Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print
Strona główna » Fantasium Suburbium

Fantasium Suburbium

Fantastyczne wioski

Ta wyjątkowa hala jest przestrzenią, w której najróżniejsze fantastyczne realia spotykają się, by z otwartymi ramionami witać wszystkich odwiedzających… I wciągać ich do swojego wnętrza.

Fantasium Suburbium – dwa słowa, jedno miejsce, ogrom emocji

Fantasium Suburbium wioski PyrkonJeśli chcesz poznać światy zupełnie inne od tego, w którym żyjemy, dobrze trafiłeś. Wikingowie chętnie przyjmą Cię do swojego stołu, by opowiadać o swoich bitwach i zdobyczach. Postapokaliptyczni ocaleńcy podzielą się tym, co mają, a garść kapsli zapewni Ci odrobinę lansu. Być może trafisz nawet na dobrze ukryte Elfy, przy których trudno się nie radować, nawet gdy rozmowa zejdzie na Saurona. Czarodziejki z Książyca i innych planet pokażą Ci magię, jakiej nie znałeś, a Kitowcy… Khem, Kitowców trzeba po prostu doświadczyć na własnej skórze. Uwierzcie – nie pożałujecie.

Fantastyczna Arena

A gdyby wciąż było Wam mało atrakcji, zwróćcie oczy ku Arenie. Co roku jest świadkiem odbywających się na niej walk wojów, treningów oręża, tanecznych szkółek czy zmagań sportowo-fantastycznych. Poprzednie lata przyniosły też walki gigantycznych zbroi, mecze Quidditcha i Juggera oraz występy grup japońskich idolek. Czego więc możecie się spodziewać po tym roku? Absolutnie wszystkiego.

Opisy wiosek

orzeł biały pyrkon fantastyka fantasy konwentOrla Wioska

Orla Wioska to obszar taktyczny związany z powieściami Marcina S. Przybyłka spod znaku, zgadliście, „Orła Białego” Zwiadowcy donoszą, że jest tam namiot, makieta transportera Dażbóg, sztandary, gonfalony, głowy orków, broń i masa klimatycznych drobiazgów! Są tam też osobnicy z gatunku homo sapiens oraz (czasami) homo viridans! Uprzedzamy, że odwiedzić wioskę można tylko na własne ryzyko i odpowiedzialność tudzież ze świadomością, że ciała i umysły narazicie nieprzymuszeni i nieponaglani… W razie napotkania podejrzanych flaszek (z orczą krwią) bądź innych utensyliów, omijać, nie pyrgać kijkami, zgłaszać zwiadowcom! Inaczej konsekwencje mogą być straszliwe, straszliwe, straszliwe (pisaliśmy już „straszliwe”?). No. Żeby nie było, że nie uprzedzaliśmy! Odmaszerować i Ku Chwale Twierdzy!

 

OldTown

oldtown fantasium suburbium postapoPostapokalipsa to najbardziej niepokorna, najbrudniejsza i najswobodniejsza gałąź fantastyki, a wisienką na tym nieco steranym przez życie i wojny torcie jest niewątpliwie OldTown – jeden z największych festiwali postapokaliptycznych w Europie. Od 2005 roku odbywa się dorocznie w lipcu, na terenie opuszczonego lotniska w Stargardzie. Jego namiastkę przywieziemy ze sobą na Pyrkon. W naszym miasteczku na skraju Pustkowi, gdzie powiewają kolorowe chorągiewki, a muzyka gra non-stop, poczujecie się, jakbyście wkroczyli do świata ulubionych gier, osadzonych w świecie po trzeciej wojnie światowej. Barwne ekipy uczestników największego larpa postapo zapewnią Wam rozrywkę od rana do wieczora. Będą wyzwania sportowe, pokazy artystyczne, warsztaty, gry, quizy i masa innych atrakcji. Będziecie mogli dowiedzieć się więcej o naszym Festiwalu, zrobić sobie zdjęcia z ludźmi w fantastycznych strojach i przy niesamowitych autach, poprzymierzać co nieco zniszczonego przez Pustkowia szpeju, postrzelać z nerfów, a także wysilić nieco głowę przy post-apokaliptycznym Kole Fortuny! Wpadnij do nas na warsztaty craftingowe, gdzie nauczysz się, jak przygotować swój sprzęt i ubrania, aby jak najlepiej sprawdzały się na Bezdrożach; obejrzyj rozgrywki juggera, czyli najsłynniejszej gry zespołowej postapokaliptycznego świata; a w końcu – sam spróbuj się zmierzyć w walce bronią bezpieczną! Nasz obóz zawsze tętni życiem, a wieczorami można tu usłyszeć koncerty na żywo – nasza wspaniała gwiazda, Raya, zachwyci was najlepszymi przebojami, które do naszych czasów zachowały się na winylowych płytach…

