Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Cristina Macía, tłumaczka i popularyzatorka literatury, kolejnym Gościem Pyrkonu!

Strefa Literacka nie śpi i spieszy, by zdradzić, kto jeszcze pojawi się na przyszłorocznej edycji festiwalu! Będziemy mieli przyjemność gościć Cristinę Macíę, hiszpańską tłumaczkę, redaktorkę, pisarkę i organizatorkę międzynarodowych festiwali. Artystka wniosła znaczący wkład w promocję literatury fantastycznej i science fiction w Hiszpanii. A my będziemy mieli okazję, by posłuchać o jej pracy i działaniach. Prawda, że brzmi interesująco?

Cristina Macía – nie tylko tłumaczka

Artystka urodziła się w Madrycie i wyjechała z niego tak szybko, jak to możliwe. Przeniosła się do artystycznej Barcelony i tam zajęła się tłumaczeniem anglojęzycznych komiksów, co zaowocowało zamówieniami na kolejne tłumaczenia od największych wydawnictw. 

Tłumaczyła prace wielu autorów, takich jak Terry Pratchett, George R. R. Martin, Stephen King, Neil Gaiman czy Anne Rice. Jej zdolności redaktorskie i translatorskie sprawiły, że była zaangażowana w redagowanie wielu hiszpańskich wydań światowych bestsellerów.

W 1995 roku przeniosła się do nadmorskiego miasteczka Gijón w najbardziej zielonej prowincji Hiszpanii, aby pomóc w organizacji (oczywiście bezpłatnie!) wielkiego corocznego międzynarodowego festiwalu literatury popularnej Semana Negra (“Czarny Tydzień”), który skupił się przede wszystkim na literaturze kryminalnej. W 2012 roku współtworzyła (znowu bez wynagrodzenia), obecnie największy w Hiszpanii, festiwal SF, Fantasy i Horroru, czyli Celsius 232 (= Fahrenheit 451), za który w 2023 roku została nominowana do World Fantasy Award.

Prywatnie Cristina Macía jest żoną Iana Watsona, znanego pisarza science fiction oraz matką dwóch córek, Rouge i Noire.

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.