Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Animatorzy naszego dzieciństwa: WILLIAM HANNA AND JOSEPH BARBERA

Ludzie, bez których nasze (i naszych rodziców) dzieciństwo nie byłoby takie samo. Twórcy ponadczasowych postaci, które do dziś są obecne w popkulturze, niektóre nawet mimo 80 lat!

https://www.britannica.com/biography/Hanna-and-Barbera

William Hanna i Joseph Barbera byli amerykańskimi animatorami i twórcami kreskówek, znanymi przede wszystkim jako twórcy takich kultowych postaci jak Tom i Jerry, Yogi Bear, Huckleberry Hound czy Scooby-Doo.

Hanna urodził się 14 lipca 1910 roku w Melrose w stanie Nowy Meksyk, a Barbera 14 marca 1911 roku w Nowym Jorku. Obaj studiowali rysunki na kalifornijskiej Akademii Sztuk Pięknych.

images6.alphacoders.com

Hanna i Barbera zaczęli swoją wspólną karierę w 1935 roku, gdy zostali zatrudnieni przez firmę Van Beuren Studios. W 1937 roku przenieśli się do studia MGM, gdzie stworzyli swoje pierwsze kultowe postaci – Toma i Jerry’ego. Kreskówka ta zdobyła ogromną popularność i została nagrodzona aż siedmioma Oscrami.

Po zamknięciu działu animacji w MGM w 1957 roku, Hanna i Barbera założyli własne studio – Hanna-Barbera Productions. W ciągu następnych lat stworzyli wiele popularnych kreskówek, takich jak „The Flintstones”, „The Jetsons”, „Yogi Bear” czy „Scooby-Doo”.

Hanna Barbera w Cahuenga, California, Były budynek studia Hanna-Barbera, znajdujący się na 3400 Cahuenga Blvd. w Universal City, California

Hanna i Barbera byli pionierami w dziedzinie animacji i wprowadzili wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych, które umożliwiły tworzenie kreskówek na dużą skalę. Ich praca przyczyniła się do rozwoju tej dziedziny i zainspirowała wielu innych animatorów.

Obaj panowie otrzymali wiele nagród za swoje osiągnięcia, w tym dwa Oscary za całokształt twórczości oraz sterlingową nagrodę za zasługi dla branży rozrywkowej. Hanna zmarł 22 marca 2001 roku, a Barbera 18 grudnia 2006 roku. Ich dorobek zostanie zapamiętany jako wielki wkład w rozwój animacji i kreskówek.


Powyższy tekst został napisany przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyłapaliście błędy merytoryczne lub językowe, to punkt dla was. ChatGPT jest najnowszym modelem sztucznej inteligencji opracowanym przez firmę badawczą OpenAI. Ci sami twórcy stoją za graficzna wersją sztucznej inteligencji: Dall-E. Sami możecie sprawdzić, jak działa klikając tutaj. Ja jestem pod wrażeniem, a wy?

Awatar autora

O autorze

Bartosz Kupajczyk

Człowiek Stacjonarny. CEO własnego łóżka. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że spanie 16h na dobę.