Choć OldTown Festival skierowany jest do osób pełnoletnich, serdecznie zapraszamy gości w każdym wieku, aby zapoznali się z klimatem.

oldtown fantasium suburbium postapoAtrakcje:

 • Quiz „Z której krypty jesteś?”. Oczywiście, że jesteś z krypty. Te ciuchy są za czyste, żebyś mógł udawać kogoś, kto wie, jak to jest żyć po apokalipsie. Wiesz, krypta – taki bunkier, w którym zamykali ludzi przed trzecią wojną. I pewnie nie pamiętasz, co to była za krypta? To nic. Usiądź przy naszym terminalu, odpowiedz na parę pytań, a algorytmy naszej Sztucznej Inteligencji postarają się pomóc Ci w ustaleniu swojej tożsamości! Atrakcja non-stop.
 • Strzelnica post-apo. Czy myślisz, że przeżyłbyś na Pustkowiach więcej niż dwie godziny? Czujesz się mistrzem broni palno-miotanej czy też nigdy nie miałeś jej w ręku? Niezależnie od tego, jak odpowiedziałeś na powyższe pytania, odwiedź nas i spróbuj swoich sił na post apokaliptycznej strzelnicy! Kto wie, może ktoś dostrzeże Cię w akcji i nawet zwerbuje do CADu, czyli straży miejskiej OldTown…? Ten punkt programu wymaga nadzoru 1-2 osób. Atrakcja non-stop.
 • „Koło Fortuny”. Może nie jesteś jakimś specem w tym gatunku, ale naoglądałeś się Mad Maxa, zagrywałeś w Fallouta, i masz wrażenie, że w Twojej głowie krąży tysiące cytatów i powiedzonek? Idealnie! Zerknij na tablicę z brakującymi literkami, może akurat wpadniesz na hasło, o które nam chodzi… 🙂 Ten punkt programu wymaga nadzoru 1-2 osób. Atrakcja non-stop
 • Punkt post-apo-foto. Klimatyczna ścianka, na jej tle sterany życiem i zbyt szybką jazdą po Pustkowiach samochód, jakieś śmieci, kanistry i… Ty, w podniszczonej kurtce, która pamięta jeszcze czasy sprzed wojny, zamyślony, z bronią na kolanach… Brzmi dobrze? Na naszym obozie porobisz sobie takie fotki, że znajomi będą Cię pytać, kiedy wyjdzie ta część „Mad Maxa” z Twoim udziałem! Ten punkt programu wymaga nadzoru 1-2 osób. Atrakcja non-stop.
 • Koncerty na żywo. Zawsze uwielbiałeś wsłuchiwać się w te stare, przedwojenne przeboje, ocalałe na winylowych płytach sprzed apokalipsy…? Doceniasz klimat zakurzonych barów, z sączącym się z głośników nastrojowym swingiem…? U nas możesz to usłyszeć na żywo! Specjalnie dla naszych gości występować będzie słynna Raya Liskova, największa z artystek pracujących w Route 69!

