Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Kości zostały rzucone. Marcin “Fileus” Tarka Gościem Strefy RPG!

Marcin Tarka, znany w kręgach fanów fantastyki jako Fileus lub też samozwańczy wuj fandomu, to postać niezwykle barwna i wpływowa w polskim świecie RPG. Mistrz gry, banita, pasjonat fantastyki oraz gier fabularnych – tak można w skrócie opisać tego wieloaspektowego twórcę. Podczas tegorocznego Pyrkonu znajdziecie go w roli gościa w RPGralni.

Pasja od najmłodszych lat

Marcin Tarka od wielu lat jest związany z łódzkim fandomem i z opowiadaniem historii i tam niezmiennie fascynuje swoją kreatywnością i zaangażowaniem. Już mając lat 13 poprowadził swoją pierwszą sesję, a na konwentach zaczął pojawiać się od 2008 roku, co świadczy o długim stażu i głębokim zakorzenieniu w środowisku RPG. Prowadzi sesje w systemach znanych i popularnych (Warhammer FRP, D&D, Kult: Divinity Lost), mniej znanych, ale zasługujących na poznanie (Star Wars RPG, Avatar Legends, Diuna: Przygody w Imperium), czy zupełnie niszowych, a mimo to świetnych (Klanarchia, Cold City, Cats of Catthulhu).

Nie tylko GMowanie!

Jego działalność nie ogranicza się jednak tylko do prowadzenia sesji. Marcin Tarka założył kanał „Fileus Zero”, który stał się platformą do streamowania i publikowania sesji RPG. Społeczność zgromadzona wokół tego kanału jest aktywna do dziś, a wielu jej członków bierze udział w licznych kampaniach, często opartych na autorskich modułach przygotowanych przez samego Marcina.

Oprócz prowadzenia kanału „Fileus Zero”, Marcin aktywnie uczestniczy w życiu społeczności RPG. Jego obecność można zauważyć zarówno na wydarzeniach łódzkiego fandomu, jak i poza granicami miasta. Regularnie udziela się w akcjach takich jak Goblinowe RPG, RPG u Astronautów czy Kapitularz.

Jego wkład w rozwój polskiego RPG został doceniony nie tylko przez społeczność, ale także przez organizacje branżowe. Marcin Tarka od kilku lat zasiada w jury konkursu „Złote Topory”, gdzie wyłaniani są najlepsi mistrzowie gry oraz gracze spośród uczestników Toporiady.

Fantastyka Fileusa Zero: „Srebrnokrwista Kompania” – Miasto Zaklęć, Almraven

Miło, że wpadasz! Jestem Fileus i zdarza mi się prowadzić erpeżki. Znajdziesz u mnie sesje Warhammera 2ed, Star Wars FFG, D&D 5ed w Faerunie oraz świecie Wakfu. Brałem na warsztat także Klanarchię, Cold City czy Neuroshimę. Można powiedzieć, że trochę się na tym znam, ale dużą robotę robią też moi niezwykli gracze.

Głęboki kapelusz pomysłów

Motywacją do działania są historie i przygody same w sobie. Nieustannie poszukuje nowych wyzwań i możliwości opowiadania fascynujących narracji. Jego motto, że „droga wiedzie w przód i w przód”, oddaje ducha poszukiwań i eksploracji, który towarzyszy mu w tworzeniu każdej sesji. 

Marcin podczas swojej wieloletniej przygody poznał wiele fantastycznych osób. Z częścią z nich do dziś utrzymuje kontakty, przyjaźnie, a nawet… bierze ślub!

Coraz bliżej Pyrkon

Fileus odwiedzi Festiwal wraz z Marceliną Falińską-Tarka, swoją wybranką serca i to właśnie erpeżki były początkiem ich życiowej drogi razem. W planach wspólne warsztaty i anegdotki dotyczące GMowania. Mile widziani są zarówno gracze zahartowani w boju, z wieloletnim doświadczeniem, ale także ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w grach nastawionych na wyobraźnię. To jak? Widzimy się niebawem!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.