Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Elżbieta Cherezińska, ceniona twórczyni powieści historycznych, zagości na Pyrkonie!

Wiemy, że bardzo lubicie powieści historyczne, dlatego niewątpliwie wielu z Was niezwykle ucieszy informacja, że Elżbieta Cherezińska pojawi się na Pyrkonie 2024! Pisarka znana jest z książek poświęconych historii Polski, a także z czterotomowej serii opowiadającej o losach dawnej Skandynawii. Jesteśmy pewni, że opowieści o dawnych czasach przedstawione przez Elżbietę Cherezińską przypadną każdemu do gustu! 

Kilka słów o twórczości i biografii Elżbiety Cherezińskiej

Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga dla absolwentów tego wydziału. Jak sama wspomina, nie lubi mówić o sobie, znacznie chętniej opowiada o literaturze.

W swoich książkach z pasją odtwarza atmosferę minionych epok i umiejętnie wplata wątki fantastyczne. Jej książki często koncentrują się na postaciach historycznych, ważnych wydarzeniach i obyczajach danego okresu.

W skład cyklu Północna droga wchodzą powieści: Saga Sigrun, Ja jestem Halderd, Pasja według Einara oraz Trzy młode pieśni. Rozgrywają się one w czasach wikingów, ukazując ich życie, kulturę, wyprawy morskie czy wierzenia. To barwne opowieści, w których autorka stara się oddać ducha epoki.

Z kolei w pięciotomowym cyklu Odrodzone królestwo Elżbieta Cherezińska przedstawia losy Polski przełomu XIII i XIV wieku, rozpoczynając swoją opowieść od Korony śniegu i krwi, w której ukazuje czasy rozbicia dzielnicowego i walki o władzę. W kolejnych tomach możemy przeczytać o dalszych losach Polski i działaniach władców starających się utrzymać władzę i zapewnić krajowi stabilność i bezpieczeństwo.

W dylogii „Harda” i „Królowa” pisarka ponownie przenosi nas na północ, gdzie Świętosława, córka Mieszka I, pokazuje, jak bardzo mylne jest stwierdzenie, że „kobiety to słaba płeć”. I choć nad tożsamością Sygrydy Storrådy ciągle dyskutują historycy, to trzeba pamiętać, że ta niezwykle harda kobieta była nie tylko królową Szwecji, ale także Danii, Norwegii i Anglii.

Jej najnowsza powieść to Sydonia. Słowo się rzekło. Pisarka skupia się w niej na okresie polowania na czarownice i prezentuje historię Sydonii von Bork, której procesem żyło całe Księstwo Pomorskie. Sydonia należała bowiem do jednego z najstarszych szlacheckich rodów Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden wyjątkowy – zarzucono jej uśmiercenie ówczesnego księcia pomorskiego. W swojej powieści Cherezińska rekonstruuje historię Sydonii von Bork, o której z całą pewnością można napisać, że była intrygująca.

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską będzie wyjątkową okazją dla wszystkich miłośników jej twórczości – będziemy mieli szansę posłuchać autorki, a być może nawet zdobyć jej autograf na swoich ulubionych książkach. Do zobaczenia na Pyrkonie!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.