RadRatz

RadRatz fantasium suburbiumRad Ratz to gang motocyklowy lub też, jak sami wolą się nazywać, „klub entuzjastów motoryzacji”, przemierzający pustkowia postnuklearnej Polski na dwóch kołach. Ryk silnika, huk wystrzałów i zapach benzyny roznosi się wszędzie wokół, gdy się zjawiają. W obozowisku Rad Ratz będziesz mieć szansę nie tylko zobaczyć z bliska fantazyjne maszyny postapokaliptycznych wojowników szosy, ale i samemu na nie wsiąść i zrobić sobie niezapomniane zdjęcie.
Atrakcje:
 • masa motocykli,
 • ścianki zdjęciowe w różnych klimatach postapo,
 • posterunek szeryfa przejęty przez wyjętych spod prawa złoczyńców.

Profil na FB

Naruto

wioska narutoMyśleliście, że hype na Naruto przeminął, a wioski fandomowe zdominował zapach metalu i rdza? Otóż nie! Zawiążcie na czołach blaszane przepaski, bo przedstawiamy Wam prawdziwą pyrkonową Wioskę Naruto! Zespół cosplayerów i artystów wkłada masę pracy i zarywa noce, żeby umożliwić Wam niezapomniany spacer po ulicach jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc świata mangi i anime – Ukrytej Wiosce Liścia!
Brama do Konohy i majestatyczna Góra Hokage? Oczywiście! Architektura Konohy? Nie da się inaczej. Atrakcje dla wszystkich podążających Drogą Ninja bądź przyszłych shinobi? Już na Was czekają!

 

Ennorath

wioska tolkienowska ennorath“Wioska Tolkienowska” zaprasza gości Pyrkonu na magiczną podróż do Śródziemia. Spotkajcie się z mieszkańcem Rohanu czy Dale, a także z krasnoludem z Ereboru czy elfką z Mrocznej Puszczy. Poznajcie pismo elfów – Tengwar, nauczcie się składać kolczugę, zapozujcie do zdjęcia w stroju rodem ze świata “Władcy Pierścieni” i “Hobbita”, weźcie udział w konkursie wiedzy tolkienowskiej i sprawdźcie, co jeszcze mamy do zaoferowania wśród naszych namiotów i przy naszym ognisku! Zapraszamy też do rozmów o naszym ulubionym twórcy i świecie, który stworzył, oraz o środowisku jego fanów w Polsce i na świecie. Członkowie zlotów fanów Tolkiena: “Ennorath” i “Tolk-Folk” wraz z “Drużyną Pyrlandii” zapraszają – przekroczcie z nami wrota Śródziemia.

Atrakcje:

 • warsztaty kaligrafii elfickiej pisma tengwar,
 • tworzenie kolczugi,
 • tworzenie krajek i haft,
 • nauka gry w hraftenhal,
 • ścianka do zdjęć + stroje do tychże zdjęć,
 • konkurs wiedzy tolkienowskiej dla początkujących, na terenie wioski,
 • strzelnica z łuku bezpiecznego,
 • wystawa sprzętu ze zlotów tolkienowskich w tym sztandarów.

WWW

Belle Apocalypse

Belle apocalypse -życie po apokalipsie też może być piękne, jak się dobrze przygotujesz- stoisko
dydaktyczno-klimatyczne.

Każde z nas niezliczoną ilość razy zetknął się z mniej lub bardziej przerażającymi wizjami końca świata czy też może raczej końca cywilizacji. Wielokrotnie pisarze, reżyserzy i twórcy gier serwowali nam traumatyczne scenariusze walki ocalałych o każdy łyk wody i każdy kęs pożywienia.
A co jeśli czas po apokalipsie mógłby być sielanką sporadycznie przeplataną przez pozyskiwanie pokarmu i dbanie o swoje otoczenie w sposób niewiele bardziej skomplikowany niż codzienne obowiązki domowe?
Na to i wiele innych pytań związanych z survivalem postapookaliptycznym odpowiedź znajdziecie na naszym stoisku! Każda ze spotkanych tu osób przez lata posiadła wszechstronną wiedzę, która podczas czasu końca pozwoli nie tylko przetrwać, ale i wygodnie doczekać odrodzenia cywilizacji. Tą wiedzą chętnie podzielimy się z Wami w sympatycznym festiwalowym klimacie. Jeśli wiedza jest siłą, to u nas możecie zaczerpnąć z jej źródła na wypadek końca cywilizacji lub zwyczajnego kryzysu gospodarczego.
Spraw, aby i twoja apokalipsa była piękna.

