Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Gdzie się podziały plastikowe konie? – na Pyrkonie pojawi się wystawa muzeum Historyland

Jak upchnąć makietę LEGO o powierzchni 200 metrów w garażu? Gdzie się podziały konie LEGO z całego świata? Jaki kąt nachylenia dachu miały budowle ze stacji archeologicznej Biskupin? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie odwiedźcie stoisko muzeum Historyland podczas tegorocznego Festiwalu Fantastyki Pyrkon!

Ponad milion klocków, tysiące zdjęć i setki lat historii

Historyland to muzeum stworzone przez 3 przyjaciół, którego historia rozpoczyna się na poznańskim Szczepankowie. Tam Marcin oraz Krzysztof Tobolski wraz z Marcinem Pietruchą otworzyli swój własny sklep LEGO. Przy pomocy klocków, których mieli już pod dostatkiem, grupa zaczęła tworzyć pierwszą konstrukcję, czyli krakowskie Sukiennice.

Niedługo potem dołączyły do niej kolejne makiety, w tym klasztor na Jasnej Górze, Stocznia Gdańska albo Bitwa pod Grunwaldem. Ta ostatnia budowla jest też powodem, dla którego z rynku wtórnego zniknęły niemal wszystkie klasyczne, kanciaste konie LEGO. Do zapełnienia pola walki użyto ponad 12 tysięcy wierzchowców. Ta liczba jest o tyle imponująca, że w chwili powstawania makiety nie stanowiły one części żadnego z wówczas produkowanych zestawów.

Jedną z najbardziej spektakularnych konstrukcji, które można zwiedzać podczas pobytu w Historylandzie, jest wierna replika grodu w Biskupinie, w skali minifigurkowej (czyli 1:50). Aby uzyskać patronat Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, makieta musiała zachować, między innymi, kąt nachylenia dachów oryginału. Natomiast klockowa replika klasztoru na Jasnej Górze mierzy w swoim najwyższym punkcie 2 metry i 20 centymetrów, a do jej wiernego odwzorowania wykorzystano tysiąc zdjęć oraz drona z kamerą.

Z Poznania do Krakowa i z powrotem, a w tym roku – na Pyrkon!

Pierwszą lokalizacją dla muzeum i jego 10 makiet zbudowanych z ponad miliona klocków, był Kraków. Tam wystawa prezentowana była w pomieszczeniach starego dworca. Dziś również muzeum utrzymuje sąsiedzkie stosunki z koleją – jego obecna lokalizacja to Międzynarodowe Targi Poznańskie, które znajdują się o rzut beretem od stacji Poznań Główny.

Podczas tegorocznej edycji Pyrkonu Historyland zorganizuje historyczno-klockowe zabawy dla najmłodszych. Oprócz tego podzieli się najbardziej mobilną częścią swojej ekspozycji, która dołączy do innych budowli prezentowanych w ramach Strefy Fanów Klocków LEGO.


Więcej o naszych gościach dowiecie sie z ich strony:
> historyland.pl

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.