Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

#zostańwdomu z anime-tasiemcami, a czas minie ci jak szalony!

Pewnie część z Was po tych kilku dniach przymusowego, ale jakże odpowiedzialnego, nieruszania pewnej części ciała z domu, nie wie, co ze sobą począć. Ale nie martwicie się, już Wam podsuwamy kolejne rozwiązanie. No bo czy to nie idealny moment, żeby zabrać się za oglądanie anime-tasiemca, który liczy parędziesiąt albo nawet parę setek odcinków i jakoś od dawna chcieliście go zacząć, ale że to ogromny pożeracz czasu, woleliście sobie tego nie robić? W końcu problem z tymi naszymi anime-tasiemcami jest taki, że cholernie wciągają! A jak się już wsiąknie w ich świat, to za bardzo nie chce się wracać do tego realnego. Ale co tam, teraz jest idealny moment, żeby zacząć je oglądać.

Kto wie, czym są anime-tasiemce?

Podejrzewam, że prawie nie ma osób, które nie znają chociażby z tytułu żadnego anime-tasiemca (no dobra, może nasi dziadkowie). Ale na początku warto byłoby zdradzić niewtajemniczonym, czym tak właściwie są anime-tasiemce. To te anime, które liczą baaaardzo dużo odcinków, a ich pierwowzorami są prawie zawsze mangi. Czyli na przykład Dragon Ball czy Pokemony. To jak, raczej słyszeliście o tych tytułach, prawda? Sporo z nas się nawet na nich wychowało. Zazwyczaj na początku fabuły główni bohaterowie nie są nikim niezwykłym (i niestety zazwyczaj kimś dość irytującym), ale dzięki treningom i wsparciu osób, które pojawiają się w ich życiu, przechodzą wyboistą drogę od zera do bohatera. Anime te są wielowątkowe, bohaterowie stykają się z coraz bardziej wymagającymi wyzwaniami i potężniejszymi przeciwnikami. No to zaczynamy, poniżej kilka polecajek ze świata anime-tasiemców.

Kto odnajdzie swoją drogę ninja?

https://www.themoviedb.org/

Przykładem jednego z najpopularniejszych pożeraczy czasu ze świata anime są Naruto i jego kontynuacja, Naruto Shippuden. Jego akcja skupia się na przygodach młodych mieszkańców Wioski Ukrytego Liścia, uczących się w akademii na ninja. Głównym bohaterem serii jest tytułowy Naruto, chłopiec, w którym zapieczętowany został lisi demon. I zdecydowanie nie ma przez to łatwo w życiu. Naruto dorasta w samotności i w atmosferze nieufności. Ale że nic nie trwa wiecznie, jego sytuacja się zmienia, kiedy zostaje przydzielony do drużyny shinobi wraz z Sakurą i Sasuke oraz Kakashim jako ich opiekunem. Bohaterowie wraz z innymi ninja dzielnie trenują, ratując innych przed różnymi niebezpieczeństwami.

Kto opanuje Bankai?

https://comicbook.com/

Równą popularnością cieszy się seria Bleach, która z kolei opowiada o losach Ichigo Kurosakiego, który dziwnym trafem potrafi widzieć duchy. Po tym jak spotyka Rukię i jest świadkiem jej walki z Hollowem, całe jego życie diametralnie się zmienia. Dziewczyna jest tak naprawdę shinigami (shinigami to według japońskich wierzeń bogowie śmierci), wysłaną ze Społeczności Dusz, by walczyć z potworami. Rukia zostaje ranna, a Ichigo, by wyrwać ich z tej dość niefortunnej sytuacji, przejmuje jej moc. Od tego momentu staje się Zastępczym Shinigami i musi zmagać się z coraz poważniejszymi wyzwaniami i przeciwnikami. Szybko jednak przekonuje się, że Rukię czeka surowa kara za przekazanie mocy komuś spoza Stowarzyszenia Dusz – egzekucja. Ichigo rusza jej na ratunek wraz z kilkoma przyjaciółmi posiadającymi niezwykłe moce. To oczywiście nie koniec ich przygód.

Kto zostanie Królem Piratów?

https://gamingsociety.pl/

One Piece to także tytuł, który zna niezliczona liczba osób. Anime skupia się na przygodach piratów. Jego głównym bohaterem jest Luffy D. Monkey, który pragnie zdobyć niezwykły skarb – One Piece i stać się Królem Piratów. Problem jest jednak taki, że nie ma on statku, załogi oraz… średnio potrafi pływać. Ale Luffy w żadnym razie się nie zraża – udaje mu się zebrać załogę i zostać kapitanem statku Słomkowy Kapelusz, a także zyskać moc dzięki zjedzeniu Gum-Gumowocu, który zamienia jego ciało w gumę. Reszta jego załogi to także nietypowe osobistości, posiadające niezwykłe zdolności. Na młodych piratów czeka całe morze niesamowitych przygód!

Kto chce zdać egzamin na Łowcę?

https://wall.alphacoders.com/

Anime Hunter x Hunter serwuje nam opowieść o przygodach Gona, chłopca, który pragnie pójść w ślady ojca i stać się Łowcą. Łowcy to osoby ponadprzeciętne, posiadające niezwykłe umiejętności dzięki opanowaniu „siły umysłu”, nazwanej Nen. Nie jest jednak łatwo zyskać status Łowcy. Na każdego, kto pragnie tego dokonać, czeka bardzo wymagający test do zdania. Dzieli się on na poziomy, badające umiejętności poradzenia sobie w różnych warunkach. Gon podczas Egzaminu na Łowcę poznaje wiele osób, a później z częścią z nich wyruszą na wyprawę pełną przygód. Towarzyszący mu kompani to dość osobliwa grupka – Gon podróżuje wraz z lekarzem Leorio, tajemniczym Kurapiką, którego przeszłość skrywa mroczne sekrety, i potomkiem rodziny zabójców, Killuą.