Atrakcje:

 • nauka rozpalania ognia metodami traperskimi,
 • nauka budowania filtrów wody,
 • nauka budowania i zastawiania sideł,
 • nauka czynności obsługowych broni palnej,
 • nauka ziołolecznictwa,
 • nauka praktycznego podejścia do survivalu,
 • chwila wytchnienia w obozie ocalałych w zielonej (żywej!) oazie pośród pustkowi,
 • coroczne wypełnianie pyrkonowych identyfikatorów na maszynie do pisania.

Kitowcy

kitowcyWioska zbuntowanych glinianych uchodźców z Księżyca znajduje się we wrogim i pełnym niebezpieczeństw Śródhalu, gdzie zażarty spór pomiędzy sobą toczą ludzie (dla których świat po apokalipsie zatrzymał się na gumie, stali, konserwach i kiepskiej muzyce), elfy i krasnoludy skryte za naturalną barierą ze słomianego płotu, zakuci w piankowe pancerze i spandex superbohaterowie oraz zaczarowane księżniczki.
Z początku ich dom może wyglądać jak ukradziony z bazaru. I w istocie jest to prawda, ale w obawie przed pojawieniem się byłego właściciela Kitowcy nigdy nie powiedzieli dokładnie z którego. Granice tego Glinianego Imperium ze wszystkich stron wyznaczają albo ściany białego namiotu z oknami zasłoniętymi ubiegłowieczną prasą, albo ukradzione tym razem organizatorom Pyrkonu ławki zasłonięte mistyczną księżycową tkaniną, która pochwyciwszy nocą blask księżyca nadal pozostaje tak samo bezużyteczna. Na tych ławkach można znaleźć różnego rodzaju suweniry i precjoza: od ogłoszeń i głupich tabliczek zaczynając, na zamkniętym w słoiku Zordonie kończąc. Podobne tabliczki przybite są do ścian namiotu oraz stoją bardziej na uboczu, piętrząc się jak las nad truchłami zabitych Rangersów, których liczba rośnie z kolejnymi edycjami Pyrkonu. Blisko ławek znajduje się też fantastyczny (prawie dwumetrowy) totem, z którego z roku na rok wyłazi coraz więcej Kitowców.
W natłoku fantastycznych gier i zabaw będzie można porzucać sobie rzepem w tablice z Rangersem, smarnąć twarz swojego dziecka farbką, by młody rekrut wspomógł Gliniane Imperium swoją siłą i pomysłami na pokonanie sił dobra oraz zrobić sobie absolutnie niepowtarzalne zdjęcie z bandą kosmitów, którzy ukradną ci w międzyczasie godność i resztki człowieczeństwa – i stać się dzięki temu bohaterem memów na Kwejku.
Atrakcje:
 • możliwość zapisania się na Kartonie Chwały,
 • możliwość wzięcia udziału w WobloQueście,
 • malowanie twarzy a’la Kitowiec,
 • granie w rzutki na rzepy – kto trafi w środek twarzy Power Rangersa,
 • granie w kręgle – zbij wszystkich Power Rangersów.

Bractwo Wojowników Kruki

Bractwo Wojowników Kruki – ogólnopolska grupa rekonstrukcyjna z silną bazą w Pyrlandii, nie może zabraknąć ich i na Pyrkonie. Ci wikingowie przewyższają serialowych pod każdym względem (oczywiście masz prawo się spierać…), a tak wielki konwent to dla nich dzień jak co dzień… Więc możesz zobaczyć ich w wiosce średniowiecznej lub na arenie podczas wielu zwyczajnych, codziennych czynności! Jakich? Na przykład: WOJNA, naprawa uzbrojenia i sprzętu obozowego, WOJNA, średniowieczne gry i zabawy, WOJNA oraz inne działania powszechnie łączone z wikingami, ale bez drastycznych szczegółów – ktoś nieletni może to czytać.

