Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Jak zostać rycerzem bez wychodzenia z domu? Wystarczy sięgnąć po Pendragona!

Ten system RPG nie jest szczególnie popularny w Polsce, ale kiedy ktoś już raz po niego sięgnął – zwykle ma problem z odłożeniem podręcznika na półkę. Pendragon osadzony został w XV wieku, w samym środku arturiańskich legend.

Tworząc w tym systemie bohatera, trzeba skupić się na rzeczach wiele większych i ważniejszych od samej postaci – równie istotne jest przedłużenie linii, rozwijanie ziem i zbieranie armii. A to, choć bardzo angażujące, wcale nie jest takie proste.

Choose your fighter

Choć gra opiera się głównie na cechach typowo rycerskich i zajęciach raczej męskich, to wcale nie trzeba być wojownikiem, żeby w Pendragonie dobrze się bawić.

Machanie mieczem to umiejętność, która przydaje się zawsze, ale damy dworu i ich zdolność do intryg, uwodzenia czy flirtu mogą zdziałać wiele w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Wybranie postaci kobiecej niesie ze sobą wiele wyzwań, związanych głównie z settingiem średniowiecznego królestwa, ale potrafi być bardzo satysfakcjonujące.

Niech nas będzie więcej

Pendragon dzieli się na dwie fazy – fazę przygód (w której wcielamy się w swojego bohatera, podbijamy serca książąt i księżniczek, ścinamy głowy i wygrywamy turnieje) oraz fazę zimowania (w której rozwijamy ziemie, dbamy o dobre relacje z poddanymi  i sprawdzamy, czy nasi wasale cieszą się ze swoich pozycji).

I tu pojawia się kwestia, o którą w systemach takich jak DnD czy Warhammer nie musimy się martwić – kwestia dziedziczenia. Żeby dobrze prosperować i rozwijać swoje włości, niezbędne jest stworzenie rodowodu – wybranie właściwego małżonka, wyswatanie swoich córek, sprawiedliwe rozłożenie obowiązków pomiędzy członków rodziny i dworu.

Jeden zły ruch zarządcy, a nasze uprawy zwiędną, prostaczkowie nie będą mieli co jeść, a na ziemiach rozpocznie się bunt. W trakcie fazy zimowanie czas przesuwa się o rok, więc nawet podczas grania w fazie przygód, trzeba mieć na uwadze dalekosiężne konsekwencje swoich działań.

Niezależnie więc od tego, czy Twoim największym dziecięcym marzeniem było zostanie księżniczką, czy rycerzem – ten system jest dla Ciebie. A najlepsze jest to, że możesz łatwo dopasować go do swojego ulubionego uniwersum. Stworzenie własnego rodu w świecie Gry o Tron? Brzmi jak potencjał na wspaniałą przygodę!

Awatar autora

O autorze

Hanna Gamoń

Książkowy przykład ADHD, którego wszędzie jest po trochę. Po skończeniu liceum teatralnego dwa lata studiowała zootechnikę, zrobiła KPP, po czym przebranżowiła się na filologię polską. Obecnie nerdzi z Islandzkiego końca świata, gdzie oddaje się swojej pasji - chodzeniu po górach i nuceniu soundtracku z Władcy Pierścieni. Gdyby miała wybrać idealną pracę, to mimo swojego wzrostu zostałaby hobbitem. Jeśli nie ma jej w okolicy - pewnie znowu szydełkuje jakiś sweter.