Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Mniej lub bardziej przerażające wizje postapokaliptycznego świata w anime

Nie od dziś wiadomo, że koniec świata miał się wydarzyć już nie raz. No ale jak widać, na ten moment jesteśmy całkiem bezpieczni i niejedną „apokalipsę” już przeżyliśmy…. Niemniej warto zastanowić się, co by było gdyby apokalipsa jednak nastąpiła. Dziś prześledzimy to, jak twórcy anime widzą naszą egzystencję po armagedonie. Jedno jest pewne, nikt nie mówił, że będzie łatwo. W końcu żywot, jaki wiedliśmy, ulegnie wielkim zmianom i nic nie będzie łatwe i przyjemne.

Świat opanowany przez tytanów

źródło: https://aminoapps.com/

Chcąc nie chcąc, muszę przyznać, że ludzie są trochę jak karaluchy, potrafią przeżyć wszystko. W końcu udało im się nawet przetrwać atak tytanów. Przynajmniej taką opowieść serwuje nam Shingeki no Kyojin. Jest to historia ludzkości, która musi jakoś przeżyć w świecie opanowanym przez krwiożercze tytany, przez które prawie została wytępiona kilkaset lat temu. Ci, którzy przetrwali, żyją w mieście otoczonym trzema ogromnymi murami. Co prawda egzystują za nimi, jednak w strachu, że tytanom uda się przedostać, ale mimo wszystko radzą sobie i udało im się stworzyć sensowny system. Nie jest jednak łatwo, bo system, jak to system, ma luki i niedociągnięcia. Ludzie zaś w większości stracili jakikolwiek zapał do eksplorowanie świata, w którym na każdym kroku można się natknąć na krwiożercze monstrum.

Czy warto być Zwiadowcą?

źródło: https://depor.com/

Wyjątkiem jest grupa Zwiadowców, dzielnych śmiałków niebojących się stawić czoła przerażającym przeciwnikom i wyruszająca w podróże poza granice murów. Świat przedstawiony w Shingeki no kyojin jest niezwykle rozbudowany, a widzowie poznają go powoli, wraz z dorastaniem głównych bohaterów, którzy najpierw są kadetami, a później wstępują w szeregi Zwiadowców. Bhaterowie dowiadują się coraz to nowych informacji o otaczającym ich świecie. Bo to właśnie Zwiadowcy chcą poznać naturę tytanów, dowiedzieć się czym są te potwory i jak je pokonać. Umożliwia im to „rozwój technologii”. Trzeba przyznać, że ludzie dostosowali się w miarę możliwości do realiów tego okrutnego świata. Są w stanie walczyć z gigantami za pomocą sprzętu do manewru trójwymiarowego, niezwykłego wynalazku, który pozwala im atakować i bronić się przed przeciwnikami w powietrzu. A walki te wyglądają niezwykle efektywnie.

Nie tak utopijny świat, czyli Ergo Proxy

Ciekawie przedstawiona została również postapokalipsa w Ergo Proxy, dość ciężkim i mrocznym anime. Bohaterowie żyją w odizolowanym od reszty świata mieście Romdo otoczonym wielką kopułą, która chroni powietrze. Bariera ta powstała po tym, jak ludzkość została prawie zniszczona w wyniku globalnej katastrofy ekologicznej. Współcześnie życie poza miastami otoczonymi chroniącymi je kopułami jest praktycznie niemożliwe przez skażenie powietrza.

źródło: http://kawazcynamonem.pl

Romdo wydawać by się mogło utopią, jednak daleko mu do doskonałości. Mamy tam do czynienia z niezwykle rozwiniętą technologią, która monitoruje życie mieszkańców i bada każdy ich ruch. Ludziom w codziennych czynnościach pomagają roboty. Wszystko jest poddawane bezwzględnej kontroli w tym hermetycznie zamkniętym miejscu, a celem życia mieszkańców jest stanie się przykładnymi obywatelami. Nie ma miejsca na bunt i odstawanie od normy.

Gdy roboty zyskają świadomość

źródło: https://ergoproxy.fandom.com/

Nagle pojawia się jednak problem, mianowicie w mieście rozszerza się wirus infekujący roboty, które zyskują własną osobowość i stają się przez to bardziej ludzkie i nieprzewidywalne. Niepokój budzi także pojawienie się humanoidalnych istot o nieznanym pochodzeniu – Proxy. Głównymi bohaterami anime są młoda Re-l, pracownica Biura Wywiadu i imigrant Vincent, mężczyzna, który stracił pamięć. Odkrywają, że nic nie jest takie, jak im wpajano i postanawiają wspólnie wyruszyć w podróż poza bezpieczną kopułę miasta, poznać inne ludzkie osady i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

GHQ kontra Grabarze

https://shinden.pl/series/12241-guilty-crown

Innym przykładem anime postapokaliptycznego jest seria Guilty Crown, którego akcja rozgrywa się w Japonii w 2039 roku. Dziesięć lat wcześniej tajemniczy wirus zwany „Lost Christmas” wybuchnął w Kraju Kwitnącej Wiśni. Epidemia ta prawie zdziesiątkowała mieszkańców. Państwo japońskie znalazło się pod kontrolą międzynarodowej organizacji GHQ – niezależnej grupy wojskowej, zajmującej się, w sposób despotyczny, przywracaniem porządku. Zarządzają oni zasobami szczepionki, a miejsca, które zostały objęte kwarantanną, są skazane na siebie. Mieszkańcy tych obszarów nie są nawet objęci prawami człowieka. Jednakże GHQ przeciwstawiają się Grabarze, grupa partyzancka kierowana przez Gaia Tusugamiego. Stawiają oni opór wobec okrutnemu reżimowi GHQ, a pozwala im w tym tajemnicza moc, tak zwane Voidy, przedmioty i broń znajdująca się w ciałach niektórych jednostek.

Dzięki mocy Voida możesz działać

W wyniku pewnych zdarzeń młody licealista Shuu poznaje Inori, młodą dziewczynę walczącą w grupie Grabarzy przeciwko GHQ. Kiedy ich losy się splatają, główny (lecz nijaki, niestety) bohater zyskuje niezwykłą umiejętność – „Zdolność Króla”, która nota bene bardziej należałaby się Gaiowi, to na pewno. Umiejętność ta pozwala Shuu wyjąć Voidy z ciał innych ludzi posiadających tę moc. Bohaterowie stają do walki przeciwko bezwzględnemu reżimowi i starają się odkryć, czym tak naprawdę są Voidy i dlaczego moc ta objawiła się w niektórych ludziach.

źródło: https://aminoapps.com/

Koniec świata… przetrwamy go czy nie przetrwamy, oto jest pytanie

Jak widać, na podstawie przytoczonych przykładów, pomysłów na ukazanie wizji świata po apokalipsie jest wiele. Przyczyny wyniszczenia cywilizacji są różne, może to być spowodowane pojawieniem się okrutnego i tajemniczego przeciwnika zabijającego ludzi, z którym walka jest niezwykle trudna. Przyczyną prawie że zagłady świata jest oczywiście także rujnowanie środowiska, w wyniku czego klimat zostaje skażony. Pojawienie się epidemii i późniejsze walki o panowanie nad różnymi terytoriami także nie przyczyniają się do rozwoju cywilizacji, wprost przeciwnie. Warto jednak zauważyć, że anime te skupiają się jednak na jednym – pokazują, że ludzie w obliczu tragedii robią wszystko, by jej przeciwdziałać i odbić się od dna. Z lepszym lub gorszym skutkiem.

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi wpisami na blogu!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.