Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Dmitrij Glukhovsky – pomysłodawca i autor „Uniwersum Metro 2033” – będzie gościem Strefy Literackiej na Pyrkonie 2023

Nie da się ukryć, że Strefa Literacka w tym roku potrafi zaskoczyć. Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że do grona gości na tegorocznym Festiwalu Fantastyki dołączy znany rosyjski pisarz – Dmitrij Glukhovsky. 

Dmitrij Glukhovsky – kim jest? 

Dmitrij urodził się w 1979 roku w Moskwie. Jest nie tylko rosyjskim pisarzem, ale także dziennikarzem, korespondentem wojennym, felietonistą, radiowcem oraz prezenterem telewizyjnym. Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Pisze między innymi na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej.

Debiutem literackim autora jest postapokaliptyczna powieść „Metro 2033”, którą napisał w wieku osiemnastu lat. W 2002 roku została opublikowana na stronie internetowej Dmitrija, gdzie każdy zainteresowany mógł przeczytać ją za darmo. W Polsce książki Glukhovsky’ego (jak również inne, z cyklu „Uniwersum Metro 2033”) ukazują się nakładem wydawnictwa Insignis Media.

Pierwsza powieść autora okazała się bestsellerem, osiągając kilkuset tysięczny nakład (w Polsce jest to już ponad dwieście tysięcy egzemplarzy!), zaś prawa do jej tłumaczenia sprzedano do ponad trzydziestu krajów. W oparciu o fabułę książek Glukhovsky’ego powstały gry komputerowe, planowana jest także hollywoodzka ekranizacja powieści. Świat wykreowany przez autora rozwinął się w międzynarodowy projekt „Uniwersum Metro 2033”, pod którego szyldem – stosując się do reguł ustalonych przez twórcę – piszą i publikują autorzy z całego świata. W Polsce w ramach „Uniwersum” swoje powieści stworzyli Paweł Majka, Robert J. Szmidt oraz Artur Chmielewski.

Dmitrij Glukhovsky – twórczość 

Dmitrij Glukhovsky jest autorem nie tylko trzech powieści z „Uniwersum Metro 2033”, ale także kilkunastu innych powieści. Na jego koncie znajduje się dwutomowa seria „Outpost” oraz pojedyncze powieści: „Czas zmierzchu”, „FUTU.RE” i niefantastyczna powieść „Tekst”. W swoim dorobku ma również opowiadania oraz scenariusze filmowe. 

Mamy nadzieję, że – tak, jak my – już nie możecie doczekać się spotkania z zaproszonym przez nas gościem. A zatem… z kim widzimy się w Strefie Literackiej?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.