 

Atrakcje:

 • starodawne gry i zabawy
 • wyposażenie wojów na stojakach

www

Warhammer 40k

Z rozkazu Jego Wysokości Boga – Imperatora, przybyliśmy by szerzyć Jego słowo. W świętej misji ochrony niewinnych i zniszczenia xenosów, odnajdujemy chwałę. Radujcie się antyczni Terranie, albowiem jesteśmy tu, by was wybawić od jarzma herezji, w którą niewątpliwie popadacie. Chcemy pokazać wam świetlaną przyszłość u boku Imperatora – Ojca, jeśli oczywiście poddacie się jego woli… Jesteśmy nieugiętymi Czempionami Ludzkości w walce z demonami, świątobliwymi Kapłanami głoszącymi Prawdę. Należymy do dzielnej Gwardii Imperialnej, walczącej na wszystkich frontach w imię Imperatora. Psionikami i Tech-Adeptami, którzy nawigują nas w przestworzach i wspierają nas w bitwach. Jesteśmy też dowódcami, Kapelanami i Komisarzami, stojącymi na straży moralności i dyscypliny w szeregach Jego armii. Inkwizytorami, dla których wasze zbawienie od zgnilizny tego świata, jest celem samym w sobie, nieważne jak osiągniętym. Przybądźcie do nas wesprzeć nas w walce z nawałnicami chaosu… albo to my przybędziemy do was!

Atrakcje:

 • punkt naprawy cosplay’u z dużą ilością rzeczy niezbędnych do szybkich napraw
 • sesje RPG w systemie Dark Heresy
 • Ołtarz Imperatora przy którym otrzymać będzie można otrzymać wszelkiego rodzaju błogosławieństwa i obrządki religijne
 • questy dla chwały i nagród Imperatora
 • prelekcje
 • sesje RPG
 • konkurs wiedzy o Warhammerze
 • błogosławieństwa kapłańskie
 • Tarot Imperialny
 • wydawanie Dokumentów Imperialnych
 • gra „Ukryty agent chaosu”
 • cosplay’owy HelpDesk
 • nocne granie RPGowe
 • zdjęcia, foty, fotoszopy

Dawne Europejskie Sztuki Walki

Stowarzyszenie ARMA-PL zrzesza osoby zainteresowane odtwarzaniem Dawnych Europejskich Sztuk Walki (w skrócie: DESW; w Europie Zachodniej znane jako HEMA – Historical European Martial Arts) średniowiecza i nowożytności. Jego celem jest badanie i sprawdzanie „w praktyce” – poprzez sparringi, cięcie ostrymi mieczami oraz walki na broń drewnianą oraz stalową – systemów walki przekazanych nam w materiałach źródłowych, maksymalnie wierne ich odtworzenie oraz umożliwienie bezpiecznej ich nauki. W Wioskę DESW tworzy sekcja Poznańska ARMA-PL w której trenujemy przede wszystkim walkę długimi mieczami. Nasz arsenał treningowy zawiera miecze jednoręczne, kordy, rapiery, szable, sztylety a także wielkie miecze dwuręczne, młoty rycerskie czy halabardy.

Atrakcje:

