się na Pyrkon warto zastanowić się, czy nie zorganizować wyjazdu wspólnie z grupą jego przyjaciół, lub starszym rodzeństwem. 

Oczywiście zachęcamy wszystkich rodziców do tego, aby wybrali się na Pyrkon razem ze swoimi dziećmi. Nasz Festiwal jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i będzie się dobrze bawił. To doskonała okazja do rozwinięcia więzi ze swoim dzieckiem, a dodatkowo stworzenia niezapomniane wspólne wspomnienia.

Przydatne porady przed festiwalem

 1. Do wyjazdu warto dobrze się przygotować – sprawdzić pogodę, rozkład komunikacji miejskiej i trasę na dworzec lub do hotelu.
 2. Jeśli uczestnik zostaje w Poznaniu dłużej warto wcześniej zarezerwować sobie miejsca noclegowe – im bliżej festiwalu, tym będzie ich coraz mniej.
 3. Warto zawczasu zaplanować także swoje wydatki – odpowiednio wcześniej zacząć oszczędzać tak by starczyło zarówno na bilet, gadżety ze Strefy Wystawców, jak i na jedzenie w trakcie Festiwalu.
 4. Wyjazd na Pyrkon to doskonała okazja, aby spędzić czas z przyjaciółmi. W grupie jest zawsze raźniej i bezpieczniej.
 5. Przed wyjazdem warto również spakować się, pamiętając o zabraniu czegoś dostosowanego do zmian pogody, także dodatkowych toreb do zabrania zakupionych lub wygranych w konkursach rzeczy.
 6. Jeśli dziecko bierze leki, musi pamiętać, by koniecznie je zabrać.
 7. Sprawdź, czy dziecko zabrało ze sobą powerbank – nie zawsze na terenie Festiwalu będzie możliwość naładowania telefonu. 
 8. Przed przyjazdem uzupełnij razem z dzieckiem informacje o uczestniku, oraz zapisz najważniejsze numery telefonów.

Przydatne dokumenty przed i na festiwalu:

Co rodzice mówią o Pyrkonie

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest covidowo bezpieczne, to puść je, a najlepiej jedź razem z nim na festiwal! Ruszcie na Pyrkon z założeniem, że szukacie dla siebie nowych planszówek, gier fabularnych, interesujących seriali i książek. Załóżcie, że szukacie nowego hobby i że poznacie nowych ludzi w festiwalowym games roomie. Za parę miesięcy rodzinne wieczory przy planszówce, albo granie online z ludźmi poznanymi na Pyrkonie może być istotną częścią waszego życia. Szukanie zajęcia i hobby w dobie pandemii jest jak szykownie zapasów na zimę.

Kamila „Favi” Zalewska-Firus, fajerboljunior.pl

Pyrkon to wydarzenie absolutnie wyjątkowe. Wydarzenie wyjątkowo przyjazne, pozytywne i zupełnie pozbawione elementów agresji. Powód jest prosty – przychodzą tu wspaniali ludzie. Weseli, uśmiechnięci, pozytywnie zakręceni. Przychodzą, bo mają pasję, hobby. Chcą spędzić te 3 dni dobrze się bawiąc w klimatach, światach, czy uniwersach, które kochają. Często gdy spotykają się kibice dwóch przeciwnych drużyn piłkarskich, to dochodzi do bójki. Na Pyrkonie, gdy spotykają się fani różnych, przeciwnych światów, to zaczynają… razem tańczyć, śmiać się, robić wspólne zdjęcia i wygłupiać się, po czym przybijają sobie piątkę i idą się bawić dalej. Nierzadko razem. 
Od kilku lat przychodzę na Pyrkon z moimi dziećmi i jest to jedno z najważniejszych wydarzeń roku. Dzieci rosną i coraz więcej czasu spędzają tu już same, ze swoimi znajomymi – spacerują, oglądają, grają w planszówki, czytają komiksy, po prostu świetnie spędzają czas. Ja również, bo wiem, że są bezpieczne.

Maciej ZUCH Mazurek, zuch.media