Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Krewni Pyrkonu – historia

Krewni Pyrkonu – historia

2009 – POMYSŁ

Piotr Woś, jeden z organizatorów Pyrkonu, oddając krew w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w czasie rozmowy z siedzącym obok dawcą, dowiedział się, że ten również jest uczestniczącym w konwentach fanem fantastyki. Krótka wymiana zdań wystarczyła, aby jeszcze tego samego dnia rozpocząć przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji poznańskiego konwentu.

2010 – PIERWSZA AKCJA

Przyjechał jeden krwiobus, który zbierał krew w sobotę, czyli najbardziej ruchliwy dzień Pyrkonu.

2013 – DAWCÓW SZPIKU

Od tego czasu Krewni nieustannie działają na rzecz zwiększenia zakresu swojej działalności i przy współpracy z Drużyną Szpiku i RCKiK rozpoczęli rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

2017 – POZA PYRKONEM

Krewni Pyrkonu wraz z firmą Rebel oraz innymi darczyńcami pomogli spełnić marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie. Książką z autografem Dimitrya Glukhovskiego wsparli aukcję mającą na celu zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej. Odwiedzili także dzieci ze szpitala onkologicznego, wręczając im w Mikołajki paczki z grami i puzzlami.

2018 – ROZWÓJ AKCJI W SZPITALU

Wolontariusze akcji po raz kolejny odwiedzili małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej II Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przekazali im nową porcję dobrej zabawy i radości w postaci gier planszowych, książek i puzzli. W umilaniu dzieciom pobytu w Klinice wspierał ich Pyrsklepik. Partnerami akcji były także wydawnictwa CzuCzu, Egmont, Granna, Lacerta, Phalanx, Q-Workshop i Rebel oraz AnimaFLO i Szalejdoskop – Animacje dla dzieci. Serdecznie dziękujemy im za wsparcie.

2019 – 10 LAT AKCJI

W 2019 roku nadszedł czas na zmiany. Obchodząc 10. rok działalności, Krewni rozpoczęli akcje poza Pyrkonem. Wspólnie z organizatorami innych imprez związanych z ogólnie pojętą fantastyką i grami planszowymi oraz wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozpoczęli organizację zbiórek krwi na innych konwentach i festiwalach.

Dodatkowym sukcesem była pierwsza oficjalna edycja Talii Kart Krewnych Pyrkonu.

2020 – PANDEMIC LEGACY…

2021 – NOWA NADZIEJA

Nastał czas Pandemii. Krwiobusy Krewnych Pyrkonu zbierając krew z ukrytej bazy odniosły pierwsze zwycięstwo w walce ze złowrogim Brakiem Krwi…

Wracamy do gry, zbieramy siły i uderzamy ze zdwojoną siłą rozpoczynając kolejne akcje zbiórek krwi. Wspólnie z organizatorami innych imprez związanych z ogólnie pojętą fantastyką i grami planszowymi oraz wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wracamy do rozpoczętego w 2019 roku planu ekspansji na inne fantastyczne lokacje na terenie całej Polski. 

2022 – KREW POSTPANDEMICZNA

3 długie lata czekania na Pyrkon oraz akcję Krewnych Pyrkonu przyniosły swoje wyniki. Akcja pojawiła się na 4 konwentach poza Pyrkonem i zaczęła zataczać coraz szersze kręgi.

2023 – SPECJALNA OPERACJA KRWIODAWCZA

Akcja Krewni Pyrkonu nie tylko pojawia się aż na 7 dodatkowych festiwalach w tym roku, ale także premierę ma Druga oficjalna Talia Kart Krewnych Pyrkonu.