Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Na Pyrkonie zagra Dziewanna – dzięki Waszym głosom!

Tym razem prezentujemy Wam artystkę, która wystąpi na Scenie Plenerowej na Wasze życzenie. To Wy w konkursie “Czasozmieniacz” wybraliście Dziewannę jako artystkę, którą chcecie posłuchać ponownie na Pyrkonie 2023! Dziewanna szykuje dla Was coś nowego, zagra piosenki ze swojego najnowszego projektu muzycznego „Ja, wiedźma”. Szykujcie się na niezwykłe przeżycia muzyczne, które wielu z Was skłonią także do chwili refleksji. 

Dziewanna – o artystce i jej muzyce

Autor zdjęcia K. Francuz

Agnieszka Suchy, znana jako Dziewanna, jest kompozytorką i wokalistką z Beskidu Śląskiego.  Tworzy i wykonuje mistyczny folk inspirowany góralszczyzną, kulturą słowiańską i nordycką oraz cyklem o Wiedźminie. W 2019 r. wydała koncepcyjny długogrający album „Widziadło”. Jest laureatką Wirtualnych Gęśli za Folkową Płytę Roku 2019 i finalistką Influencers LIVE Awards 2022.

 

Dziewanna w swojej najnowszej twórczości skupiła się na losach prześladowanych przez inkwizycję wiedźm. Owocem jej pracy jest projekt powstały dzięki zwieńczonej sukcesem akcji crowdfundingowej – „Ja, wiedźma” to dzieło artystyczne, które w założeniu ma być formą reminiscencji ofiar praktyk inkwizytorskich. 

 

Pomysł na projekt „Ja, wiedźma” zrodził się w wyniku zainteresowania postaciami szeptuch i sztuką zielarską oraz historią tzw. polowań na czarownice. Owocem tych inspiracji jest, utrzymany w klimacie poezji śpiewanej i folku, autorski utwór „Ja, wiedźma”, do którego powstał teledysk. Zainteresowani i zainteresowane mogą odbyć podróż w Tatry i Beskidy oraz wyruszyć szlakami Ziemi Cieszyńskiej, a to wszystko przy akompaniamencie pianina (Radomir Rakowski), wiolonczeli (Marta Kaźmierczak) i śpiewu Dziewanny. W teledysku pojawiają się m.in. ujęcia z Cieszyna. 

 

Pieśń opowiada o dwóch wiedźmach (w tych rolach Dziewanna i Karolina Francuz), które wiodą spokojne życie u stóp Tatr. Kobiety nie wiedzą jednak, że ich tropem podąża już inkwizycja… Tutaj znajdziecie teledysk, koniecznie przekonajcie się, jaki los spotkał wiedźmy.  

Dziewanna – Ja, wiedźma // I, witch (official music video)

Przed nami Imbolc, celtyckie święto ognia. Dziś jednak ogień wystąpi w innej roli… Oficjalnie zapraszam Was w podróż do przeszłości. Emocji nie zabraknie. „Ja, wiedźma” to forma hołdu oddanego tym, których już nie ma wśród nas: naszym przodkiniom, straconym w wyniku zbrodniczych praktyk inkwizytorskich. Za nami długie miesiące pracy.

A my tymczasem zapowiadamy także, że już niebawem przedstawimy Wam drugiego ze zwycięzców “Czasozmieniacza” – zespół Jeremiah Kane!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.