Kto chce dołączyć do gildii magicznej?

https://fairytail.wbijam.pl/

Fairy Tail to kolejne anime, nad którym będzie można spędzić dużo czasu. Jego głównymi bohaterami są czarodzieje należący do gildii magicznej Fairy Tail. Lucy, młoda czarodziejka, pragnie dołączyć do którejś z gildii magicznych. Dziewczyna spotyka Natsu i Happy’ego, jego kociego kompana, i dzięki temu spotkaniu dołącza do Fairy Tail. Trzeba przyznać, że członkowie tej gildii są dość temperamentni. I choć intencje mają dobre, jakość ich usług pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj wykonaniu danego zlecenia towarzyszą ogromne szkody i zniszczenia. Nie przeszkadza to jednak magom w zdobywaniu coraz większych mocy i ratowaniu świata przed najróżniejszymi zagrożeniami i niebezpiecznymi przeciwnikami.

Kto pragnie zostać Cesarzem magii?

https://blackclover.wbijam.pl/

Świat przedstawiony w Black Clover to świat, w którym prawie każda osoba posiada magiczne moce, a najpotężniejszym magicznie człowiekiem jest Cesarz magii. Asta i Yuno, główni bohaterowie serii, to sieroty wychowujące się sierocińcu prowadzonym przez księdza i siostrę zakonną. Od małego ze sobą rywalizują i obaj pragną w przyszłości zdobyć tytuł Cesarza magii. Problem jest jednak taki, że jak Yuno odznacza się nieprzeciętną mocą, tak Asta nie ma w sobie ani krzty magii. Jednakże podczas ceremonii przydziału Grymuarów, ksiąg magicznych, udaje mu się zyskać niezwykle rzadki egzemplarz – księgę pozwalającą władać antymagią. Asta i Yuno wyruszają następnie do stolicy, by wziąć udział w turnieju, podczas którego Kapitanowie Zakonów Rycerskich wybierają przyszłych członków swoich oddziałów magicznych. Każdemu z nich udaje się dostać do Zakonu magicznego (Aście, no cóż, trzeba to przyznać, wyjątkowym fuksem). Od tego momentu zyskują prestiżowy status Rycerzy Magicznych i rozpoczynają swą drogę ku zdobyciu tytułu Cesarza Magii.

Kto chce stać się członkiem mafii?

https://komikslandia.pl/

Głównym bohaterem anime Katekyo Hitman Reborn jest trzynastoletni Tsuna, niezdarny chłopak, nazywany przez innych „beznadziejnym Tsuną”. Wiedzie on sobie nudne życie, ale że nic nie trwa wiecznie, okazuje się, że Tsuna został wybrany na dziesiątego przywódcę jednej z najpotężniejszych rodzin mafijnych – Vongoli. I na nic zdają się protesty i zapewnienia Tsuny, że to jakaś pomyłka, jego los został przypieczętowany. Nasz beznadziejny Tsuna musi zostać przywódcą Vongoli. W pakiecie z nowym statusem społecznym chłopak dostaje niezwykłego domowego nauczyciela. Do nowej roli Tsunę wyszkolić ma wyglądający jak pięciolatek Reborn, który okazuje się wymagającym i surowym korepetytorem. Tsuna nie ma innego wyjścia, jak tylko jakoś odnaleźć się w mafijnym świecie i opanować moce, którymi charakteryzują się członkowie mafijnych rodzin.

Kto chce być samurajem?

https://gintama.wbijam.pl/

Świat przedstawiony w Gintamie to świat, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Samurajowie nie mają już jak podążać drogą honoru i dumy, zakazano im nawet nosić broni. Po tym krótkim opisie można by pomyśleć o okresie Meiji, kiedy to rzeczywiście podobnie wyglądała sytuacja samurajów, nic jednak bardziej mylnego. To świat alternatywny, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością – kimonom i tradycyjnej architekturze towarzyszą broń i wynalazki przyszłości. Głównymi bohaterami Gintamy są mieszkający w tym samym budynku Gintoki, Kagura i Shinpachi, którzy imają się najróżniejszych zajęć, nie zawsze legalnych, by przeżyć w tym osobliwym świecie.

Kto pokocha anime-tasiemce?

Powyższe zestawienie to oczywiście tylko kilka z całej listy anime-tasiemców, myślę jednak, że jest na tyle zróżnicowane, że każdy będzie mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Niewątpliwym plusem tych długich serii jest to, że bohaterowie mają naprawdę sporo odcinków, by przejść różne etapy, zmieniać się pod wpływem wydarzeń, których doświadczyli i osób, które poznali. Mamy także czas, by się z nimi zżyć i być świadkami przygód i wyzwań, które są naprawdę wielowątkowe i zróżnicowane. Jednakże podczas oglądania tak długich serii prawie zawsze trafi się i na te naprawdę świetne i dopracowane historie, ale także na te nużące i słabsze fabularnie. Niemniej myślę, że mimo tych gorszych momentów, anime-tasiemce mogą nam zafundować naprawdę sporo dobrej zabawy.
A Wy macie swoje ulubione anime-tasiemce? A może wolicie raczej krótsze serie?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi wpisami na blogu!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.