Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Młodzi artyści do boju, czyli kilka słów o Strefie Początkujących Twórców

Na Pyrkonie doceniamy kreatywne pomysły i chcemy dać szansę na pokazanie się wszystkim artystom. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć strefę, w której będą mogli prezentować się młodzi artyści.

Tworząc dla Was Pyrkon, dbamy o to, by każdy czuł, że znalazł się w miejscu, w którym jego fanowska energia znajdzie odpowiednie ujście. Dlatego rozmawiamy o wielu fascynujących rzeczach w rozmaitych blokach programowych, nagradzamy wybitnych cosplayerów, znajdujemy miejsce dla fantastycznych wiosek, rzecz jasna, dla prac artystów. Promowanie fantastyki przez sztukę, musicie sami przyznać, to coś świetnego. A wśród fanów jest naprawdę wielu genialnych artystów. Ich prace możecie znaleźć w Fantasium Creatium, czyli w naszym bloku wystaw.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Aleksandra Rostek – Detale konwentowe

No ale chwila, chwila, każdy geniusz stawiał kiedyś pierwsze kroki i tworzył swoje pierwsze dzieła, prawda? Tych raczkujących artystów nie pozostawimy przecież na pastwę podłego losu! Właśnie dla nich powstała w bloku wystaw całkowicie nowa przestrzeń! Strefa Początkujących Twórców to zupełnie niezwykłe miejsce, w którym wystawić się mogą fani, którzy czują w sobie zew kreatywności i nie mieli jeszcze okazji pokazywać swoich prac szerokiej publiczności.

Scenografia, pokemony i cosplay, czyli sztuka nie zna granic

Kat Z.Javorsky

Co w tej strefie możecie znaleźć? Od groma różnych różności! Podstawowe skojarzenie ze słowem sztuka to oczywiście malarstwo, więc obrazów na pewno nie zabraknie. A co powiecie na obrazy na drewnie? Zainteresowani? Odsyłam do podpatrywania przy pracy Kat Z.Javorsky.

Od malarstwa tylko krok do fotografii, więc jeśli podobnie jak Aleksandra Rostek lubicie patrzeć na świat przez obiektyw, to na pewno znajdziecie wspólne tematy do rozmowy.

Piotr Karol Grzesiak – scenografia oraz makiety

Preferujecie słowo pisane i myślicie, że wśród wystaw nie znajdziecie nic ciekawego? Błąd! Zainteresujcie się inicjatywą Eden i ich planszami z tekstem i grafikami. Nic więcej nie zdradzimy, ale to naprawdę coś super!

A może wolicie coś bardziej przestrzennego? Z pewnością spodobają się Wam papierowe modele Pokemonów Patryka albo ręcznie robiona scenografia filmowa Piotra Karola Grzesiaka.

Thea Cosplay- wystawa cosplay

No i wreszcie, czymże byłby konwent bez cosplayu? Jeżeli też tak uważacie, zagadajcie do Thei Cosplay. Być może uda wam się poznać kilka tajemnic sztuki cosplayu i na własne oczy zobaczyć, jak powstają poszczególne elementy stroju.

Więcej o tych niezwykłych, młodych artystach przeczytać możecie w zakładce FantasiumCreatium.

 

 

Rozmowa kluczem do sukcesu

Coś wzbudziło wasze zaciekawienie? Świetnie! Nie zapomnijcie dopisać wystaw do waszego pyrkonowego planu działania. A jak już znajdziecie Strefę Początkujących Twórców, to pamiętajcie, że wszyscy artyści, których w niej spotkacie, wystawiają się po raz pierwszy w życiu! Mogą być trochę stremowani, więc jeśli będziecie mieć chwilę między prelekcją a kupowaniem koszulek, to śmiało do nich podchodźcie, żeby chwilę pogadać i zachęcić ich do tworzenia kolejnych dzieł. Jak to mówi pewne stare przysłowie, bądź bohaterem na własnym konwencie i za pomocą kilku ciepłych słów pomóż promować twórczość fanów.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love