Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Yukionna, yōkai, którego spotkasz podczas śnieżnej nocy

Przenieśmy się na chwilę do Japonii i wyobraźmy sobie, że jest mroźna, zimowa noc. Na granatowym niebie skrzą się delikatne gwiazdy, a śnieg trzeszczy pod stopami przy każdym kroku. Zimny wiatr przejmuje do szpiku kości, białe płatki wirują dookoła w zawierusze. Nagle w oddali zaczyna nam majaczyć niewyraźna postać. Kiedy się do niej zbliżamy, przed oczami pojawia się nam piękna kobieta ubrana w białe kimono. Długie czarne włosy powiewają wokół jej alabastrowej twarzy, a usta czerwienią się. Tak, dobrze myślicie. Przed nami objawił się nie kto inny jak Yukionna, Śnieżna Pani.

Kim jest Śnieżna Pani?

https://aminoapps.com/

Yukionna to demon znany z mitologii japońskiej, który zazwyczaj przybiera postać pięknej młodej kobiety o przenikliwym, niepokojącym spojrzeniu. Pojawia się zwykle podczas śnieżnych nocy i zamieci. Jak się łatwo domyślić, jej moce związane są z zimą – potrafi zamienić się w śnieżny wir, by następnie rozmyć się i zniknąć. Nie jest łatwo ją znaleźć, gdyż nie pozostawia śladów stóp na śniegu, bo… porusza się tak, jakby sunęła w powietrzu.

Pierwotnie kojarzono ją z okrucieństwem. Nieszczęśników, którzy napotkali Yukionnę, zazwyczaj czekała śmierć. Wystarczył sam oddech Śnieżnej Pani, by zamienić ludzi w bryły lodu. Jej pocałunek także przynosił śmierć, po zetknięciu z jej ustami ofiara zamarzała. Prawda, że lepiej nie doświadczyć pocałunku Yukionny?

https://jp.learnoutlive.com/

Według niektórych podań Yukionna jest duchem kobiety, która umarła podczas śnieżnej zawiei. Czasem pojawiała się z dzieckiem na rękach i prosiła spotkanych przechodniów, by przez chwilę potrzymali jej dziecko. Smutny los spotykał tych, którzy się na to godzili. Dziecko po chwili zaczynało ważyć tyle co ogromny kamień, a trzymająca je osoba nie była w stanie się ruszyć. Popadała w odrętwienie, zasypiała poddana działaniu zimowych żywiołów, by finalnie zamarznąć.

Czy po spotkaniu z Yukionną czekała tylko śmierć?

Po powyższych opisach wydawać by się mogło, że jedynym, czym mogło się skończyć spotkanie ze Śnieżna Panią, będzie śmierć. To jednak tylko jedno z jej obliczy. W zależności od tego, w jaki sposób się ją potraktuje, można zaznać jej gniewu bądź szczodrości. Opowiada o tym pewna historia.

Yukionna podczas śnieżnej nocy zawędrowała do niewielkiej wioski. Zapukała do domostwa drwala i poprosiła o schronienie i ciepły posiłek. Ten jednak zatrzasnął jej drzwi przed nosem, co rozzłościło Śnieżną Panią. Yukionna wyważyła drzwi lodowatym podmuchem i zamroziła wszystko w chacie mężczyzny, który odmówił jej pomocy. Oczywiście łącznie z nim.

https://www.deviantart.com/

Następnie udała się do drugiego domostwa, w którym została dla odmiany potraktowana bardzo gościnnie. Drugi mężczyzna, nie mając pojęcia o tym, co spotkało jego sąsiada, przyjął kobietę bardzo życzliwie. Zaprowadził ją do ciepłego paleniska, by się ogrzała, i zaproponował posiłek. Jego zachowanie bardzo wzruszyło Yukionnę, która zamieniła się w kałużę wody i zniknęła. Od tego spotkania zimy dla mieszkańców tej wioski były łagodne i bezpieczne.

Czy warto poślubić Śnieżną Panią?

https://yokai.fandom.com/

Yukionna może okazać się również wspaniałą żoną… Przekonał się o tym pewien drwal (nasza Śnieżna Pani chyba ma do nich słabość, nieprawdaż?). Historię tę znamy dzięki pisarzowi Lafcaidowi Hearnowi, który jakoby zasłyszał historię o Śnieżnej Pani od rolnika, którego poznał podczas pobytu w Japonii. Opowieść tę zawarł w bardzo popularnym zbiorze opowiadań Kwaidan. Pewien mężczyzna, drwal oczywiście, wędrował wraz ze swym towarzyszem, gdy nagle dopadała ich śnieżna zamieć. Schronienie znaleźli w nędznej chatce. Obaj dość szybko zasnęli, a po jakimś czasie w chatce pojawiła się piękna kobieta. Zbliżyła się do starszego drwala, nachyliła nad nim… i zabiła go swym śnieżnym oddechem. Kiedy spojrzała jednak na młodszego mężczyznę, który przebudził się i był świadkiem całego zajścia, urzeczona jego młodością i urodą, darowała mu życie. Kazała mu jednak przysiąc, że nigdy nikomu nie opowie o tym, czego był świadkiem. Minokichi oczywiście zachował w sekrecie to przerażające spotkanie, bojąc się kary za zdradzenie tajemnicy spotkania z Yukionną.

Po jakimś czasie powrócił do normalności, a kiedy poznał piękną Oyuki (dziwnie znajomo brzmi to imię, nieprawdaż?), która przybyła do wioski, szybko się w niej zakochał. Młodzi niebawem się pobrali i wiedli szczęśliwe życie. Oyuki urodziła Minokichiemu wiele dzieci i mimo upływu lat nadal pozostawała piękna, jakby czas się jej nie imał. Ich szczęście nie mogło jednak trwać wiecznie.

https://yokai.fandom.com/

Pewnej mroźnej nocy, Minokichi, obserwując jasną twarz swej pięknej żony, przypomniał sobie wydarzenia sprzed wielu lat. Mężczyzna opowiedział Oyuki o spotkaniu z Yukionną. Jakież było jego przerażenie, gdy rozzłoszczona Oyuki zaczęła przybierać postać Śnieżnej Pani. Ta postanowiła darować życie mężczyźnie tylko dlatego, że usłyszała płacz dziecka dobiegający z pokoju obok. Zrobiła to jednak pod warunkiem, że ten obieca, że będzie dobrym ojcem dla ich potomstwa.

Yukionna w popkulturze

https://nurarihyonnomago.fandom.com/

Postać Yukionny pojawia się także w anime. Jedną z najbardziej znanych japońskich animacji, w której możemy poznać postać Śnieżnej Pani, jest Nurarihyon no Mago, anime opowiadające o szesnastoletnim Rikuo, który ma zostać następną głową klanu demonów. Jego ochroniarzem zostaje właśnie nasza Yukionna, która w anime została przedstawiona jako pocieszna nastolatka.

https://hakkenden.fandom.com/

Kolejnym anime, w jakim pojawia się Śnieżna Pani, jest Hakkenden. Yukihime to postać, która kocha śpiewać. Uratowała ona Dosetsu, mężczyznę, który prawie umarł podczas zamieci śnieżnej. Ceną za ocalenie go była jednakże utrata jej pięknego głosu.

A Wy macie swoje ulubione przedstawienia postaci Yukionny w popkulturze?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi wpisami na blogu!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.