 • mini arena do trenowania i walczenia
 • standy z różnymi orężami

www fb

Stalkerzy

Wkrocz do obozu Stalkerów i poczuj się jak w Czarnobylu. W wiosce tej znajdziesz bar, w którym serwowana jest herbata z samowaru podawana w metalowych kubeczkach po puszkach, wysłuchasz opowieści stalkera z ostatniej wyprawy przy akompaniamencie brzdąkających gitar i spróbujesz swoich sił w stalkerskich planszówkach, takich jak szachy zrobione z łusek. W przymierzalni znajdziesz akcesoria i ekwipunek stalkerski – od kamizelek taktycznych, przez różne rodzaje masek przeciwgazowych, torby, sakwy, elementy oporządzenia, kurtki. Każdy może zapoznać się z zastosowaniem danego przedmiotu jak też wziąć do ręki, pomacać, założyć na siebie i zrobić pamiątkową fotkę. Obóz posiada również swoją zbrojownię z niemal każdą bronią – od mniej lub bardziej improwizowanej broni białej i bagnetów, przez różne rodzaje replik ASG, a także pozbawionego cech bojowych AK47, którego można pod okiem instruktora i nauce rozłożyć i złożyć. Na terenie całej hali rozkładamy pewną ilość artefaktów – dziwnych, kolorowych przedmiotów nieznanego pochodzenia i zastosowania. Każdy z nich ma przyczepioną karteczkę z informacją, co to jest i gdzie należy to przynieść. Delikwenta w obozie badamy dozymetrem i skanujemy od stóp do głów, przy okazji opowiadając o efektach promieniowania, dajemy łuskę na pamiątkę, chętni mogą tez od razu skorzystać z następnej atrakcji. Wioska posiada również specjalistkę od szram i blizn wszelakich, które wykonujemy nieodpłatnie chętnym gościom naszej wioski. W wiosce przebywa również na stałe crafter, który poprawia broń (bo za nowa i za czysta) lub tworzy oryginalny żyrandol – poza obserwacją i nauką, można podpytać o wiele rzeczy i technik lub wspólnie poprawić własne wyposażenie gościa.

 

Jantar

Drużyna Wojów Piastowskich Jantar zaprezentuje aranżację obozowiska z okresu początków państwa polskiego. Znajdą się w nim namioty, meble oraz sprzęty codziennego użytku wzorowane na tych, których używali Mieszko I i Bolesław Chrobry. Można tu będzie zobaczyć wojów trenujących przed bitwą, rzemieślników doskonalących swoje umiejętności oraz niewiasty przygotowujące strawę. Odwiedzający będą mogli przymierzać stroje z epoki, spróbować swoich sił w rękodziele oraz dowiedzieć się więcej o początkach naszego państwa.

Atrakcje

 • obiekty wchodzące w skład obozu piastowskiego (namioty, trony, ławy, stoły, dyby)
 • rekonstrukcja uzbrojenia
 • pokaz rzemiosła (każdy chętny będzie mógł spróbować w tym swoich sił):
 • tkanie krajek na bartku i tabliczkach
 • naalbining – wykonywanie czapek i skarpetek metoda przeplatania nici – bazujące na znaleziskach archeologicznych
 • tworzenie motanek – magicznych słowiańskich lalek
 • ręczne szycie strojów oraz rodzaje haftów
 • wyplatanie ozdobnych sznurków na lucecie
 • przymierzanie strojów i pancerzy a także możliwość walki z wojem na bezpieczną broń
 • pokaz wybijania monet
 • prezentacje średniowiecznych gier i zabaw logicznych oraz zręcznościowych (jeśli zbierze się odpowiednia ilość chętnych przewidują drobne upominki za zwycięstwo w konkursach)
 • muzyk grający na talharpie (jak w Wardrunie)
 • ciekawostki na temat historii, mitologii oraz zwyczajów panujących we wczesnym średniowieczu na terenach Skandynawii i współczesnej Polski

Alkochemicy

Podobno wojna się nie zmienia. Ale łyżka też, bo zawsze je-sie-nią! Alkochemicy, organizatorzy Łyżkonu, najważniejszego konwentu jesienią, zapraszają do swojej kawiarni w pawilonie 7A. Przez cały Pyrkon oferujemy Wam kawę i herbatę oraz równie ciepłe słowo – o postapo, Łyżkonie, ale i innych naszych aktywnościach. To u nas zapiszesz się na turnieje juggera, a w wyznaczonych godzinach Złodzieje Dusz uwiecznią Cię na fotografii, która przetrwa niejedną atomową apokalipsę. Możecie nas zobaczyć także na wystawie fotografii Złodziei Dusz w pawilonie nr 8. Mało? Zajrzyjcie do nas i zobacz co jeszcze dla Was mamy.