Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Oddaj głos w Pyrkonowym Budżecie Obywatelskim

Znamy już 10 finalistów Pyrkonowego Budżetu Obywatelskiego! Teraz to w Waszych rękach leży ich los. Oddajcie głos na inicjatywę, którą chcielibyście mieć na Pyrkonie.

Pyrkonowy Budżet Obywatelski, czyli konkurs na pyrkonowe atrakcje od Pyrkonowiczów dla Pyrkonowiczów, przechodzi właśnie do decydującej fazy! Znamy już 10 finalistów, na których teraz to Wy, Pyrkonowicze, możecie głosować. Pomysł, który otrzyma najwięcej Waszych głosów zostanie zrealizowany podczas Pyrkonu 2023!

Spośród zgłoszonych inicjatyw, organizatorzy Pyrkonu, biorąc pod uwagę studium wykonalności, zgodność z formułą i tematyką festiwalu oraz innowacyjność, wybrali 10 najlepszych. To właśnie one przeszły do następnego etapu konkursu.

O szczegółach dotyczących konkursu pisaliśmy tutaj.

Ostateczna decyzja, która z inicjatyw wygra, należy do Was. Swoje głosy możecie oddawać od dzisiaj do 30.11.2022, do końca dnia, tj. do 23.59. Wyniki ogłosimy najpóźniej do 08.12.2022 r.  

Poniżej prezentujemy listę finałowych inicjatyw. Głosować możecie na nie pod tym linkiem.

FireShow

Taniec ognia, czyli rodzaj pokazu tanecznego lub cyrkowego, wykonywany przez jednego lub grupę artystów, wymagający manipulacji płonącymi przedmiotami. Zazwyczaj obiekty te posiadają jeden lub więcej nasiąkliwych końców, które są moczone w podpałce parafinowej i podpalane.

Pyrkonowa gra terenowa

Na terenie Pyrkonu rozlokowane zostaną kody QR, które po zeskanowaniu za pomocą apki Pyrkonwencik przybliżą uczestnikom historię konwentu w zdjęciach, krótkich artykułach i filmikach. Po zebraniu wszystkich kodów QR z terenu Pyrkonu otrzymuje się kod rabatowy na pyrkonową koszulkę lub jakąś inną nagrodę. Aby ukrócić oszukiwanie poprzez skanowanie zdjęcia kodu udostępnionego w necie, aplikacja sprawdzałaby lokalizację użytkownika, by zaliczyć punkt. Oprócz tego, po zebraniu wszystkich kodów, można dodać krótki quiz z tego, co było w materiałach zebranych w czasie gry (aby upewnić się, że uczestnicy czytali), a spośród uczestników, którzy odpowiedzieli poprawnie, rozlosować dodatkowe nagrody.

Infinity room/mirror cube

Pokój wypełniony lustrami/ledami/laserami. Coś jak sekretny pokój w IKEA.

Koncert grupy NanoKarrin

NanoKarrin to polska amatorska grupa dubbingowa. Bawią się w podkładanie głosu do wybranych serii anime, kreskówek, seriali i filmów! Kanał na YouTube.

Wioska w klimacie Wiedźmina

Chcemy zaproponować wioskę wiedźmińską. Materiał źródłowy pochodzi z naszego polskiego podwórka, zarówno książki jak i gry, a taka wioska na pewno zachęciłaby wiele osób do odwiedzenia. Nasi cosplayerzy zapewniliby dobre towarzystwo oraz wiele atrakcji jak: wiedzówki, partia rpg lub gwinta. Tło do zdjęć mogłoby zachęcić osoby bez stroju, ale i cosplayerów w strojach z tego universum. Ponieważ Wiedźmin jest postacią kultową w Polsce, a klimat znany jest każdemu, postanowiliśmy zebrać grupę osób, która byłaby w stanie zająć się organizacją wioski w tym klimacie na Pyrkonie. Jesteśmy cosplayerami z różnym stażem, którzy od lat tworzą stroje z tego uniwersum.
Nasze strony: facebook, instagram .

Fantastyka Starożytnej Grecji

Nikt na Pyrkonie nie zajmuje się tym zagadnieniem, a jest to niedoceniona perła. Minotaur, Zeus czy herosi – każdy zna te epickie starożytne fantasy. Zamierzam reprezentować je w duchu Ricka Riordana („Percy Jackson”) – mitologia we współczesnym świecie. Mógłbym prowadzić wiele prelekcji, od charakteryzacji fantastycznych mitologicznych stworzeń po broń, magię, bogów, Helladę. Na pewno chciałbym zorganizować turniej walki na miecze (kopis/xiphos, styl spartański) oraz Bitwę o Sztandar (gra terenowa herosów z „Percy’ego Jacksona”). Poza tym nauka starożytnej greki czy artefakty dla Pyrkonowiczów pomagające im skompletować cosplay herosa.

Królestwo Nauki

Wraz z grupą cosolayerów i pasjonatów mangi oraz anime, ale przede wszystkim nauki, chcemy stworzyć naukową wioskę w stylizacji i klimacie Dr Stone’a na Strefie Fantastycznych Wiosek. Wioska ma na celu przekazanie w przyjemny i przystępny sposób podstawowych aspektów otaczającego nas świata. Każda atrakcja niesie ze sobą ładunek pozytywnych wrażeń oraz wiedzy. Przy każdym punkcie znajdować się będą tablice przekazujące informacje o danym temacie nauki. Światło, dźwięk, fale radiowe, elektryczność oraz bogactwo mineralne ziemi. Na stanowiskach również znajdować się będą przebrani hości gotowi opowiedzieć o danych tematach. Zebraliśmy grono absolwentów studiów z takich kierunków jak geologia, fizyka, mechanika czy biochemia. Laboratorium naukowe: Wystawa narzędzi, broni oraz urządzeń znanych z mangi/anime Dr Stone. Przede wszystkim zbudowany przez nas od podstaw gramofon oraz radiotelefon z dwoma odbiornikami do przetestowania przez odwiedzających. Tu dowiemy się jak działają fale radiowe oraz jak powstaje i rozchodzi się dźwięk. Ścianka do zdjęć: Czym jest wioska pyrkonowa bez miejsca na pamiątkową fotkę? Także u nas ma stać tło do zdjęć w towarzystwie kamiennych figur oraz aparatu analogowego. Przy ściance dowiemy się też wielu rzeczy o świetle oraz widzeniu kolorów. Generatory prądotwórcze: Rowery treningowe przerobione tak aby generowały prąd. Każdy odwiedzający będzie miał możliwość pedałując naładować swój smartfon lub inne przenośne urządzenie elektryczne oraz dowiedzieć się, jak to się dzieje. Wystawa geologiczna: Wioska Dr Stone’a nie może obejść się bez kamieni. Wystawa zbiorów naszych dwóch kamieniar na pewno przyciągnie rzeszę amatorów świecidełek oraz wykopalisk. Minerały, kamienie jubilerskie, skamieniałości oraz rudy. Z głębi ziemi można wykopać najprawdziwsze skarby i przerobić je na kolczyki, podzespoły komputerowe lub asfaltową drogę. Co i z czego, dowiedzieć się będzie można z naszej jaskini.

Pokaz filmu niemego z muzyką na żywo

Mógłby to być np. „Upiór w Operze” z 1925 r. lub „Golem” z 1920 r. (to dodatkowo fajnie łączyłoby się faktem, że legendarny twórca golema rabin Löw był również rabinem Wielkopolski i mieszkał w Poznaniu). Idealnie, gdyby projekcję poprzedzał wstęp/prelekcja.

Dmuchańce dla dorosłych

Dmuchany zamek to byłby sztos ;D

Wioska S.T.A.L.K.E.R.

Jako S.T.A.L.K.E.R Pyrlandia, być może z Stalker Cuiavia i Zoną Toruńską, marzy nam się większe stoisko na Pyrkonie. Mamy plan zorganizować małe 'apokaliptyczne miejsce’ ze strefy wykluczenia, gdzie każdy Stalker lub uciekinier Tarkova będzie mógł usiąść, posłuchać o mutantach, nowinkach, posłuchać/pograć na gitarze, napić się energetyka z barwami swojej frakcji, napić się 'wódki’ Kozak (oczywiście bez procentów), pochwalić cosplayem. Mam plan na organizację quizów z nagrodami, a opowieści już dawno zapisane.

Ważne linki:

Formularz do głosowania

Regulamin konkursu „Pyrkonowy Budżet Obywatelski”

Awatar autora

O autorze

Marta Rybak

Wychowała się na Gwiezdnych Wojnach, Star Treku oraz Władcy Pierścieni. I tak już jej została, ta zaszczepiona miłość do sci-fi, fantastyki i odległych krain. Uwielbia książki z wciągającymi światami, do których człowiek chciałby się przenieść i dalekie podróże. W wolnych chwilach gra w RPGi lub poświęca czas na głaskanie i przytulanie swojej kotki.